Materiály potahů sedaček z pohledu čištění a údržby

JakČistit.cz

Nenašli jste potřebnou radu? Přidejte se k Facebookové skupině Rady, tipy a návody na čištění a úklid, napište svůj dotaz a dostanete rady od ostatních členů.

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 29

 1. Eva Lisá napsal:

  Dobrý den,
  můžete mi sdělit jakým způsobem čistíte nábytek potažený látkou CARABU.
  Děkuji za odpověď

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   látka CARABU patří mezi látky s úpravou AQUACLEAN, což znamená, že je látka z výroby opatřena impregnací, která zabraňuje proniknutí rozlitých tekutin a nečistot do vlákna, ale skvrna se dá hned v počátku odsát navlhčenou utěrkou.
   Z vlastní zkušenosti ale vím, že obtížnější je odstranění celkového znečištění od usazeného prachu, od nečistot z oděvu a od tělesného kontaktu. Na to už pouhá voda a utěrka nepomůže. Proto tento typ látek čistím strojně extrakční metodou (tepováním).

 2. KOTEXIN napsal:

  Ve vašem článku, jsou použity některé nesprávné textilně technické termíny. Zřejmě nejste textilák jako já. Jen namátkově, Nylon je obchodní název speciálního polyamidového vlákna, chlup je termín pro zvířecí srst, u tkanin se jedná o vlasový povrch. Obecně vžitý termín žinilka, se vztahuje na skupinu plošných vlasových textílií z žinilkové příze, která může být z acrylu, polyesteru i polyamidu a v žádném případě nejde o vlákno. Vlákno je elementární tvar živočišných, rostliných a monofilů z přírodních a syntetických polymerů. Víte jak se vyrábí mikroplyš nebo flock? Teflonové úpravy již dávno nahradili nano TPP.
  Vaše empirické zkušenosti jsou určitě zajímavé, ale ta odborná stánka, trochu pokulhává. Doufám, že informace, které jsem vám poskytl, vám alespoň trochu pomohou.
  KOTEXIN

  ze syntetického polymeru polia

 3. Petr Mareška napsal:

  Dobrý den,
  prosím o radu,čím nejlépe vyčistit potah z teflonu na sedací soupravě.
  Děkuji
  Petr

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   pokud víte název potahové látky, napište jej prosím do komentáře.
   Pokud tím myslíte potah, který se někdy označuje jako umělá imitace broušené kůže, tedy potah s hustým krátkým vlasem, u kterých výrobci udávají povrchovou úpravu AQUA Clean, tak s čištěním těchto sedaček mám poměrně špatné zkušenosti.
   Skvrny od pití a jídel prakticky nelze po zaschnutí odstranit, stejně tak úplné odstranění zašpinění frekventovaných míst od běžného používání už je skoro nemožné, něco se dá odstranit strojním extrakčním čištěním, ale i po vyčištění bude zašpinění znatelné.

 4. Monika Hnizdilova napsal:

  Zdravim Vas, rada bych Vas touto cestou poprosila o radu, jak vycistit flicky na nove sedacce.
  Zakoupili jsme pres e-shop zahranicni sedacku, do ktere jsme se v ramci pohodli a rozkladani zamilovali. Mame dve male deti, pricemz mladsi ma rok a pul a stihl za prvni tyden nadelat flicky slintanim od rustu zubu. V navodu i na webu znacky je psano, ze jde o umely len, ze ktereho lze pripadnou skvrnu setrit pouze suchym nebo vlhkym hadrikem a chemicky cistit neni doporuceno. Konkretne ten material nazyvaji “easy care”. Pokud Vam to pomuze, jedna se o sedacku Modernist Creation, Pashmina.
  Protoze flicky od slin po zaschnuti byly trosku viditelne, navlhcila jsem cisty jemny hadrik a krouzivym pohybem otrela. Zdesilo me, ze skvrnu jsem sice vycistila, ale na sedacce zustala kulata mapa, jakoby zustal videt okraj po cisteni. Zkousela jsem vycistit znovu a znovu vlhkym, pak i mokrym hadrikem a mapa zustava. Jsem naprosto nestastna a nevim, jestli si mohu troufnout na nejaky prostredek, abych sedacku neznicila 🙁 Muzete mi, prosim, poradit? Moc Vam dekuji, s pozdravem Monika

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den paní Hnízdilová,
   díval jsem se na stránkách výrobce a skutečně se jedná o napodobeninu potahové látky ze lnu, viz http://www.modernist-creation.com/olivier_lapidus_sofa/collection/canape-dangle-convertible-pashmina/ a http://www.modernist-creation.com/8410-2/. Podle informací z druhé stránky se jedná o napodobeninu ze syntetického materiálu polyesteru a dole je uvedeno, že odolné skvrny mohou být čištěny chemicky odborníkem, chemicky v tomto případě znamená zřejmě suché čištění pomocí rozpouštědel, což je podobné jako chemické čištění oděvů ve specializovaných čistírnách oděvů, není tím tedy zřejmě myšleno klasické tepování sedaček pomocí extraktoru.

   Nejsem si ale jistý, zda takovou službu suchého čištění skvrn pomocí rozpouštědel u sedaček u nás vůbec někdo nabízí, ve většině případů se sedačky čistí právě na mokro tepováním. Už jsem se také setkal s potahy, kde výrobce mokré čištění nedoporučuje nebo slibuje jako reklamní tah vyčištění pouze mokrým hadříkem, ale praxe je jiná, na většinu znečištění po nějaké době platí už pouze mokré čištění extraktorem a čištění hadříkem spíše způsobí ještě větší znečištění a vznik map.

   Potahy sedaček z materiálu polyesteru se dají běžně čistit tepováním pomocí extraktoru, ze své praxe jsem se ještě nikdy nesetkal s tím, že by došlo mokrým čištěním k poškození látky nebo odbarvení. Pokud by byla v potahu sedačky navíc ještě nějaká přírodní vlákna (bavlna, len, hedvábí, vlna), tak by se měly při čištění používat pH neutrální čistící přípravky na přírodní vlákna.

   Pokud se při čištění pouze hadříkem čistí jen malá oblast, tak většinou vzniknou mapy (rozpuštěná nečistota s vodou zaschne a vznikne viditelný okraj), proto je při takovém ručním čištění vhodné čistit ucelenou část, například celý sedák ode švu ke švu, celou područku apod. Můžete čistící přípravek nanášet ve formě pěny pomocí molitanové houbičky, aby došlo k co nejmenšímu promáčení látky, poté přípravek a nečistoty setřít navlhčenou utěrkou a poté ještě utřít suchou utěrkou, dobré jsou na to utěrky z mikrovlákna. Je možné, že okraje map už nepůjdou vyčistit snadno a bude třeba použít nějaký odstraňovač skvrn na nečistoty biologického původu.

   Takže bych zřejmě zkusil ještě vyčistit celou plochu sedáku ručně nějakým přípravkem na čalounění a pokud by to nepomohlo, pak zkusit mokré čištění extraktorem. Před čištěním bych nejprve vyzkoušel na nějakém skrytém místě, zda nedojde čištěním k poškození látky nebo k jejímu odbarvení.

   • Monika Hnízdilová napsal:

    Velice Vám děkuji za rychlou reakci a dostatečné informace. Vyzkouším tedy celou sedací část vyčistit ještě jednou ručně, dle Vašich rad a pokud by toto neklaplo, zkusíme extraktor.
    Moc děkuji za ochotu pomoci, mějte se pěkně

 5. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  máte zkušenosti s tepováním sedačky potažené Alcantarou? Mokré čištění se nedoporučuje. Když jsem chtěla objednat strojní čištění, pán mi to odmítl udělat, že se to nemá a že s tím nemázkušenost.
  Děkuji za odpověď.

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   výrobci striktně doporučují ruční čištění pomocí speciálních přípravků a následně ošetření impregnací.

   Alcantara by se neměla promáčet ani čistit hrubou silou, u extraktorů většinou nejde sací výkon regulovat, protože u mokrého čištění je nutné odsát co největší množství vody, takže by mohlo dojít k poškození ultra tenkých vláken, mohlo by dojít k zeslabení látky a ke žmolkovatění.

   Prošel jsem pár diskusí na internetu a v několika případech docházelo kromě zmiňovaného zeslabení látky a žmolkovatění také ke vzniku hnědých map, zřejmě došlo k rozpuštění špíny z hloubky látky a jejímu navázání na tenké vlákno nebo nedošlo k důkladnému odsátí čistícího roztoku. Obecně mohu říci, že mám tu zkušenost, že čím je potah sedačky z tenčího vlákna, tím se nečistoty snáze na vlákno navážou a jdou čištěním hůře odstranit.

   Ve vašem případě bych tedy zkusil sedačku vyčistit postupem podle článku https://www.jakcistit.cz/jak-cistit-alcantaru/, kde jsou uvedeny i čistící prostředky. Na Youtube také najdete spoustu video postupů čištění alcantary, nikde jsem ale mezi nimi nenašel postup využívající strojní čištění.
   Pokud byste si nechala sedačku čistit strojně, tak jedině s vědomím výše uvedených rizik.

 6. Anna Z. napsal:

  Dobry den, ráda bych Vás požádala o radu. Máme sedačku s nesnímacím potahem (77% polyester, 23% viskoza/um.hedvábí) cihlové barvy, hrubé struktury. Sedačka nikdy nebyla čištěna, (2roky) pokud nepočítám vysavač. Měli jsme psa a teď malé dítě, na potahu nejsou vyloženě skvrny, ale je takový ušmudlaný a bylo by fajn jej vyčistit a oživit. Poraďte mi, prosím, nejlepší možnost (prostředek) domácího čištění. Děkuji mnohokrát, hezký večer, Anna

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   nejlepšího výsledku docílíte při čištění extraktorem (přístroj na mokré čištění koberců a sedaček). Můžete si jej buď vypůjčit nebo využít služeb nějaké úklidové firmy nebo jednotlivce.
   Při ručním čištění je riziko vzniku map (zaschlých okrajů rozpuštěných nečistot), navíc nedocílíte úplného odstranění rozpuštěných nečistot.
   Pokud byste se přesto rozhodla pro ruční čištění, tak je třeba čistit vždy celé plochy ode švu ke švu, celé sedáky, opěrky, područky apod., jinak hrozí vznik zaschlých map.
   Ruční čištění neprovádím z výše uvedených důvodů, ale občas u čištění aut se tomu nevyhnu, hlavně v členitých místech, kde nelze použít hubici extraktoru a na čištění používám výrobek Autoglym Interior Shampoo. Přípravek nanesu na mikrovláknovou utěrku nebo mikrovláknový aplikátor, kterým čalounění vyčistím, poté plochu přečistím utěrkou navlhčenou ve vodě, aby došlo k odstranění zbytků přípravku a poté ještě vytřu suchou mikrovláknovou utěrkou. Určitě se ale dají použít i běžně dostupné přípravky na ruční čištění čalounění, myslím, že zásadní rozdíl v tom nebude.

 7. Eva Rybyšarová napsal:

  Prosím o radu jak lze čistit sedačku, která je čalouněná potahovou látkou
  Inari 94. Děkuji Eva Rybyšarová

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   potah Inari se dá čistit strojně pomocí extraktoru. Pokud nemáte vysavač na mokré čištění, tak buď se dá vypůjčit nebo si můžete pozvat firmu, který se čištěním zabývá.
   Několikrát jsem tento druh potahu čistil a řadím ho mezi velmi dobře čistitelné.

   • Eva R napsal:

    Dobrý den, mám sedačku z materiálu Inari 94.
    Prosím o info jaký čistící prostředek použít k ručnímu čištění malých skvrn.
    Děkuji Eva

    • JakČistit.cz napsal:

     Dobrý den,
     sedačku jsem ještě ručně nečistil, takže přípravky na ruční čištění používám jen minimálně a to pouze u čištění čalounění v autech na místech, kde nelze použít strojní čištění. Používám k tomu přípravek Autoglym Interior Shampoo.
     Určitě lze ale použít i jiné běžně dostupné přípravky na ruční čištění čalounění.

 8. Šnebergova napsal:

  Jak mám čistit sedačku z potahové látky nubuk

 9. Šnebergova napsal:

  Dobrý den sedačka není z pravé kůže ,jeto imitace je to potahová látka davis_nubuk čím mám čistit děkuji

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   díval jsem se na složení této látky (http://www.en.davis.pl/products/all-products/nubuk), je ze 100% polyesteru. Pokud není v návodu k sedačce uvedeno jinak, tak bych zvolil strojní čištění extraktorem. Díky struktuře látky by totiž při ručním čištění mohlo dojít ke vzniku map. Často se s tím setkávám při své práci, kdy spousta lidí se pokouší vyčistit židle nebo sedačky ručně, ale po vyschnutí se objeví okraje zaschlých nečistot, takže nakonec stejně musí dojít na strojní čištění.
   Pokud přesto chcete zkusit ruční čištění, sepsal jsem krátký návod na konci tohoto článku, je tam zmíněn i čistící prostředek, případně lze použít kterýkoliv čistící prostředek na ruční čištění potahových látek.

 10. Věra Petrůsková napsal:

  Dobrý den, může mi někdo sdělit informaci o potahové látce INFINITY? Jestli se neodírá a jaká je její údržba? Děkuji.

 11. Kateřina Přibilová napsal:

  Dobrý den, nikde na netu nemůžu najít, jak čistit sedačku z broušené eko kůže, ale není to alcantara, je to materiál viz. tento odkaz: https://www.google.cz/search?biw=1366&bih=638&tbm=isch&sa=1&q=seda%C4%8Dka+z+brou%C5%A1en%C3%A9+ekok%C5%AF%C5%BEe+%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD&oq=seda%C4%8Dka+z+brou%C5%A1en%C3%A9+ekok%C5%AF%C5%BEe+%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD&gs_l=psy-ab.3…29723.31398.0.32112.8.8.0.0.0.0.89.671.8.8.0.dummy_maps_web_fallback…0…1.1.64.psy-ab..0.0.0….0.51ZJUsAbjYQ#imgrc=WSl80S-R_l71NM: . Sedačku máme chvíli, ale protože máme i psa a ten mi na ní vlezl s rozžvýkanou kostí z buvolí kůže, tak to na ní zanechalo skvrny, které se mi prostě nedaří ničím odstranit… Moc děkuji za radu!

 12. Kateřina Přibilová napsal:

  Omlouvám se, zde snad uvidíte látku lépe – název je Gobi https://www.nabytkomanie.cz/Sedaci-souprava-VIKI-2-DOPRAVIME-ZDARMA-d983.htm . Děkuji moc!

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   měl jsem možnost tuhle látku čistit na mokro pomocí extraktoru, takže zkuste oslovit někoho, kdo se čištěním sedaček zabývá. Při ručním čištění hrozí, že se nečistoty pouze rozpustí a po zaschnutí vzniknou mapy.
   Pokud skvrny nepůjdou odstranit běžným čističem, tak na čištění skvrn by se měl použít nějaký odstraňovač skvrn, já na skvrny od potravin a skvrn biologického původu od zvířat používám přípravek Stain Pro, ale prodává se pouze ve velkém balení, tak zkuste najít obdobný přípravek v menším balení. Nejlépe na tenhle druh skvrn fungují enzymatické čističe skvrn.

 13. Lucie napsal:

  Dobrý den, mám potahovou látku inari 26. Dcerka se snažila vycistit místo, kde byl flek, tak moc, že se potah v místě čištění začal zmolkovat a toto místo se žmolky je viditelne.Prosím o informaci, jak žmolky odstranit, aby se dal netvořily. Mnohokrát Vám dekuji za informaci Uherkova

  • JakČistit.cz napsal:

   Dobrý den,
   na odstranění žmolků existuje spousta tipů, pokud jdou žmolky odstranit menší silou, tak jde třeba použít lepící páska, lepící váleček, pemza, ale předpokládám, že to asi nebude váš případ, protože žmolky budou pevně spojené s látkou.
   V takovém případě lze použít elektrický odstraňovač žmolků, který se dá zakoupit, nebo zkuste použít holítka na holení pro ženy. Ty ale používejte opatrně a nejprve si s nim práci vyzkoušejte na nějakém skrytém místě sedačky, abyste látku neprořízla.
   Je možné, že i po odstranění žmolků se budou žmolky po nějaké době opět tvořit, protože čištěním došlo k porušení vláken.

 14. Lenka napsal:

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat co napínací potahy na taburet, na kolik by se měli podle vás prát. Moc děkuji za rady Lenka M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *