Jak čistit alcantaru?

Jak vyčistit alcantaru? Pokud čtete tento článek, jste zřejmě majitelem automobilu s čalouněním z materiálu zvaného alcantara a chcete zjistit, jakým způsobem ji čistit. V menší míře se alcantara vyskytuje i u sedaček v obývacích pokojích. Čištění alcantary má svá specifika. Jaké čistící prostředky použít a jak při čištění alcantary postupovat? Dočtete se v článku.

Od Fabrizio Marco Nannini Photographer (Alcantara S.p.A.) [CC BY-SA 3.0], prostřednictvím Wikimedia Commons

Co to vlastně alcantara je?

Alcantara je syntetický materiál z ultrajemných mikrovláken z polyesteru (PES), která jsou vzájemně velmi hustě překřížena.

Polyesterová vlákna jsou laminována (impregnována) polyuretanem. Po laminování jsou vlákna broušena a barvena do požadovaného odstínu.

Vzhledem i na dotyk připomíná alcantara pravou přírodní broušenou kůži (velur/semiš).

Mezi výhody alcantary patří:

 • prodyšnost,
 • ohebnost,
 • je nemačkavá,
 • odolná proti opotřebení,
 • dá se snadno čistit, prát a udržovat, ovšem při dodržování správného postupu a při použití správných čistících a impregnačních přípravků.

Mezi nevýhody patří:

 • náchylnost ke vzniku žmolků (dají se odstranit),
 • vyšší cena.

Jak správně udržovat alcantaru?

Pro čištění alcantary používejte přípravky k tomu určené, použitím nevhodných přípravků by mohlo dojít k poškození alcantary. Alcantaru rovněž nesmíme silně třít, nebo používat kartáče, mohlo by opět dojít k poškození vláken nebo ke vzniku žmolků.

Nyní si popíšeme jednotlivé druhy čištění alcantary:

 1. Pravidelná údržba.
 2. Důkladné čištění alcantary.
 3. Odstraňování lokálních skvrn a nečistot.
 4. Impregnace alcantary.
Od Tony Harrison (Flickr: Auto Italia Gaydon 2009 IMG_1327 copy) [CC BY-SA 2.0], prostřednictvím Wikimedia Commons
Od Tony Harrison (Flickr: Auto Italia Gaydon 2009 IMG_1327 copy) [CC BY-SA 2.0], prostřednictvím Wikimedia Commons

1. Pravidelná údržba

Základní údržbu provádíme v pravidelných časových intervalech například po týdnu nebo po měsíci, tak, jak uznáme za vhodné podle četnosti použití sedadla.

Údržba spočívá v odsátí prachu a usazených nečistot vysavačem. Použijeme k tomu štěrbinový nástavec, kterým přejíždíme celou plochu potahu z alcantary. Vždy si ještě před vysáváním ověřte, že vyústění plastového štěrbinového nástavce nemá žádné ostré hrany, abychom nepoškodili vlákna alcantary.

Po vysátí můžeme ještě osvěžit alcantaru otřením navlhčenou mikrovláknovou utěrkou. Pozor! Alcantaru zbytečně nepřevlhčete a nepromáčejte.

2. Důkladné čištění alcantary

Při dlouhodobějším používání dojdeme do stavu, kdy už pouhé suché vysávání nestačí, a potřebujeme potah z alcantary vyčistit důkladněji.

K tomu použijeme speciální čisticí přípravek na alcantaru, například Colourlock Textilien & Alcantara Reiniger 250ml.

Postup čištění alcantary: Nastříkejte čistič na alcantaru (nepromáčet, nanášejte jen zlehka), a poté setřete suchou mikrovláknovou utěrkou. V případě potřeby opakujte.

3. Odstraňování lokálních skvrn a nečistot

V případě lokálních skvrn budeme potřebovat měkkou aplikační houbičku, kterou budeme čistič nanášet. Na čištění skvrn používáme opět přípravek Colourlock Textilien & Alcantara Reiniger 250ml.

Postup čištění skvrn z alcantary: Naneste čistič na aplikační houbičku, jejím zmáčknutím vytvořte z čistícího přípravku pěnu a naneste na skvrnu. Poté kruhovým pohybem skvrnu postupně odstraňujte. Netlačte při tom na potah příliš silně, nedřete ho! Také zabraňte přílišnému promáčení potahu. Poté čištění místo otřeme vodou navlhčenou mikrovláknovou utěrkou.

V případě vzniku čerstvých skvrn se snažte co nejvíce znečištění odsát suchou savou utěrkou. Postupujte od vnějšího okraje skvrny směrem ke středu, aby se skvrna nerozšiřovala. V případě větších skvrn postupujte ode švu ke švu, aby nedošlo ke vzniku map.

4. Impregnace alcantary

Pokud chceme zvýšit odolnost alcantary proti působení vody a vlhkosti, můžeme na ni použít impregnační přípravek, který pronikne do hloubky potahu, a způsobí, že bude vodu a vodní kapky odpuzovat.

Tento přípravek také zabrání vzniku skvrn z tekutin, které mohou být zavčas odsáty. Na druhou stranu přípravek neoddaluje stárnutí nebo křehnutí vláken alcantary.

Vhodným přípravkem na impregnaci alcantary je Colourlock Rauleder & Textil Imprägnierung 500ml.

Postup impregnace alcantary: Tento impregnační přípravek je v podobě spraye. Ze vzdálenosti cca 40 cm provedeme celoplošný postřik potahu z alcantary a necháme uschnout. Na silně namáhaných plochách (područky, okraje sedadel, části pod koleny apod.) můžeme ošetření opakovat. Stejně tak na potazích, které nebyly dlouhou dobu impregnací ošetřeny.

Impregnace se postupně oslabuje používání sedaček, protože dochází k jejich otírání. Stejně tak se impregnace odstraní i při každém čištění. Proto je třeba impregnaci pravidelně obnovovat.

Jak postupovat při odstraňování žmolků z alcantary?

Jak už jsme v úvodu uvedl, mezi nevýhody alcantary patří tendence ke žmolkovatění v místech zvýšeného otěru.

V případě, že jsou žmolky malé, méně četné a pouze na povrchu, lze je odstranit pomoci brusného polštářku. Pro tyto účely se výborně hodí COLOURLOCK brusný polštářek. Pokud alcantara žmolkovatí už ve své struktuře, je vhodné ji spíše vyměnit.

Postup odstraňování žmolků z alcantary: Jemným pohybem brusného polštářku po potahu z alcantary žmolky odstraňte. Zbytky vysajte vysavačem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru