Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku, čím vyčistit kožené křeslo nebo kožené sedačky v autě? Který je nejlepší čistící prostředek na kůži a jaký přípravek zase na impregnaci kůže? Jak postupovat a které pomůcky si zakoupit? V tomto článku se dozvíte hlavní zásady při péči a údržbě o čalounění z kůže.

Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?
Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Každý druh kůže se čistí jiným způsobem

Jinými čistícími prostředky se čistí hladká kůže pigmentovaná, jinými broušené kůže (nubuk, velur) a jiným anilinové nebo semi-anilínové kůže.

V tomto článku popíšu čištění hladké pigmentované přírodní kůže. Jde tedy o kůži, která je opatřena na povrchu barevnou vrstvou. Nezáleží, jakou barvu pigment má, stejným způsobem vyčistíte bílou, oranžovou i tmavě pigmentovanou kůži.

POZOR na čištění různých druhů kůží!

Čištění broušené kůže popisuji v článku Jak čistit semiš, nubuk, velur?

O čištění umělé velurové napodobeniny kůže alcantary si přečtěte článek Jak čistit alcantaru?

Čištění sedaček z ekokůže a koženky popisuji v článku Jak vyčistit sedačky s potahem z ekokůže a koženky?


Jaké pomůcky budete potřebovat?

K čištění a impregnaci kůže si pořiďte následující pomůcky:

Při čištění kůže a následné impregnaci používejte speciální čistící a impregnační prostředky přímo určené pro konkrétní druh koženého povrchu.

Při čištění kůže se vyhněte tzv. babským radám.

V žádném případě nepoužívejte k čištění prací prášky, aviváže a různou chemii. Kůže pak ztrácí své vlastnosti, vytváří se mapy, tuhne, časem praská.

Rovněž k impregnaci nepoužívejte například sádlo, dětský olejíček, indulonu a jiné mastné prostředky. Indulona na kožené sedačky opravdu nepatří.

Opět se tím kůže přinejmenším znehodnocuje, protože v dnešní době trh ovládají spíše kůže matné nebo hedvábně lesklé a použitím těchto nesprávných přípravků čalounění ztrácí své kouzlo a svůj vzhled.

Čištění kůže

Jaké přípravky na čištění kůže doporučuji?

Pokud chcete opravdu kvalitní péči o svoji koženou sedačku, rozhlédněte se po výrobcích značek jako Colourlock nebo Gliptone.

Čistící prostředek na hladké kůže je vždy pH neutrální, aby nezpůsobil změnu barvy nebo vyblednutí pigmentu.

Výbornou osobní zkušenost mám s přípravkem Colourlock Lederreiniger Mild 1 l (jemný čistič pro pravidelné každoroční čištění) a Colourlock Lederreiniger Stark 1 l (silný čistič pro jednorázové čištění po mnoha letech).

Doporučuji koupit větší 1 litrové balení, protože malé balení vám možná nevystačí ani na jedno čištění větší sedačky.

Také si s čističem pořiďte aplikátor na suchou pěnu, buď si můžete objednat menší balení, kde je aplikátor už součástí, nebo u většího balení si můžete dokoupit prázdný aplikátor.

Velmi kvalitní čistič na kůži je i výrobek Gliptone Liquid Leather GT15 Gentle Cleaner 500 ml. Ten se aplikuje postřikem ručním rozprašovačem.

Jak vyčistit koženou sedačku nebo křeslo?

Při čištění kožených sedaček, křesel a dalšího nábytku postupujte následovně:

 1. V prvním kroku setřete nebo odsajte prach a pevné nečistoty z povrchu buď utěrkou z mikrovláken, jemným kartáčkem nebo vysavačem s nástavcem s jemným kartáčem.
 2. Natočte si do dvou kbelíků teplou vodu, ve které budete průběžně máchat mikrovláknovou utěrku nebo aplikátor z mikrovlákna.
 3. Můžete čistit buď tekutým čističem, kdy jej nanášejte na povrch ručním postřikovačem nebo použijte suchou pěnou. Čistící suchá pěna je vhodnější, protože nestéká ze svislých ploch, navíc kůže tolik nenavlhne jako při čištění tekutým prostředkem, což někdy může způsobit i drolení pigmentu z povrchu kůže. Suchá pěna se vyrobí pomocí aplikátorů, který z tekutého přípravku vyrobí pěnu. Aplikátor je dodáván od prodejce výrobků Colourlock.
 4. Čistěte vždy menší plochu kůže, například područku, jedno sedací místo apod., aby nestačil přípravek zaschnout a působil jen kratší dobu (cca 30 až 60 s).
 5. Naneste pěnu na mikrovláknový aplikátor/utěrku nebo kartáček (tekutý přípravek naneste postřikem přímo na kůži) a pomocí Meguiar’s Even Coat Microfiber Applicator Pads 2 ks z mikrovlákna, mikrovláknové utěrky nebo kartáčku jej krouživými pohyby roztírejte jemně po povrchu kůže. V případě většího znečištění doporučuji k odstranění nečistot jemný kartáček.
 6. Po zhruba 30 až 60 sekundách prostředek s nečistotami setřete utěrkou z mikrovláken. Utěrku po každém setření nečistot properte nejdříve v prvním kbelíku s čistou vodou a poté v druhém kbelíku vymáchejte, aby byla utěrka opět čistá pro další použití.
 7. Poté vyčištěné místo ještě jednou přetřete vlhkou mikrovláknovou utěrkou.
 8. Čistič důkladně vtírejte i do záhybů a frekventovaných míst, kde se usazují nečistoty (opěrky, područky, švy…). Pro tato místa použijte kartáček.
 9. Kůži nedřete silou, mohlo by dojít ke drolení a sdírání pigmentu. Také kůži příliš dlouho nenamáčejte, to by mohlo vést rovněž ke drolení pigmentu.
 10. Pokud je znečištění houževnaté a nepodařilo se odstranit napoprvé, proveďte stejným postupem druhé čištění, ale až po důkladném vyschnutí povrchu kůže.
 11. Po vyčištění vždy kůži naimpregnujte! Před nanesením impregnace nechejte kůži proschnout alespoň 1 hodinu.
Aplikátor suché pěny a kartáček na čištění kůže
Aplikátor suché pěny a kartáček na čištění kůže
Čištění kůže kartáčkem a suchou pěnou
Čištění kůže kartáčkem a suchou pěnou
Mikrovláknová utěrka na setření nečistot z kožené sedačky
Mikrovláknová utěrka na setření nečistot z kožené sedačky
Stírání rozpuštěných nečistot z kožené sedačky
Stírání rozpuštěných nečistot z kožené sedačky
Čištění křesla s potahem z pigmentované kůže
Čištění křesla s potahem z pigmentované kůže

Impregnace kůže

Jaké impregnační přípravky na pigmentovanou kůži používám?

Skvělý přípravek na impregnaci pigmentované kůže je impregnační krém nebo mléko o hustší konzistencí Gliptone Liquid Leather GT11 Conditioner 250 ml s vůní pravé kůže, po čištění kůži krásně zjemní a provoní. Trochu déle trvá, než se vstřebá, ale na dlouho nečištěné kůže se mi jeví jako ideální, protože kůži krásně zregeneruje.

Můžete použít i tekutou impregnaci Colourlock Leder Protector 150 ml. Tato impregnace se nechává zaschnout alespoň 6 hodin.

Jak impregnovat kožené sedačky a křesla?

Důkladně vyčištěný povrch je nutné naimpregnovat, tedy opatřit ochrannou vrstvou.

 1. Před nanesením impregnace kůži nejprve vyčistěte podle postupu výše.
 2. Po čištění nechte kůži důkladně vyschnout alespoň 1 hodinu.
 3. Pomocí Meguiar’s Even Coat Microfiber Applicator Pads 2 ks z mikrovlákna na celý povrch naneste speciální impregnační prostředek a důkladně jej vetřete do kůže.
 4. Impregnaci nechte několik hodin působit, aby se vstřebala do kůže. Po tu dobu na sedačku nesedejte.
 5. Pokud někde zůstane i po několika hodinách větší vrstva impregnace, tak ji můžete setřít suchou utěrkou z mikrovláken.

Proč impregnovat kožené povrchy?

Impregnací se kůže vyživuje, udržuje se odolnou a přirozeně poddajnou.

Vyčištěním a následnou impregnací se oživují barvy, navíc impregnační účinek chrání před vlhkostí a skvrnami od vody a také před dalším zašpiněním.

Prodlužuje se trvanlivost a pěkný vzhled a kůže si zachovává svoji jemnou vůni.

Mikrovláknový aplikátor s nanesenou impregnací
Mikrovláknový aplikátor s nanesenou impregnací
Vtírání impregnace pomocí mikrovláknového aplikátoru
Vtírání impregnace pomocí mikrovláknového aplikátoru

Jak často čistit kůži?

Čištění a údržbu kůže provádějte alespoň 2x ročně nezávisle na jejich používání. Prodlouží se tak výrazně její životnost, zlepší se vzhled a zachová si své původní vlastnosti i nadále.

Pokud kůže nebyla několik roků čištěna, vyčistěte ji důkladně pomocí silnějšího čističe Colourlock Lederreiniger Stark 1 l. Další čištění například po půl roce už potom provádějte jemnějším čističem Colourlock Lederreiniger Mild 1 l.

Po každém čištění kůži naimpregnujte, protože čištěním se kůže vysušuje.

Stejným způsobem, jako se staráte o kožený nábytek v domácnosti, tak čistěte a impregnujte i kožené sedačky v autě.

Jak opravit poškrábaná a odřená místa na kožené sedačce?

Pokud má vaše sedačka poškozenou nebo odřenou vrchní pigmentovou vrstvu, můžete ji opravit nanesením tónovací barvy.

Pokud si na to sami netroufáte, oslovte někoho, kdo se zabývá renovacemi kůže.

Co budete potřebovat?

Postup nanesení tónovací barvy

 1. Nejprve místo vyčistěte přípravkem Colourlock Lederreiniger Mild 1 l (běžné znečištění) nebo Colourlock Lederreiniger Stark 1 l, pokud je kůže silně znečištěná.
 2. Otřete vlhkou utěrkou a nechte uschnout.
 3. Poté místo jemně zdrsněte Colourlock brusným polštářkem.
 4. Navlhčete měkký hadřík Colourlock aplikační hadřík v čistícím benzínu Colourlock Leder Reinigungsbenzin 225ml. Místo hadříkem důkladně odmastěte.
 5. Hlubší vrypy od zipů můžete vyplnit elastickým tmelem Colourlock Flussigleder Neutral 7ml.
 6. Tónovací barvu Colourlock Leder Fresh 150ml před nanášením důkladně protřepejte.
 7. Naneste tónovací barvu na Colourlock aplikační houbička 1ks a krouživými pohyby barvu roztírejte po poškozeném místě. Barva se nanáší pouze prostřednictvím houbičky, nikdy barvu nenanášejte přímo na kůži!
 8. Každou vrstvu nechte před nanesením další uschnout. Schnutí můžete urychlit fénem.
 9. Počet vrstev volte tak, aby měla barva nanášená na poškozené místo stejný vzhled jako okolní povrch.
 10. Po nanesení a vyschnutí poslední vrstvy poté barvu fixujte prostředkem Colourlock Leder Versiegelung 1 l.
 11. Poté nechejte 12 hodin fixační prostředek vstřebat.

Terminologie: co je to kůže a useň?

Slovo kůže znamená prvotní, nezušlechtěnou surovinu. Teprve jejím zpracováním vzniká useň.

Kůže je na pohled krásný a na dotyk velmi příjemný materiál, který má neopakovatelné rysy a strukturu. Z těchto důvodů není možné zaručit stejnou strukturu kůže na jednotlivých kusech sedací soupravy, resp. na celé soupravě.

Proto na sedací soupravě budou místa více a méně hladší. Kůže se užíváním natahuje a tím se vytváří různé záhyby a rysy. To je znakem přírodního materiálu.

Rozdělení kůže/usně

Podle místa užití rozlišujeme useň:

 • nábytkářskou,
 • automobilovou.

Nábytkářská useň má odlišné vlastnosti od automobilové. Nábytkářská je méně odolná proti odírání, má menší světelnou stálost a vyšší obsah tuku. Je na dotek jemnější a umožňuje větší tepelnou roztažnost.

Automobilová useň je odolnější, protože na ni působí vyšší teploty i sluneční záření, je vystavena většímu namáhání, proto musí být odolná proti oděru.

Podle struktury se useň rozděluje na:

 • hladká useň pigmentovaná – useň je probarvená nebo opatřená barevnou horní krycí vrstvou, při čištění se s ní setkávám nejčastěji,
 • broušená kůže:
  • nubuk – useň broušená po lící, má jemně sametový povrch, používá se například v obuvnictví,
  • velur – useň broušená po rubu, má sametový povrch, ale na omak drsnější než nubuk),
  • semiš je souhrnné označení pro nubuk a velur,
 • anilínová useň – na povrchu je pouze bezbarvou/transparentní vrstvou z anilínového barviva,
 • semi-anilínová useň – oproti anilínové usni je na povrchu ještě další vrstvou s malým přídavkem pigmentu (barviva)
 • (alcantara) – nepatří mezi pravé kůže, je to umělá/syntetická velurová kůže.

17 názorů na “Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?”

 1. Jako speciální čistící přípravek používám HG prostředky. Jednou za čas nanesu a sedačka už pár let vypadá jako nově koupená.

  1. Robin Hudeček

   ty neznám, já používám na kožené sedačky v autě profesionální kosmetiku. Nic co by se běžně dalo sehnat v supermarketu, ale dle mého se vyplatí v tomhle případě připlatit. Koukněte na tuhle stránku: https://www.adima.cz/Autochemie/ podle mě ceny lepší než na benzince a ve finale ušetřím. Když nijak jinak, tak konečnou cenou profi udržovaného auta.

 2. Dobrý den,čím mohu vyčistit kozenkovou sedačku od hořících plastových splodin,které zůstali v pórech kůže a ve švech.děkuji

 3. dobrý den, prosím o radu jak vyčisti barvu na vlasy z kožené BÍLÉ židle.děkuji moc za radu

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   můžete zkusit skvrnu vyčistit peroxidem vodíků nebo bílým octem. Ale vždy bych nejprve zkusil nanést přípravek na nějakém skrytém místě, zda nedojde k poškození kůže.

 4. Dobry den, chci se zeptat jak je mozne odstranit zvykacku z kozene sedacky v aute.Dekuji moc za radu.

 5. Barbora Hajkova

  Dobry den,rada bych se zeptala,cim by mohla pustit skvrna od dynoveho oleje z kozene bile sedacky? 🙁

  B.Hajkova

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   zkusil bych místo vyčistit silnějším čističem na kůži Colourlock Lederreiniger Stark. Je ale možné, že už bude olej, zvlášť, pokud obsahuje nějaké barvivo, napojený na pigment kůže a čištění nebude mít takový účinek. Pak bych doporučil obrátit se na někoho, kdo nabízí renovaci kůže. Existují i speciální profi čisticí přípravky na odstranění mastnoty z kůže, ale co jsem hledal, tak v ČR nejsou běžně dostupné. Jediný, který jsem našel, je Colourlock Leder Reinigungsbenzin čistící benzín na kůži, ale nemám s ním zkušenosti, takže použití pouze na vlastní riziko a určitě nejprve vyzkoušet na nějakém skrytém místě, aby nedošlo k trvalému poškození sedačky.
   Čištění lihem, technickým benzinem apod. bych nedoručoval, mohlo by dojít k poškození ochranné horní vrstvy.

 6. Lucie Gottvaldovál

  mám bílé zimní boty, nevím jestli kůže nebo koženka, a při uskladnění přes léto jsem přes ně měla položené černé kozačky. Nechaly na těch bílých skvrny,takové tmavě modré. Co mám pěnu z obchodu speciálně na jejich čištění, tak ta vůbec nezabírá…

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den paní Gottvaldová,
   mám zkušenost, že některé znečištění už z kůže nebo koženky nemusí jít odstranit, především textilní zabarvení, skvrny od inkoustu, propisky. Někdy dojde k navázání skvrny na pigment kůže a odstranění skvrny je již nemožné.
   Pokud chcete vyzkoušet čistící přípravky, tak nejprve by chtělo zjistit, z jakého materiálu boty jsou, pokud nemáte jinou možnost, tak například v prodejně, kde jste obuv zakoupila.

   Pokud by se jednalo o pravou hladkou kůži (pozor, na broušenou kůži – semiš, nubuk, velur tento prostředek nelze použít!), tak zkuste silný čistič na hladkou kůži Colourlock Lederreiniger Stark 200 ml.

   Pokud by se jednalo o koženku, tak vyzkoušejte čistič Colourlock Kunstleder Reiniger 1L.

   Jak už jsem ale psal, nelze zaručit, že i těmito prostředky půjde černé barvivo odstranit, myslím si, že spíše ne. Pak existuje ještě možnost použít speciální odstraňovače textilního obarvení, ale to už bych nechal profesionálům v oboru renovací kůže, další možností je obarvení kůže tónovací barvou, můžete se informovat např. na http://www.lederzentrum.cz/cz/sluzby/.

   Dejte mi prosím do komentářů vědět, zda na skvrnu něco z výše uvedeného fungovalo, nebo jak jste dále postupovala.

 7. Já jsem si pořídila čističe od jedné firmy a zabírají. Manžel si u nich čistí sedačky v autě a doporučili mi prostředky na běžné používání a super.

 8. Dobrý den, i při správném postupu čištění speciálními prostředky se mi začíná bílá kožená sedačka na povrchu v jednom místě drolit. Co s tím?

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   dochází zřejmě k drolení barevné povrchové vrstvy. Může k tomu docházet na místech, která jsou více frekventovaná a také, pokud se kůže pravidelně neudržuje.

   Jedná se o pravou kůži nebo ekokůži? Jak je sedačka stará a jak často jste ji čistila a impregnovala.

   Doporučil bych místo čistit co nejméně, protože navlhčením čistícím prostředkem a stíráním bude docházet k dalšímu drolení. Zkuste místo naimpregnovat přípravkem na impregnaci kůže, dobrou zkušenost mám s Gliptone Liquid Leather Conditioner.

   Pokud byste chtěla mít poškozené místo v původním stavu, tak nezbývá, než oslovit někoho, kdo se zabývá renovací kůže. Po očištění a zbroušení se nanese nová vrstva pigmentu ve stejném odstínu, ale na tohle už je potřeba někoho, kdo s tím má zkušenosti.

 9. Ivo Štrup

  Dobrý den

  doporučíte mi přípravek na novou koženou sedací soupravu (kozí kůže)?

  S pozdravem

  Štrup Ivo

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru