Jak vyčistit ručně sedačku?

Jak vyčistit ručně sedačku? Tak tenhle dotaz dostávám od spousty čtenářů tohoto magazínu. Jakým způsobem sedačku vyčistit ručně a jaké pomůcky a čistící prostředky k tomu použít? Jaké hrozí riziko při ručním čištění čalounění a kdy je lepší použít strojní čištění? To vše se dozvíte v článku.

Než zmíním postup čištění a který čistič používám, tak začnu trošku obecněji.

Riziko při ručním čištění sedaček (čtěte pozorně!)

Ruční čištění bych opravdu použil jen v případě, kdy nemáte možnost využít strojního čištění extraktorem nebo vysavačem na mokré čištění. Pozor, neplést si jej s vysavačem na suché a mokré vysávání, které umožňují tekutiny pouze vysávat, kdežto extraktory či domácí vysavače s funkcí mokrého čištění mají i čerpadlo na postřik látky čistícím roztokem, který je při tahu hubice ihned vysáván.

 1. Při ručním čištění v domácnostech často dochází k tomu, že se dostatečně neodsaje rozpuštěný čistící roztok s nečistotami a po zaschnutí se na potahu sedačky objeví zaschlé okraje s nečistotami, tzv. mapy, takže nakonec je stejně nutné provést strojní vyčištění, navíc s rizikem, že takto rozpuštěné a opětovně zaschlé skvrny půjdou hůře odstranit.
 2. Proto při silném znečištění doporučuji použít raději strojní čištění, kdy je potah doslova proprán čistícím roztokem a zároveň dochází k dokonalému odsátí nečistot.
 3. Dále se vyvarujte použití běžných domácích čističů (např. JAR apod.), které mohou skvrnu či nečistotu tzv. nastavit, což znamená, že už další čištění (ani strojní) nemusí být úspěšné, protože skvrna zůstane trvale neodstranitelná. Používejte pouze čističe na textil a čalounění. Před čištění vyzkoušejte na nějakém skrytém místě, zda nedochází k odbarvení látky a až poté se pusťte do čištění postiženého místa.
 4. Nepoužívejte čističe obsahují bělidla (chlor, peroxid vodíku…), které mohou čištěné místo odbarvit nebo zesvětlit.
 5. Znečištěné místo nedrhněte silou, nepoužívejte tvrdé kartáče, kterými by mohlo dojít k poškození či prodření látky.
 6. U tvrdošíjných skvrn (mastnoty, oleje, fixy, barvy, kosmetika, propisky apod.) zřejmě ruční čištění běžnými čističi na čalounění nepovede k odstranění skvrny a spíše může dojít k jejímu rozpuštění do ještě větší plochy. Proto raději  vyzkoušejte některý z postupů na čištění skvrn nebo si vyberte z katalogu vhodný odstraňovač skvrn, případně využijte služeb strojního čištění sedaček.
Návod na ruční čištění sedačky a křesla

Návod na ruční čištění sedačky a křesla

Co použít na ruční čištění sedačky?

Použijte na ruční čištění sedačky:

Postup při ručním čištění sedaček

Pokud už tedy nastane situace, kdy potřebujete sedačku nebo jiný čalouněný nábytek nebo povrch vyčistit ručně, tak bych doporučil následující postup:

 1. Zakupte si kvalitní savé utěrky, mně se osvědčila mikrovláknová utěrka Microfiber Madness 40×40 cm, ale můžete samozřejmě použít jakoukoliv jinou.
 2. Ruční čištění čalounění využívám prakticky pouze při čištění interiérů aut, kdy některé čalouněné plochy nejsou přístupné pro strojní čištění. Pro takové případy pak používám Autoglym Interior Shampoo (můžete ale použít i jiné přípravky na ruční čištění čalounění). Tenhle čistič je vhodný na čištění prakticky všech textilií, tedy i sedaček. Menší balení není z nejlevnějších, dá se zakoupit i větší 5 litrový koncentrát, ze kterého uděláte spoustu litrů roztoku, který můžete využít i při čištění plastů v autě apod.
 3. Na mikrovláknovou utěrku nebo přímo na potahovou látku nanesu rozprašovačem čistící prostředek a snažím se důkladně látku vydrhnout a odstranit nečistoty.
 4. Poté vezmu čistou mikrovláknovou utěrkou, navlhčím ji v čisté vodě, důkladně vyždímám a vytřu zbytky čistícího prostředku z látky.
 5. Nakonec ještě čalounění vydrhnu suchou mikrovláknovou utěrkou, abych zbavil látku co nejvíce vlhkosti.
 6. K odsátí rozpuštěných nečistot můžete použít i průmyslový (dílenský) vysavač na suché i mokré vysávání. Nezapomeňte předtím vyndat ze sběrné nádoby papírový nebo textilní sáček.
 7. Abyste předešli vzniku zaschlých okrajů (map), tak je potřeba vždy čistit ucelenou část (celý sedák, opěrák, područku…). Pokud navlhčíte pouze místo uprostřed sedáku, je téměř jisté, že po zaschnutí rozpuštěná nečistota vytvoří právě ty nepěkné zaschlé okraje.

TIP na čištění skvrn pomocí pěny na holení:

 1. Na skvrnu nastříkáme běžnou pěnu na holení.
 2. Necháme působit několik minut.
 3. Odstraníme zaschlou pěnu utěrkou a vytřeme do sucha.
VYZKOUŠEJTE: Návod na čištění sedačky pomocí kousku záclony
Na závěr ještě přidám návod od naší čtenářky, který ovšem nemám vyzkoušený, ale prý funguje, tak ho můžete vyzkoušet podle návodu v článku Jak vyčistit nečistoty ze sedačky?

Naučte se správně čistit i sedačky z kůže, koženky a ekokůže

Spousta z vás má doma sedací soupravy potažené hladkou pigmentovanou kůží, broušenou kůží, ekokůži a koženkou nebo alcantarou.

Abyste věděli, jak tyto povrchy správně čistit a impregnovat, připravil jsem pro vás následující postupy, kde se dozvíte kromě způsobu čištění a následné ochrany i přípravky a pomůcky, které k tomu použít.

Potřebujete vyčistit koberec nebo sedačku?

ČISTIČE NA KOBERCE A ČALOUNĚNÍ »
(Vyberte čističe podle zkušeností kupujících.)

JakČistit.cz

Nenašli jste potřebnou radu? Přidejte se k Facebookové skupině Rady, tipy a návody na čištění a úklid, napište svůj dotaz a dostanete rady od ostatních členů.

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 3

 1. Peter napsal:

  Dobry den mam otazku moze sa tepvat latka ENOA BRAUN rady18?

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   já látky typu ENOA CARABU čistím strojně extraktorem. Čištění vodou a utěrkou, jak inzeruje prodejce, je možné jen u mírně znečištěných sedaček, pokud je sedačka znečištěna více, tak už je třeba použít strojní čištění pomocí extraktoru, ale to platí prakticky pro každou látku.

 1. 16.2.2019

  […] Jak vyčistit ručně sedačku? […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *