JakČistit.cz » Čistící technika » Recenze parního čističe SENCOR SSC3001YL
| |

Recenze parního čističe SENCOR SSC3001YL

Pro koupi parního čističe SENCOR SSC 3001YL jsem se rozhodla v době, kdy jsem čekala své první dítě a příčilo se mi proto každodenní používání chemických čisticích prostředků. Přesto jsem však chtěla mít dokonale čistou domácnost. Těmto požadavkům parní čistič naprosto vyhovoval, jelikož je prokázáno, že čistění pouhou vodní párou odstraní až 99% běžně se vyskytujících bakterií.

Mým hlavním kritériem při výběru vhodného modelu byla především jeho multifunkčnost, jelikož jsem s parním čističem chtěla čistit opravdu celou domácnost včetně oken, podlah či vodovodních baterií. Dále jsem se zaměřovala také na poměr ceny a výkonu, skladnost přístroje a také na snadnost používání.

Spolu s faktem, že od tohoto výrobce vlastníme většinu spotřebičů v domácnosti, mým požadavkům nakonec nejlépe vyhověl model SENCOR SSC 3001YL, který jsem zakoupila v hypermarketu Globus, a vyšel mě v akci asi na sedm set korun.

Parní čistič SENCOR SSC3001YL
Parní čistič SENCOR SSC3001YL

Základní informace o parním čističi SENCOR SSC 3001YL

Díky své multifunkčnosti umožňuje parní čistič SENCOR SSC 3001YL ekologické čištění mnoha různých povrchů bez použití jakýchkoliv čisticích prostředků. Kromě bezpečnostního ventilu, který chrání uživatele před opařením horkou párou, disponuje tento přístroj také dětskou pojistkou, která brání nechtěnému spouštění páry. Tento model neumožňuje vysávání.

Parametry:

 • Příkon: 1 000 W
 • Napětí a kmitočet: 220-240 V, 50/60 Hz
 • Maximální tlak: 3 Bar
 • Objem nádoby: 250 ml
 • Délka napájecího kabelu: 4 m
 • Hmotnost: 1 kg

Příslušenství:

 • Základní rovná tryska
 • Zahnutá tryska
 • Ohebná hadice
 • Minimop s textilním návlekem
 • Kulatý kartáč
 • Nástavec na čištění oken a zrcadel
Parní čistič SENCOR SSC3001YL včetně příslušenství
Parní čistič SENCOR SSC3001YL včetně příslušenství

Používání parního čističe SENCOR SSC 3001YL

Před použitím je třeba připojit vhodný nástavec a naplnit zásobník vodou.

Lze použít kohoutkovou vodu, nicméně pokud je tato voda tvrdá, je nutné použít vodu destilovanou, jelikož není možné do zásobníku na vodu přidat například odvápňovací prostředek. Z tohoto důvodu se používání přístroje prodraží o nákupy destilované vody, jelikož případné usazeniny z vody kohoutkové není možné odstranit.

Jelikož na přístroji není ryskou vyznačeno maximální množství vody, které do něj lze najít, jste v případě ztráty přiložené odměrky nuceni najít si odměrku jinou.

Ohřátí vody na požadovanou teplotu trvá zhruba 2,5 minuty, poté dojde k zhasnutí indikátoru, což signalizuje, že je přístroj připraven k použití.

Pára se spouští pomocí dětské pojistky, se kterou nelze manipulovat jinak než palcem ruky, kterou čistič držíte, což se při delším úklidu stává poněkud nepraktickým a občas i bolestivým řešením.

Jedno naplnění parního čističe vydrží bez problémů na vyčištění celého okna či koupelny, ale samozřejmě záleží na tom, kolik páry člověk používá.

Doplnění vody a ukončení práce s čističem

Pokud je potřeba během čištění doplnit vodu, což se pozná tak, že se již nedělá pára, je nutné zhruba 15 minut čekat než je možné čistič znovu naplnit, čímž se doba úklidu výrazně prodlužuje.

Po ukončení práce s čističem je opět potřeba počkat na vychladnutí zbylé vody v zásobníku a až poté je možné přístroj otevřít a vodu z něho vylít. Příslušenství lze otřít vlhkým hadříkem, případně omýt pod tekoucí vodou.

Parní čistič SENCOR SSC3001YL - čištění mastnoty z digestoře
Parní čistič SENCOR SSC3001YL – čištění mastnoty z digestoře

Využití parního čističe SENCOR SSC 3001YL v domácnosti

Ačkoliv má parní čistič SENCOR SSC 3001YL několik nástavců na různé typy úklidu, pro běžný úklid využívám především základní rovnou trysku, s jejíž pomocí čistím následující:

 • Obklady v koupelně
  Čištění zabere jen pár minut, výsledek je skvělý, nejsou vidět zaschlé kapky vody a čistší jsou i spáry mezi kachličkami. Většinou používám tento nástavec jen na spáry a skvrny od mýdla a poté na celou plochu obkladů použiji nástavec na čištění oken a zrcadel.
 • Dřez a vodovodní baterie
  Pro čištění dřezu a baterií je parní čistič skvělým pomocníkem, který zajistí čistou rychlou práci s parádním výsledkem. Při pravidelném používání nezabere téměř žádný čas, kombinuji s čištěním octovou vodou ve dnech, kdy nepoužívám parní čistič.
 • Umyvadlo, vanu, sprchový kout
  Pokud je hodně usazeného vodního kamene je nutné použít i čisticí prostředek a čištění zabere i desítky minut. Při běžném pravidelném úklidu je však výsledek uspokojivý.
 • Toaletu
  Parní čistič velice usnadňuje čištění spodní strany záchodového prkénka, na zbytek toalety je dle mého názoru lepší použít klasický způsob, tedy hadr a přípravek na toalety.
 • Mastnotu na obkladech v kuchyni
  V tomto případě parní čistič opravdu funguje lépe než jakýkoliv prostředek, který jsem dosud na mastnotu používala. Jen je potřeba mít v druhé ruce hadr a obklady ihned stírat.
 • Digestoř a úchytky na kuchyňské lince
  Pro tento účel využívám parní čistič pouze v tom případě, že ho mám vyndaný z nějakého jiného důvodu, ale funguje na výbornou.
Parní čistič SENCOR SSC3001YL - čištění digestoře
Parní čistič SENCOR SSC3001YL – čištění digestoře

Výrobce přístroje nabízí v návodu možné využití také pro čištění dlažby či hraček, ani v jednom případě však nejsem spokojena s průběhem či výsledkem čištění, konkrétní důvody uvádím níže:

 • Dlažba
  Mou představou bylo využití parního čističe na celou plochu dlažby v kuchyni či koupelně, tento model parního čističe se ale spíše hodí pro odstranění ojedinělých nečistot než k čištění větších ploch. Pro tento účel je asi vhodnější klasický parní mop, jehož funkci parní čistič nezastane.
 • Hračky
  V návodu k přístroji je toto využití zmíněno, ale odradila mne už pouhá představa, bylo by potřeba nastudovat například jakou teplotu, která hračka vydrží.

Jedním z důvodů, proč jsem tento model koupila, byla i možnost použití nástavce na čištění oken a zrcadel, který jsem plánovala používat také na skleněné vitríny. Realita je však následující:

 • Okna
  Na okna používám tento nástavec velmi ráda, sice po použití parního čističe ještě dolešťuji octovou vodou, ale je skoro hned hotovo, protože se na oknech téměř nedělají šmouhy.
 • Zrcadla
  Vyčistit lze, ale vadí mi kapající kondenzovaná pára, a pokud je potřeba čistit jen zrcadlo je vytahování parního čističe zdlouhavé, proto raději používám klasický čistič s alkoholem.
 • Skleněné vitríny
  Plánovala jsem pro tento účel parní čistič využívat, ale nakonec mi to připadá nepraktické s ohledem na přítomnost dřevěných povrchů a leštím klasicky jako zrcadla.

Z ostatního příslušenstvím občasně využívám pouze ohebnou hadici, která je vynikající pro čistění dveří od sprchového koutu a kulatý kartáč, který v kombinaci se základní rovnou tryskou skvěle a bez chemie vyčistí kámen na grilování i grilovací náčiní.

Zahnutou trysku jsem nepoužila ani jednou a od použití minimopu s textilním návlekem mě odradil poměrně složitě napsaný návod.

Parní čistič SENCOR SSC3001YL - vhodný i pro čištění dlažby
Parní čistič SENCOR SSC3001YL – vhodný i pro čištění dlažby
Parní čistič SENCOR SSC3001YL - čištění obkladů
Parní čistič SENCOR SSC3001YL – čištění obkladů

Koupit parní čistič SENCOR SSC 3001YL nebo ne?

Ačkoliv jsem toužila po multifunkčním přístroji, nakonec pravidelně využívám pouze dva nástavce a ostatní používám spíše proto, že je mám k dispozici.

Tento parní čistič SENCOR SSC 3001YL pro mne nesplňuje funkci každodenně používaného přístroje, nahřívání vody sice trvá pouhé dvě minuty, ale uklízení přístroje po dokončení úklidu zabere kolem 15 minut, což je poměrně dost.

Vytahuji ho tedy většinou jen jednou týdně na větší úklid a vyčistím vše při jednom, což většinou skončí namoženou rukou od neustálého stlačování bezpečnostní pojistky, bez kterého parní čistič nefunguje.

Nejvíce tento přístroj oceňuji při čištění oken, jelikož za mě odvede špinavou práci a ušetří mi několikeré leštění oken, na které jsem byla zvyklá.

Parní čistič bych si určitě koupila znovu, protože mi umožňuje výrazně omezovat používání neekologických prostředků, příště bych ale asi nezvolila tento multifunkční model, u kterého mi nepoužívané nástavce jen zabírají místo. Přiklonila bych se spíše k nákupu jednoho parního čističe oken, který je potřeba párkrát do roka a jednoho malého parního čističe se základní tryskou.

Kde nejlevněji koupit parní čistič SENCOR SSC 3001YL?

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *