Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory?

Máte doma porcelánový servis po babičce? Zakládáte si na tradicích a střežíte jej jako v oku? Ať už porcelánové nádobí používáte denně nebo jen občas, taháte jej dvakrát do roka ze zaprášené krabice od vaší svatby, oceníte pár rad, jak se vlastně o porcelán starat. přidáme také pár cenných rad při péči o vaše stříbro.

Jak vlastně porcelán skladovat?

Krásnou porcelánovou soupravu nádobí ochráníte před jejím poškozením tak, že mezi jednotlivé kusy vložíte kuchyňský papír nebo papírové ubrousky. Neslepí se a nepoškodí.

Jak porcelán vyčistit a umýt?

Máte ručně malovaný porcelán po babičce? Tak právě ručně malovaný porcelán nebo vzorovaný porcelán se vždy myl jen měkkým klůckem. Nikdy na něj neberte drsnou houbu na nádobí. Jemně a zlehka jej omývejte.

Pokud váš porcelán nese stopy po spálenině, například z uhašených cigaret, zkuste je vyčistit namočeným korkem do soli, tohle totiž zaručeně funguje.

Jak čistit a pečovat o příbory?

Máte-li příbory s keramickou rukojetí, určitě je nedávejte do myčky. Pokud jsou určeny pro mytí v myčce, alespoň je nedávejte těsně k sobě. Často se totiž uvolňují z jejich rukojetí.

Příbory s rukojetí dřevěnou jsou po častém mytí velmi nevzhledné. Je tedy třeba je jednou začas potřít stolním olejem. Dřevo krásně nasákne a bude zase krásné.

Dáváte-li vaše příbory do myčky, dávejte je rukojetí dolů, takto se vždy lépe umyjí. Jde zejména o vidličky a nože. Pak ale dejte pozor při vyklízení myčky, aby jste se neřízli.

Máte-li na vašich nožích ošklivé skvrny, které prostě nelze umýt, nasypte na ně trochu soli a třete je vlhkým korkem.

Jak vyčistit stříbro?

Vaše stříbro bude zase nádherně zářit, když jej ponoříte asi na půl hodiny do kyselého mléka. Pak jej stačí důkladně opláchnout teplou vodou a velice dobře do sucha vyleštit.

Stříbrné příbory často v myčce získají nepěkný povlak a hodně se poškrábou. Je dobré je opravdu mýt ručně.

Jsou vaše stříbrné příbory zčernalé?

Dávejte si pozor na jejich styk s vejcem a to na měkko vařeným nebo syrovým. Sirnaté látky ve vajíčku zbarví stříbro dočerna.

Nenechávejte stříbrné příbory určitě nikdy ležet ani v kyselých potravinách, protože obsahují měď a z ní se pak v krátké době tvoří jedovatá měděnka.

Stříbro nesmí dojít do styku s ovocem, olivami, salátovými nálevy, octem ani solí.

NÁŠ TIP na nejprodávanější čističe skvrn

1. Neflek Smacchio Tutto odstraňovač skvrn 500 ml
Inkoust, pivo, víno, čokoláda, káva, šťávy, ovoce, tráva, rtěnka, řasenka a oční stíny, krev…

2. Dr. Schutz odstraňovač skvrn z koberců CC Fleck & Weg 400 ml
Čistí většinu skvrn, např. červené víno, čaj, ovocné šťávy. Obsahuje aktivní kyslík.

3. Dr. Schutz Profi odstraňovač skvrn Fleckenspray R 200 ml
Lepidla, zbytky barev, lak, fixy, lak na nehty, olej, tuky, asfalt…

Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory?
Ohodnoťte článek!


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 200 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Katka napsal:

    Na stříbrné příbory používám čistič Silver Bath od Hagerty, je to roztok v dóze, do které se vloží celý příbor, chvíli se tam nechá a vyndáte ho krásně čistý. Pak je ještě fajnová záležitost uskladnit příbory v sametovém impregnovaném obalu (vyráví taky Hagerty), aby vám nezčernal, než ho budete příště používat. Nádhera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 Shares
Share
Tweet
+1
Pin