Čištění skvrn organickými rozpouštědly (za sucha)

  1. Nejdříve oděv, látku nebo koberec v okolí skvrny zbavíme prachu. Buď místo vykartáčujeme, nebo otřeme čistou, suchou a měkkou bavlněnou utěrkou.
  2. Skvrnu zespodu podložíme suchou utěrkou, nebo několikrát přeloženým savým bílým papírem. Do této podložky se při čištění vsakují rozpuštěná nečistota ze skvrny, proto je nutné ji často vyměňovat, aby se nečistota neotiskla zespodu. Zároveň nám podložka slouží jako indikátor toho, zda stále ještě dochází k rozpouštění nečistoty, nebo se už do podložky vsakuje pouze čirý čistící prostředek.
  3. U každého organického rozpouštědla nejprve na vzorku látky nebo na skrytém místě vyzkoušíme, zda nedochází k odbarvení látky, ke změně její barvy, nebo dokonce k porušení vláken.
  4. Pokud se jedná o zaschlou a ztvrdlou skvrnu od asfaltu, dehtu, fermežové barvy apod., musíme nejprve skvrnu změkčit. Buď se o změkčovacím přípravku dočteme přímo v konkrétním postupu, nebo použijeme ke změkčení nějaký v domácnosti dostupný tuk (sádlo, teplý olej nebo vazelína). Změkčovadlem potřeme nebo pokapeme skvrnu a postupně ho do skvrny vtlačujeme a roztíráme oblou stranou rukojeti nože nebo vypouklou stranou lžičky. Postup podle potřeby  několikrát opakujeme, až ztvrdlou skvrnu z látky uvolníme. Teprve poté přejdeme k čištění skvrny organickým rozpouštědlem.
  5. Na mastné skvrny používáme nejprve raději rozpouštědlo, které se vypařuje pomaleji, protože rychle těkající látky (např. benzin) by mohli způsobovat na látkách mapy.
  6. Tlustší látky můžeme čistit z líce, slabší látky můžeme zkusit čistit nejprve z rubu. Rozpouštědlo nanášíme na skvrnu kapátkem, nebo vatovou tyčinkou. Rozpouštědla používáme spíše méně, abychom zabránili vzniku map. Po kápnutí rozpouštědla na skvrnu ji proklepáváme do podložky např. utěrkou nebo kartáčkem. Postup opakujeme, dokud se rozpuštěná skvrny otiskuje do podložky, při tom podložku pravidelně vyměňujeme.
  7. Po vyčištění je třeba se případně ještě zbavit vzniklých map. Ty rozvádíme měkkou utěrkou namočenou a vyždímanou v rozpouštědle.

2 názory na “Čištění skvrn organickými rozpouštědly (za sucha)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru