JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění povrchů a ploch » Čištění podlah » Jak vyčistit parkety, korkové podlahy a podlahy ze dřeva?

Jak vyčistit parkety, korkové podlahy a podlahy ze dřeva?

Jak vyčistit a udržovat parkety, korkovou podlahu a dřevěnou podlahu? Jak postupovat a jaké čistící prostředky a pomůcky použít? Údržba a čištění parket a dřevěných podlah má svá specifika, na která je třeba pamatovat. Pokud je budete dodržovat, vaše podlaha vám vydrží v dobrém stavu po velmi dlouhou dobu.

Od Loadmaster (David R. Tribble)This image was made by Loadmaster (David R. Tribble)Email the author: David R. TribbleAlso see my personal gallery at Google Picasa (Vlastní dílo) [CC BY-SA 3.0 nebo GFDL], prostřednictvím Wikimedia Commons

Na co nezapomenout při údržbě dřevěných podlah?

  • Před vstupem do místností s položenými parketami nebo dřevěnou podlahou umístěte čistící zóny (buď čistící rohože nebo alespoň kobercové běhouny) na délku 3 až 4 kroků (2 až 2,5 m), které zbaví naši obuv nečistot a drobného písku, který by mohl poškodit povrch podlahy,
  • vlivem vlhkosti dochází u dřevěných prvků podlah k jejich objemovým změnám, při nízké vlhkosti vzduchu dochází u dřevěných prvků podlah k jejích smršťování a zvětšování spár naopak při vyšší vlhkosti vzduchu dochází k bobtnání dřeva, proto by prostory s dřevěnými podlahami měly mít při obvyklé teplotě obytných prostor 21-22 °C relativní vlhkost vzduchu mezi hodnotami 50-60 %, proto se doporučuje v těchto prostorách udržovat správnou vlhkost vzduchu pomocí vytápění, zvlhčovačů nebo odvlhčovačů, klimatizace apod.,
  • při čištění by nemělo dojít k nadměrnému a dlouhodobému působení vody, odstranění nečistot by mělo probíhat pokud možno co nejvíce suchou cestou, případně čistícími pomůckami pouze navlhčenými v čistících roztocích, v žádném případě neponechávejte na povrchů dřevěných podlah mokré louže apod.,
  • veškerý nábytek (židle, stoly, kontejnery…), se kterým se bude po dřevěné podlaze pohybovat, opatřete vhodnými kluzáky nebo kolečky určenými právě pro použití na dřevěných podlahách, předejdete tak vzniku rýh a škrábanců,
  • pokud dojde ke znečištění dřevěných podlah přípravky obsahujícími barvivo, může být takové znečištění i trvalé a nevratné, stejně tak může dojít i poškození povrchové ochranné vrstvy (lak, olej, vosk) působením rozpouštědel,
  • při velkém opotřebení povrchu dřevěné podlahy už čištění nemusí mít požadovaná efekt a je nutné přistoupit k renovaci podlahy (obroušení a nanesení nové povrchové vrstvy laku, vosku nebo oleje).

Jak postupovat při čištění dřevěných podlah, podlah z korku a parket?

Postupy při čištění dřevěných podlah se liší podle toho, jakou povrchovou úpravou jsou podlahy ošetřeny.

Rozlišujeme dvě základní povrchové úpravy:

  1. Lakovaný povrch.
  2. Olejovaný nebo voskovaný povrch.

1.1. Běžné denní čištění dřevěných podlah s lakovaným povrchem

Před každým čištěním proveďte odstranění prachu a pevných nečistot z povrchu dřevěné podlahy zametením nebo vysáním. Při vysávání raději nepoužívejte hlavice s rotačními kartáči, použijte nástavce určené přímo pro vysávání dřevěných podlah a parket.

Pro běžné denní čištění použijte například přípravek Dr. Schutz -Čistič na parkety a korek 750 ml. Přípravek se ředí v poměru 1:200 s vodou, v takto připraveném roztoku navlhčíme mop (např. Leifheit Easy Spray XL podlahový mop s rozprašovačem)  a podlahu vytřeme. Dá se používat i za pomocí sprejového čištění s jednokotoučovým strojem s bílým nebo červeným padem.

Mastné skvrny, rýhy od podpatků nebo jiné houževnaté nečistoty odstraníme nanesením neředěného přípravku pomocí mikrovláknové utěrky a poté rozpuštěné nečistoty setřeme navlhčeným mopem.

1.2. Intenzivní hloubkové čištění dřevěných podlah s lakovaným povrchem

Pokud dosáhne znečištění dřevěné podlahy větších rozměrů, použijeme na čištění přípravek Dr. Schutz -Intenzivní čistič na dřevo a korek 5 l. Tímto čističem dojde i k odstranění předchozí ochranné vrstvy.

Poté, co vysajeme nebo zameteme hrubé nečistoty a prach, tak na podlahu naneseme pomocí širokého mopu neředěný přípravek Dr. Schutz -Intenzivní čistič na dřevo a korek 5 l a necháme cca 10 minut působit a poté pomocí ručního držáku padu Dr. Schutz Padmaister (na větší plochy se místo něj používá jednokotoučový stroj s bílým padem) s jemným bílým padem ochrannou vrstvu uvolníme.

Uvolněné nečistoty pak okamžitě odsáváme vysavačem na vodu (lze použít průmyslový vysavač s hubicí se stěrkou pro odsávání vody z tvrdých povrchů). Následně podlahu přečistíme mopem navlhčeným v čisté vodě, abychom odstranili veškeré zbytky čističe.

Doporučuje se toto intenzivní čištění provádět raději ve dvou lidech a po úsecích tak, abychom dodrželi časový odstup 10 minut od nanesení přípravku po rozrušení ochranné vrstvy a okamžité odsátí nečistot. Proto jedna osoba provádí rozrušení nečistot a druhá osoba tyto nečistoty ihned odsává.

Pozor dávejte na to, že ostatní lakované dřevěné výrobky (lišty, zárubně, dveře, obložení stěn apod.), ale ani kovové předměty by neměly přijít s intenzivním čistícím přípravkem vůbec do styku, proto se doporučuje před čištění jejich oblepení ochrannou malířskou páskou.

1.3. První ošetření a následné pravidelné oživovaní lakovaného povrchu dřevěných podlah

Pokud chceme, aby nám lakovaná povrchová úprava dřevěné podlahy, parket nebo korkové podlahy vydržela co nejdéle, musíme ji pravidelně ošetřovat.

Tímto pravidelným ošetřováním získáme:

  • Delší životnost lakované povrchové úpravy,
  • snadnější údržba a čištění,
  • osvěžení lakovaného povrchu, zvýraznění barvy dřeva,
  • redukce otěru laku.

Máme na výběr ze dvou variant ošetření laku:

  • Ošetření lakovaného povrchu lesklým ochranným filmem,
  • ošetření lakovaného povrchu matným ochranným filmem.

Před každým takovým ošetřením podlahy provedeme její vyčištění přípravkem Dr. Schutz -Čistič na parkety a korek 750 ml podle postupu, který je popsán v kapitole 1.1. Běžné denní čištění dřevěných podlah s lakovaným povrchem.

Pokud máme podlahové topení, tak před nanášením ochranného filmu jej vypneme, také zavřeme okna a dveře, abychom zamezili průvanu.

Pokud se ptáte, jak často ochranný film na lakované dřevěné podlahy nanášet, tak odpověď najdete v následujícím přehledu:

  • Málo zatěžované podlahy (méně frekventované kanceláře, obytné místnosti s menším provozem – obývací pokoje, ložnice) – 1-2x ročně,
  • středně zatěžované plochy (chodby, předsíně, schodiště, častěji navštěvované kanceláře apod.) – 2-4x ročně,
  • velmi zatěžované plochy (restaurace, obchody, taneční parkety, tělocvičny apod.) – ošetřovat každý měsíc nebo každé dva měsíce.

Dále se postupuje podle toho, zda chceme vytvořit lesklý či matný ochranný film.

1.3.1. Ošetření lakovaného povrchu dřevěných podlah lesklým ochranným filmem

Na vyčištění a suchou podlahu naneseme mopem tzv. lasičkou (např. Dr. Schutz Lasička) tenkou vrstvu přípravku Dr. Schutz Lesk na parkety a korek 750 ml. Pokud chceme docílit vyššího lesku, tak po zaschnutí první vrstvy naneseme ještě další vrstvu.

Před používáním necháme ochranný lesklý film minimálně 12 hodin zaschnout.

1.3.2. Ošetření lakovaného povrchu dřevěných podlah matným ochranným filmem

Ochranný matný film nanášíme na vyčištěnou a suchou dřevěnou podlahu opět pomocí  tzv. lasičky (např. Dr. Schutz Lasička). Tentokrát nanášíme tenkou a rovnoměrnou vrstvu přípravku Dr. Schutz Mat na parkety a korek 750 ml. Pro ještě větší zvýraznění matného efektu po zaschnutí první vrstvy naneseme druhou vrstvu.

Před používáním podlahy necháme ochrannou vrstvu zaschnout nejméně 12 hodin.

2.1. Běžné denní čištění dřevěných podlah s olejovaným nebo voskovaným povrchem

Před každým čištěním proveďte odstranění prachu a pevných nečistot z povrchu dřevěné podlahy zametením nebo vysáním. Při vysávání raději nepoužívejte hlavice s rotačními kartáči, použijte nástavce určené přímo pro vysávání dřevěných podlah a parket.

Pro prvotní ošetření a běžné čištění a ošetřování dřevěných podlah ošetřených olejem nebo voskem použijte přípravek Dr. Schutz -Mýdlo na dřevo 750 ml.

Pro první ošetření podlahy naneste neředěný přípravek rovnoměrně v jedné nebo dvou vrstvách na podlahu pomocí plochého mopu nebo tzv. lasičkou (např. Dr. Schutz Lasička) a nechte zcela zaschnout. Poté rozleštěte jednokotoučovým strojem s bílým padem.

Pro běžné denní čištění vytvořte z přípravku Dr. Schutz -Mýdlo na dřevo 750 ml a vody v poměru 1:100 až 1:200 (50 až 100 ml na 10 litrů vody) čistící roztok, který mopem naneste na dřevěnou podlahu a nechejte zaschnout.

Od Lars Lentz [CC BY-SA 1.0], prostřednictvím Wikimedia Commons

2.2. Intenzivní hloubkové čištění dřevěných podlah s olejovaným nebo voskovaným povrchem

Při větším znečištění olejovaných nebo voskovaných dřevěných podlah použijeme na čištění přípravek Dr. Schutz -Intenzivní čistič na dřevo a korek 5 l. Tímto čističem dojde i k odstranění předchozí ochranné vrstvy.

Poté, co vysajeme nebo zameteme hrubé nečistoty a prach, tak na podlahu naneseme pomocí širokého mopu čistící roztok naředěný z přípravku Dr. Schutz -Intenzivní čistič na dřevo a korek 5 l a vody v poměru 1:1 až 1:3 a okamžitě pomocí ručního držáku padu Dr. Schutz Padmaister (na větší plochy se místo něj používá jednokotoučový stroj s bílým padem) s jemným bílým padem ochrannou vrstvu uvolníme.

Uvolněné nečistoty pak okamžitě odsáváme vysavačem na vodu (lze použít průmyslový vysavač s hubicí se stěrkou pro odsávání vody z tvrdých povrchů). Následně podlahu přečistíme mopem navlhčeným v čisté vodě, abychom odstranili veškeré zbytky čističe.

Doporučuje se toto intenzivní čištění provádět raději ve dvou lidech a po úsecích tak, aby ihned po nanesení přípravku došlo k rozrušení ochranné vrstvy a k okamžitému odsátí nečistot. Proto jedna osoba provádí rozrušení nečistot a druhá osoba tyto nečistoty ihned odsává.

Pozor dávejte na to, že ostatní lakované dřevěné výrobky (lišty, zárubně, dveře, obložení stěn apod.), ale ani kovové předměty by neměly přijít s intenzivním čistícím přípravkem vůbec do styku, proto se doporučuje před čištění jejich oblepení ochrannou malířskou páskou.

Po intenzivním čištění by mělo následovat doolejování povrchu.

2.3. Doolejování povrchu dřevěných podlah

Doolejování dřevěných podlah by mělo proběhnout alespoň 1x ročně v závislosti na frekvenci běžného čištění a používání podlahy.

Před doolejováním podlahy musí proběhnout intenzivní čištění podlahy, které je popsáno v předešlé kapitole.

Po vyčištění naneseme na suchou dřevěnou podlahu některý z olejů Euku refresher – ošetřovací voskový olej 1 l nebo Euku care oil – ošetřovací olej 1 l.

Olej se nanáší na povrch buď měkkým hadrem nebo tzv. lasičkou (např. Dr. Schutz Lasička). Případné zbytky oleje se po 30 minutách odleští měkkým hadrem nebo lasičkou.

Takto ošetřený povrch je opatrně pochozí po 16 hodinách, prvních 7 dnů by se neměl mýt navlhko a pokládka koberce je možná až po 10 dnech.

2.4. Oživení povrchu olejovaných podlah

Pro oživení povrchu olejovaných dřevěných podlah se používá přípravek Dr. Schutz CC H2 Oil ošetření a čištění 5 l. Toto oživování se doporučuje provádět každých 3 až 6 měsíců.

Před nanesením tohoto přípravku se provede v závislosti na míře znečištění podlahy buď běžné čištění přípravkem Dr. Schutz -Mýdlo na dřevo 750 ml nebo intenzivní čištění přípravkem Dr. Schutz -Intenzivní čistič na dřevo a korek 5 l, postupujeme dle návodů uvedených výše.

Po vyčištění naneseme na suchý povrch podlahy neředěný přípravek Dr. Schutz CC H2 Oil ošetření a čištění 5 l. Nanášíme v jedné rovnoměrné a tenké vrstvě a roztíráme buď plochým mopem, který nepouští vlákna nebo tzv. lasičkou (např. Dr. Schutz Lasička).

Před nanášením vypneme podlahové vytápění a také zamezíme průvanu a přímému slunečnímu svitu na povrch podlahy.

Takto ošetřený povrch necháme před použitím minimálně 12 hodin zaschnout.

Použijte čistič na dřevěné a laminátové podlahy:


Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *