Jak vyčistit ručně sedačku?

Jak vyčistit ručně sedačku? Tak tenhle dotaz dostávám od spousty čtenářů tohoto magazínu. Jakým způsobem sedačku vyčistit ručně a jaké pomůcky a čistící prostředky k tomu použít? Jaké hrozí riziko při ručním čištění čalounění a kdy je lepší použít strojní čištění? To vše se dozvíte v článku.

Než zmíním postup čištění a který čistič používám, tak začnu trošku obecněji.

Riziko při ručním čištění sedaček (čtěte pozorně!)

Ruční čištění bych opravdu použil jen v případě, kdy nemáte možnost využít strojního čištění extraktorem nebo vysavačem na mokré čištění. Pozor, neplést si jej s vysavačem na suché a mokré vysávání, které umožňují tekutiny pouze vysávat, kdežto extraktory či domácí vysavače s funkcí mokrého čištění mají i čerpadlo na postřik látky čistícím roztokem, který je při tahu hubice ihned vysáván.

  1. Při ručním čištění v domácnostech často dochází k tomu, že se dostatečně neodsaje rozpuštěný čistící roztok s nečistotami a po zaschnutí se na potahu sedačky objeví zaschlé okraje s nečistotami, tzv. mapy, takže nakonec je stejně nutné provést strojní vyčištění, navíc s rizikem, že takto rozpuštěné a opětovně zaschlé skvrny půjdou hůře odstranit.
  2. Proto při silném znečištění doporučuji použít raději strojní čištění, kdy je potah doslova proprán čistícím roztokem a zároveň dochází k dokonalému odsátí nečistot.
  3. Dále se vyvarujte použití běžných domácích čističů (např. JAR apod.), které mohou skvrnu či nečistotu tzv. nastavit, což znamená, že už další čištění (ani strojní) nemusí být úspěšné, protože skvrna zůstane trvale neodstranitelná. Používejte pouze čističe na textil a čalounění. Před čištění vyzkoušejte na nějakém skrytém místě, zda nedochází k odbarvení látky a až poté se pusťte do čištění postiženého místa.
  4. Nepoužívejte čističe obsahují bělidla (chlor, peroxid vodíku…), které mohou čištěné místo odbarvit nebo zesvětlit.
  5. Znečištěné místo nedrhněte silou, nepoužívejte tvrdé kartáče, kterými by mohlo dojít k poškození či prodření látky.
  6. U tvrdošíjných skvrn (mastnoty, oleje, fixy, barvy, kosmetika, propisky apod.) zřejmě ruční čištění běžnými čističi na čalounění nepovede k odstranění skvrny a spíše může dojít k jejímu rozpuštění do ještě větší plochy. Proto raději  vyzkoušejte některý z postupů na čištění skvrn nebo si vyberte z katalogu vhodný odstraňovač skvrn, případně využijte služeb strojního čištění sedaček.
Návod na ruční čištění sedačky a křesla
Návod na ruční čištění sedačky a křesla

Postup při ručním čištění sedaček

Čištění pomocí pěny na čalounění

Budete potřebovat:

Pokud už tedy nastane situace, kdy potřebujete sedačku nebo jiný čalouněný nábytek nebo povrch vyčistit ručně, tak bych doporučil následující postup:

  1. Pokud použijete tekutý čistící přípravek (např. Colourlock Textilreiniger 250 ml), naneste jej nejprve na aplikační molitanovou houbičku, několikrát ji stiskněte, aby došlo ke zpěnění přípravku. Pokud používáte přípravek ve formě čistící pěny, tak jej můžete nanést přímo na potah.
  2. Aplikační molitanovou houbičkou vetřete pěnu krouživými pohyby do potahu.
  3. Čistěte vždy celé plochy ode švu ke švu, abyste předešli vzniku zaschlých okrajů
  4. Zbytky pěny s nečistotami poté setřete navlhčenou savou utěrkou.
  5. V případě většího znečištění můžete postup opakovat.
  6. Někdy se také může pěna pouze nechat uschnout a poté se vysaje vysavačem.

Čištění pomocí tekutého čističe čalounění

Někdy si ale pěna neporadí s větším znečištěním.

Potom zkuste tenhle postup, který jsem občas aplikoval při čištění čalounění v interiéru aut, kdy nebylo možné čalounění vytepovat:

  1. Zakupte si kvalitní savé utěrky, mně se osvědčila mikrovláknová utěrka Microfiber Madness 40×40 cm, ale můžete samozřejmě použít jakoukoliv jinou.
  2. Pro čištění čalounění používám Autoglym Interior Shampoo 500 ml (můžete ale použít i jiné přípravky na ruční čištění čalounění). Tenhle čistič je vhodný na čištění prakticky všech textilií, tedy i sedaček. Menší balení není z nejlevnějších, dá se zakoupit i větší 5 litrový koncentrát, ze kterého uděláte spoustu litrů roztoku, který můžete využít i při čištění plastů v autě apod.
  3. Na mikrovláknovou utěrku případně aplikační molitanovou houbičku (Colourlock aplikační houbička 1ks) nebo přímo na potahovou látku naneste rozprašovačem čistící prostředek a snažte se důkladně látku vydrhnout a odstranit nečistoty.
  4. Látku se snažte provlhčit co nejméně, vyhnete se tak vzniku zaschlých okrajů (map).
  5. Utěrku nebo houbičku pravidelně vymáchejte od nečistot v čisté vodě.
  6. Poté vezměte čistou mikrovláknovou utěrkou, navlhčete ji v čisté vodě, důkladně vyždímejte a vytřete zbytky čistícího prostředku z látky.
  7. Nakonec ještě čalounění vydrhněte suchou mikrovláknovou utěrkou, abyste zbavili potah co nejvíce vlhkosti.
  8. K odsátí rozpuštěných nečistot můžete použít i průmyslový (dílenský) vysavač na suché i mokré vysávání. Nezapomeňte předtím vyndat ze sběrné nádoby papírový nebo textilní sáček.
  9. Abyste předešli vzniku zaschlých okrajů (map), tak je potřeba vždy čistit ucelenou část (celý sedák, opěrák, područku…). Pokud navlhčíte pouze místo uprostřed sedáku, je téměř jisté, že po zaschnutí rozpuštěná nečistota vytvoří právě ty nepěkné zaschlé okraje.

TIP na čištění skvrn pomocí pěny na holení:

  1. Na skvrnu nastříkáme běžnou pěnu na holení.
  2. Necháme působit několik minut.
  3. Odstraníme zaschlou pěnu utěrkou a vytřeme do sucha.

TIP: Návod na čištění sedačky pomocí kousku záclony: Na závěr ještě přidám návod od naší čtenářky, který ovšem nemám vyzkoušený, ale prý funguje, tak ho můžete vyzkoušet podle návodu v článku Jak vyčistit nečistoty ze sedačky?

Naučte se správně čistit i sedačky z kůže, koženky a ekokůže

Spousta z vás má doma sedací soupravy potažené hladkou pigmentovanou kůží, broušenou kůží, ekokůži a koženkou nebo alcantarou.

Abyste věděli, jak tyto povrchy správně čistit a impregnovat, připravil jsem pro vás následující postupy, kde se dozvíte kromě způsobu čištění a následné ochrany i přípravky a pomůcky, které k tomu použít.

Použijte na ruční čištění sedačky:


Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

3 Komentáře

    1. Dobrý den,
      já látky typu ENOA CARABU čistím strojně extraktorem. Čištění vodou a utěrkou, jak inzeruje prodejce, je možné jen u mírně znečištěných sedaček, pokud je sedačka znečištěna více, tak už je třeba použít strojní čištění pomocí extraktoru, ale to platí prakticky pro každou látku.

  1. “ . . Jednou mi manžel pověděl, že nejlépe se gauč čistí se záclonou. Se záclonou? Musím se přiznat, bylo mi to podivné, ale zkusila jsem to a mohu vám říct, že lépe vyčištěný gauč jsem nikdy neviděla. . . „Je to tak, vyzkoušel jsem. Namíchal jsem roztok pracího prostředku + Vanish. Pak čistil tou záclonou. Na závěr VAXem vytepoval čistou teplou vodou. Perfektní, záclona není savá a příliš nesmočí čalounění a taky je jemnější jako kartáček. Pozdravuji manžela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *