Jak vyčistit interiér auta?

Přečtěte si návod, jak vyčistit interiér auta. Protože se čištěním interiérů aut zabývám profesionálně, popíšu vám konkrétní postup čištění interiéru auta, jaké čistící prostředky a pomůcky použít, jak vyčistit a vytepovat sedačky, koberečky a další čalounění, čím ošetřit plasty, jak pečovat o kožené sedačky.


Jak správně umýt karosérii auta? V dalším článku si můžete také přečíst, jak umýt ručně karosérii auta.

Co budete potřebovat?

1. Výkonný vysavač

Na prvotní vysátí budete potřebovat výkonný průmyslový vysavač, čím vyšší sací výkon, tím lépe.

Kromě štěrbinového nástavce, který je součástí každého vysavače, je dobré pořídit si i sadu miniaturních nástavců, abyste se dostali i do úzkých prostor například kolem kolejnic pro posun předních sedadel apod., na odstranění chlupů od domácích mazlíčků je pak vhodná malá turbohubice na čalounění.

2. Profi extraktor

Vyčištění čalouněných částí vozu bez extraktoru, tedy přístroje na mokré čištění (tepování) čalounění je prakticky nemožné, takže pokud se chcete pustit do opravdu důkladného čištění, určitě si takový přístroj pořiďte.

Při čištění například jednou za rok bych doporučil přístroj zapůjčit z půjčovny, protože zakoupení opravdu výkonného stroje by vás přišlo na částky v rozsahu 10 až 40 tisíc Kč.

Levné domácí přístroje sice svoji práci také odvedou, ale výsledek není takový a určitě se u toho i více nadřete.

Profi přístroje mají vyšší sací výkon, vyšší výkon čerpadla a tím i nástřikové množství čistícího prostředku.

MŮJ TIP pro výběr extraktoru na čištění interiérů aut:

3. Čistící prostředky pro tepování vozu

V půjčovně by vám měli k přístroji poskytnout i dostatečné množství čistících prostředků (ve formě rozpustných tablet, nebo prášku, nebo tekuté).

Také zkuste požádat o poskytnutí předčističe na více znečištění čalouněné plochy, a o nějaké odstraňovače skvrn, minimálně na skvrny od mastnoty, od potravin, od propisek, fixů.

MŮJ TIP na čistící prostředky na čalounění:

Předčistič pro rozpuštění největších nečistot:

Čistící prostředky na koberečky a čalounění:

Odstraňovače skvrn:

Odstraňovače pachů:

4. Čistící prostředky pro čištění ostatních ploch

Jedná se o čističe plastových částí, kůže, skel, u plastů a kůže následuje po vyčištění i ošetření povrchů, takže budete potřebovat i impregnační prostředky.

Konkrétní přípravky zmíním v jednotlivých kapitolách níže.

5. Čistící pomůcky

1. KROK: Vysátí vozu od prachu a nečistot

Ještě před samotným vysáváním a čištěním si ze všech odkládacích ploch odstraňte veškeré předměty a dejte si je bokem do krabice, ať se pak při čištění nezdržujete neustálým odbíháním.

Poté přistoupíme k vysátí vozu od prachu a velkých nečistot výkonným průmyslovým vysavačem.

  • postupujeme odshora dolů,
  • z plastové palubovky, prach se usazuje nejen na horní ploše, ale i ve větracích průduších (použijeme miniaturní nástavec s kartáčkem), v kapličce, vysajeme i odkládací prostor u spolujezdce, používám úzký nástavec nebo prachový nástavec s kartáčem,
  • ze sedadel, hlavně v místě švů, přechodu opěráku a sedáku,  v místě, kde kryjí sedák plastové části, používám úzkou hubici,
  • z výplní dveří, hlavně prostory kolem madel a klik a odkládacích ploch,
  • ze zavazadlového prostoru,
  • z koberečků, a následně po vyndání ven z auta i z čalounění podlah, u čištění čalounění v úzkých místech jako jsou prostory u kolejnic pro posun předních sedaček, používám opět miniaturní nástavce, na větší plochy používám úzké nástavce, sice je s tím více práce, než u větších hubic na čalounění, ale díky úzkému nástavci máme vyšší sací výkon, a čištění je efektivnější,
  • nezapomeňte vysát i špínu a písek za gumovým těsněním okolo dveří,
  • chlupy od domácích mazlíčků vysávám pomocí turbohubice na čalounění s rotačním kartáčem.

Vyčištění na sucho je třeba provést opravdu důkladně, protože s hubicí na čalounění od extraktoru už se nedostanete do méně dostupných míst.

Většinou je vidět poměrně dobrý výsledek už po suchém vysátí vozu.

Čištění interiérů aut
Čištění interiérů aut

2. KROK: Čištění stropních částí (stropnice) auta (volitelné)

Po suchém vysátí někdy čistím na mokro stropní část (stropnici).

Pokud není znečištěná, klidně ji nechte být, protože čištění stropnice na mokro je poměrně nepříjemná činnost, čistící prostředek vám kape na ruce a na hlavu a pracovní poloha je celkem namáhavá.

Znečištění bývá viditelné především v oblasti okolo hlavy řidiče a spolujezdce, v blízkosti rámu předních dveří, a také se často setkávám s ohmatanými místy u stínítek.

Ruční čištění bych spíše nedoporučoval, většinou u většího znečištění dojde ke vzniku map (místa po zaschnutí s viditelným znečištěným okrajem). Maximálně ho lze použít u čištění jednotlivých skvrn, kdy mikrovláknovým aplikátorem naneseme čistící prostředek, a navlhčenou mikrovláknovou utěrkou následně prostředek z nečistotami odstraníme. Abychom předešli vzniku map, musíme co nejvíce rozpuštěných nečistot ze stropnice dostat, a je dobré utěrkou postupovat až k okrajům a tzv. do ztracena.

Pro ruční čištění mohu doporučit Autoglym Interior Shampoo 500 ml.

Pokud je znečištění velkého rozsahu, nezbývá, než přejít na čištění extraktorem, tedy mokré čištění.

Samozřejmě je dobré co nejvíce čistícího prostředku ze stropnice odsát, aby byla doba schnutí co nejkratší.

Jak poznám, zda mohu stropnici čistit na mokro?

Často se setkávám s obavami, aby nedošlo k odlepení stropnic od podkladu.

Většina moderních a novějších aut používá k lepení stropnic voděodolná lepidla. U starších aut (20 let a více) už bych byl opatrný a zkusil na nějakém méně viditelném místě stropnici na kousku navlhčit, počkat třeba 15 minut a poté se podívat, zda je čalounění stropnice pevně přilepené.

Také se před čištěním stropnice důkladně podívejte, jestli už se někde stropnice nezačíná odlepovat a není prověšená, občas to bývá především v místech předních stínítek, madel u řidiče nebo spolujezdce a v oblasti hlavy řidiče či spolujezdce. Pokud je někde čalounění odlepené, do čištění bych se nepouštěl.

Vím například, že čalounění stropnic u první generace Škoda Octavia (nevím, jak je tomu u novějších ročníků, ale u starších ročníků k tomu docházelo) jsou nalepeny lepidlem, které není vůči působení vody odolné a stropnice se může celá odlepit, takže u této generace aut čištění nedoporučuji.

Čištění stropnice auta

  1. V případě většího znečištění postřik předčističem, použijeme tlakový postřikovač, případě ruční postřikovač. Předčistič zapracujeme kartáčkem.
  2. Po několika minutách působení předčističe provedeme mokré čištění stropnice extraktorem.
  3. Pokud zůstávají viditelné některé skvrny, naneseme na ně odstraňovače skvrn (volíme dle původu skvrny) a následně provedeme opět přečištění extraktorem.

3. KROK: Čištění plastových a gumových částí auta

Čištění plastových částí se provádí ručně.

  • Velkou plochu zabírá palubní deska,
  • dále čistíme plastové výplně dveří,
  • plastové obložení kufru,
  • lemování sedadel,
  • středový plastový tunel,
  • plastové obložení sloupků vozu,
  • stínítka,
  • gumové těsnění,
  • gumové koberečky,
  • pedály.
Čištění plastů | Jak vyčistit interiér auta?
Čištění plastů | Jak vyčistit interiér auta?

Na čištění plastů a gumy se mi osvědčil univerzální čistič Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml. Na následné ošetření plastů a gumy používám Autoglym Vinyl and Rubber Care 500ml.

Ošetření plastů provádím většinou až na závěr, a vždy až po mokrém čištění sedaček a čalounění, protože při něm často dochází k postříkání plastů čistícím roztokem, takže bych musel ošetření plastů zbytečně opakovat.

Čištění plastových a gumových částí auta

  1. Postřikovačem naneseme čistící prostředek na plastovou nebo gumovou plochu. Pokud nechceme, aby se vlhkost a čistící prostředek dostal do spár, nanášíme jej přímo na štětec nebo utěrku.
  2. V případě lehkého znečištění nebo pokud chceme jen odstranit prach, použijeme na rozrušení nečistot lakýrnický kulatý štětec. Krouživým pohybem štětce po plastu dosáhneme zpěnění čističe.
  3. V případě těžkých nečistot je odstraníme pomocí kartáčku.
  4. Poté odstraníme přebytečný čistič s nečistotami otřením mikrovláknovou utěrkou.
  5. Gumové koberečky můžete po očištění přípravkem a kartáčkem očistit proudem vody z hadice. Pokud není k dispozici, tak používám k odsátí nečistot extraktor.
  6. Po zaschnutí plastové a gumové plochy ošetříme například přípravkem Autoglym Vinyl and Rubber Care 500ml, který vetřeme mikrovláknovou utěrkou.

4. KROK: Čištění lakovaných ploch auta

Nevěřili byste, jak právě vyčištění těchto ploch, které jsou vidět při každém otevření dveří, dokáže dojem z vyčištěného vozu pozvednout.

K čištění používám osvědčený Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml.

Čistím lakované plochy všech 4 dveří i zadních dveří od nákladového prostoru. Čistí se rámy samotných dveří i zádveří. Současně s nimi se také krásně vyčistí i gumové těsnění.

Čištění lakovaných ploch auta

  1. Postřikovačem naneseme čistící prostředek na čištěnou lakovanou plochu.
  2. Na rozrušení nečistot použijeme opět lakýrnický kulatý štětec. Krouživým pohybem štětce dosáhneme zpěnění čističe. Nebojíme se použít více čističe, protože rámy dveří a zádveří jsou obvykle hodně znečištěné.
  3. Poté odstraníme přebytečný čistič s nečistotami otřením mikrovláknovou utěrkou. Utěrku pravidelně pereme v čisté vodě. Nakonec po vyčištění a zaschnutí ještě jednou plochy přejedu utěrkou navlhčenou v čisté vodě.
  4. Nezapomeneme také ošetřit gumové těsnění dveří ošetřujícím přípravkem. Použijeme opět Autoglym Vinyl and Rubber Care 500ml.

5. 1. KROK: Čištění sedaček, podlah, koberečků, látkových výplní dveří, kufru

Čištění čalounění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?
Čištění čalounění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?
Čištění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?
Čištění sedaček | Jak vyčistit interiér auta?

Jak jsme psal na začátku článku, bez výkonného extraktoru potahy sedaček a další čalounění v autě nevyčistíte. Proto, pokud je to možné, vypůjčte si extraktor a čistící prostředky pro tepování čalounění v půjčovně.

Mokré čištění uplatníte nejen při čištění sedaček, koberečků, čalounění podlah a zavazadlového prostoru, ale dá se použít i k vyčištění ohmataných výplní dveří.

Prostředků pro extrakční čištění je už poměrně široká nabídka, u předčističů si vybírejte takové, které dobře odstraňují nečistoty vzniklé ze styku lidské pokožky s čalouněním, zejména lidský pot a maz, který je nejviditelnější právě na sedačkách řidiče.

UPOZORNĚNÍ: Některé typy potahů, jako jsou kožené potahy, alcantara, broušená kůže, se nesmí čistit strojně mokrým čištěním! Přečtěte si, jak vyčistit alcantaru a jak vyčistit broušenou kůži.

Čištění čalounění auta

  1. Na sedačky a další čalouněné plochy naneseme postřikovačem předčistič. Kartáčem ho zapracujeme a necháme pár minut působit.
  2. Poté provedeme strojní extrakční čištění. Některé více znečištěné plochy nestačí přejet hubicí jen jednou, ale musíme čištění opakovat.
  3. Vždy se snažíme co nejvíce vody z čalounění odsát, aby se zkrátila doba vysychání. Protože se hubice na čalouněné všude nedostane, tak špatně přístupných nebo zakřivených ploch můžeme hubici z konce hadice sundat a vysát roztok pouze kruhovým zakončením.

5. 2. KROK: Čištění potahů sedaček z kůže

Podrobný postup čištění pravé hladké kůže jsem popsal v článku Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Čištění alcantary a čištění pravé broušené kůže (nubuk, velur) neprovádím, takže jej nebudu ani popisovat. Čištění takových potahů vyžaduje speciální čistící prostředky, k odstranění těžkého znečištění nebo mastnoty se používají i velmi jemné brusné polštářky, na závěr se alcantara a broušená kůže impregnuje proti působení vlhkosti.

Na hladkou kůži používám čistič Gliptone Liquid Leather GT15 Gentle Cleaner 500 ml a impregnační prostředek Gliptone Liquid Leather GT11 Conditioner 250 ml.

Perfektně čistí i přípravky Colourlock Lederreiniger Mild 1 l (jemný čistič) a Colourlock Lederreiniger Stark 1 l (silný čistič). Pokud si objednáte větší litrové balení, což doporučuji, protože malé balení vám vystačí tak na jedno čištění, tak si nezapomeňte objednat i aplikátor suché pěny, je to výborná pomůcka.

Na impregnaci používám od stejné značky výrobek Colourlock Leder Protector 150 ml.

Čištění a impregnace potahů z hladké pigmentované kůže

  1. Nastříkáme na potah sedačky speciální čistič na kůži a necháme 10-20 sekund působit.
  2. Poté jej roztíráme po kůži mikrovláknovým aplikátorem.
  3. Často se ale stává, že jsou sedačky tak špinavé, že je potřeba je rozrušit krouživým pohybem kartáčku na kůži.
  4. Poté nečistoty setřeme navlhčeným mikrovláknovou utěrkou nebo aplikátorem.
  5. Utěrku pravidelně propíráme v čisté vodě.
  6. Po uschnutí naneseme na kůži impregnační prostředek, vtíráme jej důkladně do kůže mikrovláknovým aplikátorem.

6. KROK: Čištění oken, zrcátek

Skla čistím jen zevnitř, vnější plochu skel je lepší čistit při celkovém čištění vnějšku vozu.

K čištění používám speciální mikrovláknovou utěrku s vaflovou strukturou, která zabraňuje poškrábání skla.

K čištění používám přípravek na skla Auto Finesse Crystal Glass Cleaner 500 ml, který neobsahuje žádné vosky, brousící složky, a nezanechává šmouhy.

Čištění oken/skel auta

  1. Nastříkáme na mikrovláknovou utěrku s vaflovou strukturou čistící prostředek.
  2. Navlhčenou utěrkou poté krouživým pohybem vyčistíme sklo.
  3. Ihned poté sklo vyleštíme suchou částí utěrky, utěrku obrátím nebo mám po ruce další suchou.
  4. Dokonalého vyleštění pak dosáhnu pomocí měkké papírové utěrky, kterou sklo vyleštím. Nepoužívejté tvrdé utěrky, kterými byste mohli sklo poškrábat.
  5. Používejte vždy utěrky, které tzv. nepouští chlup.

10 názorů na “Jak vyčistit interiér auta?”

  1. Dobrý den, Jaký typ turbokartáče doporučujete ( třeba i konkrétně ) na trhu je jich celá řada , některé mi příjdou vyloženě jako hračky…Děkuji

  2. Petr janů

    Díky za kvalitní článek, ještě bych doplnil že pro vyčištění interiéru (ale i exteriéru) je nezbytné použití KVALITNÍ autochemie. Žádné hlouposti z benzinky nebo kauflandu, ale profesionální produkty. Já nakupuji jen značkové přípravky (https://www.adima.cz/Autochemie/) a karoserie je i po letech jako nová. Problém některých je, že auto neudržují vůbec s doměním že ušetří, ale opak je pravdou. Stav interieru (a exterieru) se výrazně projeví na konečné ceně vozu.

  3. Dobrý den,měl jsem vytopený auto,a ted mám dojem,že i po vysušení se mi dělá plísen,pod čalounéním na podlaze,prosil bych nějakou radu,nebo co s tím ,jak jí dostat pryč…díky

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      pokud voda prosákla i pod čalounění podlahy, tak se obávám, že jediná účinná metoda by byla odstranění nalepeného čalounění z podlahy a buď důkladné vyčištění nebo výměna za nové. Můžete vyzkoušet přípravky na odstranění plísní, ale zřejmě nebudou účinné, protože se nedostanou do všech míst, kam zatekla voda a kde se tvoří plísně. Vyvaroval bych se použití prostředků na bázi chloru, kdy by mohlo dojít k vybělení čalounění. Použil bych bezchlorovou dezinfekci, např. Dezisan spray.

  4. Dobrý den, mám netradiční dotaz. Vezli jsme vajíčka na zadní sedačce a bohužel jedno prasklo, a na potahu je to vidět. Už jsem zkoušeli spoustu věcí ale nic nezabírá, máte nějakou radu na toto netypické fopá? 🙂
    děkuji mnohokrát

  5. Dobrý den,
    díky za pěkně zpracovaný článek. Potřeboval bych poradit, jak odstranit zaschlé kapky „čehosi“ ze skel. Auto zřejmě bylo před koupí myto nějakou chemií, která zůstala na sklech (vypadá to jako když zaschnou kapky vody po mytí) a ničím je nemohu dostat pryč. Jarem, ironem, ředidlem. Jediné, čím co trochu pomohlo, byla brusná pasta na leštění karoserie, ale to se mi nechce absolvovat a navíc se dobře nedostanu do rohů. Děkuji za radu.

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      těžko poradit, co zabere, pokud nevíme přesnou příčinu znečištění skel. Můžete vyzkoušet některý z přípravků na hloubkové čištění skel https://www.detailingshop.cz/hloubkove-cisteni-a-lesteni/. Nebo se zkuste poradit přímo na tomto e-shopu, třeba vám poradí nějaký jiný postup. Dejte potom prosím vědět do komentářů, zda něco z toho fungovalo.

  6. Dobry den,
    chci poděkovat za moc pěkný článek a hlavně i rady jaké přípravky použít. Bála jsem se čištění a díky Vám jsem zvládla plasty a sedadla. Potřebovala bych i stropnici, ale te se hodne bojím. Ale proč se na Vás obracím mám světlá textilní sedadla nemáte doporučení na impregnaci ?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru