Přeskočit na obsah
- Nejdříve oděv, látku nebo koberec v okolí skvrny zbavíme prachu. Buď místo vykartáčujeme, nebo otřeme čistou, suchou a měkkou bavlněnou utěrkou.
- Skvrnu zespodu podložíme suchou utěrkou, nebo několikrát přeloženým savým bílým papírem. Do této podložky se při čištění vsakují rozpuštěné nečistoty ze skvrny, proto je nutné ji často vyměňovat, aby se nečistota neotiskla zespodu. Zároveň nám podložka slouží jako indikátor toho, zda stále ještě dochází k rozpouštění nečistoty, nebo se už do podložky vsakuje pouze čirý čistící prostředek. Každý čistící prostředek aplikujeme do té doby, dokud se nám rozpuštěná nečistota otiskuje do podložky, teprve poté přistoupíme k dalšímu čistidlu.
- U každého čistícího roztoku nejprve na vzorku látky nebo na skrytém místě vyzkoušíme, zda nedochází k odbarvení látky, ke změně její barvy, nebo dokonce k porušení vláken.
- Skvrnu a její okolí nejprve navlhčíme pomocí ručního rozprašovače vodou. Poté na skvrnu naneseme čistící prostředek nebo roztok pomocí kapátka, houbičky, kartáče. Následně čistící roztok utěrkou nebo kartáčkem proklepáváme do podložky. Pokud používáme více pěnivé čistící roztoky, dbáme na hustou pěnu, která lépe vyplavuje nečistoty. Znečištěnou pěnu poté sbíráme vlhkou utěrkou.
- Zbytky čistícího prostředku vždy vymyjeme čistou vodou.
- Stejně tak i pokud používáme různé čistící prostředky, tak mezi jejich použitím vždy místo promyjeme čistou vodou.
- Po vyčištění zabráníme vzniku případných map roztíráním místa po směru vláken utěrkou navlhčenou v čisté vodě.
Koberce v celém domě čistíme tak jednou za rok a to si na tu práci půjčíme rovnou čistící stroj, který koberec vypucuje do poslední nitky a navíc vyčistí i roztoče a jejich výměšky, které způsobují alergie.