JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění nábytku » Čištění broušené kůže » Jak vyčistit broušenou kůži (nubuk, velur, semiš)?

Jak vyčistit broušenou kůži (nubuk, velur, semiš)?

Jak vyčistit broušenou kůži z nubuku nebo veluru? Čištění broušené kůže se zásadně liší od čištění hladké kůže. Jakým způsobem vyčistit sedačku, boty nebo bundu a ostatní oblečení z broušené kůže, jaké čistící prostředky a pomůcky používat, a čím po čištění kůži naimpregnovat? Čtěte dále!

Jak vyčistit broušenou kůži (nubuk, velur, semiš)?
Jak vyčistit broušenou kůži (nubuk, velur, semiš)?

Jaké typy broušených kůží rozeznáváme?

Souhrnně se broušené kůže nazývají semiš.

Velur je kůže broušená po rubu. Je hrubší, vlas zůstává na povrchu.

Nubuk je kůže broušená po líci. Vytváří sametový, jemný povrch. Je ale dražší, a také náročnější na údržbu.

Jak udržovat broušenou kůži?

Údržba broušené kůže se skládá z:

  1. Čištění skvrn, mastnot a větších znečištění.
  2. Ochrana před vysušením a vyblednutím.
  3. Ochrana před vodou.

1. Čištění skvrn, mastnot a větších znečištění

Broušené kůže se nečistí na mokro, jako hladké kůže, ale nasucho pomocí brusných polštářků a speciálních gum na čištění skvrn. Při čištění na mokro by mohlo dojít ke vzniku map, čištění není tak účinné a navíc porézní broušená kůže by se neměla promáčet.

K čištění se používá Čistící kostka na semiš nebo kartáček DE LUXE na nubuk a semiš.

Čištění broušené kůže: Jemným pohybem brusného polštářku nebo speciální gumy po broušené kůži odstraníme nečistoty a skvrny a obnovíme vzhled broušené kůže. Guma na nubuk se používá na čištění menších ztvrdlých a suchých znečištění, zejména na tvrdých podkladech, jako jsou boty nebo tvrdé okraje oblečení

Nubuk

2. Ochrana před vysušením a vyblednutím

Ochrana broušené kůže před vysoušením a vyblednutím by se měla provádět u nových potahů do jednoho roku, a poté 2x až 4x do roka.

Přečtěte si také:  Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Vhodným ochranným přípravkem je například Colourlock Aniline & Rauleder Protector 400ml.

Nanáší se po čištění kůže. U nových potahů poprvé do jednoho roku, dále 2x do roka.

Postup nanášení impregnace: Tento impregnační přípravek je v podobě spreje. Ze vzdálenosti cca 40 cm provedeme celoplošný rovnoměrný postřik potahu z broušené kůže a necháme uschnout.

By Andrew Magill from Boulder, USA (Suede) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

3. Ochrana před vodou

Pokud chceme zvýšit odolnost nubuku a veluru proti působení vody a vlhkosti, můžeme na ni použít impregnační přípravek, který pronikne do hloubky potahu, a způsobí, že bude vodu a vodní kapky odpuzovat.

Tento přípravek také zabrání vzniku skvrn z tekutin, které mohou být zavčas odsáty. Na druhou stranu přípravek neoddaluje stárnutí nebo křehnutí broušené kůže, na to slouží předchozí prostředek na ochranu před vysušením.

Vhodným přípravkem na impregnaci broušené kůže je Colourlock Rauleder & Textil Imprägnierung 500ml, nanáší se jako poslední z obou impregnací.

Prostředek by se měl aplikovat každých 3 až 6 měsíců.

Postup nanášení ochranné impregnace proti vodě: Tento impregnační přípravek je v podobě spreje. Ze vzdálenosti cca 40 cm provedeme celoplošný rovnoměrný postřik potahu z broušené kůže a necháme uschnout. Na silně namáhaných plochách (područky, okraje sedadel, části pod koleny apod.) můžeme ošetření opakovat. Stejně tak na potazích, které nebyly dlouhou dobu impregnací ošetřeny.

Impregnace se postupně oslabuje používáním sedaček, protože dochází k jejich otírání. Stejně tak se impregnace odstraní i při každém čištění. Proto je třeba impregnaci pravidelně obnovovat.

TIP na oživení a vyčištění semiše

Tento postup můžeme využit při čištění menších výrobků ze semiše, například bot.

  1. Povrch, který chceme čistit, nejdříve na pár minut podržíme například nad hrncem s vroucí vodou.
  2. Pomocí zubního kartáčku takto navlhčený povrch vykartáčujeme.
  3. Dosušíme suchým hadříkem nebo utěrkou.

Podobné příspěvky