Jak vyčistit koberec domácími prostředky?

Jak vyčistit koberec pomocí domácích prostředků? Čištění koberců nám může dát poměrně dost zabrat. Jde o to mít dostatek informací o tom, jak si tuto práci výrazně ulehčit. Každá situace si vyžaduje speciální řešení a jiný přístup. Mnoho přípravků se dá nahradit i starými osvědčenými recepty a babskými radami.

Jak vyčistit koberec domácími prostředky?
Jak vyčistit koberec domácími prostředky?

Jak ručně vyčistit koberec?

Pokud nemáte možnost strojního čištění pomocí extraktoru, vyčistěte koberec ručně podle následujícího postupu:

 1. Nejprve důkladně vysajte koberec vysavačem. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud máte vysavač s hlavicí s rotačním kartáčem (klepačem).
 2. Pokud máte kusový koberec nebo koberec, který není zastavěný nábytkem, můžete ho venku vyklepat klepačem/praklem, jako se to dělávalo dříve. Koberec přehodíte přes dřevěnou kulatinu a údery klepače vyklepáváte z koberce prach.
 3. Pro mokré čištění zakoupíme přípravek na ruční čištění koberců (například Larrin Koralan čistící pěna pro ruční čištění na koberce a potahy 500 ml).
 4. V kbelíku smícháme prostředek s vodou, poměr ředění najdeme na obalu. Používáme teplou vodu, max. 60 °C.
 5. Intenzivním mícháním přípravek s vodou zpěníme.
 6. Pěnu nanášíme na koberec a jemně vtíráme například kartáčem (Mothers Carpet & Upholstery Brush) nebo molitanovou houbou.
 7. Po úplném zaschnutí zaschlou pěnu s nečistotami vysajeme vysavačem.

Jak odstranit zvířecí chlupy z koberce?

Pokud máte doma domácí miláčky v podobě koček a psů, určitě neustále řešíte jak se zbavit chlupů. Kočičí a psí chlupy dokáží držet jako přilepené a někdy se i špatně vysávají. Výborné je použít na jejich odstranění vlhkou houbu, na které dobře ulpívají chlupy. Aby jste to nemuseli dělat v kleče, existují i houby připevněné na tyči jako na smetáku.

Jak vyčistit špínu a nečistoty z koberce?

Nastane-li situace, že se vám domácí mazlíčci nebo děti projdou po koberci se špinavými tlapkami a botami, špínu nanesenou z ulice a z venku odstraníte solí. Nasypte na koberec sůl a po 15 minutách, kdy sůl špínu pohltí, ji pohodlně vysajte.

Jak odstranit houževnaté a těžko odstranitelné skvrny?

Máte na koberci neodstranitelné skvrny, které odolávají každému pokusu o jejich vyčistění? Zkuste použít prostředek na umývání oken a skla. Skvrnu postříkejte a vytřete čistým hadrem. Takto se dá vyčistit mnoho skvrn a to třeba i od krému na boty.

Jak odstranit žvýkačku z koberce?

Pokud se vám na koberec přilepila žvýkačka, nechte ji ztvrdnout pod položeným kusem ledu.Po ztvrdnutí odškrábněte vše, co se dá a klidně postup opakujte. Zbylé pozůstatky žvýkačky setřete náhražkou terpentýnu nebo pomocí lihu.

Nebo se inspirujte dalším způsobem odstranění žvýkačky pomocí speciálního přípravku.

Čištění koberce sněhem

Váš koberec znovu dostane zářivou barvu, když jej položíte v zimě lícem do sněhu a následně jej pořádně vyklepete klepačem/praklem. Musí se jednat o mrazivý den, kdy se sníh nerozpouští, aby koberec příliš nenasákl vodou.

Čištění koberce kyselým zelím

Není-li zrovna zima a vaše koberce i podlahové krytiny potřebují nutně oživit barvu, nechte dobře okapat kyselé zelí a nasypte jej na podlahy a koberce. Pak jím silně otírejte krytiny a hrubší kusy zelí následně smeťte a vysajte vysavačem. Barvy na koberci následně zase ožijí.

Oživte koberec octem pro zářivé barvy

V případě, že váš koberec už je opravdu matný a zašedlý, dokonale barvy rozzáří ocet. Koberec nejdříve vyčistěte a nakonec jej vytřete vodou s přídavkem octa. Jeho barvy budou jasné a koberec bude jako nový.

Jak se zbavit vytlačených míst od nábytku?

Pokud jste přemístili nábytek a na vašem koberci v některých místech vznikly vytlačená místa, položte na ně vlhký hadr a jemně jej přejeďte párkrát žehličkou. Pak hadr odstraňte a vlas na koberci vykartáčujte do původního tvaru.

Jak čistit třásně na koberci?

Udržet třásně na koberci v pěkném stavu dá někdy pořádnou fušku. Bez stálé péče a úpravy dlouho hezké nevydrží. Okraj koberce zakryjte papírem. Třásně na vašem koberci pak postříkejte škrobem tak, aby se vám snadno nezohýbaly. Jejich údržba bude mnohem snadnější a budou pěkné a nezacuchané.

Jak vyčistit běhouny z kokosového vlákna?

Máte doma běhouny z kokosového vlákna? Nejlépe je vyčistíte ve vaně pod tekoucí vodou. Následně je zavěste a usušte. Určitě je nepokládejte na podlahu mokré, jinak vám kokosové vlákno začne zahnívat.

Tip na velmi odolné skvrny

Pokud máte na koberci skvrny, které nejdou vyčistit, zkuste náš návod.

 1. Připravte si trochu technického benzínu a čpavku.
 2. Dále slijte dva rovné díly benzínu a čpavku dohromady a promíchejte.
 3. Směs naneste na skvrny a vydrhněte.
 4. Jakmile skvrny zmizí, opláchněte trochou vlažné vody a nechte uschnout.

Chcete vyčistit koberec strojním čištěním stejně jako profesionál? Přečtěte si podrobný návod na čištění koberce pomocí extraktoru. Tipy na vybavení, čistící prostředky a hlavně podrobný postup čištění krok za krokem.

Použijte na ruční čištění koberců:

Čištění koberce speciálním přípravkem

 1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
 2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
 3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
 4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
 5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
 6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
 7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
 8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

4 názory na “Jak vyčistit koberec domácími prostředky?”

 1. Dobrý den.
  Byla by možnost poradit, jak vyčistit skvrny z textilu od cementu???
  Předem děkuji. VB

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   můžete vyzkoušet některý z čističů zaschlého cementu, např. HG odstraňovač zbytků cementu 1 l nebo Odstraňovač cementových skvrn 1l.
   Upozorňuji, že tyto výrobky jsou určeny na čištění tvrdých povrchů jako jsou podlahy, obklady apod., takže nejsou přímo určeny na textilie. Proto bych doporučil nejprve vyzkoušet účinek na nějakém nepotřebném kousku textilu případně na skrytém místě vámi zmiňované textilie, abyste zjistila, zda nedojde k poškození textilie nebo jejímu odbarvení.

   Nebo se s čištěním obrátit na čistírnu oděvů ve vašem okolí, kde by vám poradili, zda je vůbec vyčištění možné.

 2. Já osobně se čištění koberců, sedaček a takových dražších věcí obávám. Jednou jsem si zničila křeslo nevhodným čištěním. Zůstaly na něm světlejší skvrny. Takže si radši zavolám firmu. Každopádně super rady. 🙂 Určitě je vyzkouším, ale asi to nebude na mých nejdražších kobercích.

 3. Dobrý den, vylila jsem 1 litr mléka na koberec, který nejde oddělat. Jak to mám vyčistit, aby to mléko nezapáchalo?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru