Materiály potahů sedaček z pohledu čištění a údržby

Jaký potah a potahový materiál na sedačku vybrat? Během své praxe při čištění koberců a čalounění jsem získal zkušenosti s čištění různých druhů materiálů potah sedacích souprav. Zjistil jsem, že při odstraňování skvrn a znečištěné záleží kromě druhu skvrny také na druhu a materiálu potahu sedačky.

Použijte na ruční čištění sedačky:


Rád bych vás seznámil se svojí zkušeností s čištění různých typů materiálů sedaček. Podotýkám, že se může jednat pouze o můj subjektivní pocit z čištění, a pokud máte jinou zkušenost, klidně mi ji můžete napsat dole do komentářů.

Jaké typy materiálů se na používají na výrobu potahů?

Prvotní dělení materiálů potahů sedaček:

  • syntetické
    • setkávám se s nimi v drtivé většině zakázek,
    • jsou poměrně dobře čistitelné, běžné znečištění prakticky stoprocentně, i většina skvrn jde odstranit, kromě případů, které popíšu v článku dále,
    • materiál nejčastěji polyester, akryl, polyamid (obchodní název speciálního polyamidového vlákna nylon),
  • přírodní
    • setkávám se s nimi spíše výjimečně,
    • jsou náročné na čištění, běžné znečištění odstranit lze, horší už je to s odstraněním skvrn, zvláště skvrny od potravin a tekutin obsahující barviva se podaří odstranit málokdy,
    • přírodní materiál více nasákne vodu, takže i vysychání trvá déle, především je to patrné u bavlněných potahů,
    • materiál nejčastěji bavlna, vlna, len, hedvábí.
  • kombinované
    • vznikají kombinací syntetických a přírodních vláken.

A nyní už k jednotlivým typům materiálů.


Druhy potahových látek a jejich údržba a čištění

1. Hladké tkaniny

U tohoto typu látek jsem nevěděl, jak jej přesně nazvat, ale setkávám se s ním poměrně často. Materiál je většinou syntetický. Látka je hladká, poměrně tenká, většinou jednobarevná nebo melírovaná.

Čištění těchto látek velmi záleží na konkrétním typu. Některé typy jdou vyčistit prakticky dokonale, včetně skvrn od potravin a tekutin. U některých typů těchto potahů se ale občas setkávám s tím, že sice běžné znečištění a většinu skvrn odstraním, ale tu a tam zůstanou jednotlivé skvrny od potravin (obsahující barviva), které už z látky odstranit nejdou ani za použití odstraňovačů skvrn. Při mokrém čištění většinou dojde k jejich zvýraznění, po uschnutí potahu už tak viditelné nejsou, alespoň ne na první pohled. Také některé mastné skvrny jdou z těchto látek obtížně odstranit, a pomáhá pouze opakované čištění za použití odstraňovačů mastných skvrn.

 

Na tyto typy látek pomáhá pouze mokré extrakční čištění, protože ruční čištění vede pouze ke vzniku map a rozptýlení nečistoty do dalších míst.

Moderní látka
Moderní látka – vlevo původní stav, vpravo po vyčištění
Moderní látka - i po vyčištění zůstaly viditelné některé skvrny
Moderní látka – i po vyčištění zůstaly viditelné některé skvrny

2. Mikroplyš/Flock

Výroba těchto látek probíhá tak, že se na pevnou nosnou tkaninu nanese lepidlo a pomocí elektrostatického pole jsou do něj přitahována jemná syntetická vlákna. Látka je velmi dobře odolná proti otěru.

Potah má hustý, vyšší vlasový povrch. Nejčastěji jsem se s tímto materiálem setkal u vzorovaných sedaček a křesel. Setkal jsem se s tímto materiálem i u sedaček v automobilech, zejména u starších vozů.

Materiál je velmi dobře čistitelný, od běžného zašpinění prakticky stoprocentně, i většina skvrn se dá velmi dobře odstranit. Jedná se o potah, který o něco více absorbuje nečistoty a prach, což ale vychází ze struktury povrchu, který má delší vlasový povrch. Proto bych doporučoval u tohoto materiálu častější mokré čištění, ale i hodně zažraná špína a mastnota se dá opakovaným čištěním odstranit.

Důležité je vyvarovat se při čištění chemikálií, které by mohly rozpustit vrstvu lepidla.

Mikroplyš
Mikroplyš

3. Imitace broušené kůže (obchodní název ENOA Carabu)

Toto označení možná není oficiální, ale svým vzhledem mi materiál připomíná broušenou kůži. Nejedná se ale o pravou broušenou kůži (přírodní materiál z hovězí usně), ale o materiál syntetický, případně s příměsí přírodních vláken.

Můžete se s tímto materiálem setkat pod obchodními názvy ENOA Carabu, Napoleon.

Materiály jsou většinou opatřeny nano textilním pomocným přípravkem, která zabraňuje proniknutí tekutin. Také se můžete u těchto materiálů setkat s označením Aqua Clean, kterou výrobce označuje možnost čištění a odstraňování skvrn za použití utěrky a čisté vody.

Imitace broušené kůže
Imitace broušené kůže

Potahová látka má velmi nízký vlasový povrch, na dotek je příjemná, potah je většinou jednobarevný, velmi často se setkávám se světlými barevnými odstíny. Při detailním pohledu je vidět, že povrch není jednolitý, ale vytváří strukturu nebo mozaiku, nevím, jak to přesně nazvat.

I přes poměrně dobrou schopnost zadržet rozlitou tekutinu na povrchu, kdy máte možnost ji zavčas odsát a zabránit tak ve spoustě případů vzniku skvrn, se časem pravděpodobně sedačka zašpiní od běžného používání, některé skvrny se také nemusí podařit vyčistit stoprocentně.

V současnosti se s tímto materiálem setkávám při čištěné ne úplně často, ale přeci jen se stane, že čas od času mě zákazník zavolá na čištění tohoto materiálu, je to zejména v případech celkového znečištění sedačky, kdy už je ruční čištění takřka nemožné, protože vede pouze ke vzniku map.

Především u světlých sedaček, kdy běžné znečištění bylo natolik zažrané do látky, se setkávám s tím, že ani vícenásobné čištění nevedlo k očekávanému výsledku, a zejména u sedáků byla látka o odstín tmavší než původní odstín.

Problémem může být znečištění v místech, kde dochází k vyššímu tření při používání, jako jsou područky, a sedáky v oblasti pod koleny, kde se může znečištění vlivem rozedření potahu dostat hluboko do materiálu, a vyčištění už pak není stoprocentní.

Také už jsem viděl několik případů, kdy v místech švů (sedáky pod koleny, područky, boční švy sedáků) dochází k praskání látky.

4. Žinylka

Název žinylka vztahuje na skupinu plošných vlasových textílií z žinylkové příze, která může být z acrylu, polyesteru i polyamidu.

Také se jedná o materiál, se kterým se setkávám poměrně často. Je dobře čistitelný, a to i od skvrn.

Problémem mohou být pouze místa, kde dochází k vyššímu tření, pokud se materiál rozedře a špína se dostane do něj, čištění už nemusí být stoprocentní. Často se také setkávám s tím, že dojde na používaných místech k vydření materiálu až na podklad.

Žinylka
Žinylka

5. Bavlna

Jde o potah z přírodního vlákna. Potah je na omak tužší a hrubší.

Při čištění bavlněných potahů doporučuji postupovat opatrně z důvodu možného odbarvení při mokrém čištění.

Rovněž při odstraňování skvrn se vyhněte agresivním chemickým prostředkům na bázi chlóru, které by mohly postižené místo odbarvit, doporučuji používat odstraňovače skvrn na přírodní vlákna (vlna, bavlna, hedvábí…).

S bavlněnými potahy sedaček se setkávám minimálně, nejvíce jsem se s nimi setkal na nábytku z IKEA, kdy většinou snímatelnými potahy jsou opatřeny sedačky i křesla, takže je možné jej dle pokynů vyprat v pračce.

Čištění bavlněných potahů je poměrně problematické, obzvlášť skvrny od tekutin a potravin je velmi obtížné až nemožné odstranit.

U bavlněných materiálů je také třeba jedno místo přejet hubicí vícekrát, než se důkladně provlhčí a propere, u syntetických materiálů stačí místo přejet jedenkrát, proto se mi zdá čištění bavlněných potahů celkově náročnější a efekt ne tak dobrý, jako u syntetických potahů.

6. Kůže, broušená kůže, koženka, ekokůže, alcantara

O údržbě a čištění těchto materiálů se více můžete více dozvědět v těchto článcích:

Dá se říci, že z hlediska čištění a údržby je nejlepší hladká pigmentovaná kůže, tedy kůže, která je opatřena horní barevnou vrstvou pigmentu. Pravá kůže má i vyšší životnost.

Snadno se také udržuje koženka a ekokůže, ale ta má výrazně nižší trvanlivost než pravá kůže a už po pár letech u ní může docházet k praskání horní krycí vrstvy, která se nejčastěji vyrábí z polyuretanu. U ekokůže se velmi nesnadno čistí barevné skvrny např. od propisek, fixů, ale i vína, kávy apod.

S čištěním broušené kůže nemám přímou zkušenost, ale nedoporučil bych ji do domácnosti, kde hrozí znečištění od dětí, domácích zvířat, ruční čištění není úplně snadné a strojní mokré čištění na tyto materiály nelze použít.

Alcantara je velmi odolný materiál, ale čištění je podobné jako u čištění broušené kůže, strojní čištění se nedoporučuje. Většinou ale pomůže prosté vysátí vysavačem.

Jaký potah tedy vybrat?

Z pohledu snadného čištění bych si spíše vybíral syntetické potahy hladké nebo s vlasovým povrchem. Vyhnul bych se potahům z bavlny a potahové látce imitace broušené kůže ENOA Carabu.

Také bych nevybíral potahy jednobarevné, ale raději melírované nebo se vzorem. Menší znečištění a skvrny se tak lépe schovají před zrakem návštěvy.

Bral bych s rezervou reklamní řeči výrobců a prodejců o možnosti čištění některých typů potahů pouze čistou vodou, a spíše pořizoval sedačku na základě doporučení známých, nebo po pročtení internetových diskusí se zkušenostmi zákazníků s konkrétním výrobkem.

Čištění nečistot od běžného používání jde poměrně snadno ze všech druhů potahů. Největším problémem jsou skvrny od tekutin a potravin obsahujících barviva, jako je černý čaj, červené víno, ovocné šťávy. Obtížně jdou odstranit i skvrny od krve, zažloutlé skvrny od potu.

Před proniknutím tekutin do vláken potahu může pomoci i impregnace potahu speciálním roztokem. Potah bývá impregnován už z výroby, ale impregnace má omezenou životnost, a používáním se po několika letech odstraní. K jejími odstranění dojde i při mokrém čištění, takže i po něm bych doporučoval potahy sedaček a křesel naimpregnovat. Navíc mám zkušenost, že další čištění takto naimpregnovaného nábytku je daleko snazší, než napoprvé.

MŮJ TIP na ruční čištění sedaček

Chodí mi často dotazy na nejvhodnější přípravek na ruční čištění sedaček.

Proto jsem sepsal návod na ruční čištění sedaček, kde se dozvíte nejen jak postupovat, ale i rizika, která takové ruční čištění obnáší.

S kterými materiály a druhy potahů sedacích souprav máte dobré nebo špatné zkušenosti vy?

Podělte se o to v komentářích, třeba to bude pro ostatní čtenáře užitečné.

32 názorů na “Materiály potahů sedaček z pohledu čištění a údržby”

  1. Dobrý den,
    můžete mi sdělit jakým způsobem čistíte nábytek potažený látkou CARABU.
    Děkuji za odpověď

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      látka CARABU patří mezi látky s úpravou AQUACLEAN, což znamená, že je látka z výroby opatřena impregnací, která zabraňuje proniknutí rozlitých tekutin a nečistot do vlákna, ale skvrna se dá hned v počátku odsát navlhčenou utěrkou.
      Z vlastní zkušenosti ale vím, že obtížnější je odstranění celkového znečištění od usazeného prachu, od nečistot z oděvu a od tělesného kontaktu. Na to už pouhá voda a utěrka nepomůže. Proto tento typ látek čistím strojně extrakční metodou (tepováním).

  2. Ve vašem článku, jsou použity některé nesprávné textilně technické termíny. Zřejmě nejste textilák jako já. Jen namátkově, Nylon je obchodní název speciálního polyamidového vlákna, chlup je termín pro zvířecí srst, u tkanin se jedná o vlasový povrch. Obecně vžitý termín žinilka, se vztahuje na skupinu plošných vlasových textílií z žinilkové příze, která může být z acrylu, polyesteru i polyamidu a v žádném případě nejde o vlákno. Vlákno je elementární tvar živočišných, rostliných a monofilů z přírodních a syntetických polymerů. Víte jak se vyrábí mikroplyš nebo flock? Teflonové úpravy již dávno nahradili nano TPP.
    Vaše empirické zkušenosti jsou určitě zajímavé, ale ta odborná stánka, trochu pokulhává. Doufám, že informace, které jsem vám poskytl, vám alespoň trochu pomohou.
    KOTEXIN

    ze syntetického polymeru polia

      1. Frantisek Louka

        Nemate se tomu chytrolinovi a teoretikovi za co omlouvat. Jeho text je sice plny odbornych terminu, ale to je asi tak vsechno, protoze pro praxi jsou jeho rady k nicemu. Naopak vase zkusenosti, jsou k nezaplaceni. Nenechte se takovym blbcem odradit.

  3. Petr Mareška

    Dobrý den,
    prosím o radu,čím nejlépe vyčistit potah z teflonu na sedací soupravě.
    Děkuji
    Petr

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      pokud víte název potahové látky, napište jej prosím do komentáře.
      Pokud tím myslíte potah, který se někdy označuje jako umělá imitace broušené kůže, tedy potah s hustým krátkým vlasem, u kterých výrobci udávají povrchovou úpravu AQUA Clean, tak s čištěním těchto sedaček mám poměrně špatné zkušenosti.
      Skvrny od pití a jídel prakticky nelze po zaschnutí odstranit, stejně tak úplné odstranění zašpinění frekventovaných míst od běžného používání už je skoro nemožné, něco se dá odstranit strojním extrakčním čištěním, ale i po vyčištění bude zašpinění znatelné.

  4. Monika Hnizdilova

    Zdravim Vas, rada bych Vas touto cestou poprosila o radu, jak vycistit flicky na nove sedacce.
    Zakoupili jsme pres e-shop zahranicni sedacku, do ktere jsme se v ramci pohodli a rozkladani zamilovali. Mame dve male deti, pricemz mladsi ma rok a pul a stihl za prvni tyden nadelat flicky slintanim od rustu zubu. V navodu i na webu znacky je psano, ze jde o umely len, ze ktereho lze pripadnou skvrnu setrit pouze suchym nebo vlhkym hadrikem a chemicky cistit neni doporuceno. Konkretne ten material nazyvaji „easy care“. Pokud Vam to pomuze, jedna se o sedacku Modernist Creation, Pashmina.
    Protoze flicky od slin po zaschnuti byly trosku viditelne, navlhcila jsem cisty jemny hadrik a krouzivym pohybem otrela. Zdesilo me, ze skvrnu jsem sice vycistila, ale na sedacce zustala kulata mapa, jakoby zustal videt okraj po cisteni. Zkousela jsem vycistit znovu a znovu vlhkym, pak i mokrym hadrikem a mapa zustava. Jsem naprosto nestastna a nevim, jestli si mohu troufnout na nejaky prostredek, abych sedacku neznicila 🙁 Muzete mi, prosim, poradit? Moc Vam dekuji, s pozdravem Monika

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den paní Hnízdilová,
      díval jsem se na stránkách výrobce a skutečně se jedná o napodobeninu potahové látky ze lnu, viz http://www.modernist-creation.com/olivier_lapidus_sofa/collection/canape-dangle-convertible-pashmina/ a http://www.modernist-creation.com/8410-2/. Podle informací z druhé stránky se jedná o napodobeninu ze syntetického materiálu polyesteru a dole je uvedeno, že odolné skvrny mohou být čištěny chemicky odborníkem, chemicky v tomto případě znamená zřejmě suché čištění pomocí rozpouštědel, což je podobné jako chemické čištění oděvů ve specializovaných čistírnách oděvů, není tím tedy zřejmě myšleno klasické tepování sedaček pomocí extraktoru.

      Nejsem si ale jistý, zda takovou službu suchého čištění skvrn pomocí rozpouštědel u sedaček u nás vůbec někdo nabízí, ve většině případů se sedačky čistí právě na mokro tepováním. Už jsem se také setkal s potahy, kde výrobce mokré čištění nedoporučuje nebo slibuje jako reklamní tah vyčištění pouze mokrým hadříkem, ale praxe je jiná, na většinu znečištění po nějaké době platí už pouze mokré čištění extraktorem a čištění hadříkem spíše způsobí ještě větší znečištění a vznik map.

      Potahy sedaček z materiálu polyesteru se dají běžně čistit tepováním pomocí extraktoru, ze své praxe jsem se ještě nikdy nesetkal s tím, že by došlo mokrým čištěním k poškození látky nebo odbarvení. Pokud by byla v potahu sedačky navíc ještě nějaká přírodní vlákna (bavlna, len, hedvábí, vlna), tak by se měly při čištění používat pH neutrální čistící přípravky na přírodní vlákna.

      Pokud se při čištění pouze hadříkem čistí jen malá oblast, tak většinou vzniknou mapy (rozpuštěná nečistota s vodou zaschne a vznikne viditelný okraj), proto je při takovém ručním čištění vhodné čistit ucelenou část, například celý sedák ode švu ke švu, celou područku apod. Můžete čistící přípravek nanášet ve formě pěny pomocí molitanové houbičky, aby došlo k co nejmenšímu promáčení látky, poté přípravek a nečistoty setřít navlhčenou utěrkou a poté ještě utřít suchou utěrkou, dobré jsou na to utěrky z mikrovlákna. Je možné, že okraje map už nepůjdou vyčistit snadno a bude třeba použít nějaký odstraňovač skvrn na nečistoty biologického původu.

      Takže bych zřejmě zkusil ještě vyčistit celou plochu sedáku ručně nějakým přípravkem na čalounění a pokud by to nepomohlo, pak zkusit mokré čištění extraktorem. Před čištěním bych nejprve vyzkoušel na nějakém skrytém místě, zda nedojde čištěním k poškození látky nebo k jejímu odbarvení.

      1. Monika Hnízdilová

        Velice Vám děkuji za rychlou reakci a dostatečné informace. Vyzkouším tedy celou sedací část vyčistit ještě jednou ručně, dle Vašich rad a pokud by toto neklaplo, zkusíme extraktor.
        Moc děkuji za ochotu pomoci, mějte se pěkně

  5. Dobrý den,
    máte zkušenosti s tepováním sedačky potažené Alcantarou? Mokré čištění se nedoporučuje. Když jsem chtěla objednat strojní čištění, pán mi to odmítl udělat, že se to nemá a že s tím nemázkušenost.
    Děkuji za odpověď.

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      výrobci striktně doporučují ruční čištění pomocí speciálních přípravků a následně ošetření impregnací.

      Alcantara by se neměla promáčet ani čistit hrubou silou, u extraktorů většinou nejde sací výkon regulovat, protože u mokrého čištění je nutné odsát co největší množství vody, takže by mohlo dojít k poškození ultra tenkých vláken, mohlo by dojít k zeslabení látky a ke žmolkovatění.

      Prošel jsem pár diskusí na internetu a v několika případech docházelo kromě zmiňovaného zeslabení látky a žmolkovatění také ke vzniku hnědých map, zřejmě došlo k rozpuštění špíny z hloubky látky a jejímu navázání na tenké vlákno nebo nedošlo k důkladnému odsátí čistícího roztoku. Obecně mohu říci, že mám tu zkušenost, že čím je potah sedačky z tenčího vlákna, tím se nečistoty snáze na vlákno navážou a jdou čištěním hůře odstranit.

      Ve vašem případě bych tedy zkusil sedačku vyčistit postupem podle článku https://www.jakcistit.cz/jak-cistit-alcantaru/, kde jsou uvedeny i čistící prostředky. Na Youtube také najdete spoustu video postupů čištění alcantary, nikde jsem ale mezi nimi nenašel postup využívající strojní čištění.
      Pokud byste si nechala sedačku čistit strojně, tak jedině s vědomím výše uvedených rizik.

  6. Dobry den, ráda bych Vás požádala o radu. Máme sedačku s nesnímacím potahem (77% polyester, 23% viskoza/um.hedvábí) cihlové barvy, hrubé struktury. Sedačka nikdy nebyla čištěna, (2roky) pokud nepočítám vysavač. Měli jsme psa a teď malé dítě, na potahu nejsou vyloženě skvrny, ale je takový ušmudlaný a bylo by fajn jej vyčistit a oživit. Poraďte mi, prosím, nejlepší možnost (prostředek) domácího čištění. Děkuji mnohokrát, hezký večer, Anna

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      nejlepšího výsledku docílíte při čištění extraktorem (přístroj na mokré čištění koberců a sedaček). Můžete si jej buď vypůjčit nebo využít služeb nějaké úklidové firmy nebo jednotlivce.
      Při ručním čištění je riziko vzniku map (zaschlých okrajů rozpuštěných nečistot), navíc nedocílíte úplného odstranění rozpuštěných nečistot.
      Pokud byste se přesto rozhodla pro ruční čištění, tak je třeba čistit vždy celé plochy ode švu ke švu, celé sedáky, opěrky, područky apod., jinak hrozí vznik zaschlých map.
      Ruční čištění neprovádím z výše uvedených důvodů, ale občas u čištění aut se tomu nevyhnu, hlavně v členitých místech, kde nelze použít hubici extraktoru a na čištění používám výrobek Autoglym Interior Shampoo. Přípravek nanesu na mikrovláknovou utěrku nebo mikrovláknový aplikátor, kterým čalounění vyčistím, poté plochu přečistím utěrkou navlhčenou ve vodě, aby došlo k odstranění zbytků přípravku a poté ještě vytřu suchou mikrovláknovou utěrkou. Určitě se ale dají použít i běžně dostupné přípravky na ruční čištění čalounění, myslím, že zásadní rozdíl v tom nebude.

  7. Eva Rybyšarová

    Prosím o radu jak lze čistit sedačku, která je čalouněná potahovou látkou
    Inari 94. Děkuji Eva Rybyšarová

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      potah Inari se dá čistit strojně pomocí extraktoru. Pokud nemáte vysavač na mokré čištění, tak buď se dá vypůjčit nebo si můžete pozvat firmu, který se čištěním zabývá.
      Několikrát jsem tento druh potahu čistil a řadím ho mezi velmi dobře čistitelné.

      1. Dobrý den, mám sedačku z materiálu Inari 94.
        Prosím o info jaký čistící prostředek použít k ručnímu čištění malých skvrn.
        Děkuji Eva

        1. JakČistit.cz

          Dobrý den,
          sedačku jsem ještě ručně nečistil, takže přípravky na ruční čištění používám jen minimálně a to pouze u čištění čalounění v autech na místech, kde nelze použít strojní čištění. Používám k tomu přípravek Autoglym Interior Shampoo.
          Určitě lze ale použít i jiné běžně dostupné přípravky na ruční čištění čalounění.

  8. Šnebergova

    Dobrý den sedačka není z pravé kůže ,jeto imitace je to potahová látka davis_nubuk čím mám čistit děkuji

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      díval jsem se na složení této látky (http://www.en.davis.pl/products/all-products/nubuk), je ze 100% polyesteru. Pokud není v návodu k sedačce uvedeno jinak, tak bych zvolil strojní čištění extraktorem. Díky struktuře látky by totiž při ručním čištění mohlo dojít ke vzniku map. Často se s tím setkávám při své práci, kdy spousta lidí se pokouší vyčistit židle nebo sedačky ručně, ale po vyschnutí se objeví okraje zaschlých nečistot, takže nakonec stejně musí dojít na strojní čištění.
      Pokud přesto chcete zkusit ruční čištění, sepsal jsem krátký návod na konci tohoto článku, je tam zmíněn i čistící prostředek, případně lze použít kterýkoliv čistící prostředek na ruční čištění potahových látek.

  9. Věra Petrůsková

    Dobrý den, může mi někdo sdělit informaci o potahové látce INFINITY? Jestli se neodírá a jaká je její údržba? Děkuji.

  10. Kateřina Přibilová

    Dobrý den, nikde na netu nemůžu najít, jak čistit sedačku z broušené eko kůže, ale není to alcantara, je to materiál viz. tento odkaz: https://www.google.cz/search?biw=1366&bih=638&tbm=isch&sa=1&q=seda%C4%8Dka+z+brou%C5%A1en%C3%A9+ekok%C5%AF%C5%BEe+%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD&oq=seda%C4%8Dka+z+brou%C5%A1en%C3%A9+ekok%C5%AF%C5%BEe+%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD&gs_l=psy-ab.3…29723.31398.0.32112.8.8.0.0.0.0.89.671.8.8.0.dummy_maps_web_fallback…0…1.1.64.psy-ab..0.0.0….0.51ZJUsAbjYQ#imgrc=WSl80S-R_l71NM: . Sedačku máme chvíli, ale protože máme i psa a ten mi na ní vlezl s rozžvýkanou kostí z buvolí kůže, tak to na ní zanechalo skvrny, které se mi prostě nedaří ničím odstranit… Moc děkuji za radu!

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      měl jsem možnost tuhle látku čistit na mokro pomocí extraktoru, takže zkuste oslovit někoho, kdo se čištěním sedaček zabývá. Při ručním čištění hrozí, že se nečistoty pouze rozpustí a po zaschnutí vzniknou mapy.
      Pokud skvrny nepůjdou odstranit běžným čističem, tak na čištění skvrn by se měl použít nějaký odstraňovač skvrn, já na skvrny od potravin a skvrn biologického původu od zvířat používám přípravek Stain Pro, ale prodává se pouze ve velkém balení, tak zkuste najít obdobný přípravek v menším balení. Nejlépe na tenhle druh skvrn fungují enzymatické čističe skvrn.

  11. Dobrý den, mám potahovou látku inari 26. Dcerka se snažila vycistit místo, kde byl flek, tak moc, že se potah v místě čištění začal zmolkovat a toto místo se žmolky je viditelne.Prosím o informaci, jak žmolky odstranit, aby se dal netvořily. Mnohokrát Vám dekuji za informaci Uherkova

    1. JakČistit.cz

      Dobrý den,
      na odstranění žmolků existuje spousta tipů, pokud jdou žmolky odstranit menší silou, tak jde třeba použít lepící páska, lepící váleček, pemza, ale předpokládám, že to asi nebude váš případ, protože žmolky budou pevně spojené s látkou.
      V takovém případě lze použít elektrický odstraňovač žmolků, který se dá zakoupit, nebo zkuste použít holítka na holení pro ženy. Ty ale používejte opatrně a nejprve si s nim práci vyzkoušejte na nějakém skrytém místě sedačky, abyste látku neprořízla.
      Je možné, že i po odstranění žmolků se budou žmolky po nějaké době opět tvořit, protože čištěním došlo k porušení vláken.

  12. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat co napínací potahy na taburet, na kolik by se měli podle vás prát. Moc děkuji za rady Lenka M.

  13. Kateřina Jaňourová

    Dobrý den, chci se zeptat zda můžu tepovat na mokro sedačku potaženou látkou Malmo? Děkuji za odpověď.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru