Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory?

Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory? Máte doma porcelánový servis po babičce? Zakládáte si na tradicích a střežíte jej jako v oku? Ať už porcelánové nádobí používáte denně nebo jen občas, taháte jej dvakrát do roka ze zaprášené krabice od vaší svatby, oceníte pár rad, jak se vlastně o porcelán starat. Přidáme také pár cenných rad při péči o vaše stříbro.

Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory?
Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory?

Jak porcelán skladovat?

Krásnou porcelánovou soupravu nádobí ochráníte před jejím poškozením tak, že mezi jednotlivé kusy vložíte kuchyňský papír nebo papírové ubrousky. Neslepí se a nepoškodí.


Jak porcelán vyčistit a umýt?

Máte ručně malovaný porcelán po babičce? Tak právě ručně malovaný porcelán nebo vzorovaný porcelán se vždy myl jen měkkým klůckem (hadříkem). Nikdy na něj neberte drsnou houbu na nádobí. Jemně a zlehka jej omývejte.

Pokud váš porcelán nese stopy po spálenině, například z uhašených cigaret, zkuste je vyčistit korkem namočeným do soli, tohle totiž zaručeně funguje.

Jak čistit a pečovat o příbory?

Máte-li příbory s keramickou rukojetí, určitě je nedávejte do myčky. Pokud jsou určeny pro mytí v myčce, alespoň je nedávejte těsně k sobě. Často se totiž uvolňují z jejich rukojetí.

Příbory s rukojetí dřevěnou jsou po častém mytí velmi nevzhledné. Je tedy třeba je jednou za čas potřít stolním olejem. Dřevo krásně nasákne a bude zase krásné.

Dáváte-li vaše příbory do myčky, dávejte je rukojetí dolů, takto se vždy lépe umyjí. Jde zejména o vidličky a nože. Pak ale dejte pozor při vyklízení myčky, aby jste se neřízli.

Máte-li na vašich nožích ošklivé skvrny, které prostě nelze umýt, nasypte na ně trochu soli a třete je vlhkým korkem.

Jak vyčistit stříbro?

Vaše stříbro bude zase nádherně zářit, když jej ponoříte asi na půl hodiny do kyselého mléka. Pak jej stačí důkladně opláchnout teplou vodou a velice dobře do sucha vyleštit.

Stříbrné příbory často v myčce získají nepěkný povlak a hodně se poškrábou. Je dobré je opravdu mýt ručně.

Jsou vaše stříbrné příbory zčernalé?

Dávejte si pozor na jejich styk s vejcem a to na měkko vařeným nebo syrovým. Sirnaté látky ve vajíčku zbarví stříbro dočerna.

Nenechávejte stříbrné příbory určitě nikdy ležet ani v kyselých potravinách, protože obsahují měď a z ní se pak v krátké době tvoří jedovatá měděnka.

Stříbro nesmí dojít do styku s ovocem, olivami, salátovými nálevy, octem ani solí.

Čištění zlata, stříbra, mědi, mosazi nebo bronzu speciálním přípravkem

 1. Při čištění použijte ochranné gumové rukavice.
 2. Kovy by měly být předem zbaveny hrubých nečistot a mastnoty.
 3. Čistěte jen šperky a drahokamy bez drahých kamenů. Ty před čištěním vyndejte nebo překryjte, aby se k nim přípravek nedostal.
 4. Nachystejte si malou nádobku a nalijte do ní přípravek Aurex na čištění zlata, stříbra, mědi, mosazi, bronzu 200 ml tak, aby byl kov ponořen.
 5. Malé šperky (řetízky, náramky, náušnice, prsteny) vložte do této čistící lázně na 1 až 2 minuty.
 6. Poté kov vyndejte například pinzetou, důkladně opláchněte vodou a vysušte utěrkou.
 7. Na závěr ještě vyleštěte měkkou jemnou utěrkou.
 8. U větších předmětů a povrchů nanášejte přípravek na kov pomocí štětečku.
 9. Nechte opět působit 1 až 2 minuty a poté opláchněte vodou, osušte a vyleštěte jemnou utěrkou.
 10. Pokud je znečištění stále patrné, celý postup opakujte.

1 názor na “Jak čistit a pečovat o porcelán, stříbro i příbory?”

 1. Na stříbrné příbory používám čistič Silver Bath od Hagerty, je to roztok v dóze, do které se vloží celý příbor, chvíli se tam nechá a vyndáte ho krásně čistý. Pak je ještě fajnová záležitost uskladnit příbory v sametovém impregnovaném obalu (vyráví taky Hagerty), aby vám nezčernal, než ho budete příště používat. Nádhera.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru