JakČistit.cz » Čištění a mytí auta » Jak umýt ručně auto?

Jak umýt ručně auto?

Jak umýt auto a jaké prostředky a pomůcky k tomu budete potřebovat? Pokud nechcete svěřit péči o svého plechového miláčka kartáčovým automyčkám, ale chcete své auto umýt ručně u sebe doma, určitě zvažujete, jakým způsobem postupovat, aby byl výsledek co nejlepší. V tomto článku vám zkusím dát základní rady a postupy pro ruční mytí auta.

TIP: Jak vyčistit interiér auta? Přečtěte si podrobný návod v článku jak vyčistit interiér vašeho auta.

Jak často mýt auto?

Doporučuje se údržbové mytí karosérie vozu 1x týdně. Odstraní se tak včas i nečistoty, které by mohly dlouhodobější přítomností způsobit i poškození laků. Jedná se především o ptačí trus, mrtvé zbytky hmyzu a nečistoty z brzd.

Pokud si takových lokálních nečistot všimnete, odstraňte je ihned a nečekejte až na pravidelné mytí. K odstranění takových nečistot můžete použít například přípravek Dodo Juice Basics of Bling Detailing Spray 500 ml, který nejen že odstraní nečistoty, ale zanechá na laku i ochranu do příštího čištění.

Ideálním a nejšetrnějším způsobem mytí karosérie vozu je ruční mytí, ovšem za dodržení určitých postupů a zásad, které zmíním v tomto článku.

Mytí v kartáčových automyčkách není příliš vhodné, protože při větším znečištění může dojít ke vzniku menších škrábanců v laku a pokud auto budeme tímto způsobem umývat často, po několika letech bude poškození laku znatelné.


Postup mytí auta aneb jak umýt auto jako profík?

Podmínky pro mytí auta

  • Auto nemyjte na přímém slunci, ale ve stínu. Předejdete tím rychlému zasychání vody, čistících přípravků a vosků. Ano, i kapka obyčejné vody dokáže po vyschnutí zanechat na laku auta docela těžko odstranitelné skvrny a šmouhy, protože se k čištění v domácnostech používá voda, obsahující minerály a právě tyto minerály po vyschnutí způsobí vznik již zmíněných skvrn.
  • Nechte před mytím karosérii auta vychladnout. Pokud auto stálo dlouho na slunci nebo jste s ním právě přijeli z dlouhé cesty, nechte karosérii dostatečně vychladnout, abyste nečistili zahřátou karosérii.
  • Auto myjte pokud možno za bezvětří. I mírný vítr může na navlhčený lak přivát drobná zrnka prachu, které pak při následném sušení nebo nanášení ochranné vrstvy mohou způsobit poškození laku.

Krok 1: Mytí kol a pneumatik

Vždy začínáme jako první důkladným očištěním kol a pneumatik.

Je to z toho důvodu, že pokud bychom čistili kola a podběhy až po očištění karosérie, tak by mohlo dojít k opětovnému znečištění karosérie odstřikujícím bahnem, pískem a nečistoty z kol a podběhů, které bývají tradičně nejvíce znečištěné.

Co budeme potřebovat k mytí kol a pneumatik?

Vypsal jsme veškeré čističe, ochranné přípravky a pomůcky, ale všechny využít nemusíte, záleží, jakého výsledku chcete využít a jak si chcete s čištěním kol a pneumatik vyhrát.

  • čistič kol – například ValetPRO Bilberry Safe Wheel Cleaner 500 ml, dá se použít i níže zmíněný Dodo Juice Total Wipe Out APC
  • čistič pneumatik – například Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml (kupte si litrové balení, které rozředíte v poměru 1:10, takže získáte až 11 litrů čistícího roztoku, který využijete nejen na kola, ale i na plasty a do interiéru)
  • ošetření kol – například vosková ochrana kol Auto Finesse Mint Rims Wheel Wax 100 ml
  • ošetření pneumatik – například Dodo Juice Tyromania Tyre Wax 180ml
  • větší kartáč na kola – například Meguiar’s Versa Angle Wheel Face Brush
  • úzký kartáček – může posloužit i obyčejný kartáček na zuby, kterým vyčistíme hůře dostupná místa, kam se velkým kartáčem nedostanete
  • postřikovač – pokud čistící prostředky budete mít ve větším balení bez postřikovače, pořiďte si kvalitní postřikovač, já používám  Kwazar Mercury Super Blue Pro+ 1 L 360° (má dvojčinný mechanismus, tj. postřik je prováděn při stisku i spuštění páky, má stavitelnou trysku a pryžovou ohebnou hadičku, což umožňuje práci i v poloze vzhůru nohama)
  • mikrovláknové utěrky na osušení – stačí i obyčejné levné modré z Penny nebo z obchodů Kik
  • mikrovláknové utěrky jemné na ošetření kol voskem – například ultrajemná Gyeon Q2M SoftWipe 60×40 cm
  • štětec nebo pěnový aplikátor na ošetření pneumatik, dá se nanést i mikrovláknovou utěrkou
  • dva kbelíky – v jednom zbavíme kartáče od největších nečistot a v druhém očistíme, abychom nepoškrábali kola například zrnky písku

Čištění a mytí kol a pneumatik

  1. Pomoci vysokotlaký čističe (vapky) nebo čistícího postřikovače osazeného na zahradní hadici omyjeme vodou kola a pneumatiky od největších nečistot.
  2. Do obou kbelíků napustíme teplou vodu.
  3. Nastříkáme na kola a pneumatiky pomocí postřikovače čistící prostředek (na pneu i kola např. Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml nebo na kola ValetPRO Bilberry Safe Wheel Cleaner 500 ml).
  4. Pomocí kartáče důkladně rozrušíme nečistoty a vyčistíme kola i pneumatiky. Na hůře dostupná místa použijeme třeba zubní kartáček, štětec nebo mikrovláknovou utěrku. V prvním kyblíku průběžně vymácháme kartáč od největších nečistot, v druhém kyblíku jej pak namáčíme už do čisté vody, abychom čistící roztok na kolech mohli dobře zpěnit.
  5. Poté kola a pneumatiky opláchneme od nečistot a čistícího prostředku čistou vodou.

Postup ošetření kol a pneumatik

Protože po mytí kol a pneumatik bude následovat většinou i mytí celé karosérie vozu, necháme ošetření pneumatik a kol až na úplný závěr, ale já postup popíši rovnou v této kapitole.

  1. Je vhodné postavit kola vozidla na vyvýšenou podložku nad terénem, například najet koly na dřevěnou desku tak, aby vnější plocha pneumatik přesahovala tuto dřevěnou desku. Umožní nám to umýt pneumatiku i ve spodní části, která by byla jinak na terénu tíhou vozu stlačená.
  2. Po důkladném osušení kol a pneumatik pomocí mikrovláknové utěrky/ručníku naneseme ochranu kol a pneumatik.
  3. Můžeme použít například voskovou ochranu kol, postupujeme dle návodu na konkrétním přípravku.
    1. Nastříkáme na kola voskový ochranný přípravek (Auto Finesse Mint Rims Wheel Wax 100 ml).
    2. Vytřeme čistou mikrovláknovou utěrkou do sucha a utěrkou s jemným vláknem přeleštíme.
  4. Pneumatiky opatříme po osušením také ochranným prostředkem, opět postupujeme dle návodu na přípravku.
    1. Ochranný přípravek (např. Dodo Juice Tyromania Tyre Wax 180ml) naneseme pomocí pěnového aplikátoru nebo štětce na boční plochu pneumatiky. Nanášejte tyto prostředky opravdu jen na boční okraj, ne na plochu pneumatiky, která je ve styku s vozovkou, aby se nezhoršily adhezní vlastnosti.
    2. V případě, že pneumatiky nebyly delší dobu ošetřeny, můžeme nátěr opakovat, aby se prostředek do pneumatiky dostatečně vsákl.
Čištění kol a pneumatik - oplachování vysokotlakým čističem (vapkou)
Čištění kol a pneumatik – oplachování vysokotlakým čističem (vapkou)

Krok 2: Předmytí a očištění auta

Každé pravidelné i důkladné mytí auta by mělo začínat předmytím auta, abychom odstranili karosérii vozu od největších nečistot a zrníček písku, které by mohly při dalším mytí poškodit lak.

Co budeme potřebovat k předmytí auta?

K předmytí vozu můžeme využít některou z těchto pomůcek:

  • vysokotlaký čistič – nepřibližujte trysku blízko povrchu vozu, abyste nepoškodili nejen lak, ale především plastové části, lamely, těsnění apod.
  • čistící postřikovač na zahradní hadice – zvolíme si spíše užší čistící proud než pouhý sprchovací režim, abychom nečistoty odstranili skutečně důkladně

Postup předmytí auta

  1. Před opláchnutím vozu můžete ještě vyčistit lakované mezidveřní plochy. Stačí pomocí čističe Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml nebo šamponového čističe. Nečistoty lépe rozrušíme například štětcem a poté setřeme navlhčenou mikrovláknovou utěrkou.
  2. Zkontrolujte, zda máte dobře zavřené všechny dveře a vytažená skla oken, aby se vám při mytí nedostala dovnitř auta voda. Zvedněte stěrače od skla.
  3. Vysokotlakým čističem nebo čistícím postřikovačem na hadici čistíme směrem odshora dolů celou karosérii vozu. Soustředíme se i na čištění podběhů a kol.
  4. Zkontrolujeme, aby na laku nebyly nikde viditelné zbytky bláta nebo zrnka písku, které by mohli při dalším čištění poškodit lak.
Opláchnutí karosérie auta vysokotlakým čističem (vapkou)
Opláchnutí karosérie auta vysokotlakým čističem (vapkou)

Krok 3: Čištění skel

Co budeme potřebovat k čištění skel?

Čištění skel

  1. Po předmytí skel (krok č. 2) přistoupíme po jejich osušení k vyčištění skel. K rychlejšímu vysušení stáhněte přebytečnou vodu pomocí silikonové stěrky a vysušte mikrovláknovou utěrkou/ručníkem.
  2. K čištění můžeme použít klasickou mikrovláknovou utěrku, ale lepší jsou utěrky s vaflovitou strukturou  (Dodo Juice Mint Merkin Waffle Weave).
  3. Na utěrku naneseme čistící prostředek (Auto Finesse Crystal Glass Cleaner 500 ml) a krouživým pohybem čistíme plochu skel. U ulpělých nečistot si můžeme pomoci třeba nehtem. Důkladně čistíme okraje skel.
  4. Pokud je sklo znečištění mastnotou, můžeme použít IPA – Izopropylalkohol, ředíme v poměru 1:1 s destilovanou vodou (ta nezanechává po vyschnutí stopy a šmouhy jako obyčejná voda).
  5. K čištění hodně znečištěných skel použijeme leštěnku na skla (Autoglym Car Glass Polish), která obsahuje i mírně abrazivní přísady. Nanáší se například mikrovláknovou utěrkou nebo mikrovláknovým aplikátorem, krouživými pohyby se rozetře po celé ploše skla a poté vyleští suchou jemnou mikrovláknovou utěrkou.
  6. Pokud chce nechat skla opatřit vodu odpudivou ochrannou, můžete použít Meguiar’s Perfect Clarity Glass Sealant 118ml. Před jeho použitím ale musí být skla vyčištěna opravdu velmi důkladně a doporučuje se i vyčistit nebo vyměnit gumičky stěračů, aby nedocházelo ke zvýšenému otěru přípravku. Taková ochrana vydrží 6 až 12 měsíců.

Krok 4: Čištění plastů

Důkladné vyčištění plastů je důležité před závěrečným nanesením ochranného prostředku na plasty, proto ji nepodceňujte.

Co budeme potřebovat k čištění plastů?

  • většinou si vystačíte s univerzálním přípravkem na čištění všech druhů povrchů (APC – All Purpose Cleaner), jako je např. Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml
  • ochranný a ošetřující přípravek na plasty – např. Autoglym Vinyl and Rubber Care 500ml (dá se použít i na ošetřením pneumatik)
  • kartáček na plasty s ne příliš tvrdými štětinami, aby nedošlo k poškrábání
  • štětec
  • mikrovláknová utěrka – stačí obyčejná

Čištění plastů

  1. Po předmytí auta přistoupíme k mytí plastů, nemusíte čekat, až oschnou.
  2. Připravíme si dva kbelíky naplněné teplou vodou.
  3. Čistící přípravek (Dodo Juice Total Wipe Out APC concentraterefill 500 ml) nastříkáme přímo na plast a štětcem namočeným ve vodě se snažíme odstranit znečištění, snažíme se vytvořit co nejvíce pěny. Na větší znečištění použijeme kartáček.
  4. Průběžně kartáček nebo štětec propíráme ve vodě. Nejdříve se zbavíme větších nečistot v jednom kbelíku a následně ve druhém namáčíme do už čisté vody.
  5. Po vyčištění otřeme mikrovláknovou utěrkou nebo opláchneme vodou.

Postup ošetření plastů

Ošetření plastů provádíme až po celkovém umytí auta, ale já jej popíšu už v téhle kapitole.

Ochranným přípravkem nejen oživíme vzhled plastů, ale také prodloužíme jejich životnost, nejsou tak náchylné na praskání vlivem slunečního záření.

  1. Po vyčištění a vyschnutí plastů naneseme na mikrovláknovou utěrku některý z čistících prostředků (Autoglym Vinyl and Rubber Care 500ml a vtíráme do plastů.
  2. Matný nebo lesklý povrch plastů můžeme ovlivnit počtem nátěrů přípravkem a tím, že např. u přípravku Autoglym jej pro matnější povrch po nanesení ještě jednou setřeme suchou utěrkou.

Krok 5: Mytí laku auta

Mytí laku auta můžeme rozdělit na dva základní okruhy:

  1. Údržbové mytí laku – snažíme se nenarušit ochrannou vrstvu laku (vosk, keramická ochrana laku), a proto používáme neutrální šampony a čistící prostředky, takové mytí se provádí relativně často, třeba i 1x týdně,
  2. Důkladné mytí laku – takovým mytím většinou dojde k odstranění ochranné vrstvy, takže je třeba ji po mytí a vysušení laku obnovit, toto mytí provádíme například po zimním období nebo v delších časových horizontech podle životnosti ochranné vrstvy laku.

Co budeme potřebovat k mytí laku?

Doporučuji používat na čištění mycí rukavice, lépe absorbují nečistoty než např. molitanové houby. Kartáče nebo smetáky mohou způsobit poškrábání laku.

  • šampon na mytí karosérie – je dobré používat šampony doporučené na konkrétní povrchovou ochranu laku, ideálně od stejného výrobce
    • pokud provádíme údržbové mytí laku s již nanesenou ochranou (vosk, keramická ochrana, nano povlak), můžeme použít šampon bez ochranné složky, který ochrannou vrstvu neodstraní, např. Dodo Juice Born To Be Mild Maintenance Shampoo 250 ml, nebo šampon s ochrannou složkou, která je shodná s povrchovou ochranou laku. pro voskovou ochranu např. Dodo Juice Sour Power Shampoo 250 ml s carnaubským voskem
    • pokud provádíme důkladné mytí laku, kdy počítáme s odstraněním původní ochranné vrstvy, použijeme silný šampon nebo upravíme ředění tak, abych měl čistící roztok větší čistící schopnost, po důkladném mytí by mělo následovat vytvoření nové ochranné vrstvy
  • mycí rukavice – můžete zvolit mikrovláknovou (např. Meguiar’s Microfiber Washmitt) nebo z ovčí kůže (např. Gyeon Q2M Mitt)
  • (mycí
  • odstraňovač asfaltu – např. Gyeon Q2M Tar 1000 ml nebo Dodo Juice Supernatural Tar and Glue Remover 500 ml
  • mikrovláknová utěrka – na očištění skvrn od asfaltu, hmyzu apod.
  • dva kbelíky na vodu

Postup mytí laku auta

  1. Karosérii myjeme metodou dvou kbelíků. Do dvou kbelíků napustíme teplou vodu, v jednom z nich pak ještě přidáme šampon. V prvním kbelíku průběžně během čištění propíráme znečištěnou mycí rukavic, v druhém ji pak namáčíme do roztoku s šamponem.
  2. Auto začneme mýt postupně odshora směrem dolů, tedy od méně znečištěných míst k těm nejvíce znečištěným ve spodní části vozu.
  3. Rukavici důkladně namočíme ve kbelíku se šamponem a krouživým pohybem začneme čistit karoserii.
  4. Rukavici během čištění průběžně propíráme ve kbelíku s vodou. Poté důkladně opět namočíme do kbelíku se šamponem a pokračujeme v čištění. Dostatečné množství dobře zpěněného čistícího roztoku jednak usnadňuje mytí a také dostatečné množství  pěny zabraňuje poškrábání laku nečistotami. Na dno kyblíku se dá umístit ochranné sítko, kterým propadnou větší nečistoty nebo zrnka písku a při máchání rukavice se do ní nemají šanci dostat. Pokud sítko nemáte, nemáchejte rukavici až úplně na dně kbelíku, nebo pokud na dně kbelíku jsou zrnka písku, tak vodu vyměňte.
  5. Pokud vám rukavice upadne na zem s hlínou a pískem, nepoužívejte ji.
  6. Po vyčištění karoserie opláchněte zbytky šamponu proudem vody z hadice bez trysky, velký volný proud vody totiž omyje karoserii lépe, než soustředěný proud z trysky.
  7. Pokračujte sušením laku, viz následující krok č 6.
Mytí karosérie auta šamponem
Mytí karosérie auta šamponem

Krok 6: Sušení po mytí laku

Co budeme potřebovat k sušení karosérie?

Postup sušení karosérie auta

  1. Přebytečnou vodu po umytí vozu stáhněte silikonovou stěrkou.
  2. Poté zbývající vlhkost dosušte sušícím ručníkem. Nejdříve prvním ručníkem absorbujeme většinu zbývající vlhkosti po stáhnutí stěrkou a druhým ručníkem vysušíme úplně.
Sušení karosérie mikrovláknovou utěrkou
Sušení karosérie mikrovláknovou utěrkou

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *