Jak vyčistit broušenou kůži (nubuk, velur, semiš)?

Jak vyčistit broušenou kůži z nubuku nebo veluru? Čištění broušené kůže se zásadně liší od čištění hladké kůže. Jakým způsobem vyčistit sedačku, boty nebo bundu a ostatní oblečení z broušené kůže, jaké čistící prostředky a pomůcky používat, a čím po čištění kůži naimpregnovat? Čtěte dále!

Jaké typy broušených kůží rozeznáváme?

Doporučené prostředky pro čištění broušené kůže

Čištění broušené kůže:

Ochrana před vysušením a vyblednutím:

 • COLOURLOCK Aniline Protector

Ochrana před vodou:

Souhrnně se broušené kůže nazývají semiš.

Velur je kůže broušená po rubu. Je hrubší, vlas zůstává na povrchu.

Nubuk je kůže broušená po líci. Vytváří sametový, jemný povrch. Je ale dražší, a také náročnější na údržbu.

Jak udržovat broušenou kůži?

Údržba broušené kůže se skládá z:

 1. Čištění skvrn, mastnot a větších znečištění.
 2. Ochrana před vysušením a vyblednutím.
 3. Ochrana před vodou.

1. Čištění skvrn, mastnot a větších znečištění

NubukBroušené kůže se nečistí na mokro, jako hladké kůže, ale nasucho pomocí brusných polštářků a speciálních gum na čištění skvrn. Při čištění na mokro by mohlo dojít ke vzniku map, čištění není tak účinné a navíc porézní broušená kůže by se neměla promáčet.

K čištění se používá COLOURLOCK brusný polštářek, guma na nubuk nebo kartáček DE LUXE na nubuk a semiš.

Postup čištění broušené kůže
Jemným pohybem brusného polštářku nebo speciální gumy po broušené kůži odstraníme nečistoty a skvrny a obnovíme vzhled broušené kůže.

Gumou na nubuk se používá na čištění menších ztvrdlých a suchých znečištění, zejména na tvrdých podkladech, jako jsou boty nebo tvrdé okraje oblečení

2. Ochrana před vysušením a vyblednutím

Ochrana broušené kůže před vysoušením a vyblednutím by se měla provádět u nových potahů do jednoho roku, a poté 2x až 4x do roka.

Vhodným ochranným přípravkem je například COLOURLOCK Aniline Protector.

Nanáší se po čištění kůže. U nových potahů poprvé do jednoho roku, a dále 2x do roka.

Postup nanášení impregnace
Tento impregnační přípravek je v podobě spraye. Ze vzdálenosti cca 40 cm provedeme celoplošný rovnoměrný postřik potahu z broušené kůže a necháme uschnout.

3. Ochrana před vodou

By Andrew Magill from Boulder, USA (Suede) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Pokud chceme zvýšit odolnost nubuku a veluru proti působení vody a vlhkosti, můžeme na ni použít impregnační přípravek, který pronikne do hloubky potahu, a způsobí, že bude vodu a vodní kapky odpuzovat.

Tento přípravek také zabrání vzniku skvrn z tekutin, které mohou být zavčas odsáty. Na druhou stranu přípravek neoddaluje stárnutí nebo křehnutí broušené kůže, na to slouží předchozí prostředek na ochranu před vysušením.

Vhodným přípravkem na impregnaci  broušené kůže je COLOURLOCK Rauleder & Textil, nanáší se jako poslední.

Prostředek by se měl aplikovat každých 3 až 6 měsíců.

Postup nanášení ochranné impregnace proti vodě

Tento impregnační přípravek je v podobě spraye. Ze vzdálenosti cca 40 cm provedeme celoplošný rovnoměrný postřik potahu z broušené kůže a necháme uschnout. Na silně namáhaných plochách (područky, okraje sedadel, části pod koleny apod.) můžeme ošetření opakovat. Stejně tak na potazích, které nebyly dlouhou dobu impregnací ošetřeny.

Impregnace se postupně oslabuje používání sedaček, protože dochází k jejich otírání. Stejně tak se impregnace odstraní i při každém čištění. Proto je třeba impregnaci pravidelně obnovovat.

Nevyhovuje vám žádný z návodů ani doporučovaných čističů skvrn?
NOVINKA: Chcete dostávat tipy na čištění? Sledujte nás na Facebooku!
Jak vyčistit broušenou kůži (nubuk, velur, semiš)?
Hodnocení: 5 (100%) Hlasů: 2


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 200 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

komentářů 5

 1. Zdenka Pekárková napsal:

  Dobrý den, Zakoupila jsem si semišový kožíšek z jehněte vlas uvnitř . (Je to nubuk nebo velur?) Po přečtení Vašich doporučení bych měla kožíšek ještě před prvním nošením ošetřit Colourlockem Aniline Protector + Colourlockem Rauleder-Textil. Mohu tyto impregnace na uvedený kožíšek bez obav použít? Mohu tyto čistící prostředky zakoupit u Vás?
  Velice Vám děkuji za odpovědˇ.

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   pokud je srst (tedy vlas z vašeho popisu) jehněte uvnitř a zvenčí je broušená kůže, tak by se mělo jednat o velur, tedy kůže broušená z rubu.
   Obecně platí to, co je popsáno v článku, tedy Aniline Protector nanést do jednoho roku a po něm nanést impregnaci Rauleder-Textil.
   Protože neznám konkrétní typ kůže, který je použit na kožichu, tak bych doporučil vhodnost přípravků konzultovat na http://www.lederzentrum.cz/, kteří uvedené prostředky prodávají a mají k dispozici i další přípravky na ošetření kožených oděvů, je možné, že na konkrétní výrobek vám doporučí i jiné vhodnější přípravky, než jsem uvedl.
   Tyto prostředky neprodávám, ale zakoupíte je na adrese http://www.lederzentrum.cz/.

 2. Marie napsal:

  Dobrý večer, zakoupili jsme sedačku z broušené kůže- dle vašeho popisu zřejmě nubuk. V prodejně nám poradili, abychom veškeré nečistoty čistili výhradně vodou a hned vytírali dosucha. Bohužel dvě malé děti se na nábytku podepsaly, a to i mastnými skvrnami, letním potem atd. Jak co nejúčinněji sedačku vyčistit? Po 6 letech každodenního užívání voda přestává jaksi stačit. Děkuji za odpověď. Marie

 3. Lucie napsal:

  Dobry den,dnes jsem si chtela naimpregnovat po lete zimni bezove boty workery a po lete nasla impregnaci na usen a strikla a lekla se,jelikoz jsem si nevsimla,ze byla cerna.poradili byste mi,jak dostat barvu z usne?boty byly drahe.dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbil se vám článek?

Staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku!