Jak odstranit hmyz z karoserie auta?

Hmyz je noční můrou každého majitele vozu. V ideálním případě byste ho měli odstranit co nejdříve. Vlivem přímých slunečních paprsků může totiž nenávratně poškodit karoserii.

Jak odstranit hmyz z karoserie auta?
Jak odstranit hmyz z karoserie auta?

Hmyz dokáže naleptat lak a trvale jej poškodit

Pokud patříte i vy mezi majitele aut, kteří se o svého plechového miláčka náležitě starají, určitě nám dáte za pravdu, že hmyz je snad vaší nejhorší noční můrou. Nejen že špinavé auto od pozůstatků hmyzu vypadá hrozně. Zbytky také vlivem vysokých teplot a přímého slunečního svitu naleptávají lak a nenávratně jej poškozují. Proč? Může za to kyselé pH, které se slunečními paprsky naleptává bezbarvý lak. Tyto negativní účinky poznáte celkem rychle. I po umytí zůstanou na místech po hmyzu bílé fleky.

Kvůli zanedbané péči o karoserii může být lak skutečně nenávratně poškozen. Čím déle je hmyz na laku, tím větší je riziko jeho naleptání. Zkušenější milovník svého auta může stav laku vylepšit ručním leštěním, ale ani v tomto případě nebude náprava 100%. Vzniklé mapy lze odstranit pouze strojním leštěním, nicméně ani to nelze provádět donekonečna. Každý lak má určitou tloušťku.


Leptání laku lze předejít

Pokud jezdíte každý den desítky kilometrů, ulpívání hmyzu na karoserii nemáte šanci zabránit. Ale kdo by chtěl po hodinách strávených za volantem každý den ještě otírat hmyzí pozůstatky? Existují naštěstí fígle, se kterými se můžete poničení laku zcela vyhnout:

Ochrana laku PPF fólií

 • Nejdokonalejší ochrana laku nejen před hmyzem, ale i před odletujícími kamínky nebo lehkými odřeninami.
 • Zde je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou, která se ne u každého auta vyplatí.

Ochrana laku keramikou nebo voskem

 • Ochrana laku dokáže zmírnit leptání laku od hmyzu, ale nedokáže tomu zcela zabránit.
 • Keramická ochrana je ideální, Tuhý vosk bude fungovat také skvěle – volte ale syntetický.

Jak vyhrát boj s hmyzem?

Ochrana laku dokáže hodně. Ale pravidelná péče o karoserii vás zkrátka nemine nikdy. Jestliže máte lak ochráněný voskem nebo keramikou, stačí opláchnutí tlakovou myčkou. Nemusíte nutně pořizovat svou vapku. Stačí nejlevnější program ve veřejné myčce. Používejte vždy program „opláchnutí osmotickou – demineralizovanou vodou“. Šetrný odstraňovač hmyzu Vám také dost usnadní práci a nespotřebujete ho tolik.

Pokud o svého plechového miláčka až tolik nepečujete a do myčky zajedete jednou za pár týdnů, bez odstraňovače hmyzu se jednoduše neobejdete. Jeho použití budete možná muset několikrát opakovat.

Jak používat odstraňovač hmyzu?

 • Při práci s odstraňovačem hmyzu pracujte ve stínu. Počkejte, až bude karoserie chladná na dotek. Pokud aplikujete odstraňovač hmyzu na rozpálenou karoserii, čistič rychle zaschne a vytvoří mapy, které jen těžko vyleštíte.
 • Na suché auto naneste odstraňovač hmyzu. V naší redakci se nám osvědčil například Sonax Odstraňovač zbytků hmyzu 500 ml.
 • Rozprašte jej rovnoměrně na všechna místa, kde vidíte zbytky hmyzu.
 • Nechte působit cca 3 minuty, nesmí zaschnout.
 • Poté spláchněte tlakem vody.
 • Jestliže stále vidíte stopy po hmyzu, aplikujte čistič znovu.

Stále není karoserie dokonale čistá?

 • Vezměte kbelík s trochou vody s autošamponem, vyzkoušet můžete například Sheron Autošampon s voskem 500 ml a mikrovláknovou utěrku.
 • Naneste čistič na lak znovu, namočte utěrku a přidejte čistič i do ní.
 • Lehce čistěte utěrkou, dokud neodstraníte všechen hmyz.
 • Na utěrku netlačte, raději opakujte čištění.
 • Poté opláchněte vodou a je hotovo.

Jaké čističe karoserie pro odstranění hmyzu vybrat?

Jestliže chcete, aby lak na vašem voze vypadal i po letech krásně, určitě mu chcete dopřát prvotřídní péči. Jak vybrat správný přípravek? Důležité je především pH čističe. Pouze  neutrální čističe (pH 7) jsou šetrné k ochraně laku. Keramické ochrany toho snesou o poznání více. Kupříkladu Gyeon Q2 Pure EVO 30 ml má pH odolnost v rozmezí 2 – 11, takže je nerozhodí ani silnější čistič.

Při koupi čističe laku máte v podstatě dvě možnosti. Tou nejjednodušší a dražší variantou, je zvolit hotový přípravek na hmyz, který není třeba ředit. Čističe na hmyz (například Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover 1 l) jsou skvělými pomocníky i na předmytí vozu od usazené špíny. Stačí jen rozprášit na znečištěné auto, nechat chvíli působit a poté spláchnout vodou.

Další možností, je zvolit univerzální čistič neboli APC, který správným ředěním upravíte právě pro čištění hmyzu. Současně se vám bude hodit i k čištění dalších částí exteriéru a v některých případech i k čištění interiéru. Tím dostanete čistič, který lze použít skoro všude, a navíc ušetříte peníze.

Doporučujeme například Auto Finesse Dynamite

Auto Finesse Dynamite Traffic Film Remover 1 l je koncentrovaný čistič  nečistot s vůní citrusů, který slouží k předmytí vašeho vozidla. S ním jednoduše odstraníte jakékoliv nečistoty z vnějších povrchů auta, aniž by byla narušena jejich struktura. Hravě si poradí s bahnem, ale i se silničním prachem či přilepeným hmyzem. Je vhodný pro veškeré vnější povrchy, kterými jsou např. lak, plast, sklo, ALU kola a další. Šetrný i k voskům a sealantům.

A jak ho správně použít?

 • Jelikož se jedná o koncentrát, musí se ředit. K tomu je perfektní mixovací láhev
 • Dle míry znečištění zřeďte v poměru 1:5 až 1:10
 • Naneste jemným rozprachem na povrch karoserie – stačí menší množství
 • Nechte působit – pozor, ať přípravek nezaschne
 • Opláchněte přípravek vapkou
 • Pokud nečistoty nezmizí hned napoprvé, čištění opakujte. Přípravek NENÍ pH neutrální

Další tipy pro snadné odstranění hmyzu z karoserie vozu

Abyste si usnadnili práci při odstraňování hmyzu z laku vašeho auta a zároveň ochránili lak proti působení hmyzu, doporučujeme voskování nebo keramickou ochranu.

Voskování karoserie

Dělá vám dobře pohled na dokonale čisté, naleštěné auto? Dopřejte mu extra lesk navíc, skvělou ochranu a vy si dopřejte pohodlnější běžnou údržbu pomocí vrchní vrstvy kvalitního vosku.

Myslete na to, že lak automobilu je každý den – celý den, vystaven nepříznivým vlivům, ale správně aplikovaná vrstva vosku výrazně prodlužuje jeho životnost. Zvláštní péči byste měli věnovat vozům s tmavou karoserií. Těm dopřejte prémiové vosky.

Keramická ochrana laku

Keramická ochrana laku dokonale chrání proti UV záření, zajišťuje barevnou stálost a ochranu proti leptání laku od hmyzu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru