Protože mi po bytě neustále pobíhají malé děti, které občas rozlijí nápoj a sem tam jim upadne kousek jídla, rozhodla jsem se pořídit parní čistič. Vyčistí skvrny na pohovce i koberci, a ještě ke všemu je ekologický.
Multifunkční parní čistič Ariete 4143 MV 5.10 vyhrál můj pečlivý výběr především pro jeho všestranné využití nejen v domácnosti. Zakoupila jsem jej také díky nízké ceně, která se pohybuje kolem 2.000 Kč. Přístroj byl objednán v e-shopu obchodní sítě Datart, kde velmi ráda nakupuji.
Vlastnosti a parametry parního čističe Ariete 4143 MV 5.10
Tento žlutý krasavec je svým vzhledem velmi podobný vysavači, ale bohužel mu chybí vysávací funkce. Parní čistič je poměrně lehký a snadno se s ním manipuluje. Pokud si nepotrpíte na komfortu, je přístroj ideálním pomocníkem.
Skvělou vlastností je jeho praktičnost. Je poměrně lehký, malý a tedy skladný. Díky dvěma kolům se s ním dobře pracuje, odnímatelný popruh lze používat jak při provozu, třeba ve výškách, tak při přenášení přístroje z místa na místo. Pracuje při teplotě vyšší než 100°C.
Díky dlouhému kabelu není potřeba neustále hledat vhodnou zásuvku. Nevýhoda však je uskladnění kabelu. Není jej při skladování kam zastrčit, pouze například omotat kolem čističe.
Je dobré vědět o parametrech přístroje
- Napětí: 220-240 V
- Výkon: 1400 W
- Objem nádrže: 0,5l
- Tlak: 4 bary
- Nepřetržitý provoz: 30 minut
- Délka kabelu: 5 metrů
Bohaté příslušenství
- Prodlužovací tryska na všechny znečištěné povrchy
- Kryt
- Kulatý kartáč na odolnou nečistotu
- Zahnutý nástavec na těžko dostupná místa
- Kartáč na čalounění
- Stěrka na okna
- Kartáč na podlahu
- Prodlužovací trubky
- Sáček na příslušenství
- Trychtýř a odměrka
- Utěrka na podlahu a utěrka na čalounění
Parní čistič je vybaven tlačítkem na vypouštění páry a pojistkou, která uzamkne pistoli, aby nedošlo k uvolnění páry a naopak.
Než začneme používat parní čistič
Nejdříve musíme přístroj naplnit (nejlépe destilovanou) vodou. K tomu nám poslouží odměrka s trychtýřem. Otevřeme nádržku, vložíme trychtýř, nalijeme půl litru vody a dobře uzavřeme.
Je dobré vědět, k čemu slouží kontrolky na boku spotřebiče. Zelená kontrolka svítí, pokud se připravuje pára a oranžová kontrolka se rozsvítí při zapnutí spotřebiče.
Zvolíme si vhodný nástavec a zapojíme čistič do sítě. Zapneme pomocí přepínače a vyčkáváme cca 5 minut, než se voda v přístroji zahřeje. Po zahřátí na příslušnou teplotu zhasne zelená kontrolka a může se začít.
Dojde-li voda
Na velké plochy, nebo na silně znečištěné povrchy je potřeba trpělivosti, neboť dojde-li voda v nádržce, je potřeba čekat několik minut, než ji bude možné otevřít. Nejdříve je potřeba čistič vypnout a uvolnit páru, pak pomalu uvolnit zásobník, ale ne úplně, protože by mohlo dojít k opaření. Počká se pár sekund a víčko se zcela vyšroubuje.
Než se přidá voda, je potřeba počkat ještě cca 3 minuty. Po dolití vody se opět víčko zašroubuje, spotřebič zapne a může se pokračovat.
Někdy se stane, že víčko nejde odšroubovat, to se pak musí čekat déle. Zkoušíme proto opět vypustit páru v tryskách a znovu opakovat otevírání nádržky.
Po skončení čištění a péče o přístroj
Nejlepší je vypotřebovat všechnu vodu v nádržce. Když je nádoba prázdná nedochází ke zkažení vody. Přístroj vypneme, vytáhneme ze sítě a necháme vychladnout.
O parní čistič není potřeba nějak zvlášť pečovat. Občas promažeme trysky vazelínou, vypereme textilní příslušenství a vypláchneme nádržku. Do čističe se nesmí lít žádné aromatické čistící prostředky, protože by se mohl spotřebič porouchat.
Kde parní čistič dobře pracuje
Už jsem se spotřebičem zkoušela pracovat téměř všude. Nejlepší však byl při mytí oken a zrcadel. Skleněné tabule je sice potřeba ještě vyleštit, ale rámy a veškeré nečistoty zvládl přímo dokonale.
V kuchyni se mu skvěle daří
Na čištění kuchyňských spotřebičů a dřezu se parní čistič osvědčil. Všechny skulinky, kam utěrkou nedosáhnu, po vyčištění krásně prokoukly. Lednice, myčka, mikrovlnná trouba a sporák vypadají jako nové. Na mastnotu v kuchyni je ale potřeba použít i mycí prostředek.
Koupelna a WC září čistotou
Vana s umyvadlem jsou po práci se spotřebičem krásně čisté a při mytí WC se s parním čističem dostaneme i tam, kde to s jinými pomůckami a prostředky není možné. Jen na spáry mezi obklady je potřeba více úsilí.
V obývacím pokoji má mezery
Drobné nečistoty a fleky na sedačce vyčistí snadno, ale pokud se jedná o hlubší skvrny, nejspíš to s tím čištěním bude na opakované čištění či použití vhodného čistícího prostředku. Zde už tolik nestačí. Co se týče koberce, tam je potřeba použít i prostředek na koberce, pokud je koberec více znečištěný.
Výborně se s ním čistí radiátory, prach, který je v nich zanesen, krásně padá na zem v podobě cucků, které se pak jednoduše vysají. Na prach je vážně moc dobrým pomocníkem.
Není potřeba mop na podlahu
Podlaha se s parním čističem čistí snad úplně sama, i různá zákoutí, kam se s mopem nedostanu, tento stroj zvládne. Jen nevoní po levanduli, nebo jiné vůni, ale to není na škodu.
Dětský pokoj bez prachu
V dětském pokojíčku se nejvíce prachu zdržuje hlavně na plyšových hračkách. Když jsem je čistila párou, krásně šel prach dolů v cuckách, plyšové hračky jsou čisté a bez praní v pračce, jen je potřeba použít vysavač. Navíc po použití páry schnou daleko rychleji.
Krabice na hračky jdou snadno vyčistit. Na plastové stavebnice je přímo odborník, stačí nasypat hračky do cedníku a parou vyčistit.
Používat parní stroj lze opravdu všestranně. Musíte však vyzkoušet sami, kde všude vám bude vyhovovat jeho použití.
Kde nejlevněji koupit parní čistič Ariete 4143 MV 5.10?
Přečtěte si ještě před koupí: