Jak vybrat vysokotlaký čistič neboli vapku?

Cítíte se dobře v čistém a udržovaném prostředí?  Zvažujete pořízení pomocníka, který Vám bude užitečný při údržbě domu, zahrady, auta? Ano? Připravili jsme pro Vás základní přehled, jak se v rodině těchto výrobků vyznat a usnadnit Vám jejich pořízení.

Čištění auta vysokotlakým čističem
Čištění auta vysokotlakým čističem

Odkud pochází slovo „vapka“?

Vysokotlaké čističe se v hovorové mluvě nazývají často wap nebo vapka (wapka). Toto pojmenování pochází od firmy Nilfisk – Alto, která byla velmi úspěšná s prodejem tlakového čističe, který měl obchodní název WAP. Stal se oblíbeným, široce využívaným a wap, wapka nebo lidově vapka je nyní synonymem pro celou rodinu tlakových myček, i od ostatních výrobců. A to i přesto, že obchodní značku WAP vlastní pouze firma Nilfisk – Alto.

Vysokotlaké čističe pro profesionály i domácnost

Využívat tlakový čistič, není dnes vyhrazeno jen profesionálním řemeslníkům. Díky široké nabídce cenově dostupných výrobků se vapky staly v mnoha domácnostech běžným vybavením.

Potkáváte se s nimi denně. Nejčastěji v automyčkách, kde jsou běžným pomocníkem. Na ulici při mytí fasád domů. U souseda když myje verandu.

Pravděpodobně Vás při tomto setkání napadlo, že by se takový pomocník hodil i Vám.

Zadali jste do internetového vyhledávače heslo vapka nebo vysokotlaký čistič a … stránky se zaplnily stovkami výrobků v cenách od patnácti set až po desítky tisíc. A v dohledu nikdo, kdo by poradil. Pak vítejte u nás, rádi pomůžeme.


Seznamte se aneb 6 výhod vysokotlakých čističů pro vás

 1. Užitečné – tlakový čistič Vám pokryje ohromnou škálu čistících a úklidových aktivit. Jste-li vlastníkem vlastního domečku se zahrádkou, auta a kola, využijete vapku denně.
 2. Ekologické – hlavní výhodou vapek je, že mají velmi dobré čistící účinky při použití samotné čisté vody.
 3. Skladné – čističe zabírají málo místa a snadno se s nimi manipuluje. Uklidíte je do rohu garáže nebo třeba jen do kumbálu se smetáky (hobby a poloprofesionální myčky).
 4. Jednoduché – manipulaci při čištění i při přemísťování, zvládne každý.
 5. Dosažitelné – dnes vapku vyberete a zítra již máte doma. Ať využijete nákup z mnoha e-shopů nebo si ji osobně vyberete v některém z hobby marketů nebo přímo v prodejně výrobce. Pro krátkodobé využití si můžete vapku jen zapůjčit.
 6. Dostupné – běžná tlaková myčka Vám nerozcupuje rozpočet na dalšího půl roku.

Jak se v tom vyznat aneb základní rozdělení vysokotlakých čističů?

V tabulce se podívejte na základní rozdělení tlakových čističů je podle tlaku a průtoku vody.

Ve většině případů tyto parametry určují, v jaké oblasti využití je čistič vhodný.

Použití Doporučený tlak Doporučený průtok Cena
Hobby myčky pro domácí použití, vhodné pro čištění kol, motorek, zahradního nábytku. Doporučený tlak kolem 120 barů. Doporučený průtok 400 – 450 litrů za hodinu. Cena již od 1 500 Kč, u renomovaných značek od cca 2 000 Kč
Poloprofesionální myčky pro univerzální použití, vhodné pro čištění ploch kolem domu (terasy, schody) a také automobilů. Doporučený tlak alespoň 140, lépe 150 barů. Doporučený průtok kolem 500 litrů za hodinu. Cena již od 3 000 Kč, renomované značky od cca 4 000 Kč
Profesionální myčky, určené na velké plochy, výrobní haly a nádvoří. Slouží také k čištění fasád. Tlak v rozmezí 180 – 200 barů. Doporučený průtok kolem 600 litrů za hodinu.

TIP pro čištění: Tlak výstupní vody výrazně klesá se vzdáleností. Doporučujeme nový povrch nejdříve ostříkávat z větší dálky a přibližovat trysku dle potřeby na více špinavá místa. Při prvním použití můžete být výkonem překvapeni. Jistě nechcete společně s mechem odstranit i spárovací hmotu mezi dlaždicemi.

Čištění kol auta vysokotlakým čističem
Čištění kol auta vysokotlakým čističem

Užitečné tipy pro výběr vapky

Kromě základních funkcí tlakových čističů, které jsme již popsali, můžete vybírat z množství funkcí doplňkových. Před případným nákupem zvažte, zda některou z nich využijete.

Regulace tlaku – užitečná funkce myčky, nastavitelný tlak má většina poloprofesionálních tlakových myček, ale i hobby vapky.

Délka hadice – důležitá volba. Zvažte, na co budete tlakovou myčku používat. Nebudete chtít běhat s vapkou v ruce kolem auta jen proto, že máte krátkou hadici.

Naviják na hadici – usnadní manipulaci, pokud chcete využívat dlouhou hadici.

Nasávání vstupní vody – důležitá vlastnost v případě že nebudete mít možnost napojit tlakovou myčku na vodovodní rozvod. Vapka umí nasávat vodu z nádoby která poslouží jako zásobník.

Přídavná chemie – některé modely tlakových čističů nabízejí možnost do výstupu vody přidávat chemické přípravky. Můžete tak zvýšit čistící schopnost myčky.

Teplá voda – funkce ohřevu vody, zvyšuje účinnost mytí.

Čistící nástavce – různé typy kartáčů a trysek. Rotační kartáč může být šikovným doplňkem pokud kupř. často čistíte verandu či při mytí auta.

Pohon vapky – tlakové myčky pohánějí elektrické vysokootáčkové, indukční nebo spalovací motory. Pro domácí použití volte raději elektrické pohony, spalovací jsou poměrně hlučné.

Bateriové napájení – trend u menších tlakových myček, užitečné tam, kde je problematické připojení elektrickému rozvodu.

Značky vysokotlakých čističů aneb kterou zvolit?

Zastoupení na našem trhu má velké množství značek – Kärcher, Nilfisk, Bosch, Stihl, Riwall, Makita a nepřeberné množství dalších producentů.

Na některé se podívejme blíž:

Kärcher – kompletní sortiment od hobby tlakových myček až po plně profesionální. Najdete tu modely ve všech variantách a s libovolným příslušenstvím. Nejprodávanější výrobce na trhu. Výhodou je velmi široké pokrytí nejen prodejních, ale i servisních míst.

Nilfisk – tradiční výrobce s plným sortimentem. Dlouhá historie značky garantuje prověřenou kvalitu.

Riwall – oblíbené tlakové myčky, hobby přístroje jsou dostupné za nízké ceny.

Doporučený výběr podle základních kategorií čističů

Tlakové myčky do 2 000 Kč

Riwall PRO REPW 120 SET

 • Příkon 1500 W,
 • tlak vody 120 barů,
 • průtok 430 litrů za hodinu,
 • myčka s nasáváním vody,
 • délka hadice 5 metrů,
 • hmotnost 6,3 kg.
 • Vapka splňuje základní požadavky na využití v domácnosti a kolem domu.
 • Cena se pohybuje již od 1 700 Kč a za tuto částku je to výhodná koupě.

Tlakové myčky od 2 000 do 5 000 Kč

Kärcher K 3 Full Control Car

 • Příkon 1600 W,
 • tlak vody 120 barů,
 • průtok 380 litrů za hodinu,
 • délka hadice 6 metrů,
 • hmotnost 4,4 kg.
 • Vapka má v příslušenství rotační trysku a sadu pro mytí automobilu.
 • Výhodou je možnost přidání chemického čistícího přípravku.
 • Hledáte-li pomocníka pro dům a auto, dobrá volba.
 • Cena se pohybuje již od 3 500 Kč.

Tlakové myčky od 5 000 do 10 000 Kč

Kärcher K 5 Full Control Car & Home

 • Příkon 2100 W,
 • tlak vody 145 barů,
 • průtok 500 litrů za hodinu,
 • délka hadice 8 metrů,
 • hmotnost 13 kg.
 • Součástí myčky je nádobka na saponát, rotační tryska, kartáč na auto a další nástavce.
 • Získáte tedy kompletní sadu výkonného čističe, který splní veškeré úklidové práce kolem domu a zahrady. Vše v ceně, nic dalšího nemusíte dokupovat.
 • Lze získat za cenu těsně pod 10 000 Kč.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru