Jak vyčistit nerezový dřez?

Jak vyčistit nerezový dřez, aby vypadal stále jako nový? Určitě se vám stalo, že je váš nerezový dřez po jediném použití bez lesku a se zaschlými viditelnými kapkami. Nebo hůř, tvoří se na něm vodní kámen. Naučte se správné údržbě a čištění, váš pomocník bude zářit stále jako nový. A o jaké vychytávky se jedná?

Jak vyčistit nerezový dřez?
Jak vyčistit nerezový dřez?

TIP: Přečtěte si také, jak vyčistit granitový dřez.

Čím čistit nerezový dřez a čemu se raději vyhnout?

Co se vám bude hodit, než začnete:

Co byste používat neměli:

  • Hrubou stranu houbičky na nádobí.
  • Drátěnky a tvrdé povrchy, které mohou dřez poškrábat.
  • Přípravky obsahující chlór.
  • Čistící písek (vyhněte se raději i tekutému písku) a další abrazivní prostředky.
  • Zapomeňte na sůl.
  • Vyvarujte se styku nerezu s černou ocelí.

Jak pečovat o nerezové dřezy pomocí zakoupeného prostředku?

Nerez je speciálně vyšlechtěná ocel, která je odolná vůči korozi – tedy nerezaví při kontaktu s vodou.

Ať už myjete nádobí či pouštíte vodu, je nutné nechat nerezový prostor vyschnout nebo utřít kapky vody jemnou houbičkou či utěrkou.

  1. Zakupte vhodný čistící přípravek:
  2. Můžete zakoupit také speciální pěnu (např. Xanto 3v1 čistící pěna na nerez 435 ml), která se nastříká na dno i boky dřezu. Zanechá tak unikátní ochranný filtr, který vašeho pomocníka zbaví otisků vody. Cena těchto přípravků se pohybuje již od 50 Kč a lze je zakoupit i v obyčejné drogerii a v supermarketu.
  3. Ponechte chvíli přípravek působit, poté setřete vlhkou utěrkou.
  4. Poté můžete začít povrch zvolna leštit, nejlépe jemným měkkým hadříkem.
  5. Pokud se nečistoty stále drží, nebojte se smíchat vodu s jedlou sodou a čistit pomocí této vzniklé pasty.
  6. Octem pak můžete provést závěrečné leštění. Také můžete sáhnout po jiných domácích surovinách, například citronové šťávě (nebo stačí rozkrojenou půlkou citronu povrch přetírat).

Každodenní prevence

Nerezová plocha toho vydrží hodně, ale abyste předcházeli složitému odstraňování nečistot a vodního kamene, dodržujte základní pokyny údržby.

  • Nenechávejte v dřezu nádobí. Samozřejmě, že takový prostor slouží i k odkládání použitého nádobí, ale nemělo by zde být příliš dlouho. To samé platí pro odkládací plochu, která je mnohdy součástí dřezu.
  • Po použití napouštění vody by mělo dojít k opláchnutí dna i boků dřezu a také k vysušení hadříkem.
  • Nemyjte ho prostředkem na nádobí. Není určen pro tento druh materiálu – bude zanechávat viditelné fleky.
  • Vyhněte se poškrábání materiálu. K tomu může dojít při mytí nožů a jiných ostrých předmětů.
  • Když už se vám podaří způsobit škrábanec nebo rýhu, nezoufejte, i pro takový problém existuje řešení – pasta, která rýhu rozleští. Budete si muset však připlatit.
  • Pokud čistíte dřez opravdu jemným hadříkem či houbičkou, nebojte se přitlačit. U leštění je pak nutná dávka trpělivosti. Výsledek ale bude stát za to.

Babské rady na čištění nerezu

Pokud uznáváte spíše přírodní varianty pomocných přípravků, zkuste uvnitř dřezu loupat brambory. Je ověřené, že slupky brambor zbavují povrch nečistot. Tak proč to nezkusit?

Také lze na houbičku nakapat citrónovou šťávu nebo ocet, které někdy i předčí chemické přípravky. Leštění se může provádět klasickým novinovým papírem.

Věčný boj – vodní kámen

Vodní kámen je postrach každé domácnosti a velmi často udeří i na nerezové dřezy, protože je zde uchovávána voda.

Jedná se o usazeninu, která je způsobena rozpouštěním vápenaté a hořečnaté soli ve vodě. Nejčastěji se tak děje při změnách teplot. Vzniká povlak – od jemného až po velmi drsný. Zpočátku je bílý, čím je tmavší a drsnější, tím obtížnější je odstranění.

Pokud se vám dlouhodobě nedaří vodní kámen zcela odstranit a tvoří se nový, nastává velký problém. Za vším je tvrdost vody, která se naštěstí dá změkčit různými přísadami.

Na odstranění vodního kamene pomůže opět ocet nebo šťáva z citrónu.

Pokud raději důvěřujete speciálním čistícím prostředkům, použijte klasické čističe na rez a vodní kámen (např. Pulirapid Aceto na rez a vodní kámen s octem 750 ml).

Ochraňte dřez i jinak!

Na trhu jsou dostupné i bariérové ochrany před nečistotou. Jedná se o plastovou či silikonovou podložku, která se umístí na dno. Tím chrání materiál před poškrábáním a usazováním nečistot. Avšak zadržuje více vody.

Taková podložka by však měla odpovídat přesným rozměrům. Příznivou informací je, že tyto pomůcky se dají zakoupit v různém provedení – barevné a s motivy.

Ochranná podložka se může umístit i na odkapávač. Počítejte však s tím, že ji bude nutné občas vyměnit.

Péče o nerezové dřezy je tedy záležitostí mnoha faktorů, ale nejvíc povinností je na vás. Držte se našich tipů a můžete se radovat nejen z jednoduššího čištění, ale především ze zářivé kuchyně. Už se nemusíte bát každé kapky vody!

A jak vy bojujete s vodním kamenem? Zanechte nám komentář pod článkem.

TIP na profesionální přípravky pro čištění v kuchyni

Přípravek Cleamen 210 gastron 1 l odstraňuje nečistoty a mastnotu ze všech druhů povrchů v kuchyni včetně nerezových a laminátových povrchů. Má silný odmašťovací efekt, takže s ním vyčistíte i digestoře.

Připáleniny na sporáku nebo troubě odstraníte přípravkem Cleamen 240 na trouby a grily 1,1 kg.

  1. Přípravek můžete aplikovat při silném znečištění neředěný nebo v případě běžného znečištění jej zřeďte dle návodu na etiketě.
  2. Naneste přípravek Cleamen 210 gastron 1 l ze vzdálenosti asi 20 cm na čištěný povrch. Můžete použít i zpěňovač, který z tekutého prostředku vytvoří pěnu, která na povrchu působí delší dobu a nestéká ze svislých ploch.
  3. Nechte chvíli působit.
  4. Poté setřete rozpuštěné nečistoty mikrovláknovou utěrkou.
  5. Na houževnaté nečistoty a mastnotu můžete použít kartáček nebo čistící ruční pad (abrazivní horní vrstva mycích houbiček na nádobí).
  6. Povrch omyjte čistou vodou.

Na čištění v kuchyni použijte:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru