Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku, křeslo nebo další čalounění z kůže? Které čistící přípravky použít na čištění, a které na impregnaci? Jak postupovat při čištění kožené sedačky, a které pomůcky si zakoupit? V tomto článku se dozvíte hlavní zásady při péči a údržbě o čalounění z kůže.

POZOR na čištění různých druhů kůží!
Jinými čistícími prostředky se čistí hladká kůže pigmentovaná, jinými broušené kůže (nubuk, velur) a jiným anilinové nebo semi-anilínové kůže.

V tomto článku popíšu čištění hladké pigmentované kůže.

O čištění broušené kůže si přečtěte článek Jak čistit semiš, nubuk, velur?. O čištění umělé velurové napodobeniny kůže alcantary si přečtěte článek Jak čistit alcantaru?. Na čištění skvrn a nečistot z broušených kůží se používá speciální čistící guma nebo na větší plochy a na odstranění žmolků potom brusný polštář.

Vždy je proto důležité nejprve zjistit, jaký druh kůže je použitý na naší sedačce, podle toho také zvolit nejvhodnější čistící metoda a vhodný čistící prostředek.

Co je to kůže a useň?

DOPORUČUJI TYTO PŘÍPRAVKY na čištění a impregnaci kůže:

Čištění hladké pigmentované kůže:

Impregnace hladké kůže:

Slovo kůže znamená prvotní, nezušlechtěnou surovinu. Teprve jejím zpracováním vzniká useň.

Kůže je na pohled krásný a na dotyk velmi příjemný materiál, který má neopakovatelné rysy a strukturu. Z těchto důvodů není možné zaručit stejnou strukturu kůže na jednotlivých kusech sedací soupravy, resp. na celé soupravě. Proto po důkladné prohlídce sedací soupravy najdeme místa více a méně hladší. Kůže se užíváním uvolňuje a tím se vytváří různé záhyby a rysy. To je znakem přírodního materiálu.

DOPORUČUJI TYTO PŘÍPRAVKY na čištění a impregnaci kůže:

Čištění hladké pigmentované kůže:

Impregnace hladké kůže:

Rozdělení kůže/usně

Podle místa užití můžeme useň rozdělit na:

 • nábytkářskou,
 • automobilovou.

Nábytkářská useň má odlišné vlastnosti od automobilové. Nábytkářská je méně odolná proti odírání, má menší světelnou stálost a vyšší obsah tuku. Je na dotek jemnější a umožňuje větší tepelnou roztažnost.

Automobilová useň je odolnější, protože na ni působí vyšší teploty i sluneční záření, je vystavena většímu namáhání, proto musí být odolná proti oděru.

Podle struktury můžeme useň rozdělit na:

 • hladká useň pigmentovaná – useň je probarvená nebo opatřená barevnou horní krycí vrstvou, při čištění se s ní setkávám nejčastěji,
 • broušená kůže:
  • nubuk – useň broušená po lící, má jemně sametový povrch, můžeme se s ní setkat například u některé obuvy,
  • velur – useň broušená po rubu, má sametový povrch, ale na omak drsnější než nubuk),
  • semiš je souhrnné označení pro nubuk a velur,
 • anilínová useň – useň je opatřena pouze bezbarvou/transparentní vrstvou z anilínového barviva,
 • semi-anilínová useň – oproti anilínové usni je opatřena ještě další vrstvou s malým přídavkem pigmentu (barviva)
 • (alcantara) – nepatří mezi pravé kůže, je to umělá/syntetická velurová kůže

Čištění a ochrana hladké pigmentované kůže

POZOR na čištění různých druhů kůží!

V tomto článku popíšu čištění hladké pigmentované kůže.

O čištění broušené kůže si přečtěte článek Jak čistit semiš, nubuk, velur?. O čištění umělé velurové napodobeniny kůže alcantary si přečtěte článek Jak čistit alcantaru?.

Také na čištění anilínových a semi-anilínových kůži se používají odlišné přípravky a postupy!

Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Při čištění kůže a následné impregnaci je nutné používat čistící a ochranné prostředky přímo určené pro konkrétní druh koženého povrchu.

V žádném případě nepoužíváme k čištění prací prášky, aviváže a různou chemii. Kůže pak ztrácí své vlastnosti, vytváří se mapy, tuhne, časem praská. Rovněž k impregnaci nesmí být použity např.: sádlo, dětský olejíček, indulona a jiné mastné chemie. Opět se tím kůže přinejmenším znehodnocuje, protože v dnešní době trh ovládají spíše kůže matné nebo hedvábně lesklé a použitím těchto nesprávných přípravků čalounění ztrácí své kouzlo a svůj vzhled.

Pokud chcete opravdu kvalitní péči o svoji koženou sedačku, rozhlédněte se po výrobcích značek jako Colourlock nebo Gliptone.

K čištění budete potřebovat i speciální pomůcky:

Jak probíhá čištění hladké pigmentované kůže?

Čistící prostředek na hladké kůže je vždy pH neutrální, aby nezpůsobil změnu barvy nebo vyblednutí povrchu.

V prvním kroku se provede setření nebo odsátí prachu a pevných nečistot z povrchu buď utěrkou z mikrovláken, jemným kartáčkem, nebo vysavačem s jemným kartáčem.

Poté se pomocí aplikátoru důkladně vtírá do povrchu speciální čistící prostředek, v případě vyššího znečištění je možné použít k rozrušení nečistot jemný kartáček. Po několika minutách se prostředek s nečistotami setře utěrkou z mikrovláken.

Čistič důkladně vtíráme i do záhybů a frekventovaných míst, kde se usazují nečistoty (opěrky, područky, švy…).

Jaké přípravky na čištění kůže používám?

Výbornou osobní zkušenost mám s přípravkem Colourlock Lederreiniger Mild (jemný čistič) a Colourlock Lederreiniger Stark (silný čistič). Doporučuji koupit větší 1 litrové balení, protože malé balení vám nevystačí ani na jedno čištění. Také si s čističem pořiďte aplikátor na suchou pěnu, buď si můžete objednat menší balení, kde je aplikátor už součástí, nebo u většího balení si můžete dokoupit prázdný aplikátor.

Velmi kvalitní čistič na kůži je i výrobek Gliptone Liquid Leather Gentle Cleaner.

Aplikátor suché pěny a kartáček na čištění kůže

Aplikátor suché pěny a kartáček na čištění kůže

Čištění kůže kartáčkem a suchou pěnou

Čištění kůže kartáčkem a suchou pěnou

Mikrovláknová utěrka na setření nečistot z kožené sedačky

Mikrovláknová utěrka na setření nečistot z kožené sedačky

Stírání rozpuštěných nečistot z kožené sedačky

Stírání rozpuštěných nečistot z kožené sedačky

Čištění křesla s potahem z pigmentované kůže

Čištění křesla s potahem z pigmentované kůže

Proč impregnovat kožené povrchy?

Impregnací se kůže vyživuje, udržuje se odolnou a přirozeně poddajnou. Vyčištěním a následnou impregnací se oživují barvy, navíc impregnační účinek chrání před vlhkostí a skvrnami od vody a také před dalším zašpiněním. Prodlužuje se trvanlivost a pěkný vzhled a kůže si zachovává svoji jemnou vůni.

Jak probíhá impregnace hladké pigmentované kůže?

Důkladně vyčištěný povrch je nutné naimpregnovat, tedy opatřit ochrannou vrstvou.

POZOR na impregnaci různých druhů kůží!
Opět platí, že se používá jiný typ impregnačního přípravku na hladkou kůži a jiný typ na broušené kůže (čtětě Jak impregnovat semiš, nubuk, velur?) na alcantaru (čtěte Jak impregnovat alcantaru?).

Pomocí aplikátoru se na celý povrch nanese speciální impregnační prostředek a důkladně se vtírá do kůže. Impregnaci nechte několik hodin působit, aby se vstřebala do kůže, přebytečnou pak v případě potřeby můžete setřít utěrkou z mikrovláken.

Jaké impregnační přípravky na pigmentovanou kůži používám?

Skvělý přípravek na impregnaci pigmentované kůže je Gliptone Liquid Leather Conditioner s vůní pravé kůže, po čištění kůži krásně zjemní a provoní. Chystám se také vyzkoušet Colourlock Leder Protector.

Mikrovláknový aplikátor s nanesenou impregnací

Mikrovláknový aplikátor s nanesenou impregnací

Vtírání impregnace pomocí mikrovláknového aplikátoru

Vtírání impregnace pomocí mikrovláknového aplikátoru

DOPORUČUJI TYTO PŘÍPRAVKY na čištění a impregnaci kůže:

Čištění hladké pigmentované kůže:

Impregnace hladké kůže:

Jak často čistit kůži?

Údržba kožených povrchů by měla probíhat alespoň 2x ročně nezávisle na jejich používání. Prodlouží se tak výrazně jejich životnost a zlepší se jejich vzhled a zachovají si své původní vlastnosti i nadále.

NEVYHOVUJE VÁM ŽÁDNÝ Z NÁVODŮ?
NOVINKA: Chcete dostávat tipy na čištění? Sledujte mě na Facebooku!

Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?
Hodnocení: 3.9 (77.14%) Hlasů: 7


Mohlo by se vám líbit...

komentářů 22

 1. Ondra napsal:

  Jako speciální čistící přípravek používám HG prostředky. Jednou za čas nanesu a sedačka už pár let vypadá jako nově koupená.

  • Robin Hudeček napsal:

   ty neznám, já používám na kožené sedačky v autě profesionální kosmetiku. Nic co by se běžně dalo sehnat v supermarketu, ale dle mého se vyplatí v tomhle případě připlatit. Koukněte na tuhle stránku: https://www.adima.cz/Autochemie/ podle mě ceny lepší než na benzince a ve finale ušetřím. Když nijak jinak, tak konečnou cenou profi udržovaného auta.

 2. kateřina napsal:

  Dobrý den,čím mohu vyčistit kozenkovou sedačku od hořících plastových splodin,které zůstali v pórech kůže a ve švech.děkuji

 3. monika napsal:

  dobrý den, prosím o radu jak vyčisti barvu na vlasy z kožené BÍLÉ židle.děkuji moc za radu

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   můžete zkusit skvrnu vyčistit peroxidem vodíků nebo bílým octem. Ale vždy bych nejprve zkusil nanést přípravek na nějakém skrytém místě, zda nedojde k poškození kůže.

 4. Jitka napsal:

  Dobry den, chci se zeptat jak je mozne odstranit zvykacku z kozene sedacky v aute.Dekuji moc za radu.

 5. Barbora Hajkova napsal:

  Dobry den,rada bych se zeptala,cim by mohla pustit skvrna od dynoveho oleje z kozene bile sedacky? 🙁

  B.Hajkova

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   zkusil bych místo vyčistit silnějším čističem na kůži Colourlock Lederreiniger Stark. Je ale možné, že už bude olej, zvlášť, pokud obsahuje nějaké barvivo, napojený na pigment kůže a čištění nebude mít takový účinek. Pak bych doporučil obrátit se na někoho, kdo nabízí renovaci kůže. Existují i speciální profi čisticí přípravky na odstranění mastnoty z kůže, ale co jsem hledal, tak v ČR nejsou běžně dostupné. Jediný, který jsem našel, je Colourlock Leder Reinigungsbenzin čistící benzín na kůži, ale nemám s ním zkušenosti, takže použití pouze na vlastní riziko a určitě nejprve vyzkoušet na nějakém skrytém místě, aby nedošlo k trvalému poškození sedačky.
   Čištění lihem, technickým benzinem apod. bych nedoručoval, mohlo by dojít k poškození ochranné horní vrstvy.

 6. Tomáš napsal:

  tady je docela hezké video jak se taková renovace kůže provádí https://www.youtube.com/watch?v=VS_VtPtoWLA . Kdyby to někoho zajímalo tak mě tenhle kosmetický autoservis dělal renovaci kůže byl jsem doopravdy překvapený jak nově moje sedadlo vypadalo. Doporučuji

 7. Lucie Gottvaldovál napsal:

  mám bílé zimní boty, nevím jestli kůže nebo koženka, a při uskladnění přes léto jsem přes ně měla položené černé kozačky. Nechaly na těch bílých skvrny,takové tmavě modré. Co mám pěnu z obchodu speciálně na jejich čištění, tak ta vůbec nezabírá…

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den paní Gottvaldová,
   mám zkušenost, že některé znečištění už z kůže nebo koženky nemusí jít odstranit, především textilní zabarvení, skvrny od inkoustu, propisky. Někdy dojde k navázání skvrny na pigment kůže a odstranění skvrny je již nemožné.
   Pokud chcete vyzkoušet čistící přípravky, tak nejprve by chtělo zjistit, z jakého materiálu boty jsou, pokud nemáte jinou možnost, tak například v prodejně, kde jste obuv zakoupila.

   Pokud by se jednalo o pravou hladkou kůži (pozor, na broušenou kůži – semiš, nubuk, velur tento prostředek nelze použít!), tak zkuste silný čistič na hladkou kůži Colourlock Lederreiniger Stark silný čistič kůže 175 ml.

   Pokud by se jednalo o koženku, tak vyzkoušejte čistič Kunstleder Reiniger 200 ml.

   Jak už jsem ale psal, nelze zaručit, že i těmito prostředky půjde černé barvivo odstranit, myslím si, že spíše ne. Pak existuje ještě možnost použít speciální odstraňovače textilního obarvení, ale to už bych nechal profesionálům v oboru renovací kůže, další možností je obarvení kůže tónovací barvou, můžete se informovat např. na http://www.lederzentrum.cz/cz/sluzby/.

   Dejte mi prosím do komentářů vědět, zda na skvrnu něco z výše uvedeného fungovalo, nebo jak jste dále postupovala.

 8. Zuzana napsal:

  Jak vyčistit:Světla kožená sedačka( hrubší kůže Protecta)otisk barvy na vlasy.

 9. Pavlína napsal:

  Já jsem si pořídila čističe od jedné firmy a zabírají. Manžel si u nich čistí sedačky v autě a doporučili mi prostředky na běžné používání a super.

 10. Ajka napsal:

  Dobrý den, i při správném postupu čištění speciálními prostředky se mi začíná bílá kožená sedačka na povrchu v jednom místě drolit. Co s tím?

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   dochází zřejmě k drolení barevné povrchové vrstvy. Může k tomu docházet na místech, která jsou více frekventovaná a také, pokud se kůže pravidelně neudržuje.

   Jedná se o pravou kůži nebo ekokůži? Jak je sedačka stará a jak často jste ji čistila a impregnovala.

   Doporučil bych místo čistit co nejméně, protože navlhčením čistícím prostředkem a stíráním bude docházet k dalšímu drolení. Zkuste místo naimpregnovat přípravkem na impregnaci kůže, dobrou zkušenost mám s Gliptone Liquid Leather Conditioner.

   Pokud byste chtěla mít poškozené místo v původním stavu, tak nezbývá, než oslovit někoho, kdo se zabývá renovací kůže. Po očištění a zbroušení se nanese nová vrstva pigmentu ve stejném odstínu, ale na tohle už je potřeba někoho, kdo s tím má zkušenosti.

 1. 23.1.2015

  […] Postup při čištění ekokůže je podobný čištění pravé hladké kůže. […]

 2. 1.3.2015

  […] Postup při čištění ekokůže je podobný čištění pravé hladké kůže. […]

 3. 15.11.2015

  […] Podrobný postup čištění pravé hladké kůže jsem popsal v článku Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

 4. 16.2.2019

  […] Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

 5. 16.2.2019

  […] Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

 6. 18.2.2019

  […] Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *