Jak vyčistit kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo)?

CHCETE ČISTIČ PRÁVĚ NA VAŠI SKVRNU? ROZKLIKNĚTE A VYBÍREJTE:
Velký přehled odstraňovačů skvrn z textilu, oblečení a koberců

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva od sazí a dehtu? Jaké pomůcky použít a jak postupovat?

V současnosti dochází opět k rozmachu topení tuhými palivy, jako je uhlí, ale čím dál častěji i dřevo a dřevěné brikety. Proto bych chtěl v tomto článku popsat způsob čištění kotle, který využívám ke spalování štípaného dřeva. Jedná se o starý kotel, typ H 41. Samozřejmě se podle různých typů kotlů může lišit i způsob a postup čištění.

Proč čistit kotel pravidelně?

Pokud v zimním období budete používat kotel k vytápění pravidelně, po určité době se stěny výměníku zanesou dehtem a sazemi. Tyto nečistoty potom snižují prostor mezi deskami výměníku, kudy proudí ohřátý vzduch, takže se snižuje tah kotle, což snižuje i účinnost kotle.

Dále přes nánosy nečistot dochází k horší vedení tepla a tím i k pomalejšímu ohřátí vody ve výměníku. To se opět projeví nižší účinností kotle.

V důsledku tak spotřebováváme postupně větší množství paliva, a přitom je stále obtížnější dosáhnout optimální teploty vody v otopné soustavě.

Pravidelným čištěním kotle tedy snižujeme spotřebu paliva, ale zároveň i prodlužujeme životnost kotle.

Jak často kotel čistit?

Detail na ucpaný prostor mezi deskami výměníkuIntervaly čištění kotle závisí samozřejmě na druhu kotle, na druhu použitého paliva, a také na způsobu, jakým topíme.

V mém případě sice výrobce doporučuje čištění kotle po 14 dnech až 1 měsíci, ale kotel čistím spíše 1x týdně, max. 1x za 14 dní. Ze zkušenosti vím, že na mém typu kotle stačí většinou po týdnu topení provést rychlejší očištění jen ocelovými kartáči, a až za další týden provedu důkladné očištění i škrabkami.

Dobu, kdy je třeba provést čištění většinou poznáte sami podle ztráty účinnosti a tahu kotle, samozřejmě můžete provést i vizuální kontrolu po odejmutí horní plotny kotle.

HG Odstraňovač sazí z komínu, krbů a kamen 500 g »

Jaké pomůcky a nářadí k čištění kotle používám?

Pomůcky na čištění kotle1

Na čištění kotle je dobré si pořídit následující nářadí a pomůcky:

1. Ocelové kartáče na dlouhé násadě

Pomůcky na čištění kotlePořizuji si vždy dvě i více velikostí podle šířky mezery mezi deskami výměníku. Dají se koupit v železářství např. pod názvem kartáč rourový hranatý. Momentálně používám velikost 40 x 70 mm a 50 x 60 mm.

Kartáče používám k závěrečnému očištění vnitřních ploch kotle a výměníku, případně kouřovodu.

Pokud pravidelně kotel čistíte, všimnete si, že se postupně ocelové štětiny kotle opotřebovávají, tak je vždy po čase třeba koupit nové kartáče. Pokud se ocelové štětiny kartáče opotřebují, nemusíme kupovat kartáč i s násadou, ale stačí zakoupit pouze samotný kartáč, který se na násadu šroubuje.

Ocelový kartáč

2. Ocelový kartáč ruční

Klasický ruční ocelový kartáč se dá zakoupit opět v železářství.

Používám jej k závěrečnému očištění vrchních ploch výměníku a k očištění oddělitelných částí kotle, jako jsou vrchní plotna a dvířka, víko kouřové komory, zatápěcí klapka, spodní kryt kouřové komory.

3. Násada s hákem (pohrabáč)

Používám pouze pro vyjmutí a zpětné umístění spodního krytu.

4. Ploché škrabky

Používám je k hrubému očištění stěn výměníku i vnitřku kotle od nečistot.

Škrabky mám dvě, jednu širší, pro větší plochy, druhou užší, pro oškrabání stěn kotle, která je v úzké mezeře mezi deskami výměníku.

Pomocí širší škrabky také spodním otvorem v kouřové komoře shrabuji seškrabaný dehet, saze a další nečistoty do níže umístěného popelníku.

5. Svítilna

SvětloPro kontrolu stěn kotle a výměníku po očištění a také pro vyjmutí a zpětné usazení spodního krytu používám přenosné světlo trubicovitého tvaru, které spustím přímo mezi stěny výměníku.

Pokud takové světlo nemáte, stačí na osvětlení i ruční svítilna či reflektor.

6. Lopatka, smetáček

Smetákem ometu prach a saze ze stěn výměníku, a poté je ve spodním prostoru vyberu na lopatku.

Jaký je postup čištění kotle na tuhá paliva?

1. Nechejte kotel vychladnout

Než se pustíte do čištění kotle, je dobré jej nechat přes noc vychladnout, určitě by neměly být na roštu čoudící nebo dokonce hořící kusy paliva.

2. Očištění spodku horní plotny a odnímatelných částí

Krycí deska_před čištěnímČištění ručním ocelovým kartáčemNejprve zvednu horní litinovou krycí plotnu, a provedu ručním ocelovým kartáčem očištění nánosů nečistot a smetákem ometu od jemných sazí.

Poté postupně vyjímám z kotle odnímatelné části, jako je ocelové hradítko (klapka), zatápěcí klapka, víko kouřové komory (vyjmu pohrabáčem) a ručním ocelovým kartáčem opět tyto části očistím. Jemné saze opět ometu smetáčkem.

Jednotlivé části čistím nad kotlem tak, aby nečistoty padaly do něj, abych je mohl na závěr smést do popelníku otvorem v dolní části kotle.

Čištění kouřovoud ručním ocelovým kartáčem

3. Čištění kouřovodu

Nesmíme zapomenout ani na očištění vnitřku kouřovodu (trubka, kterou je kotel napojen na komínový průduch). Také očistím vnitřek kouřového hrdla kotle, na které je kouřovod nasazen.

K čištění kouřovodu používám ruční ocelový kartáč, a kam nedosáhne, tak tam použiji ocelové kartáče na násadě.

4. Čištění stěn kotle a stěn výměníku

Čištění kotle plochou škrabkou

Dále provedu hrubé očištění stěn kotle a stěn výměníku pomocí ocelových škrabek. Nezapomeneme očistit úzkou škrabkou ani stěny kotle v mezeře mezi deskami výměníku.

Důkladně očistíme i horní plochy výměníku a jejich hrany.

Čištění kotle kartáčemPo hrubém očištění provedeme finální čištění ocelovými kartáči na násadách. Stěny kotle čistím kvůli minimalizaci prašnosti tahy směrem dolů. Stěny výměníku čistím tahy směrem dolů i nahoru. Používám kartáče velikosti podle šířky mezery, která je mezi výměníky. Kartáč by měl procházet mezi deskami docela těsně, tedy tak, aby došlo k co největšímu odstranění nečistot.

Na závěr ometu smetáčkem z vodorovných i svislých ploch kotle saze a jemný prach. Místo smetáčku můžeme použít případně i vysavač na popel.

Shrnutí sazí do popelníkuVeškerý prach a nečistoty poté plochou škrabkou shrneme otvorem ve spodní části kouřové komory do níže položeného popelníku. Je dobré si při tom prostor kotle osvětlit přenosným světlem nebo svítilnou.

K vizuální kontrole kotle po vyčištění se mi osvědčilo přenosné světlo trubicovitého tvaru, které spustím přímo do kotle i v mezerách mezi výměníky, a mám krásně osvětlený vnitřek kotle.

5. Zpětné sesazení kotle

Pokud jsme s čištěním hotovi, vrátíme zpět všechny na začátku vyjmuté části, jako je ocelové hradítko (klapka), zatápěcí klapka, víko kouřové komory (vrátíme zpět na míst pohrabáčem, je potřeba si na místo posvítit).

Osadíme zpět i kouřovod, musíme dávat pozor na důkladné osazení na kouřové hrdlo, aby nedošlo při provozu ke spadnutí kouřovodu z hrdla.

Na závěr osadíme zpět horní krycí plotnu s dvířky. Dbáme na to, aby horní plotna s těsněním dobře přiléhala na okraje plášť kotle, aby po zatopení nedošlo k úniku kouře z kotle do místnosti.

Popelník naplněný sazemi a nečistotamiNezapomeneme také vyčistit smetáčkem případně vysavačem na popel spodní prostor pro popelník a následně vysypat popelník, do kterého jsme předtím shrnuly veškeré nečistoty otvorem z kouřové komory.

 

 

Na závěr se ještě podívejte na několik fotografií, na kterých je vidět srovnání vnitřku kotle před čištěním a po vyčištění.

HG Odstraňovač sazí z komínu, krbů a kamen 500 g »

Pohled do kotle1_původní stavPohled do kotle1_po vyčištění

Pohled do kotle2_původní stavPohled do kotle2_po vyčištění

Pohled do kotle3_původní stavPohled do kotle3_po vyčištění


LIDÉ TAKÉ KUPUJÍ TENTO ČISTIČ SKVRN:
Jak vyčistit kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo)?
Hodnocení: 5 (100%) Hlasů: 1


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 200 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 Shares
Share
Tweet
+1
Pin