Jak vybrat záclony? Pořiďte tu, která domov rozzáří!

Jak vybrat záclony? Při mytí oken dělá mnoho žen tutéž chybu. Bezmyšlenkovitě sundají stávající záclonu, proženou ji pračkou a posléze pověsí zpátky. Patříte mezi ně? Anebo střídáte dvě záclony stále dokola? Pokud ano, je pravý čas se zácloně konečně podívat pořádně na zoubek.

Jak vybrat záclony?
Jak vybrat záclony?

Zašlá záclona neudělá parádu ani na nablýskaném okně

Sezóna mytí oken je výtečnou příležitostí pro výměnu starých záclon za nové. Proto si ještě předtím, než se do akce pustíte, pečlivě prohlédněte záclony, které máte v bytě. Je to otázka pouhých pár minut. A odpovězte si upřímně na následující otázky:

„V jakém stavu záclony jsou?“

„Není někde dírka či vytahané nitě?“

„Neztratily svou původní zářivost?“

„Jsou stále moderní?“

„A mají vůbec správnou délku a šířku?“

Pokud jste nějaké nedostatky objevili, zvažte, zda nenastala pravá chvíle pro pořízení nových záclon. Využít k tomu období mytí oken je ideální. Člověk si totiž značně usnadní práci. Nebude muset sundávat a věšet záclony vícekrát.


S tímto návodem zvládne vybrat tu nejlepší záclonu každý

1. Dvakrát měř, jednou objednej

Úplně nejdříve je zapotřebí určit rozměry budoucí záclony. K měření postačí klasický svinovací metr o délce 3 m a více. Nevhodný je naopak krejčovský metr. Ten může být již vytahaný, tudíž naměřené hodnoty nemusí sedět, a to až o několik cm.

Zjišťují se dva základní údaje: výška a šířka.

Výška záclony

Pro určení výšky stačí změřit rozměr od garnýže až po místo, kam by měl sahat dolní okraj záclony. Ve většině interiérů vypadají skvěle záclony sahající až k zemi. Ovšem pozor, někdy jim v cestě brání přesahující parapet nebo topení. Pokud ano, je třeba zvolit menší výšku právě pouze do úrovně parapetu či lehce nad topení.

Šířka záclony

Základní hodnota šířky se určí jednoduše tak, že se změří okenní výklenek od kraje ke kraji. Výsledná šířka ale není dostačující. Často se totiž zapomíná na řasení. Kvůli němu je zapotřebí naměřenou hodnotu vynásobit minimálně 1,5 krát.

Rozhodně se vyplatí na šířce nešetřit. Klidně může činit dvojnásobek až trojnásobek získané hodnoty. Bohatě nařasená záclona působí lépe a velmi elegantně.

2. Metráž pro atypické rozměry, kusovky pro usnadnění práce

Pokud kouknete na nabídku eshopů, zjistíte, že obvykle nabízí výběr z dvou základních variant: kusovek a metráže.

Kusovky neboli hotové záclony

Předpokládáte správně. Tyto záclony jsou již kompletně ušity, proto je jejich rozměr fixní. Pokud máte štěstí a do vašeho okna bude sedět některý z nejčastějších rozměrů záclon, usnadníte si práci. Objednáte, pověsíte a je hotovo.

Metrážové záclony

Běžně nastává situace, kdy si zákazník mezi hotovými kusy nevybere, protože potřebuje záclonu s atypickými rozměry. Nic není ztraceno, stačí využít nabídky metrážových záclon.

I když ne tak docela, i v tomto případě je výška pevně daná. Respektive bývá na výběr z několika výškových variant. Kupříkladu 160 cm, 180 cm, 200 cm a tak dále.

Šířka může být libovolná, protože se jednoduše naměří a ustřihne z role. A z toho vyplývá, že boční okraje metrákové záclony nejsou obšity. Nutno však podotknout, že většina obchodů službu obšití záclon poskytuje, pochopitelně za příplatek.

3. Celkový dojem ovlivní tvar záclony. Jaký může být?

Podle těchto parametrů lze vyčlenit 4 základní kategorie. Jsou to záclony s rovným lemem, s obloučky nebo vlnkami a se středovým vykrojením. Zvláštním druhem jsou ještě takzvané vitrážové záclonky.

Rovný lem

Minimalistický tvar záclony, která má všechny strany rovné. Právě pro svůj nevtíravý a nadčasový vzhled si udržuje stálou popularitu a patří k nejprodávanějším.

Obloučky a vlnky

Zejména spodní lem záclony bývá nezřídka tvarován do drobných obloučků, větších oblouků, jemných či ostřejších vln. Záclona tím získá hravější vzhled a je nápadnější.

Středové vykrojení

Na první pohled upoutá pozornost záclona, která je uprostřed vykrojená. To znamená, že se její výška směrem ke středu zmenšuje. Nezakrývá tudíž celou plochu okna. To může mít žádoucí (více slunečního světla) i negativní efekt (je vidět dovnitř).

Vitrážové záclonky

Tyto záclonky (často se prodávají po dvojici) jsou výrazně kratší a zavěšují se nikoliv na garnýž, nýbrž na vitrážovou tyč. Zakrývají pouze část okna. Nejčastěji se s nimi lze setkat na chalupách, ale cestu si našly i do běžných domácností.

Jak vybrat záclony?
Jak vybrat záclony?

4. Styl a barva jako pomyslná sladká tečka

Před pořízením konkrétní záclony se doporučuje zvážit, v jakých prostorách bude viset. Podle toho by se měl odvíjet konkrétní styl a barevné provedení. Záclona v pracovně může být svým designem na hony vzdálená od té, která se umístí do dětského pokoje.

Nejžádanější jsou tradiční bílé záclony s jemnějšími floristickými nebo geometrickými motivy. Tyto ornamenty mohou být vytkávané (žakárové záclony), vyšívané nebo krajkové.

Velmi jemně působí záclony z voálu, naopak organza je materiál čistě dekorační (neomezí přístup světla).

Drtivá většina záclon je vyrobena 100 % polyesteru, který se pro tento druh bytového textilu nejvíce osvědčil.

Jak vybrat záclony?
Jak vybrat záclony?

Máte vybráno? A nezapomněli jste na něco?

1. Řasící páska a olůvko zajistí perfektní výsledek

Pokud máte možnost, sáhněte po zácloně s řasící páskou, stužkou nebo tunýlkem. Tento užitečný pomocník našitý v horní části záclony značně usnadní její rovnoměrně nařasení.

Nenápadným, ovšem neuvěřitelně efektním komponentem je olůvko. Obvykle má protáhlý tvar a dva otvory, kterými se přišije k boční straně záclony. Jeho úkolem je zabraňovat nežádoucímu kroucení záclony.

2. Obšití a změna rozměrů. Sice s příplatkem, ale vyplatí se

Po éře zběsilého šití látkových roušek má šicí stroj snad každá domácnost. Obšití a zkrácení záclon lze proto většinou zvládnout i doma. Ale snad každý, kdo si to již někdy zkusil, potvrdí, že to až taková sranda není. Vše našpendlit, zvolit správné napětí horní a spodní nitě, dávat pozor na nežádoucí kroucení a podobně.

Služba dodatečné úpravy záclony je sice takřka vždy za příplatek, ale ten se mnohdy pohybuje v řádu několika desítek korun. Když si spočítáte, kolik času (a nezřídka i nervů) by zabrala vlastnoruční úprava, většinou se vyplatí si tuto službu rovnou přiobjednat.

A jsme na konci. Jestli jste se rozhodli pro výměnu starých záclon, gratulujeme. Sami se přesvědčíte, jak okna rozzáří a do interiéru vdechnou nový život.

Použijte tyto bělící a čistící přípravky na záclony:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru