JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění nábytku » Čištění kůže » Na co si dát pozor při používání kožené sedačky?
|

Na co si dát pozor při používání kožené sedačky?

Při své praxi čištění sedaček z pravé hladké kůže nebo ze syntetické ekokůže jsem se setkal několikrát s případy nevratného poškození kůže. Jak se vyvarovat poškození kůže nebo jejímu obarvení? Přečtěte si článek!

Na co si dát pozor při používání kožené sedačky?
Na co si dát pozor při používání kožené sedačky?

Obarvení sedačky barvivem z přehozů nebo oblečení

Jedním z takových případů je nevratné obarvení kůže barvivem z přehozů a dek, nebo z oblečení.

Už před pořízením kožené sedačky by si měl každý uvědomit, že užívání sedačky z kůže má svá specifika. V létě může docházet při styku s pokožkou k „přilepení“ k sedačce, naopak v zimním období může kůže vyvolávat pocit chladu.

Z těchto důvodů mnoho uživatelů sedačky přikrývá různými přehozy a dekami, aby bylo posezení příjemnější. Při použití nekvalitního přehozu však může dojít k obarvení sedačky barvivem z přehozu. V některých případech nemusí pomoci ani předchozí vyprání přehozu, protože barvivo se může i nadále uvolňovat vlivem zvýšené vlhkosti z potu člověka, který na přehozu sedí nebo leží.

Nedoporučoval bych také používání odlišných barevných odstínů přehozu a sedačky, protože pokud máme odstíny sedačky a přehozu stejné nebo podobné, v případě pouštění barviva z přehozu není takové obarvení tak viditelné jako v případě odlišných odstínů.

Pozor si musíme dát i obarvení kožené sedačky barvivem z oblečení, často se setkávám s tmavě modrým obarvením například z riflí. Často stačí jen přijít z venkovního vlhkého prostředí v období deště, a díky vlhkosti se barvivo z riflí může přenést na koženou sedačku, to samé platí i při zvýšeném pocení, které opět barvivo z oblečení může přenést na sedačku.

Vyčištění takového obarvení je často bohužel prakticky nemožné, a sedačka tak získá na poškozených místech nechtěný barevný odstín. Jedinou možností, jak barevný odstín odstranit, je použití tónovací barvy na kůži v příslušném odstínu. Ale rozhodně bych se do něčeho takového nepouštěl sám jako laik, ale přenechal tuto práci profesionální firmě, která se zabývá renovacemi kůží.


Poškození kůže zipy, knoflíky, cvočky

Dalším, možná ještě častějším poškozením kůže, je porušení horní vrstvy kůže ostrými doplňky na oblečení, jako jsou zipy, kovové knoflíky, cvočky, řetízky apod. Pokud jsou umístěny na zadní straně oblečení, a takto oblečený člověk se při sezení pohne, může počítat s poškozením kožené sedačky.

Přečtěte si také:  Jak vyčistit koženou sedačku?

Náprava takového poškození je opět možná pouze renovací kůže zkušenou firmou, kdy dojde k vyspravení poškozeného místa speciální hmotou a k následnému obarvení stejným odstínem pigmentu.

Vytlačené kruhy od lahví, šálků a hrnků s nápoji

Občas se při čištění sedaček setkávám s vytlačenými kruhy od lahví a sklenic, které si na područku majitel odložil.

Pokud je v hrnku nebo sklenici horký nápoj (čaj, káva), dojde vlivem vysoké teploty k deformaci kůže a vznikne viditelný vytlačený kruh od dna sklenice.

Někdy jsou kruhy i obarvené, nejčastěji od rozlitého červeného vína, čaje nebo kávy, které stékají po sklenici dolů a otisknou se do pigmentu kůže. Tyto skvrny jsou obtížně odstranitelné, většinou jsou trvalé.

Proto nikdy na povrch kůže neodkládejte ani láhve ani sklenice s nápoji.

Doporučuji na kůži tyto čistící a impregnační prostředky:


Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *