Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

JakČistit.cz

Nenašli jste potřebnou radu? Přidejte se k Facebookové skupině Rady, tipy a návody na čištění a úklid, napište svůj dotaz a dostanete rady od ostatních členů.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 22

 1. Ondra napsal:

  Jako speciální čistící přípravek používám HG prostředky. Jednou za čas nanesu a sedačka už pár let vypadá jako nově koupená.

  • Robin Hudeček napsal:

   ty neznám, já používám na kožené sedačky v autě profesionální kosmetiku. Nic co by se běžně dalo sehnat v supermarketu, ale dle mého se vyplatí v tomhle případě připlatit. Koukněte na tuhle stránku: https://www.adima.cz/Autochemie/ podle mě ceny lepší než na benzince a ve finale ušetřím. Když nijak jinak, tak konečnou cenou profi udržovaného auta.

 2. kateřina napsal:

  Dobrý den,čím mohu vyčistit kozenkovou sedačku od hořících plastových splodin,které zůstali v pórech kůže a ve švech.děkuji

 3. monika napsal:

  dobrý den, prosím o radu jak vyčisti barvu na vlasy z kožené BÍLÉ židle.děkuji moc za radu

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   můžete zkusit skvrnu vyčistit peroxidem vodíků nebo bílým octem. Ale vždy bych nejprve zkusil nanést přípravek na nějakém skrytém místě, zda nedojde k poškození kůže.

 4. Jitka napsal:

  Dobry den, chci se zeptat jak je mozne odstranit zvykacku z kozene sedacky v aute.Dekuji moc za radu.

 5. Barbora Hajkova napsal:

  Dobry den,rada bych se zeptala,cim by mohla pustit skvrna od dynoveho oleje z kozene bile sedacky? 🙁

  B.Hajkova

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   zkusil bych místo vyčistit silnějším čističem na kůži Colourlock Lederreiniger Stark. Je ale možné, že už bude olej, zvlášť, pokud obsahuje nějaké barvivo, napojený na pigment kůže a čištění nebude mít takový účinek. Pak bych doporučil obrátit se na někoho, kdo nabízí renovaci kůže. Existují i speciální profi čisticí přípravky na odstranění mastnoty z kůže, ale co jsem hledal, tak v ČR nejsou běžně dostupné. Jediný, který jsem našel, je Colourlock Leder Reinigungsbenzin čistící benzín na kůži, ale nemám s ním zkušenosti, takže použití pouze na vlastní riziko a určitě nejprve vyzkoušet na nějakém skrytém místě, aby nedošlo k trvalému poškození sedačky.
   Čištění lihem, technickým benzinem apod. bych nedoručoval, mohlo by dojít k poškození ochranné horní vrstvy.

 6. Tomáš napsal:

  tady je docela hezké video jak se taková renovace kůže provádí https://www.youtube.com/watch?v=VS_VtPtoWLA . Kdyby to někoho zajímalo tak mě tenhle kosmetický autoservis dělal renovaci kůže byl jsem doopravdy překvapený jak nově moje sedadlo vypadalo. Doporučuji

 7. Lucie Gottvaldovál napsal:

  mám bílé zimní boty, nevím jestli kůže nebo koženka, a při uskladnění přes léto jsem přes ně měla položené černé kozačky. Nechaly na těch bílých skvrny,takové tmavě modré. Co mám pěnu z obchodu speciálně na jejich čištění, tak ta vůbec nezabírá…

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den paní Gottvaldová,
   mám zkušenost, že některé znečištění už z kůže nebo koženky nemusí jít odstranit, především textilní zabarvení, skvrny od inkoustu, propisky. Někdy dojde k navázání skvrny na pigment kůže a odstranění skvrny je již nemožné.
   Pokud chcete vyzkoušet čistící přípravky, tak nejprve by chtělo zjistit, z jakého materiálu boty jsou, pokud nemáte jinou možnost, tak například v prodejně, kde jste obuv zakoupila.

   Pokud by se jednalo o pravou hladkou kůži (pozor, na broušenou kůži – semiš, nubuk, velur tento prostředek nelze použít!), tak zkuste silný čistič na hladkou kůži Colourlock Lederreiniger Stark silný čistič kůže 175 ml.

   Pokud by se jednalo o koženku, tak vyzkoušejte čistič COLOURLOCK Kunstleder Reiniger 1L.

   Jak už jsem ale psal, nelze zaručit, že i těmito prostředky půjde černé barvivo odstranit, myslím si, že spíše ne. Pak existuje ještě možnost použít speciální odstraňovače textilního obarvení, ale to už bych nechal profesionálům v oboru renovací kůže, další možností je obarvení kůže tónovací barvou, můžete se informovat např. na http://www.lederzentrum.cz/cz/sluzby/.

   Dejte mi prosím do komentářů vědět, zda na skvrnu něco z výše uvedeného fungovalo, nebo jak jste dále postupovala.

 8. Zuzana napsal:

  Jak vyčistit:Světla kožená sedačka( hrubší kůže Protecta)otisk barvy na vlasy.

 9. Pavlína napsal:

  Já jsem si pořídila čističe od jedné firmy a zabírají. Manžel si u nich čistí sedačky v autě a doporučili mi prostředky na běžné používání a super.

 10. Ajka napsal:

  Dobrý den, i při správném postupu čištění speciálními prostředky se mi začíná bílá kožená sedačka na povrchu v jednom místě drolit. Co s tím?

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   dochází zřejmě k drolení barevné povrchové vrstvy. Může k tomu docházet na místech, která jsou více frekventovaná a také, pokud se kůže pravidelně neudržuje.

   Jedná se o pravou kůži nebo ekokůži? Jak je sedačka stará a jak často jste ji čistila a impregnovala.

   Doporučil bych místo čistit co nejméně, protože navlhčením čistícím prostředkem a stíráním bude docházet k dalšímu drolení. Zkuste místo naimpregnovat přípravkem na impregnaci kůže, dobrou zkušenost mám s Gliptone Liquid Leather Conditioner.

   Pokud byste chtěla mít poškozené místo v původním stavu, tak nezbývá, než oslovit někoho, kdo se zabývá renovací kůže. Po očištění a zbroušení se nanese nová vrstva pigmentu ve stejném odstínu, ale na tohle už je potřeba někoho, kdo s tím má zkušenosti.

 1. 23.1.2015

  […] Postup při čištění ekokůže je podobný čištění pravé hladké kůže. […]

 2. 1.3.2015

  […] Postup při čištění ekokůže je podobný čištění pravé hladké kůže. […]

 3. 15.11.2015

  […] Podrobný postup čištění pravé hladké kůže jsem popsal v článku Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

 4. 16.2.2019

  […] Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

 5. 16.2.2019

  […] Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

 6. 18.2.2019

  […] Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku? […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *