JakČistit.cz » Čištění a praní oděvů a textilu » Jak prát a impregnovat oblečení z Gore-Texu?
|

Jak prát a impregnovat oblečení z Gore-Texu?

Mezi hlavní přednosti oděvů z materiálu Gore-Tex patří jejich odolnost proti povětrnostním podmínkám (dešti a větru) a prodyšnost, což oceníme při pohybových aktivitách, kdy materiál umožňuje odvádění potu. V článku se dozvíte, jak se o oblečení z Gore-Texu starat, jak a v čem jej prát a jak správně obnovit impregnaci.

Jak prát oblečení z Gore-Texu?
Jak prát oblečení z Gore-Texu? Matti Blume, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Co je to Gore-Tex?

Gore-Tex je tenká membrána pórovitého charakteru, která se používá při výrobě oblečení, obuvi a někdy i spacáků. Vkládá se mezi podšívku a textilní část. Jedná se o extrémně tenkou vrstvu expandovaného polytetrafluoretylenu (ePTFE), více známého pod pojmem teflon. Ideální vlastnosti pro venkovní aktivity poskytují membráně miniaturní póry, kterých obsahuje obrovské množství.


Vlastnosti Gore-Texu

Díky obrovskému množství miniaturních pórů je Gore-Tex nepromokavý, prodyšný, odolný vůči větru a podporuje odpařování potu. Nepromokavost zvyšuje svrchní část textilu, která se ošetřuje ultratenkou vodoodpudivou úpravou. Ta vytváří na povrchu textilie kapky, které se nevsakují do oblečení nebo obuvi. Důležitou roli hraje také podlepení švů, neboť právě ty podporují promokavost materiálů. Tady se využívají speciální pásky.

1. Nepromokavost

Textilní oděvy, které promoknout, snižují naši tělesnou teplotu. Gore-Tex membrána je zárukou nepromokavosti. Naše tělo ochrání proti průniku vody a to i během náročných podmínek i náročných sportovních aktivit.

2. Odolnost vůči větru

Gore-Tex má velmi malou propustnost vzduchu. Díky tomu eliminuje pocit chladu. K tělu nepropustí vítr ani v případě velmi obtížných povětrnostních podmínek.

3. Prodyšnost

Textilie s obsahem Gore-Texu, při namáhavých aktivitách, dýchá. Tento druh materiálu umožňuje únik potu z těla i oblečení ven a průnik vzduchu. Těmito mechanismy eliminuje přehřívání organismu a hromadění vzniklého potu. Díky prodyšnosti se budete vždy cítit příjemně, nebude vás studit propocené oblečení.

Gore-Texové vrstvy

 • Dvouvrstvý Gore-Tex má membránu nalaminovanou na rubu, u vnější vrstvy a podšívka tak zůstane volná.
 • Třívrstvý Gore-Tex má membránu a podšívku slaminovanou dohromady. Tento typ má vyšší mechanickou odolnost i odolnost vůči vodě. Bývá však těžší, má nižší prodyšnost a cenově je dražší.
Gore-Tex: schéma vrstev
Gore-Tex: schéma vrstev

Základní Gore Texová-výbava

Tento druh materiálu je ideální volbou pro oblečení určené do větrného a vlhkého počasí a to právě díky speciální membráně, kterou jednotlivé kousky obsahují. Pořídit si můžete různé bundy, kalhoty, rukavice nebo obuv. Někdy se můžete setkat i s pracovními oděvy.

Péče o oblečení s membránou z Gore-Texu

Aby byla životnost oblečení s Gora-Texem co nejdelší, je potřeba o něj pečlivě pečovat. Pravidelná a pečlivá péče také podpoří jeho pozitivní vlastnosti. Důležité je pečlivě si přečíst instrukce, které bývají uvedené na vnitřním štítku oblečení. Gore-Texovou membránu mohou zanést drobné nečistoty z vnějšího okolí nebo pot. Tím se sníží její účinnost.

1. Péče o Gore-Texovou obuv

 • Obuv očistíte navlhčenou houbičkou a necháte proschnout na místě, kde je sucho a kde se dá dobře větrat.
 • V žádném případě obuv neukládejte pod radiátory, vedle nich nebo k jakémukoli jinému zdroji tepla.
 • Obsahuje-li obuv odnímatelné části, můžete je vyčistit silikonovým sprejem.
 • Gore-Texová obuv nepatří do pračky a ani pro ni nejsou určené chemické čistící prostředky.

2. Péče o Gore-Texové oblečení

I tento druh oblečení můžete vyprat. Záleží na četnosti jeho používání, Pokud jej nosíte pouze o víkendech, tak postačí několikrát do roka (5-6x).

 • Během praní se řiďte doporučením výrobce.
 • Pro praní používejte tekuté prací prostředky (například Nikwax Tech Wash 1 l), které jsou určené pro oblečení s membránou.
 • Nezapomeňte pozapínat všechny zipy.
 • Teplota určená pro praní je 30 ºC.
 • Použijte program bez ždímání.
 • Některé pračky mají v nabídce i speciální program.
 • Sušte volně, na vzduchu nikoli u přímého tepla
 • Nepoužívejte aviváž ani bělící přípravky, neboť poškozují membránu.

Nezapomínejte na impregnaci

I když je Gore-Texové oblečení voděodolné, jednou po třech praních je vhodné jej naimpregnovat. Impregnaci můžete použít pro Gore-Texové oblečení ve spreji (například NIKWAX Spray-On TX.Direct 300 ml) nebo při máchání (například NIKWAX TX.Direct Wash-In 300 ml). Tady je vhodná aktivace teplem – žehlením na nejnižší stupeň a mezi oblečení a žehličku raději vložte suchý a čistý ručník. Postupujte vždy podle návodu výrobce.

Že je impregnace porušená, poznáte snadno. Během deště se na porušených místech objeví tmavší skvrny. Ty signalizují průnik vody do svrchní tkaniny. Porušení impregnace má negativní vliv na prodyšnost a po nasáknutí vodou je oblečení těžší.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *