Jak odstranit asfaltové skvrny z karoserie auta?

Jak odstranit nevzhledné černé tečky asfaltu z karoserie vašeho auta? Poradíme vám účinné triky, jak šetrně a efektivně odstranit kusy asfaltu i z těžko přístupných míst.

Jak odstranit asfaltové skvrny z karoserie auta?
Jak odstranit asfaltové skvrny z karoserie auta?

Mějte dokonale krásný lak i v létě

V letních měsících často vyrážíme na výlety a dovolené. Není divu, že váš plechový miláček toho během této doby najezdí více, než v jiném ročním období. Jenže silnice a dálnice jsou právě v letních obdobích často rozkopané a kvalita asfaltu také není kdovíjaká. Na rozpálené vozovce může dojít k uvolňování asfaltu, který pak ulpívá na karoserii i kolech vašeho auta. Odstranění těchto skvrn je náročné, zdlouhavé a většinou nedokonalé. Pro čištění asfaltu z karoserie auta je potřeba použít vhodný čistič.  Údržbu vám také zjednoduší pravidelné čištění karoserie.


Odstranění asfaltu z karoserie snadno a rychle

Odstranění asfaltu patří stejně jako odstranění hmyzu k takzvané dekontaminace laku. Dekontaminace laku je pokročilý stupeň péče o auto pro ty, kteří berou čištění karoserie komplexně. Většina z nás považuje umytí auta pouze vyčištěním od hrubých nečistot a čas od času umytí v myčce za použití „speciálních“ vosků, které nabízejí dražší programy, za dostačující.  To chyba samozřejmě není. Dekontaminaci laku je však nutné provádět ve chvíli, kdy chceme lak ještě leštit nebo voskovat. Čištění laku rozpouštěním nečistot pomocí chemických přípravků se říká „chemická dekontaminace“ a alternativou je „mechanická dekontaminace“ například pomocí claye.

Jak poznáme znečištění karoserie vozu asfaltem?

Karoserie znečištěná asfaltem nebo térem má na sobě černé tečky, které se mohou (ale nemusí) vyskytovat na spodních částech auta. Hlavně v oblasti kol, blatnících, prazích, dveřích a zadním nárazníku. Na karoserii se nečistoty dostávají od kol při přejetí změklého či nezaschnutého asfaltu.

Kdy je třeba asfalt z karoserie vozu odstranit?

Dekontaminaci laku je nutné provádět před mytím auta. V případě silnějšího znečištění se provádí odstranění před i po mytí. Potřebujeme k tomu účinný odstraňovač asfaltu, tzv. tar remover, v redakci se nám nejvíce osvědčil Gyeon Q2M Tar 500 ml.

Použití přípravku Gyeon Q2M Tar

Na rozdíl od většiny ostatních odstraňovačů asfaltu je Q²M Tar pH neutrální a tak nepoškozuje žádné povrchy a je bezpečný k použití na laku, skle a plastech – lakovaných i nelakovaných. Tento přípravek můžete bez problémů použít dokonce i na odstraňování asfaltu z nelakovaných leštěných límců kol, kde tradiční odstraňovače zanechávají výrazné skvrny.

Q²M Tar je nejen odstraňovač asfaltu, ale umí efektivně rozpouštět většinu organických nečistot. Lze jej tedy použít také k odstraňování zbytků lepidel, pryskyřice (smůly) a dalších nečistot.

Tip: Připravte si vědro s horkou vodou a rukavicí Gyeon Q2M Silkmitt. Horká voda Vám pomůže odstraňovat asfalt a další kontaminanty mnohem efektivněji. Po dokončení práce s Q²M Tar celé auto znovu umyjte autošamponem.

Jak postupovat při čištění karoserie?

 • Umyjte karoserii od hrubých nečistot, které by ji mohly poškrábat při utírání (hlína, kamínky…).
 • Naneste na asfaltové skvrny odstraňovač asfaltu (pokud nemáte po ruce aktivní čistič, pak vám stejně dobře poslouží také benzín, nafta nebo WD-40 200ml a nechte minimálně minutu působit. U těchto přípravků však nejdříve zkontrolujte na malé ploše, ideálně na neviditelném místě laku, zda nedochází ke změně laku)
 • Utřete rozpuštěné asfaltové skvrny houbičkou, nebo bavlněnou utěrkou. Netlačte, při stírání vám mohu ulpět na utěrce větší kousky asfaltu a ty by mohly poškrábat lak.
 • V případě potřeby opakujte celý postup, veliké skvrny někdy nezmizí celé na první pokus.
 • Čistou karoserii umyjte šampónem a ideálně ještě navoskujte voskem na karoserie.
 • Dříve, než by čistič začal usychat, jej spláchneme tekoucí vodou. Pak můžeme pokračovat mytím autošamponem nebo, v případě že budeme čistit clayem, vysušíme.

Čištění karoserie neprovádějte na přímém slunci. Pokud je karoserie na dotek horká, počkejte, až vychladne.

Čištění karoserie od asfaltu pomocí Claye

Ti z vás, kteří pravidelně nakupují pomůcky pro čištění karoserie vozu, se jistě setkali s kostkou claye (například Meguiar’s Smooth Surface Clay Bar Replacement 80 g). Jde o hmotu podobnou plastelíně, která slouží k čištění laku. Ta spolu s clay lubrikací (například Gyeon Q2M ClayLube 500 ml) snadno odstraní částečky nečistoty, které nejdou pouhým mytím odstranit najednou. Jemným klouzáním po povrchu laku, clay zachytává nečistoty do sebe, ať už jde o zbytky hmyzu, asfaltu, polétavé rzi, aj.  Čištění asfaltu pomocí claye je velmi šetrné, navíc dokonale odstraní všechny nečistoty. Lak je pak připraven na aplikaci vosku.

Postup jak odstranit asfaltových skvrn z karoserie vozu pomocí Claye

 • Z celého claye oddělíme asi čtvrtinu a rozmačkáme v prstech na placku o velikosti tří prstů.
 • Na lak nastříkáme rovnoměrnou vrstvu lubrikace, tak aby zbytečně nestékala, přiložíme placku claye a jemně bez tlačení kloužeme po povrchu sem a tam. (vždy musí hladce klouzat, nikdy nesmí zadrhávat)
 • Po vyčištění asi jednoho dílu karoserie placku přeložíme napůl, tak aby se spodní část uzavřela dovnitř. Znovu vytvarujeme placku a pokračujeme dál. Usazené nečistoty jsou na clay vidět, pokud slyšíme tření nebo cítíme v prstech jemné drhnutí, je třeba používanou část zapracovat a pokračovat čistou. Zbylou lubrikaci stíráme mikrovláknovou utěrkou.
 • Pro začátečníka je lepší měkký clay než tvrdý
 • Mějte vždy dostatečné množství lubrikantu na karoserii
 • Clay nezapomeňte pravidelně překládat pro stále čistou hmotu
 • Pokud nám clay při práci spadne na zem, musíme jej vyhodit a vzít nový
 • Pokud se clay těžko zpracovává, zahřejte ho v rukou

TIP Redakce:

Čistá karoserie vypadá parádně, ale výsledek nikdy nebude dokonalý, pokud necháte asfalt na discích kol. Pár kapek asfaltu odstraníte pomocí sádla, na smolku vaty. Na rozsáhlejší znečištění doporučujeme použít technický benzin, který opět nejdříve vyzkoušíme na neviditelné ploše. Ihned po očištění alu kola omyjte vlažnou vodou s přídavkem běžného saponátu. K tomu použijte měkkou houbu, kartáček s jemnými štětinami nebo hadřík. Po umytí kola ještě pořádně osušte a máte hotovo.

UPOZORNĚNÍ: Odstranění asfaltu za použití chemikálií provádějte pouze na místech k tomu určeném, kde odpadní voda projde čističkou. Určitě nečistěte svůj vůz od asfaltu na místech, kde se voda dostane do půdy nebo veřejné kanalizace.

Některé čistící prostředky a pomocníci pro odstranění asfaltu

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru