Jak vyčistit vinylovou podlahu, PVC, linoleum?

Jak vyčistit a udržovat vinylovou podlahu (vinyl), PVC či lonoleum? Jak postupovat a jaké čistící prostředky a pomůcky použít? Údržba a čištění vinylových podlah, podlah z PVC a linolea má svá specifika, na která je třeba pamatovat. Pokud je budete dodržovat, vaše podlaha vám vydrží v dobrém stavu po velmi dlouhou dobu.

PVC podlaha
PVC podlaha | Andrealopezb, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Na co nezapomenout při údržbě vinylových podlah, PVC nebo linolea?

 • Před vstupem do místností s položenou vinylovou podlahou, PVC nebo linoleem umístěte čistící zóny (buď čistící rohože nebo alespoň kobercové běhouny) na délku 3 až 4 kroků (2 až 2,5 m), které zbaví naši obuv nečistot a drobného písku, který by mohl poškodit povrch podlahy,
 • při čištění vinylových podlah by nemělo dojít k nadměrnému a dlouhodobému působení vody, odstranění nečistot by mělo probíhat pokud možno co nejvíce suchou cestou, případně čistícími pomůckami pouze navlhčenými v čistících roztocích, v žádném případě neponechávejte na povrchů vinylových podlah mokré louže apod.,
 • veškerý nábytek (židle, stoly, kontejnery…), se kterým se bude po vinylové podlaze, PVC nebo linoleu pohybovat, opatřete vhodnými kluzáky nebo kolečky určenými právě pro použití na konkrétním typu podlahy, předejdete tak vzniku rýh a škrábanců.

Jak postupovat při čištění vinylových podlah, PVC a linolea?

Čištění a ošetřování vinylových podlah, PVC a linolea zahrnuje:

 1. Čištění po ukončení pokládky.
 2. Běžné denní čištění.
 3. Intenzivní hloubkové čištění.
 4. Ošetření a oživení.
 5. Odstranění houževnatých skvrn.

Nyní si jednotlivé body podrobněji popíšeme.

1. Čištění vinylové podlahy, PVC a linolea po ukončení pokládky

Hrubé nečistoty a prach vysajeme vysavačem nebo zameteme smetákem.

Na vysátou podlahu rozetřeme pomocí mopu zředěný přípravek Dr. Schutz -PU čistič 5 l nebo Dr. Schutz -Základní čistící přípravek R 10l s vodou v poměru 1:10 (1 litr přípravku na 10 litrů vody). Poměr ředění lze upravit v závislosti na znečištění podlahy po pokládce.

Po krátkém působení (cca 10 minut) přípravek kartáčem zapracujeme do podlahy, aby došlo k rozpuštění nečistot. U velkých ploch můžeme použít jednokotoučový stroj s vhodným kartáčovým kotoučem.

Poté rozpuštěné nečistoty odsajeme buď vysavačem s možností mokrého vysávání nebo nečistoty stáhneme stěrkou nebo savým hadrem.

Nakonec celou plochu podlahy vyčistíme od zbytků čističe pomocí mopu a čisté vody.

Po čištění podlahy po její pokládce a proschnutí podlahy by mělo následovat její ošetření a oživení, viz kapitolu č. 4.

2. Běžné denní čištění vinylové podlahy, PVC a linolea

Pro běžné denní čištění opět využijeme čistící přípravek Dr. Schutz -PU čistič 5 l.

U běžného čištění vytvoříme čistící roztok zředěním prostředku s vodou v poměru 1:200 (50 ml na 10 litrů vody). Plochým mopem namočeným v tomto čistícím roztoku poté podlahu umyjeme.

3. Intenzivní hloubkové čištění vinylové podlahy, PVC a linolea

Pokud už běžné čištění na odstranění nečistot nestačí, je vhodné provést například jednou za 12 měsíců tzv. intenzivní čištění.

Před čištění provedeme opět vysátí nebo smetení hrubých nečistot a prachu.

Vytvoříme si čistící roztoku smícháním přípravku Dr. Schutz -Základní čistící přípravek R 10l s vodou v poměru 1:5 (1 litr přípravku na 5 litrů vody).

Čistící roztok na neseme na podlahu plochým mopem a po krátkém působení (cca 15 až 20 minut) přípravek kartáčem zapracujeme do podlahy, aby došlo k rozpuštění nečistot. U velkých ploch můžeme použít jednokotoučový stroj s vhodným kartáčovým kotoučem.

Poté rozpuštěné nečistoty odsajeme buď vysavačem s možností mokrého vysávání nebo nečistoty stáhneme stěrkou nebo savým hadrem.

Nakonec celou plochu podlahy vyčistíme od zbytků čističe pomocí mopu a čisté vody.

Po intenzivním čištění a proschnutí podlahy by mělo následovat její ošetření a oživení, viz kapitolu č. 4.

4. Ošetření a oživení vinylové podlahy, PVC a linolea

Ošetření a oživení podlahy by mělo následovat po každém intenzivním čištění (kapitola 3) a také po prvotním čištění po pokládce podlahy (kapitola 1).

U podlahovin bez výrobních povrchových úprav se doporučuje po pokládce podlahy a jejím prvotním vyčištění provést vytvoření ochranného filmu pomocí některého z přípravků Dr. Schutz Mat na podlahy 3000PU, 750ml (pro matný povrch) nebo Dr.Schutz CC-Lesk-3000PU 750 ml (pro lesklý povrch).

Neředěný přípravek se pomocí tzv. lasičky Dr. Schutz Lasička nanese na podlahu v tenké rovnoměrné vrstvě nejprve v podélném směru a po mírném zaschnutí se nanese druhá vrstva v příčném směru.

Ochranná vrstva se nechá proschnout před používáním podlahy minimálně 12 hodin.

U podlahovin s výrobní PU/PUR vrstvou se doporučuje provést takové ošetření a oživení podlahy až po nějaké době od pokládky, například po půl roce.

UPOZORNĚNÍ: U některých typů podlahovin výrobce další podobné ošetření nedoporučuje, proto je vhodné se vždy podívat do návodu výrobce, zda je vůbec takové ošetření možné.

5. Odstranění houževnatých skvrn z vinylové podlahy, PVC a linolea

Pro odstranění houževnatých skvrn např. od  coca-coly, ovocných šťáv, kečupu, kuličkových per, marmelády, červeného vína, kávy, čokolády, žvýkaček, krému na boty, laku na nehty, asfaltu, fixů apod. můžeme využít přípravek Dr.Schutz univerzální odstraňovač skvrn CC Elatex 200 ml.

Je vhodný také na odstraňování gumových rýh, rýh od podpatků a také graffiti a vodovzdorných malířských barev.

Přípravek naneseme buď na savou utěrku, kterou skvrnu rozpustíme, nebo jej naneseme přímo na skvrnu. Poté rozpuštěnou nečistotu setřeme utěrkou a následně místo přečistíme utěrkou navlhčenou v čisté vodě.

TIP na závěr: Jak vyčistit staré a velmi znečištěné linoleum domácími prostředky?

 1. Připravíme si kbelík, do kterého napustíme 5 litrů vody.
 2. Přidáme 30 kapek čajovníkového oleje (tea tree olej) a zhruba víčko bělidla (např. bělící prostředek na praní nebo čištění podlah).
 3. Vytíráme celý povrch linolea. Krásně se pročistí.

Použijte na čištění vinylových podlah, PVC a linolea:

Použijte na ošetření a oživení vinylových podlah, PVC a linolea:


3 názory na “Jak vyčistit vinylovou podlahu, PVC, linoleum?”

 1. DOBRÝ DEN PROSÍM O RADU MÁME VINYLOVOU PODLAHU NEVÍM OD ČEHO,ALE UDĚLALY SE NÁM BÍLÉ ČÁRY ZKOUŠELA JSEM TO VYČISTIT VODOU,ALE BEZ ÚSPĚCHU.DĚKUJI ZA RADU LACKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru