Recenze parního čističe ETA Aquabelo

Když moji dva malí synové psali na Vánoce 2019 Ježíškovi, místo Lega nebo autíček si svorně nakreslili do dopisu klec se dvěma hlodavci. Začala se ve mně prát milující máma s ženou preferující čistý domov. Ježíšek to vyřešil ideálně: klukům donesl dva osmáky degu a mně parní čistič ETA Aquabelo.

Parní čistič ETA Aquabelo s příslušenstvím
Parní čistič ETA Aquabelo s příslušenstvím

TOP parní čističe:

Přečtěte si ještě před koupí:

Proč jsem si vybrala parní čistič ETA Aquabelo?

Při výběru parního čističe u mě hrála roli především funkčnost a příslušenství. Doufala jsem, že přístroj využiji pro dezinfekci a čištění všech možných ploch a míst v domácnosti a že budu moct omezit používání chemických úklidových prostředků.

Samozřejmě jsem přihlížela i k pořizovací ceně. Několikrát se mi už stalo, že jsem si s nadšením pořídila novou elektroniku, a ta po pár týdnech zůstala nevyužitá ležet na polici (zdravím svůj aku čistič oken!). Vybírala jsem tedy v nižší cenové hladině, ale zároveň jsem dala na internetové recenze.

Po dlouhých úvahách jsem tedy objednala parní čistič ETA Aquabelo, poměr kvality, ceny a příslušenství se mi zdál nejlepší z možných alternativ. Pořizovací cena na smartelektro.cz byla asi 1 300 Kč včetně dopravy.

Parní čistič ETA Aquabelo
Parní čistič ETA Aquabelo

Překvapivě široký výběr příslušenství

Parametry uváděné výrobcem:

 • Tlak páry: 3 bar
 • Topný výkon: 1 000 W
 • Doba nahřátí: 3 min
 • Doba provozu: 10 minut
 • Hmotnost: 1, 87 kg

Po rozbalení výrobku mě nepříjemně překvapila vyšší váha. Podle výrobce váží čistič asi 1,9 kg, což je při delší práci poněkud nepraktické, čistič totiž musíte držet celou dobu, abyste mohli držet spínač páry.

Nadšená jsem byla z bohatého příslušenství. Balení obsahuje:

 • širokou stěrku s dvěma hadříky,
 • miniškrabku,
 • kartáček na spáry,
 • mosazný kartáč,
 • nylonový kartáč,
 • zakřivenou trysku,
 • kónickou trysku,
 • prodlužovací hadici,
 • nálevku na vodu.
Parní čistič ETA Aquabelo s příslušenstvím
Parní čistič ETA Aquabelo s příslušenstvím

První použití parního čističe

Před prvním použitím jsem si důkladně přečetla návod a jala se svého nového pomocníka testovat. Nejprve je nutné naplnit nádržku vodou. Není třeba používat destilovanou, bohatě stačí voda z kohoutku. Pro tento účel skvěle slouží přiložená nádobka o objemu 220 ml.

Po nalití vody je třeba nádržku dobře uzavřít a přístroj zapojit do zásuvky. Pětimetrový kabel slibuje poměrně slušný dosah, navíc vzhledem k častému nahřívání a dolévání vody problém spotřebič kdykoliv přepojit jinam. Po zapojení do zásuvky se rozsvítí červená kontrolka a po vytvoření dostatečného tlaku a teploty se přepne na zelenou. Příjemně mě překvapilo, že odpovídala doba, kterou uváděl výrobce, přístroj byl připravený k testování po necelých dvou minutách.

Údržba parního čističe a některé nevýhody

Velkou nevýhodu vidím v tom, že parní čistič nemá indikátor obsahu vody. Není poznat, kolik vody v zásobníku zbývá a kdy je ji třeba dolít. Postupem času jsem zjistila, že je dobré vodu dolít přibližně po 10 minutách aktivního provozu.

Můj parní čistič neumí vysávat, to po mě ale nebylo prioritou a při výběru nového čističe bych tuto funkci nepožadovala. Přístroj je v provozu několikrát týdně po dobu delší než jeden rok a zatím u něj nedošlo k žádné poruše.

Nejedená se o můj první spotřebič od firmy ETA, takže vím, že v případě problémů nebo reklamace vychází jejich zákaznický servis vstříc a snaží se vše vyřešit k zákazníkově spokojenosti, v tomto ohledu jsem byla naprosto klidná.

Ani po roce nebylo potřeba čistič nebo jeho příslušenství nějak speciálně ošetřovat. Je dobré občas přeprat textilní návleky nebo dát znečistěné kartáčky do myčky, ale jiná údržba ve většině případů není nutná. A teď už přejděme k výhodám a benefitům.

K čemu parní čistič ETA Aquabelo používám?

Použití v koupelně

Nejvíc jsem si slibovala od použití parního čističe v koupelně. Doufala jsem, že se v ideálním případě zbavím všech chemikálií, které jsem do té doby používala, a nebyla jsem daleko od pravdy, parní čistič je totiž opravdu účinný a ekologický.

Parní čistič je skvělý jak na čistění spár, tak i na běžnou údržbu sanity, umytí zrcadla a kachliček. Nedokáže odstranit plíseň a větší vrstvu vodního kamene, ale pokud používáte parní čistič pravidelně, větší usazeniny vám nehrozí.

Vanu i sprchu čistím také výhradně čističem, nylonový kartáček se mi ale zdá dost tvrdý, takže ho na baterie ani vanu používám, bojím se poškrábání. Při větší vrstvě kamene si pomůžu jemným zubním kartáčkem, který spolu s párou funguje bezchybně.

Při čistění zrcadla se využije textilní hadřík, poté je doleštíte hadříkem, stejně se čistí i obklady. Na spáry je určený speciální kartáček, je až neuvěřitelné, jak skvěle a rychle funguje, viděla jsem po třech letech originální barvu naší spárovací hmoty!

Záleží na výchozím stavu, ale běžná údržba koupelny mi s parním čističem zabere méně času než dřívější úklid s čisticími prostředky všeho druhu. Musí se čekat na páru a dolévat voda, ale postupem doby si vytvoříte rutinu a práce vám půjde od ruky.

Výhodou je, že můžete čistič používat i v přítomnosti dětí. Dřív jsem si úklid koupelny plánovala na dobu, kdy nebudou doma, aby zbytečně nedýchali výpary z čisticích prostředků, teď můžu uklízet kdykoliv, samozřejmě je ale třeba dbát na to, aby se děti nedostaly k horké páře.

Čištění baterie parním čističem v koupelně - původní stav
Čištění baterie parním čističem v koupelně – původní stav
Čištění baterie parním čističem - po vyčištění
Čištění baterie parním čističem – po vyčištění
Čištění spár dlažby - původní stav
Čištění spár dlažby – původní stav
Čištění spár dlažby - po vyčištění
Čištění spár dlažby – po vyčištění

Použití na toaletě

Parní čistič se dá použít i pro čištění WC. Zahnutá tryska nasměruje páru do všech záhybů a podle výrobce dokáže horká pára zabít až 99 procent bakterií, což je srovnatelné s chemickými WC čističi, které od doby, kdy jsem si pořídila parní čistič, už nemusím kupovat.

Stejným způsobem čistím i záchodové prkénko, důkladně je vyčistím párou a setřu čistou utěrkou, je to záležitost na pár minut. Dříve jsem je stříkala dezinfekčním prostředkem a otírala toaletním papírem, který jsem vyhazovala do koše, čímž jsem produkovala zbytečný odpad.

Ostatní použití

Parní čistič se mi skvěle osvědčil i při čištění různých skvrn na čalounění, na gauči nebo sedačkách v autě, výborný je na čistění kočárku. Čistím s ním i klec pro zvířata, dezinfikuji cokoliv, co je zrovna třeba, od kuchyňské linky přes dřez po počůranou podlahu.

Zhodnocení parního čističe ETA Aquabelo

Z parního čističe ETA Aquabelo jsem nadšená. Používám ho často a při všech příležitostech, v podstatě už doma nemám žádný čisticí prostředek kromě saponátu na nádobí a odstraňovače plísně v koupelně. Jsem spokojená i se svojí volbou, zejména s příslušenstvím.

Kdybych si vybírala znovu, pravděpodobně bych volila větší tlak páry pro ještě snazší úklid, líbil by se mi i indikátor množství vody, nižší váha a delší výdrž, ale obecně jsem spokojená a nákupu ani v nejmenším nelituji.

Kde nejlevněji koupit parní čistič ETA Aquabelo?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru