Jak vyčistit interiér auta?

V tomto článku bych vám chtěl ukázat, jak se dá důkladně vyčistit interiér osobního vozu.

Protože se čištěním interiérů aut zabývám profesionálně, popíšu vám konkrétní postup, čistící prostředky a pomůcky, díky kterým můžete vnitřek svého vozu proměnit doslova k nepoznání.

Co budete potřebovat?

1. Výkonný vysavač

Na prvotní vysátí budete potřebovat výkonný průmyslový vysavač, čím vyšší sací výkon, tím lépe, k vysavači je ideální mít i sadu miniaturních nástavců, abyste se dostali i do úzkých prostor například kolem kolejnic pro posun předních sedadel apod., na odstranění chlupů od domácích mazlíčků je pak vhodná malý turbohubice na čalounění.

2. Profi extraktor

Vyčištění čalouněných částí vozu bez tohoto přístroje na mokré čištění (tepování) je prakticky nemožné, takže pokud se chcete pustit do opravdu důkladného čištění, určitě si takový přístroj pořiďte, při čištění například jednou za rok bych doporučil přístroj zapůjčit z půjčovny, protože zakoupení opravdu výkonného stroje by vás přišlo na částky v rozsahu 10 až 40 tisíc Kč. Domácí přístroje sice svoji práci také odvedou, ale výsledek není takový, a určitě se u toho i více nadřete. Profi přístroje mají vyšší sací výkon, vyšší výkon čerpadla a tím i nástřikové množství čistícího prostředku.

3. Čistící prostředky pro tepování vozu

V půjčovně by vám měli k přístroji poskytnout i dostatečné množství čistících prostředků (ve formě rozpustných tablet, nebo prášku, nebo tekuté). Také zkuste požádat o poskytnutí předčističe na více znečištění čalouněné plochy, a o nějaké odstraňovače skvrn, minimálně na skvrny od mastnoty, od potravin, od propisek, fixů.

4. Čistící prostředky pro čištění ostatních ploch

Jedná se o čističe plastových částí, kůže, skel, u plastů a kůže následuje po vyčištění i ošetření povrchů, takže budete potřebovat i impregnační prostředky.

5. Čistící pomůcky

Vysátí vozu od prachu a nečistot

Ještě před samotným vysáváním a čištěním si ze všech odkládacích ploch odstraňte veškeré předměty, a dejte si je bokem do krabice, ať se pak při čištění nezdržujete.

Poté přistoupíme k vysátí vozu od prachu a velkých nečistot výkonným průmyslovým vysavačem.

 • postupujeme odshora dolů,
 • z plastové palubovky, prach se usazuje nejen na horní ploše, ale i ve větracích průduších (použijeme miniaturní nástavec s kartáčkem), v kapličce, vysajeme i odkládací prostor u spolujezdce, používám úzký nástavec nebo prachový nástavec s kartáčem,
 • ze sedadel, hlavně v místě švů, přechodu opěráku a sedáku,  v místě, kde kryjí sedák plastové části, používám úzkou hubici,
 • z výplní dveří, hlavně prostory kolem madel a klik a odkládacích ploch,
 • ze zavazadlového prostoru,
 • z koberečků, a následně po vyndání ven z auta i z čalounění podlah, u čištění čalounění v úzkých místech jako jsou prostory u kolejnic pro posun předních sedaček, používám opět miniaturní nástavce, na větší plochy používám úzké nástavce, sice je s tím více práce, než u větších hubic na čalounění, ale díky úzkému nástavci máme vyšší sací výkon, a čištění je efektivnější,
 • nezapomeňte vysát i špínu a písek za gumovým těsněním okolo dveří,
 • chlupy od domácích mazlíčků vysávám pomocí turbohubice na čalounění s rotačním kartáčem.

Vyčištění na sucho je třeba provést opravdu důkladně, protože s hubicí na čalounění od extraktoru už se nedostanete do méně dostupných míst.

Většinou je vidět poměrně dobrý výsledek už po suchém vysátí vozu.

Čištění interiérů aut

Čištění interiérů aut

Čištění stropních částí aut

Po suchém vysátí čistím na mokro stropní část. Pokud není znečištěná, klidně ji nechte být, protože čištění stropnice na mokro je poměrně nepříjemná činnost, čistící prostředek vám kape na ruce a na hlavu, i pracovní poloha je celkem namáhavá.

Znečištění bývá viditelné především v oblasti okolo hlavy řidiče a spolujezdce, v blízkosti rámu předních dveří, a také se často setkávám s ohmatanými místy u stínítek.

Ruční čištění bych spíše nedoporučoval, většinou u většího znečištění dojde ke vzniku map (místa po zaschnutí s viditelným znečištěným okrajem). Maximálně ho lze použít u čištění jednotlivých skvrn, kdy mikrovláknovým aplikátorem naneseme čistící prostředek, a navlhčenou mikrovláknovou utěrkou následně prostředek z nečistotami odstraníme. Abychom předešli vzniku map, musíme co nejvíce rozpuštěných nečistot ze stropnice dostat, a je dobré utěrkou postupovat až k okrajům a tzv. do ztracena.

Pro ruční čištění mohu doporučit Autoglym Interior ShampooAUTOGLYM INTERIOR SHAMPOO (čistič plastů a čalounění) »

Pokud je znečištění velkého rozsahu, nezbývá, než přejít na čištění extraktorem, tedy mokré čištění.

Často se setkávám s obavami, aby nedošlo k odlepení stropnic od podkladu. Za moji praxi jsem se s tím ještě nesetkal, předpokládám tedy, že se používají vodě-odolná lepidla, a provlhčením nedojde ke ztrátě jeho vlastností. Samozřejmě je dobré co nejvíce čistícího prostředku ze stropnice odsát, aby byla doba schnutí co nejkratší.

Postup čištění stropnice auta
 1. V případě většího znečištění postřik předčističem, použijeme tlakový postřikovač, případě ruční postřikovač. Předčistič zapracujeme kartáčkem.
 2. Po několika minutách působení předčističe provedeme mokré čištění stropnice extraktorem.
 3. Pokud zůstávají viditelné některé skvrny, naneseme na ně odstraňovače skvrn (volíme dle původu skvrny) a následně provedeme opět přečištění extraktorem.

Čištění plastových a gumových částí aut

Čištění plastových částí se provádí ručně.

NÁŠ TIP: NEJPRODÁVANĚJŠÍ ČISTIČE SKVRN
 • Velkou plochu zabírá palubní deska,
 • dále čistíme plastové výplně dveří,
 • plastové obložení kufru,
 • lemování sedadel,
 • středový plastový tunel,
 • plastové obložení sloupků vozu,
 • stínítka,
 • gumové těsnění,
 • gumové koberečky,
 • pedály.
Čištění plastů | Jak vyčistit interiér auta?

Čištění plastů | Jak vyčistit interiér auta?

Na čištění plastů a gumy se mi osvědčil univerzální čistič Dodo Juice Total Wipe Out APCDODO JUICE TOTAL WIPE OUT APC (koncentrát) »

Na následné ošetření plastů a gumy používám Autoglym Vinyl & Rubber CareAUTOGLYM VINYL & RUBBER CARE (ošetření plastů) »

Ošetření plastů provádím většinou až na závěr, a vždy až po mokrém čištění sedaček a čalounění, protože při něm často dochází k postříkání plastů čistícím roztokem, takže bych musel ošetření plastů zbytečně opakovat.

Postup čištění plastových a gumových částí auta
 1. Postřikovačem naneseme čistící prostředek na plastovou nebo gumovou plochu.
 2. V případě lehkého znečištění nebo pokud chceme jen odstranit prach, použijeme na rozrušení nečistot lakýrnický kulatý štětec. Krouživým pohybem štětce po plastu dosáhneme zpěnění čističe.
 3. V případě těžkých nečistot je odstraníme pomocí kartáčku.
 4. Poté odstraníme přebytečný čistič s nečistotami otřením mikrovláknovou utěrkou.
 5. Po zaschnutí plastové a gumové plochy ošetříme například přípravkem Autoglym Vinyl & Rubber Care, který vetřeme mikrovláknovou utěrkou.

Čištění lakovaných ploch aut

Nevěřili byste, jak právě vyčištění těchto ploch, které jsou vidět při každém otevření dveří, dokáže dojem z vyčištěného vozu pozvednout.

K čištění používám osvědčený Dodo Juice Total Wipe Out APCDODO JUICE TOTAL WIPE OUT APC (koncentrát) »

Čistím lakované plochy všech 4 dveří i zadních dveří od nákladového prostoru. Čistí se rámy samotných dveří i zádveří. Současně s nimi se také krásně vyčistí i gumové těsnění.

Postup čištění lakovaných ploch auta
 1. Postřikovačem naneseme čistící prostředek na čištěnou lakovanou plochu.
 2. Na rozrušení nečistot použijeme opět lakýrnický kulatý štětec. Krouživým pohybem štětce dosáhneme zpěnění čističe. Nebojíme se použít více čističe, protože rámy dveří a zádveří jsou obvykle hodně znečištěné.
 3. Poté odstraníme přebytečný čistič s nečistotami otřením mikrovláknovou utěrkou. Utěrku pravidelně pereme v čisté vodě. Nakonec po vyčištění a zaschnutí ještě jednou plochy přejedu utěrkou navlhčenou v čisté vodě.
 4. Nezapomeneme také ošetřit gumové těsnění dveří ošetřujícím přípravkem. Použijeme stejný, jakým ošetřujeme plasty.

Čištění sedaček a veškerého čalounění v autě

Čištění čalounění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?

Čištění čalounění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?

Čištění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?

Čištění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?

Jak jsme psal na začátku článku, bez výkonného extraktoru potahy sedaček a další čalounění v autě nevyčistíte. Proto, pokud je to možné, vypůjčte si extraktor a čistící prostředky pro tepování čalounění v půjčovně.

Mokré čištění uplatníte nejen při čištění sedaček, koberečků, čalounění podlah a zavazadlového prostoru, ale dá se použít i k vyčištění ohmataných výplní dveří.

Prostředků pro extrakční čištění je už poměrně široká nabídka, u předčističů si vybírejte takové, které dobře odstraňují nečistoty vzniklé ze styku lidské pokožky s čalouněním, zejména lidský pot a maz, který je nejviditelnější právě na sedačkách řidiče.

UPOZORNĚNÍ
Některé typy potahů, jako jsou kožené potahy, alcantara, broušená kůže, se nesmí čistit strojně mokrým čištěním! Přečtěte si, jak vyčistit alcantaru a jak vyčistit broušenou kůži.
Postup čištění čalounění auta
 1. Na sedačky a další čalouněné plochy naneseme postřikovačem předčistič. Kartáčkem ho zapracujeme a necháme pár minut působit.
 2. Poté provedeme strojní extrakční čištění. Některé více znečištěné plochy nestačí přejet hubicí jen jednou, ale musíme čištění opakovat.
 3. Vždy se snažíme co nejvíce vody z čalounění odsát, aby se zkrátila doba vysychání. U méně dostupných ploch můžeme hubici z konce hadice sundat, a vysát roztok pouze kruhovým zakončením.

Čištění potahů sedaček z kůže

Podrobný postup čištění pravé hladké kůže jsem popsal v článku Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Čištění alcantary a čištění pravé broušené kůže (nubuk, velur) neprovádím, takže jej nebudu ani popisovat. Čištění takových potahů vyžaduje speciální čistící prostředky, k odstranění těžkého znečištění nebo mastnoty se používají i velmi jemné brusné polštářky, na závěr se alcantara a broušená kůže impregnuje proti působení vlhkosti.

Na hladkou kůži používám čistič Gliptone Liquid Leather Gentle Leather Cleaner a impregnační prostředek Gliptone Liquid Leather Conditioner.  ČISTIČ KŮŽE GLIPTONE LEATHER CLEANER » IMPREGNACE KŮŽE GLIPTONE CONDITIONER »

Perfektně čistí i přípravky Colourlock Lederreiniger Mild (jemný čistič) a Colourlock Lederreiniger Stark (silný čistič). Pokud si objednáte větší litrové balení, což doporučuji, protože malé balení vám vystačí tak na jedno čištění, tak si nezapomeňte objednat i aplikátor suché pěny, je to výborná pomůcka.

Na impregnaci používám od stejné značky výrobek Colourlock Leder Protector.

Postup čištění a impregnace potahů z hladké pigmentované kůže
 1. Nastříkáme na potah sedačky speciální čistič na kůži, a vetřeme jej do kůže mikrovláknovým aplikátorem. Pokud jsou nečistoty i v záhybech a prohlubních kůže, rozrušíme je jemným pohybem kartáčku.
 2. Poté nečistoty setřeme navlhčeným mikrovláknovým aplikátorem nebo utěrkou.
 3. Po uschnutí naneseme na kůži impregnační prostředek, vtíráme jej důkladně do kůže mikrovláknovým aplikátorem.

Čištění skel

Skla čistím jen zevnitř, vnější plochu skel je lepší čistit při celkovém čištění vnějšku vozu.

K čištění používám speciální mikrovláknovou utěrku s vaflovou strukturou, která zabraňuje poškrábání skla.DODO JUICE WINDOW CLOTH (utěrka na okna) »

K čištění používám rychlo-čistič na skla AUTOGLYM Fast Glass, který neobsahuje žádné vosky, brousící složky, a nezanechává šmouhy.AUTOGLYM FAST GLASS (čistič skel) »

Postup čištění oken/skel auta
 1. Nastříkáme na mikrovláknovou utěrku s vaflovou strukturou čistící prostředek.
 2. Navlhčenou utěrkou poté krouživým pohybem vyčistíme sklo.
 3. Nakonec sklo vyleštíme suchou částí utěrky.
VYHLEDEJTE SI CHEMICKÉ ODSTRAŇOVAČE SKVRN Vyhledat čistič skvrn Z TEXTILU A KOBERCŮ » Vyhledat čistič skvrn Z TVRDÝCH POVRCHŮ »

NÁŠ TIP: Nejprodávanější čističe skvrn
Stručný popis článku
Jak vyčistit interiér auta?
Ohodnoťte článek!


8 Komentářů

 1. Dobrý den, Jaký typ turbokartáče doporučujete ( třeba i konkrétně ) na trhu je jich celá řada , některé mi příjdou vyloženě jako hračky…Děkuji

 2. Díky za kvalitní článek, ještě bych doplnil že pro vyčištění interiéru (ale i exteriéru) je nezbytné použití KVALITNÍ autochemie. Žádné hlouposti z benzinky nebo kauflandu, ale profesionální produkty. Já nakupuji jen značkové přípravky (https://www.adima.cz/Autochemie/) a karoserie je i po letech jako nová. Problém některých je, že auto neudržují vůbec s doměním že ušetří, ale opak je pravdou. Stav interieru (a exterieru) se výrazně projeví na konečné ceně vozu.

 3. Dobrý den,měl jsem vytopený auto,a ted mám dojem,že i po vysušení se mi dělá plísen,pod čalounéním na podlaze,prosil bych nějakou radu,nebo co s tím ,jak jí dostat pryč…díky

  • Dobrý den,
   pokud voda prosákla i pod čalounění podlahy, tak se obávám, že jediná účinná metoda by byla odstranění nalepeného čalounění z podlahy a buď důkladné vyčištění nebo výměna za nové. Můžete vyzkoušet přípravky na odstranění plísní, ale zřejmě nebudou účinné, protože se nedostanou do všech míst, kam zatekla voda a kde se tvoří plísně. Vyvaroval bych se použití prostředků na bázi chloru, kdy by mohlo dojít k vybělení čalounění. Použil bych bezchlorovou dezinfekci, např. Dezisan Spray.

 4. Dobrý den, mám netradiční dotaz. Vezli jsme vajíčka na zadní sedačce a bohužel jedno prasklo, a na potahu je to vidět. Už jsem zkoušeli spoustu věcí ale nic nezabírá, máte nějakou radu na toto netypické fopá? 🙂
  děkuji mnohokrát

 5. Dobrý den,
  díky za pěkně zpracovaný článek. Potřeboval bych poradit, jak odstranit zaschlé kapky “čehosi” ze skel. Auto zřejmě bylo před koupí myto nějakou chemií, která zůstala na sklech (vypadá to jako když zaschnou kapky vody po mytí) a ničím je nemohu dostat pryč. Jarem, ironem, ředidlem. Jediné, čím co trochu pomohlo, byla brusná pasta na leštění karoserie, ale to se mi nechce absolvovat a navíc se dobře nedostanu do rohů. Děkuji za radu.

  • Dobrý den,
   těžko poradit, co zabere, pokud nevíme přesnou příčinu znečištění skel. Můžete vyzkoušet některý z přípravků na hloubkové čištění skel https://www.detailingshop.cz/hloubkove-cisteni-a-lesteni/. Nebo se zkuste poradit přímo na tomto e-shopu, třeba vám poradí nějaký jiný postup. Dejte potom prosím vědět do komentářů, zda něco z toho fungovalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *