Jak věšet a sušit prádlo na slunci?

Snad každý se shodne na tom, že prádlo sušené na slunci krásně voní. A navíc, kdo si po horkém dni rád nelehne pod krásně voňavé ložní prádlo? Zkrátka a jednoduše, prádlo na čerstvém vzduchu je příjemnější, než to, které sušíme například doma na sušáku, to věděly už naše babičky. Ale věděli jste, že i sušení prádla venku má svá pravidla? I u takové banální věci, jako je sušení prádla můžeme mnoho věcí pokazit. Která pravidla to jsou se dozvíte v našem článku.

Jak věšet a sušit prádlo na slunci?
Jak věšet a sušit prádlo na slunci?

Jak tedy na venkovní sušení prádla, abyste co nejvíce omezili poškození textilií?

Venkovní sušení a sluneční záření pomáhá nejen k rychlejšímu usušení prádla, ale také u bílého prádla dochází k efektivnějšímu vybělení.

Zároveň po usušení ucítíme, že prádlo po venkovním usušení i krásně voní, dochází k jeho dezodorizaci (odstranění pachů) a prádlo je provoněné vzduchem.


Při sušení a věšení prádla dodržujte několik základních doporučení

  • Pokud sušíte prádlo poprvé po zimě nebo po delší přestávce, nezapomeňte důkladně očistit šňůry od nečistot, které se na nich stačily usadit.
  • Před pověšením každý kus prádla protřepejte, prádlo se vyrovná a usnadní se tak žehlení. Narovnejte švy, nohavice kalhot, rukávy triček a košil.
  • Prádlo věšte tak, aby měl k němu ze všech stran přístup vzduch. Zachovejte mezi prádlem dostatečně velké rozestupy.
  • Nezapomeňte upevnit prádlo kolíčky, i při menším poryvu větru by totiž mohlo skončit na zemi.
  • Kolíčky umisťujte za pevnější okraje prádla tak, aby se zabránilo možnému poškození oblečení.
  • Použijte raději více kolíčku než méně, prádlo zůstane upevněné i při větším poryvu větru a hlavně se tak nevytahá, jako když ho upevníte méně kolíčky.
  • Po usušení prádlo pečlivě poskládejte. Rozhodně jej neházejte zmuchlané do koše na prádlo. Skládáním si totiž usnadníte žehlení prádla.
  • Dávejte si pozor na to, kde a kdy prádlo sušíte, snadno pohltí okolní pachy, zanese se pylem i okolními nečistotami.
  • Sušení na slunci je velice rychlé, to bezesporu, dávejte však pozor, abyste na něj nezapomněli. a nepřesušili ho. Je sice pravdou, že třeba bílou košili se vám na slunci povede vybělit, ale barevná zase rychle ztratí svou krásnou barvu a může dojít při delším pobytu na slunci k vyblednutí barev.
  • Přeschlé prádlo může být obtížnější i při jeho následném žehlení.

Jak věšet a sušit různé druhy prádla?

Kalhoty

Kalhoty věšte za pas. Nebo je můžete pověsit na šatní plastové ramínko, stejně, jako je věšíte ve skříni

Trička, košile, mikiny a bundy

Trička, košile, mikiny a bundy je dobré pověsit na plastové šatní ramínko. Pokud bychom je pověsili za spodní lem, mohou se vytahat. Použijte dostatečně široké ramínko (dle šířky prádla v ramenou) aby se u košil a triček „nezlomil“ ramenní šev a udržel se tvar ramen. Zároveň ale nepoužívejte příliš široké ramínko, aby se na rukávu od něj nevytlačil hrb.

Povlečení

Ložní povlečení dostatečně prokolíčkujte, aby se neprověšelo. Povlečení obraťte při sušení na rub, aby slunečním zářením nevybledl vzor.

Povlaky polštářů věšíme tak, aby byly rozparkem proti směru větru a vzduch mohl proudit i dovnitř a pomáhal tak rychlejšímu usušení.

Vlněné prádlo

Vlněné oblečení raději na slunci a na šňůrách nesušte. Vlna by prudkým sušením na slunc mohla zhrubnout, zežloutnout a ztratit na trvanlivosti.

Doporučuji sušení vlněných oděvů na sušáku na prádlo v místnosti, kdy vlněné prádlo sušíme ve vodorovné poloze položené na suchém ručníku na sušáku na prádlo.

Záclony

Záclony se ještě vlhké po vyprání zavěsí na garnýže (záclonové tyče) a nechají se přirozeně vyschnout.

Punčochy

U sušení jemného prádla jako jsou punčochy se vždy řiďte symboly pro praní prádla na vašem výrobku.

Dámské jemné silonové punčochy by se neměly sušit ani v sušičce na prádlo ani na přímém slunci nebo na radiátoru.

Po vyprání punčochy neždímejte, ale zabalte je do ručníku a jemně z nich odsajte přebytečnou vodu a vlhkost. Poté je nechte přirozeně vyschnout ve vodorovné poloze položené na ručníku na sušáku na prádlo.

Bavlněné punčochy se dají sušit v sušičce na prádlo.

Vybírejte správný sušák

Pokud máte skládací sušák na prádlo, dbejte především na to, aby byl dostatečně stabilní. Nechcete přece, aby vaše čerstvě vyprané prádlo skončilo v prachu na zemi.

Pokud se chystáte sušit na pevně ukotveném sušáku, pozor si dejte na dostatečně rozestupy mezi šňůrami a zároveň pravidelně kontrolujte, zda šňůry pevně drží upevněné a zda nejsou někde prasklé.

Hlídejte vlhkost vzduchu

Pokud máte možnost, zkontrolujte vlhkost venkovního vzduchu. I přesto, že je horký vzduch, prádlo bude hůře schnout právě vlivem přílišné vlhkosti.

Hlídejte prádlo a nenechte ho přesušit

Máte-li možnost, prádlo za hodinu zkontrolujte. Předejdete přeschnutí ale i práci navíc.

Prádlo které přeschne dokáže ztvrdnout a v případě, že ho dále nežehlíte, bude na těle pěkně kousat.

Barevné prádlo sušte ve stínu

Pokud chcete sušit barevné prádlo na čerstvém vzduchu, umístěte sušák do stínu. Barvy tzv. nevyšisují od slunečního záření a déle vám poslouží.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru