Jak vyčistit koženou sedačku?

Kožené výrobky jsou oblíbené pro svůj nadčasový luxusní vzhled i prémiové vlastnosti. Pravá kůže představuje odolný přírodní materiál, který vyniká svou pružností a je příjemný na dotek. Má charakteristickou lícovou kresbu a specifickou vůni, po delším užívání navíc získává neopakovatelný patinovaný vzhled. Kožené sedačky jsou vysoce ceněné pro svůj komfort a schopnost reagovat na okolní teplotu.

Jak vyčistit koženou sedačku?
Jak vyčistit koženou sedačku?

Základy správné péče o koženou sedačku

Pořízení kožené sedačky není v porovnání s textilními sedacími soupravami zrovna levnou záležitostí. Vstupní investice se ale vyplatí, protože životnost takové sedačky je takřka neomezená. Má to ale malý háček, který spočívá ve správné péči. Tu můžeme shrnout do následujících kroků.

1. Ošetření kožené sedačky impregnací

Novou koženou sedačku je nutné nejdříve naimpregnovat. Tím získá jak ochranu před vlhkostí a vniknutím vody, tak zvýšenou odolnost proti znečištění. Impregnování by se mělo podle potřeby opakovat. Obecně se doporučuje zopakovat impregnační nástřik každých 6 měsíců, nebo i dříve, aby nedocházelo k vyprchání účinku impregnace. Platí, že hladká kůže je odolnější. Broušená kůže je oproti tomu více náchylná na zašpinění, proto je důležité vlasovým usním věnovat častější pozornost.

Při výběru vhodné impregnace na kožené sedačky je třeba pamatovat na skutečnost, že některé přípravky nejsou kvůli obsahu chemických látek (např. rozpouštědla, hnací plyny, apod.) vhodné pro použití v interiéru. Proto je lepší vsadit spíše na impregnaci na přírodní bázi, která je nezávadná i při aplikaci v uzavřeném prostoru, nebo alespoň zvolit impregnaci s mechanickým rozprašovačem.

2. Pravidelné péče kožené sedačky

Sedačka je obvykle používaná každodenně. Není proto divu, že si zaslouží pravidelné čištění. Výběr čisticích přípravků se odvíjí od toho, zda se jedná o hladkou nebo vlasovou useň.

Jak vyčistit koženou sedačku z hladké usně?

U hladké usně lze ihned přistoupit k čištění pomocí speciální čistící pěny na hladkou kůži. Nejlépe jde nanášení pěny čisticí houbičkou. Po aplikaci čistící pěny dejte kůži čas, aby mohla pěkně vyschnout. Zbytky čisticí pěny otřete hadříkem.

Po vyčištění dopřejte kožené sedačce výživu. To zajistí jakýkoliv pečující krém nebo balzám na hladkou useň. Velmi osvědčený je také gel, který useň vyživí a zvláční. Pro perfektní výsledek přípravek rozleštěte speciálním kartáčem z koňských žíní.

Jak vyčistit koženou sedačku z vlasové usně (velur, nubuk, broušená a semišová useň)?

Nejdříve ze sedačky odstraňte hrubší nečistoty pomocí kartáče. Službu udělá například klasický kartáč na boty. Na kožené sedačky z vlasových usní je nutné používat tzv. suché pěny, které jsou přímo určené i pro velur, nubuk a všechny typy kůží. Toto čištění se speciální pěnou zvládne velice dobře houbička nebo kartáč. Přebytečné množství přípravku setřete hadříkem a vyčištěnou kůži nechte zaschnout, než budete pokračovat dále s vyživováním kůže.

Na výživu broušených usní existují také speciální přípravky – nemastné emulze určené buď na všechy druhý kůží nebo přímo na vlasové usně. Velice dobře se takový přípravek zapracovává do kůže kartáčováním. Na broušené usně lze tedy používat kartáček na vlasové usně, gumovou kostku na vlasové usně nebo kostku pro suché čištění velurových usní.

Pokud jsou na sedačce z broušené usně nějaká mastná nebo více zašpiněná místa, určitě využijte nejsilnější nástroj na čištění, a to gumovou abrazivní kostku.

Jak opravit koženou sedačku

I přes veškerou péči se může stát, že dojde k viditelnému poškození sedačky. Často se objeví poškrábání nebo jiné mírné odření povrchu, ve vážnějších případech pak mechanické prošoupání či roztržení. V prvním případě si můžeme poradit sami, v tom druhém je lepší svěřit sedačku do péče odborníků.

Drobná poškození na sedačkách z hladké usně dokážou vyřešit barevné krycí krémy. Díky barvě vyretušují škrábance a drobné oděrky tak, že nebudou vůbec vidět. Tyto krémy mají slabou impregnační schopnost a nepouští barvu.

S barevnými rozdíly a dalšími nedokonalostmi u sedaček z vlasové usně si poradí barevné emulze nebo speciální dobarvovací spreje určené pro velurové a nubukové usně. Při opravách odstínu kůže pracujte opatrně a vždy vyzkoušejte přípravek na malém a méně viditelném místě.

Ve všech případech retušování dbejte na to, aby barevný odstín přípravku co nejvěrněji odpovídal barvě sedačky. Pokud potřebujete barvu pouze oživit, sáhněte spíše po bezbarvé variantě.

Na závěr

Po každém procesu čištění nezapomeňte koženou sedačku opět ošetřit impregnací. Než provedete tento závěrečný nástřik, vyčkejte až dříve použité přípravky zaschnou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru