Jak čistit a pečovat o zahradní nábytek z ratanu?

Ratanový nábytek se v poslední dekádě těší velké oblibě. Dnes se podíváme na to, jak pečovat o umělý i přírodní ratan. Jak oživit vzhled zašlého nábytku, ale také jak nábytek chránit před působením vnějších vlivů. Hurá na to!

Jak čistit a pečovat o zahradní nábytek z ratanu?
Jak čistit a pečovat o zahradní nábytek z ratanu?
Tolleya, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Přírodní ratan je skvostem mezi zahradním nábytkem

Ratan je masivní dřevina, kterou naleznete v pralesích jihovýchodní Asie. Jedná se o velmi tvárný materiál, se kterým se výborně pracuje. Jelikož je jeho původ tropický, dobře odolává vlhkosti a nezmarům počasí. Na rozdíl od vrby, která velmi rychle ztrácí svou pružnost, je ratan vhodný i pro použití na zahradě. Usaďte se, ratan je velmi příjemný.


Umělý ratan je odolný a příjemný

Když se setkáte s kvalitním umělým ratanem, můžete si být jisti, že i tento kus nábytku vám vydrží po dlouhou dobu. Umělý ratan je tvořen z polyethylenu, tedy z měkkého plastu, který je obohacen o aditiva, která pomáhají odolávat vlivu počasí. Samozřejmostí by měly být UV filtry, díky kterým umělý ratan nebude ztrácet svou barvu.

Umělý ratan má poměrně vysokou nosnost, přesto je velmi lehký a dobře se přenáší. Běžně odolává plísním i působení opalovacích olejů. Kvalitní nábytek z umělého ratanu stačí udržovat dvakrát ročně. Po ukončení své životnosti jej můžete snadno recyklovat. Kvalitní umělý ratan se vyplétá ručně a zachovává si svou pružnost po dlouhou dobu. Levný ratanový nábytek se strojovým výpletem má nižší životnost.

Pečujeme o přírodní ratan

Před každou sezónou a po jejím ukončení bychom měli impregnovat přírodní ratan pomocí oleje. Nejprve nábytek otřete namočeným hadříkem, poté počkejte, až vlhkost z nábytku zmizí. Carlson Garden olej na dřevěný nábytek 500 ml je přípravek určený pro údržbu dřevěného zahradního nábytku. Hodí se nejen pro evropské dřeviny, ale také pro pravidelnou údržbu mahagonu, teaku nebo ratanu. Olej ochrání dřevinu před UV zářením a dalšími povětrnostními vlivy.

Vrstva oleje dřevo vyživí a chrání před vznikem trhlin i vysycháním. Správnou výživou se vám podaří prodloužit životnost ratanového nábytku o dlouhá léta. Nezapomeňte, že tato přírodní dřevina nedokáže odolat mrazivému počasí, které výrazně snižuje její životnost. Na zimu ratanový nábytek ukliďte do interiéru.

Pečujeme o umělý ratan

Péče o umělý ratan je stejně důležitá, jako v případě skutečného dřeva. Český výrobek ochranný sprej na umělý ratan NANOWAY RATAN se stará o ochranu i obnovu nábytku z tohoto materiálu. Jediný nástřik stačí k tomu, aby byla kromě ochrany nábytku zajištěna i renovace jeho vzhledu.

Nanesením přípravku se postaráte o ochranu nábytku proti UV záření, proti znečištění, ale také o antistatickou povrchovou úpravu. Sprej zajišťuje po aplikaci leštěný vzhled, aniž byste se museli namáhat. Po nanesení přípravku se na povrchu vytvoří vrstva ochraňující nábytek proti mastným filmům, vodě i nečistotám.

Jak oživit vzhled ratanového nábytku?

Ratanový nábytek se někdy vlivem umístění na stinném místě stane hostitelem mechu. Někdy se na něm dokonce usadí i hlína. To vše je třeba odstranit.

Jak na to?

Nejprve si vezměte k ruce tvrdší kartáč, použít ale můžete i obyčejný vysavač. Snažte se odstranit maximum nečistot tak, abyste pronikli také do spár mezi materiálem.

Pro některé odolné kousky mechu se hodí obyčejný zubní kartáček, který pronikne i do mezer mezi materiálem. Houbičkou s vodou odstraňte špínu, následně postup ještě jednou opakujte.

Když je nábytek již suchý, aplikujte ochranný olej. Nechce se vám nábytek natírat? Použijte sprej Carlson Garden olej na dřevěný nábytek čirý ve spreji 400 ml.

Prevence poškození nábytku

Umístit nábytek na pevné podloží je základ úspěchu.

Kvalitní umělý ratan můžete ponechat v exteriéru po celý rok, přírodní nábytek byste měli ochránit před mrazy a po sezóně jej schovat dovnitř.

Dlouhou životnost nábytku zajistí jeho pravidelná ochrana. Haushalt international Ochranný kryt na zahradní nábytek použijte každý večer, když ze zahrady odcházíte. Nečekaná změna počasí se vašeho nábytku ani nedotkne. CAMPINGAZ Ochranný obal na nábytek Rectangular XL ochrání i více kusů nábytku.

Nábytek z ratanu je reprezentativní kousek na každou zahradu. Se správnou údržbou se vám podaří jej zachovat po mnoho let v dokonalém stavu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru