Jak odstranit spáleniny od cigarety z koberce?

Myslíte si, že po spálení koberce od cigaret se vám již nepodaří obnovit jeho původní krásu? Omyl. Vysvětlíme si postup, jak na to.

Jak odstranit spáleniny od cigarety z koberce?
Jak odstranit spáleniny od cigarety z koberce?
Challiyil Eswaramangalath Vipin from Chalakudy, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Ve vteřině je vše jinak

Jste zvyklí na svůj krásný koberec. Stačí malinká chvilka nepozornosti a pak jen pozorujete, jak se drobný kousek žhavého popele z cigarety postará o uškvaření několika chlupů od koberce. A je hotovo. Koberec vypadá nevalně. Malý kousek žhavé cigarety pomalu dohasíná a vy jen pozorujete zkázu, kterou nadělal. Nebojte se, vše se dá vrátit zpět. Vysvětlíme si triky, se kterými bude váš koberec opět krásný.


Nejprve odstraňujeme spálené kousky koberce

Jako první je samozřejmé, že se postaráme o odstranění volných spálených částí koberce. Vysáváním zmizí také popel z cigarety. K tomu vám bude stačit ruční vysavač se silným sacím výkonem. Ručním vysavačem tedy vysajte poškozenou část koberce.

Smirkový papír obrousí spálené konce

Popel a volné spáleniny jsou tedy pryč, výborně.

Nyní budeme odstraňovat přiškvařené konečky koberce. Ty jsou zatím velmi nevzhledné a působí opticky velmi rušivým dojmem. Jemný brusný nebo smirkový papír vám v domácnosti nesmí chybět. Obrousí dřevo, ocel, laky, tmely, a poradí si také s uškvařenými konečky koberce.

Tímto smirkovým papírem můžete brousit za mokra i za sucha. Odstraňte spálené kousky koberce, které již nepotřebujete.

Ještě doladit detaily

Spálené konce jsou již obroušeny? Výborně. Nyní jen dolaďte malými nůžkami zbytek.

Možná i přes vaši snahu bude nutné ještě použít malé nůžky na pedikúru či manikúru nebo cvakačky na nehty. Ideální jsou i tzv. nůžky cvakačky, které používají například švadleny pro přesné odstřihnutí nití.

Nyní je výsledek vašeho snažení již skutečně perfektní.

Začíná kamufláž

Nyní jste odstranili poškozený kus koberce. Opět místo vysajte, abyste odstranili poškozené kousky vláken.

Pro další postup se vám budou hodit již zmiňované nůžky cvakačky.

Nyní najděte na vašem koberci místo, kde je koberec skrytý před běžným pohledem. Může se jednat o místo pod nábytkem, nebo o roh místnosti, kam běžně nikdo nechodí a nejde dobře vidět. Nůžky cvakačky vám opět skvěle poslouží. S jejich pomocí odstřihněte svazek vláken koberce stejné barvy, jako má zničený kousek koberce. Budete potřebovat dostatečné množství vláken, abyste jimi zakryli poškozené místo od spálenin.

Uhlazeno, nic nejde poznat

Nyní ustřižená vlákna smotejte tak, aby se dobře vměstnala do díry propálené cigaretou. Nachystejte si tolik vláken, kolik bylo přibližně zničeno.

Nalepte odstřižená vlákna na poškozené místo, použijte lepidlo na textil. Bude vám stačit jen malá trocha lepidla, abyste potřebné množství chlupů koberce přidali ke stávajícímu kusu koberce.

Stalo se. Váš koberec utrpěl značnou ztrátu a spálenina od cigarety se na něm nepříjemně podepsala. Naštěstí jste si ale uměli poradit a vše jste dali opět do pořádku. Připevněný kus kobercových vláken dobře drží. Po zaschnutí lepidla se můžete k novému kousku podlahové krytiny chovat jako ke zbytku celku. Koberec tedy budete moci vysávat běžným způsobem.

Čištění koberce speciálním přípravkem

  1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
  2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
  3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
  4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
  5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
  6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
  7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
  8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Použijte na ruční čištění koberců:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru