Recenze parního čističe Steam Cleaner with Iron PF 302 (Paul Foster)

O parním čističi jsem dlouho uvažovala, ale jeho koupi jsem odkládala, protože jej neměl nikdo ze známých, abych se jich zeptala na jejich osobní zkušenosti. Chtěla jsem jej užívat na plovoucí podlahy, obklady v koupelnách a okna. Nakonec jsem parní čistič dostala od prarodičů k Vánocům.

Výrobek jsem si prohlédla a vyptávala jsem se, co prarodiče vedlo ke koupi právě tohoto modelu. Nechtěla jsem je urazit, ale už samotné balení na mě nepůsobilo nijak solidně. Dozvěděla jsem se, že parní čistič kupovali na základě doporučení sousedky a protože je součástí žehlička. Více parametrů nezvažovali.

Tak přede mnou stál parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302 od značky Paul Foster Premium Household Products. Dle přiloženého účtu a záručního listu jsem zjistila, že byl koupen na nějaké předváděcí akci a jeho cena činila necelé 2 000,- Kč.

Parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302
Parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302

Parametry a příslušenství

Parní čistič je bíločerný menších rozměrů a není nijak těžký, jeho konstrukce však působí nedůvěryhodně. V přiloženém manuálu jsem pak našla jeho parametry:

 • výkon: 1 400 až 1 600 W
 • výkon žehličky: 700 až 800 W
 • napětí: 220 – 240 V
 • kmitočet: 50 Hz

Součástí balení pak je celá řada příslušenství, abych však věděla, k čemu, co slouží použila jsem raději anglický manuál, protože český a slovenský překlad byl zcela nepoužitelný. Příslušenství obsahovalo:

 • prodlužovací nástavce,
 • trysku,
 • odměrku,
 • dva kruhové kartáče,
 • podlahovou hlavici,
 • hadr na podlahu, který se připíná k podlahové hlavici,
 • kombinovanou hlavici 2v1 s nástavcem pro mytí oken,
 • froté ochranu na hlavice,
 • koncentrační trysku,
 • přípojný adaptér,
 • žehličku.
  Parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302 - příslušenství a žehlička
  Parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302 – příslušenství a žehlička

Užívání

Před vlastním užitím

Složení vlastního čističe před jeho použitím je snadné a správné sestavení závisí na plánovaném použití. Díly do sebe zapadají a těsní. Nádržka parního čističe musí být naplněna před připojením do elektrické sítě. Naplnění nádržky je jednoduché, stačí použít přiloženou odměrku. Kapacita zásobníku na vodu činí 1,4 l. Nutné je si zkontrolovat, zda byla správně uzavřena nádržka.

V anglickém návodu je uživatelům doporučeno používat místo běžné kohoutkové vody, vodu destilovanou. Tu také vždy používám.

Ohřátí vody a dosažení provozní teploty trvá něco přes deset minut.

Opětovné naplnění nádržky

Jestliže čistíme větší plochu nebo více znečištěnou může být potřebné znovu doplnit nádržku. Nádržka bývá většinou prázdná po 10 až 15 minutách. Tehdy je nutné čistič vypnout a vyjmout napájecí kabel ze zásuvky. Před vlastním otevřením nádržky na vodu musíme uvolnit tlak páry, tak že stlačíme spouštěč páry na parní pistoli nebo čistič zcela vychladnout.

Steam Cleaner PF 302 nemá funkci vysávání.

I přes původní skepsi výrobek užívám již dva roky a zatím nedošlo k žádné poruše.

Údržba a čištění

Po každém použití parního čističe je nutné vyprázdnit zbývají vodu z nádržky a ponechat ji otevřenou dokud není zcela vyschlá. Zde je nutné si dávat pozor, abyste neztratili uzávěr, protože pak by byl přístroj již nepoužitelný. Při vyprazdňování nádobky musíme postupovat jako u opětovného plnění nádržky – ať se neopaříme.

Jestliže nepoužíváte destilovanou vodu je nutné vodní nádržku vyčistit a pravidelně ji zbavovat vodního kamene. Odvápnění je doporučené provádět co 6 měsíců. Čištění nádržky i odvápnění zvládne každý. K ostatnímu čištění přístroje používám jen vlhký hadřík.

K čemu všemu jej používám

Velkou výhodou tohoto parního čističe je jeho bohaté příslušenství, díky kterému jej mohu používat na mnoho věcí v domácnosti. Vyzkoušela jsem veškeré příslušenství a používám jej následovně.

Podlahy

V domě máme zejména plovoucí podlahy jen v kuchyni a koupelnách máme dlažbu. K čištění podlah vždy používám nástavec na podlahy. Dříve jsem používala přiložený hadr, ale ten časem dosloužil a z froté prostěradla jsem si vyrobila nový. K údržbě plovoucích podlah a dlažby se mi čistič osvědčil. Jen je nutné varovat, že čistič není vhodný pro nelakované dřevo, jemných plastů a nábytku z masivu.

Většinou si vystačím jen s parním čističem, ale existují i nečistoty, které neodstraní například zaschlé granule instantní kávy. Pak přijdou na řadu i čistící prostředky na podlahu.

Stejným způsobem jako podlahy čistím také obklady v koupelnách, kde si zpravidla vystačím bez jakéhokoli saponátu. Jestliže mi nestačí hlavice na podlahy, tak použiji pravoúhlou parní hlavu, ke které je vhodné použít froté ochranu.

Radiátory

Dříve by mě to nenapadlo, ale po prostudování manuálu jsem zjistila, že koncentrační tryska může být užitečná při čištění radiátorů. Vyzkoušela jsem a z tohoto užití jsem nadšená. Jelikož jsou radiátory hluboké, tak samozřejmě používám přídavné nástavce, abych dosáhla víc do hloubky. Radiátory již jinak nečistím.

Okna

To na co jsem chtěla parní čistič nejvíc se nakonec ukázalo jako největší problém, protože jsem měla dlouho strach s užitím páry na sklo. Přímo v návodu je uvedené, že rozdíl teplot může vést k prasknutí skla. Poprvé jsem tedy Steam Cleaner použila na okna až v létě. Mytí se ukázalo jako velice efektivní, ale v zimě se jej doposud bojím používat a vracím se k ručnímu mytí.

Žehlení

Parní žehlička, která je součástí příslušenství je těžká, povrch není dostatečně kluzký a je špatně vyvážená, takže ji nemůžete standardně postavit, ale musíte používat přibalený kovový stojan na žehličku. Žehličku jsem tedy po páru pokusech zavřela do krabice a vrátila se ke své původní napařovací žehličce.

Parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302 - žehlička
Parní čistič Steam Cleaner with Iron PF 302 – žehlička

Mytí WC

Než jsem si prošla pár tipů na internetu, tak by mě nenapadlo použít parní čistič i na toaletní mísu, tedy zejména na čištění špatně přístupných míst pod okrajem. K tomuto čištění vždy používám pravoúhlou parní hlavu. Samozřejmě, že čištění doplňuji používáním běžných čističů na WC.

Špatně přístupná místa

V domácnosti existuje řada špatně přístupných míst, kde dochází k usazování nečistot nebo mastnoty. Doma mám takové místo mezi dřevem chromovanou lištou na kuchyňské lince, vždy mi tam stéká voda a já se pak toto místo snažila vyčistit všemi možnými způsoby. S koncentrační tryskou s tím už nemám problém.

Čalounění a koberce

Podle návodu by měl jít tento parní čistič použít i na čistění čalounění a koberců, to jsem však vyzkoušela jenom na čalounění v autě, protože tam stejně používám potahy. Jelikož přístroj nemá funkci vysávání a je zde další varování před tímto užitím ani o zkoušce na kobercích či sedačce neuvažuji.

Celkové hodnocení produktu

Ačkoli jsem tento parní čistič dostala a nemohla sis jej vybrat, tak se stal užitečným pomocníkem v domácnosti. Z některých funkcí a zejména celkovým zpracováním určitého příslušenství jsem zklamaná (žehlička, příliš měkké kartáče – tudíž nic nevyčistí),  na druhou stranu využívám parní čistič tam, kde bych to nikdy nepředpokládala. Jestliže si budu do budoucna pořizovat nový parní čistič budu si vybírat výrobek, který bude mít i funkci vysávání, protože ta mi zde nejvíce schází.

Sama za sebe hodnotím produkt na 70 %.

TOP parní čističe:

Přečtěte si ještě před koupí:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru