Materiály potahů sedaček z pohledu čištění a údržby

Jaký potah a potahový materiál na sedačku vybrat? Během své praxe při čištění koberců a čalounění jsem získal zkušenosti s čištění různých druhů materiálů potah sedacích souprav. Zjistil jsem, že při odstraňování skvrn a znečištěné záleží kromě druhu skvrny také na druhu a materiálu potahu sedačky.

Rád bych vás seznámil se svojí zkušeností s čištění různých typů materiálů sedaček. Podotýkám, že se může jednat pouze o můj subjektivní pocit z čištění, a pokud máte jinou zkušenost, klidně mi ji můžete napsat dole do komentářů.

Jaké typy materiálů se na používají na výrobu potahů?

Prvotní dělení materiálů potahů sedaček:

 • syntetické
  • setkávám se s nimi v drtivé většině zakázek,
  • jsou poměrně dobře čistitelné, běžné znečištění prakticky stoprocentně, i většina skvrn jde odstranit, kromě případů, které popíšu v článku dále,
  • materiál nejčastěji polyester, akryl, polyamid (obchodní název speciálního polyamidového vlákna nylon),
 • přírodní
  • setkávám se s nimi spíše výjimečně,
  • jsou náročné na čištění, běžné znečištění odstranit lze, horší už je to s odstraněním skvrn, zvláště skvrny od potravin a tekutin obsahující barviva se podaří odstranit málokdy,
  • přírodní materiál více nasákne vodu, takže i vysychání trvá déle, především je to patrné u bavlněných potahů,
  • materiál nejčastěji bavlna, vlna, len, hedvábí.
 • kombinované
  • vznikají kombinací syntetických a přírodních vláken.

A nyní už k jednotlivým typům materiálů.

Druhy potahových látek a jejich údržba a čištění

Použijte na ruční čištění sedačky:

1. Hladké tkaniny

U tohoto typu látek jsem nevěděl, jak jej přesně nazvat, ale setkávám se s ním poměrně často. Materiál je většinou syntetický. Látka je hladká, poměrně tenká, většinou jednobarevná nebo melírovaná.

Čištění těchto látek velmi záleží na konkrétním typu. Některé typy jdou vyčistit prakticky dokonale, včetně skvrn od potravin a tekutin. U některých typů těchto potahů se ale občas setkávám s tím, že sice běžné znečištění a většinu skvrn odstraním, ale tu a tam zůstanou jednotlivé skvrny od potravin (obsahující barviva), které už z látky odstranit nejdou ani za použití odstraňovačů skvrn. Při mokrém čištění většinou dojde k jejich zvýraznění, po uschnutí potahu už tak viditelné nejsou, alespoň ne na první pohled. Také některé mastné skvrny jdou z těchto látek obtížně odstranit, a pomáhá pouze opakované čištění za použití odstraňovačů mastných skvrn.

 

Na tyto typy látek pomáhá pouze mokré extrakční čištění, protože ruční čištění vede pouze ke vzniku map a rozptýlení nečistoty do dalších míst.

Moderní látka
Moderní látka – vlevo původní stav, vpravo po vyčištění
Moderní látka - i po vyčištění zůstaly viditelné některé skvrny
Moderní látka – i po vyčištění zůstaly viditelné některé skvrny

2. Mikroplyš/Flock

Výroba těchto látek probíhá tak, že se na pevnou nosnou tkaninu nanese lepidlo a pomocí elektrostatického pole jsou do něj přitahována jemná syntetická vlákna. Látka je velmi dobře odolná proti otěru.

Potah má hustý, vyšší vlasový povrch. Nejčastěji jsem se s tímto materiálem setkal u vzorovaných sedaček a křesel. Setkal jsem se s tímto materiálem i u sedaček v automobilech, zejména u starších vozů.

Materiál je velmi dobře čistitelný, od běžného zašpinění prakticky stoprocentně, i většina skvrn se dá velmi dobře odstranit. Jedná se o potah, který o něco více absorbuje nečistoty a prach, což ale vychází ze struktury povrchu, který má delší vlasový povrch. Proto bych doporučoval u tohoto materiálu častější mokré čištění, ale i hodně zažraná špína a mastnota se dá opakovaným čištěním odstranit.

Důležité je vyvarovat se při čištění chemikálií, které by mohly rozpustit vrstvu lepidla.

Mikroplyš
Mikroplyš

3. Imitace broušené kůže (obchodní název ENOA Carabu)

Toto označení možná není oficiální, ale svým vzhledem mi materiál připomíná broušenou kůži. Nejedná se ale o pravou broušenou kůži (přírodní materiál z hovězí usně), ale o materiál syntetický, případně s příměsí přírodních vláken.

Můžete se s tímto materiálem setkat pod obchodními názvy ENOA Carabu, Napoleon.

Materiály jsou většinou opatřeny nano textilním pomocným přípravkem, která zabraňuje proniknutí tekutin. Také se můžete u těchto materiálů setkat s označením Aqua Clean, kterou výrobce označuje možnost čištění a odstraňování skvrn za použití utěrky a čisté vody.

Imitace broušené kůže
Imitace broušené kůže

Potahová látka má velmi nízký vlasový povrch, na dotek je příjemná, potah je většinou jednobarevný, velmi často se setkávám se světlými barevnými odstíny. Při detailním pohledu je vidět, že povrch není jednolitý, ale vytváří strukturu nebo mozaiku, nevím, jak to přesně nazvat.

I přes poměrně dobrou schopnost zadržet rozlitou tekutinu na povrchu, kdy máte možnost ji zavčas odsát a zabránit tak ve spoustě případů vzniku skvrn, se časem pravděpodobně sedačka zašpiní od běžného používání, některé skvrny se také nemusí podařit vyčistit stoprocentně.

V současnosti se s tímto materiálem setkávám při čištěné ne úplně často, ale přeci jen se stane, že čas od času mě zákazník zavolá na čištění tohoto materiálu, je to zejména v případech celkového znečištění sedačky, kdy už je ruční čištění takřka nemožné, protože vede pouze ke vzniku map.

Především u světlých sedaček, kdy běžné znečištění bylo natolik zažrané do látky, se setkávám s tím, že ani vícenásobné čištění nevedlo k očekávanému výsledku, a zejména u sedáků byla látka o odstín tmavší než původní odstín.

Problémem může být znečištění v místech, kde dochází k vyššímu tření při používání, jako jsou područky, a sedáky v oblasti pod koleny, kde se může znečištění vlivem rozedření potahu dostat hluboko do materiálu, a vyčištění už pak není stoprocentní.

Také už jsem viděl několik případů, kdy v místech švů (sedáky pod koleny, područky, boční švy sedáků) dochází k praskání látky.

4. Žinylka

Název žinylka vztahuje na skupinu plošných vlasových textílií z žinylkové příze, která může být z acrylu, polyesteru i polyamidu.

Také se jedná o materiál, se kterým se setkávám poměrně často. Je dobře čistitelný, a to i od skvrn.

Problémem mohou být pouze místa, kde dochází k vyššímu tření, pokud se materiál rozedře a špína se dostane do něj, čištění už nemusí být stoprocentní. Často se také setkávám s tím, že dojde na používaných místech k vydření materiálu až na podklad.

Žinylka
Žinylka

5. Bavlna

Jde o potah z přírodního vlákna. Potah je na omak tužší a hrubší.

Při čištění bavlněných potahů doporučuji postupovat opatrně z důvodu možného odbarvení při mokrém čištění.

Rovněž při odstraňování skvrn se vyhněte agresivním chemickým prostředkům na bázi chlóru, které by mohly postižené místo odbarvit, doporučuji používat odstraňovače skvrn na přírodní vlákna (vlna, bavlna, hedvábí…).

S bavlněnými potahy sedaček se setkávám minimálně, nejvíce jsem se s nimi setkal na nábytku z IKEA, kdy většinou snímatelnými potahy jsou opatřeny sedačky i křesla, takže je možné jej dle pokynů vyprat v pračce.

Čištění bavlněných potahů je poměrně problematické, obzvlášť skvrny od tekutin a potravin je velmi obtížné až nemožné odstranit.

U bavlněných materiálů je také třeba jedno místo přejet hubicí vícekrát, než se důkladně provlhčí a propere, u syntetických materiálů stačí místo přejet jedenkrát, proto se mi zdá čištění bavlněných potahů celkově náročnější a efekt ne tak dobrý, jako u syntetických potahů.

6. Kůže, broušená kůže, koženka, ekokůže, alcantara

O údržbě a čištění těchto materiálů se více můžete více dozvědět v těchto článcích:

Dá se říci, že z hlediska čištění a údržby je nejlepší hladká pigmentovaná kůže, tedy kůže, která je opatřena horní barevnou vrstvou pigmentu. Pravá kůže má i vyšší životnost.

Snadno se také udržuje koženka a ekokůže, ale ta má výrazně nižší trvanlivost než pravá kůže a už po pár letech u ní může docházet k praskání horní krycí vrstvy, která se nejčastěji vyrábí z polyuretanu. U ekokůže se velmi nesnadno čistí barevné skvrny např. od propisek, fixů, ale i vína, kávy apod.

S čištěním broušené kůže nemám přímou zkušenost, ale nedoporučil bych ji do domácnosti, kde hrozí znečištění od dětí, domácích zvířat, ruční čištění není úplně snadné a strojní mokré čištění na tyto materiály nelze použít.

Alcantara je velmi odolný materiál, ale čištění je podobné jako u čištění broušené kůže, strojní čištění se nedoporučuje. Většinou ale pomůže prosté vysátí vysavačem.

Jaký potah tedy vybrat?

Z pohledu snadného čištění bych si spíše vybíral syntetické potahy hladké nebo s vlasovým povrchem. Vyhnul bych se potahům z bavlny a potahové látce imitace broušené kůže ENOA Carabu.

Také bych nevybíral potahy jednobarevné, ale raději melírované nebo se vzorem. Menší znečištění a skvrny se tak lépe schovají před zrakem návštěvy.

Bral bych s rezervou reklamní řeči výrobců a prodejců o možnosti čištění některých typů potahů pouze čistou vodou, a spíše pořizoval sedačku na základě doporučení známých, nebo po pročtení internetových diskusí se zkušenostmi zákazníků s konkrétním výrobkem.

Čištění nečistot od běžného používání jde poměrně snadno ze všech druhů potahů. Největším problémem jsou skvrny od tekutin a potravin obsahujících barviva, jako je černý čaj, červené víno, ovocné šťávy. Obtížně jdou odstranit i skvrny od krve, zažloutlé skvrny od potu.

Před proniknutím tekutin do vláken potahu může pomoci i impregnace potahu speciálním roztokem. Potah bývá impregnován už z výroby, ale impregnace má omezenou životnost, a používáním se po několika letech odstraní. K jejími odstranění dojde i při mokrém čištění, takže i po něm bych doporučoval potahy sedaček a křesel naimpregnovat. Navíc mám zkušenost, že další čištění takto naimpregnovaného nábytku je daleko snazší, než napoprvé.

MŮJ TIP na ruční čištění sedaček

Chodí mi často dotazy na nejvhodnější přípravek na ruční čištění sedaček.

Proto jsem sepsal návod na ruční čištění sedaček, kde se dozvíte nejen jak postupovat, ale i rizika, která takové ruční čištění obnáší.

S kterými materiály a druhy potahů sedacích souprav máte dobré nebo špatné zkušenosti vy?

Podělte se o to v komentářích, třeba to bude pro ostatní čtenáře užitečné.

Podobné příspěvky