JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění domácích spotřebičů » Čištění sporáku » Jak vyčistit připáleniny a zaschlou mastnotu z trouby, sporáku nebo grilu?
| | |

Jak vyčistit připáleniny a zaschlou mastnotu z trouby, sporáku nebo grilu?

Jak vyčistit a odstranit připáleniny, připečené jídlo a usazenou mastnotu ze sporáku, trouby, grilu? Pokud se trouba nebo nerezový plynový sporák pravidelně neudržuje, dojde u něj časem k usazení mastnoty a připálenin. U troubu po stěnách i předních dvířkách, u sporáku zejména okolo hořáků, ale i po celé ploše. Jak tyto usazeniny odstranit se dočtete v článku.

Jak vyčistit připáleniny a zaschlou mastnotu z trouby, sporáku nebo grilu?
Jak vyčistit připáleniny a zaschlou mastnotu z trouby, sporáku nebo grilu?

Výbornou pomůckou pro odstranění mastnoty a připálenin je Spontex Magic Hallo čistící poduška z jemné ocelové vlny se saponátem.

Jak už název napovídá, jde o velmi jemnou ocelovou vlnu. Nemusíte se bát, že by čištěný materiál nějak poškodila nebo poškrábala, zkoušel jsem ji i na skle předních dvířek u trouby a k žádnému poškrábání nedošlo.

Poduška je z výroby napuštěna saponátem, který napomáhá rozpuštění nečistot při čištění.

Co vše se dá pomocí Spontex Magic Hallo čistit?

  • nerez (nádobí, sporák, dřez, hrnce…)
  • hliník (nádobí)
  • sklo (dvířka u trouby, zrcadla, vázy…)
  • v koupelně výborně odstraňuje vodní kámen, čistí spáry mezi dlaždice či obkladem

Rozpuštění nečistot pomáhá saponát, který je v podušce obsažen, ale čistící účinek můžete znásobit použitím některého čističe mastnoty:

Čištění připálenin ze sporáku, trouby nebo grilu

Čistící prostředek se nastříká na čištěný povrch, nechá se chvíli působit, aby mastnotu a připáleninu co nejvíce rozpustil a poté se krouživým pohybem pomocí Spontex Magic Hallo čistící poduška z jemné ocelové vlny se saponátem odstraní nečistoty. Na závěr se rozpuštěné nečistoty setřou vlhkou utěrkou.

Protože jsou podušky napuštěny saponátem, tak se před čištění nenamáčí, ale já je navlhčím postřikem čistícího prostředku a po čištění je nechám pouze uschnout a můžu je použít opakovaně. V balení je celkem 6 podušek.

Další domácí rady na čištění připálenin

Existují určité části sporáku, na kterých se časem začínají usazovat mastnoty. Jak je vyčistit? Ujistím vás, že to jde i bez drahých a speciálních čističů.

Jeden ze způsobů je, koupit nový sporák a nevařit na něm, nebo číst dál a zjistit jak účinně a bez chemikálií vyčistíte váš sporák.

Peroxid vodíků a soda

Celý povrch posypte jedlou sodou a pak polijte peroxidem vodíku (na bělení a čištění textilií doporučuji 3% peroxid vodíku na skvrny).

Poté jednoduše povrch opláchněte a vysušte. Podle potřeby můžete opakovat.

Vroucí voda

Nalijte na znečištěný povrch vroucí vodu a nechejte vodu vychladnout. Pak celý povrch utřete a pokud na sporáku zůstanou usazeniny, použijte houbičku s trochou jaru.

Sůl a jedlá soda

Jedna polévková lžíce sody a jedna lžíce soli, poté přidejte lžíci vody a umíchejte pastu až se vše spojí. Hadříkem naneste pastu a vyčistěte nečistoty.

Slunečnicový olej

Pokapejte sporák jakýmkoli olejem a rozetřete hadříkem. Poté chvíli počkejte a setřete. Olej všechny mastnoty od jídla rozpustí a navíc vaše kamna zanechá lesklé.

Ocet

Lihový ocet je velmi všestranný a dokonalý čistící prostředek. Používá se i k čištění a leštění varných skleněných desek, odstranění vodního kamene a skvrn. Stačí když rozmícháte jeden díl octa a dva díly vody. Tuto směs nalijte do rozprašovače a nastříkejte jej na sporák a pak setřete. Tato směs je vhodná ke každodennímu použití.

Citrón a soda

Citróny mají schopnost čistit mastnoty a soda má přírodní antibakteriální vlastnosti. Soda obsahuje velmi jemné částečky, které pomáhají odstraňovat mastné zapečené skvrny. Částečky jsou přitom tak jemné, že nedochází k poškrábání varné desky.

Jednoduše posypte jedlou sodou sporák a potírejte pomocí citrónu. Očištěné místo setřete vlhkým hadříkem.

Čím déle budete odkládat čištění vaší varné desky, tím horší budou usazeniny a následovné čištění. Udržování čistoty je velmi estetické a hygienické. Po každém vaření umyjte desku, abyste se vyhnuli dalšímu složitému znečištění.


Čištění připálenin z trouby, grilu, sporáku, digestoře nebo krbového skla speciálním přípravkem

  1. Naneste přípravek Cleamen 240 na trouby a grily 1,1 kg pomocí rozprašovače na připáleninu.
  2. Přípravek můžete nanášet na studený povrch, pokud chcete čištění urychlit, můžete povrch nahřát na 40 °C.
  3. Nechte působit 5 až 15 minut.
  4. Poté přípravek s rozpuštěnými připáleninami setřete utěrkou a povrch omyjte čistou vodou.
  5. Vytřete povrch do sucha.
  6. V případě houževnatých připálenin můžete k jejich odstranění použít kartáček nebo abrazivní vrstvu houbičky na nádobí.
  7. Na gril vyzkoušejte například Spontex Grillmax ploché drátěnky 7 ks. Na ostatní povrchy zkuste Spontex Magic Hallo čistící poduška z jemné ocelové vlny se saponátem.

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *