JakČistit.cz » Čistící technika » Parní čističe » Recenze ručního parního čističe SilverCrest
| |

Recenze ručního parního čističe SilverCrest

Když jsme bydleli v pronajatém panelákovém bytě, kde stále ještě bylo pověstné umakartové jádro, uklízení koupelny se stalo neutuchajícím bojem se rzí a vodním kamenem. Snaha omezit je v jejich rozpínavosti mě přiměla vyzkoušet prostředky možné i nemožné, od Fixinely po Coca – Colu v rozprašovači. Ledacos se osvědčilo, něco se osvědčilo méně. Ale zpravidla, ty nejlépe fungující prostředky byly zároveň ty nejvíce chemické. A to se mi moc nelíbilo.

Hledala jsem tedy nápad, jak omezit používanou chemii, ale s ní také rez a vodní kámen. A pak jsem narazila na diskuzi o využití ručního parního čističe, kde mnoho žen psalo pozitivní zkušenost s s jeho využitím na úklid koupelny.

Parní čistič SilverCrest
Parní čistič SilverCrest

Tak jsem odhodlala ho zkusit. Stejně jako u všech nových (myšleno druhově nevyzkoušených) přístrojů, které jsem pořizovala, jsem se rozhodla koupit nějaký levnější, a teprve, když zjistím, že ho skutečně využívám, koupit dražší značkovou variantu.

První cenově přijatelný parní čistič, jenž jsem nalezla, byl SilverCrest, privátní značka Lidlu. Zrovna ho měli v akci, recenze na internetu zněly relativně pozitivně, tak jsem neváhala zakoupila ho. A musím uznat, že těch 499 Kč, které mě stál, byla jedna z nejlepších investic v naší domácnosti, ale k tomu se ještě dostaneme.

Parní čistič SilverCrest nabízí opravdu bohaté příslušenství

Již po přinesení domů a rozbalení krabice mi bylo jasné, že jsem s koupí neprohloupila. Čistič obsahoval velké množství doplňků a nástavců:

  • kartáček na čištění spár a tenkých mezer (můj nejoblíbenější nástavec vůbec)

  • 90° stupňovou trysku pro čištění wc a jiných hůře dostupných míst

  • nástavec s dlouhou ohebnou hadicí, která se dostane i do úzkých mezer mezi nábytkem, kam se se zákadní tryskou a nádržkou nevejdete

  • sadu pro čištění oken a jiných hladkých ploch i s absorpčními hadříky

  • odměrku s nálevkou

  • trychtýř

Parní čistič SilverCrest s příslušenstvím
Parní čistič SilverCrest s příslušenstvím

Způsob použití

Jeho použití je velmi snadné – naliji vodu dle horní rysky na nálevce, zapnu do zásuvky a čekám, až mi zhasnutí červené kontrolky oznámí, že čistič je připraven k použití. To netrvá dlouho, cca 5 minut, a mohu se pustit do díla. Pak již jen pomalým pohybem „jedu“ po čištěném povrchu a palcem reguluji tlačítko přívodu páry.

Čistič má opravdu dlouhý přívodní kabel (5 m), takže nijak nejsem při práci omezována rozmístěním zásuvek a nemusím jej často vypínat. Má dvojstupňovou volbu tlaku páry, ale tu často nevyužívám, protože nižší stupeň na běžné čištění bohatě stačí. Volím ho i s ohledem na nižší kapacitu vodní nádržky.

Bohužel čistič má poměrně malý zásobník vody a tak je potřeba často vodu dolévat, při intenzivním čištěni i po 15 minutách. Velkým problémem je, že před otevřením nádržky a dolitím vody byste měli čekat až přístroj zchladne, jinak se vystavujete riziku popálení horkou párou, jež může z nádobky uniknout. A tím se doba úklidu může dost protáhnout. Řeším to tak, že „kachnu“ používám častěji při menším úklidu, kdy na jednu nádržku stihnu vyřešit, co potřebuji. Př celodenním úklidu neustálé čekání na to, až budu moci dolít vodu, dost zdržuje.

Jako všechny levnější parní čističe nedisponuje funkcí vysávání. Ta mi chybí při mytí oken, při běžném úklidu tuto funkci pohodlně nahradí hadr, kterým přebytečnou vlhkost postupně stírám.

Ač mám přístroj několik let, a je hojně používaný, zatím u něj nedošlo k žádné poruše ani závadě, což je velmi potěšující skutečnost.

Co všechno zvládne?

Parní čistič se mi nejvíce osvědčil v koupelně a v kuchyniOdstraní beze zbytku vodní kámen, rez, mastnotu i usazeniny od vody a mýdla.

Nepřekonatelný je v čištění drobných tenkých spár – ať už se jedná o mezery mezi umyvadlem a baterií. Nebo lištami a mezerami pod tlačítky na pračce či sporáku. Tam všude si ho nemůžu vynachválit. Čištění s ním jde snadno, je rychlé. A tam, kde bych musela využít jemný kartáček a drhnout a drhnout, stačí jedno nebo dvě přejetí párou, a vše je čisté. Navíc tlak páry z těchto drobných spár odstraní nečistoty směrem ven, jako by je vytlačil zevnitř na povrch. Je to opačný mechanismus, než když takové místo čistíte kartáčkem a špínu částečně tlačíte dovnitř.

Parní čistič SilverCrest - čištění v kuchyni
Parní čistič SilverCrest – čištění v kuchyni
Parní čistič SilverCrest - čištění varné desky
Parní čistič SilverCrest – čištění varné desky
Parní čistič SilverCrest - čištění spar
Parní čistič SilverCrest – čištění spar

Vana i plasty na pračce jsou po použití páry bělejší a čistší. Podobně se mi osvědčil i na lednici a varnou desku, dokonale vyčistí rýhy v těsnicí gumě okolo dveří lednice, i v drobných škvírách kolem madla a lišt. Totéž platí o varné desce.

Kromě vyčistění prostoru podél lišty z ní také výborně odstraní spáleniny a usazeniny, aniž by bylo nutné je drhnout. Skvěle si poradí s mastnotou na mřížce digestoře, nebo takovou tu ošklivou napečenou mastnotu z trouby, ať už z vnitřního prostoru, tak i ze skla a dvířek. Snadno se s ním čistí i spáry v dlažbě a obkladech – spáry jsou čisté, bez plísní, jedním tahem.

Kde se mi hodně neosvědčil je WC. Při čištění se uvolňuje nepříjemný zápach, a navíc nemám pocit, že bych WC  vyčistila. Jinak, nevyčistí ho lépe než konvenční čistič a štětka na WC. Tím, jak se s parní tryskou musí po povrchu pracovat pomaleji – volným tempem jedete po povrchu, který čistíte,  je štětka a WC čistič mnohem rychlejší. A voňavější.

Jeho použití je rovněž sporné při mytí oken, zrcadel a dalších hladkých ploch v domácnosti. Jelikož nemá funkci vysávání, musíte pomalu jednou rukou čisti okno za pomocí páry a nástavce se stěrkou, druhou rukou pak odsávat do hadru nadbytečnou vodu. S parním čističem se musí pracovat pomaleji, aby měla pára dost času se generovat, a je docela těžký. Velmi brzy mě z práce bolela ruka. Výsledný efekt nebyl takový, jaký bych očekávala a šlo to relativně pomalu. Stejných, ne-li lepších, výsledků dosáhnu za použití klasické stěrky a konvenčního čističe na okna. Proto jsem ruční parní čistič při mytí oken přestala používat. Upotřebím ho ale na vyčištění rámu a těsnění oken, za nímž že někdy drží nečistoty a pokud není topná sezóna i trochu plísně z toho, jak se okna po ránu rosí.

Vyplatila se jeho koupě?

Odpověď je rozhodně ano! Poměr kvalita cena je výborný. Na to, co v domácnosti potřebuji udělat, mi bohatě stačí tento levnější model. Nemám ani potřebu jej měnit za nějaký dražší značkový. Ten, který mám se nadto jeví dost neporuchově, takže k výměně nemám ani po 5 letech používání žádný důvod. Pokud bych o nějakém jiném uvažovala, rozhodla bych se pro dražší a větší parní čistič s odsáváním a možností využití i k mytí podlah. To je jediná slabina naší „malé kachny,“ je jen na kratší úklid, nemá odsávání a kapacitu vytírání podlahy.

TOP parní čističe:

Přečtěte si ještě před koupí:


Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *