JakČistit.cz » Čištění a úklid venkovní » Jak vyčistit lehátko na opalování?
|

Jak vyčistit lehátko na opalování?

Nedílnou součástí každé terasy u domu i bazénu jsou lehátka na opalování. Blýskněte se perfektní zahradou a dejte do pucu právě zahradní nábytek. Jak vyčistit lehátko na opalování?

Jak vyčistit lehátko na opalování?
Jak vyčistit lehátko na opalování?

Perfektní terasa

Blýskněte se nádhernou terasou a užívejte si sluneční paprsky plnými doušky. Vychutnejte si odpočinek na čerstvém vzduchu, nebo si jen tak relaxujte ve svém pohodlném zahradním lehátku. Krásně čistý a upravený zahradní nábytek je vaší nejlepší vizitkou. Zaměřte se tentokrát právě na zahradní lehátka. Jak vyčistit lehátko na opalování tak, aby si na něm chtěl každý rád lenošit?

Ať už máte na zahradě kovové lehátko s látkovým potahem, luxusní dřevěné lehátko, nezničitelné plastové lehátko nebo exklusivní lehátko z imitace ratanu, určitě přijde jednou za čas chvíle, kdy jej budete muset důkladně vyčistit. Pravidelná údržba pak zajistí dlouhou životnost lehátka na opalování a odvděčí se vám také krásným vzhledem.


Jak čistit kovové lehátko s látkovým potahem?

Velmi oblíbeným materiálem do zahrad je bezesporu kov. Skvěle odolává přírodním vlivům, nemá tendence kroutit se, je bytelný a téměř nenáročný na údržbu. Pokud máte na své terase kovové lehátko s látkovým potahem, věřte, že ačkoli byla jeho pořizovací cena vyšší, nyní oceníte jeho „bezúdržbu„. Kovový nábytek je opatřen speciální povrchovou úpravou, proto může na zahradě zůstat po celý rok. Některé levnější kusy ale tuto ochrannou vrstvu nemají a proto se musí po každé sezóně pečlivě ukrýt pod střechu. Jinak hrozí, že začnou korodovat.

Jestliže na kovovém lehátku s látkovým potahem vidíte stopy rzi, určitě doporučujeme co nejdříve její odstranění. K tomu poslouží ruční drátěný kartáč, popřípadě nástavec v podobě kovového kartáče na vrtačku a místa očistit na zdravý kov. Následně stačí ošetřit základovou barvou proti rzi Hustagrund a poté aplikovat barvu na kov v barvě zahradního lehátka.

Čištění kovového lehátka během letní sezóny je už pak velice snadné. Zahradní kovové lehátko stačí očistit zahradní hadicí, popř. vapkou. Pokud jsou na nábytku viditelné mastné skvrny, například od opalovacího krému, doporučujeme očistit saponátem. Polstry je možné prát v pračce na požadovanou teplotu.

Dřevěné lehátko

Dřevo je nejoblíbenějším přírodním materiálem. Není divu, že ti, kteří si potrpí na luxus a milují právě přírodní materiály, volí zahradní nábytek ze dřeva. Dřevo dokáže dobře odolávat povětrnostním vlivům, když před prvním použitím na ochranu dřeva použijete speciální impregnační lazuru. Nátěr pak bude po celou sezonu nábytek chránit před rozmary počasí a plísněmi. Ty poznáte podle černého zbarvení.

Pokud se vám černé zbarvení (plíseň) zlikvidovat čističem na dřevo, obruste napadená místa smirkovým papírem a znovu naolejujte. Práci si můžete ušetřit, když vzniku plísní předejdete a budete dřevěný nábytek skladovat na suchém místě. Dřevěné lehátko nedoporučujeme překrývat igelitem či jinými neprodyšnými materiály. Ty vytvářejí ideální podmínky pro vznik dalších plísní a hub.

Dřevěný zahradní nábytek během sezóny už stačí očistit speciálním čističem na zahradní nábytek. Dřevu dodá krásný vzhled a navíc jej impregnuje proti škodlivým UV filtrům a dalším rozmarům počasí. Pokud potřebujete dřevěné lehátko na opalování zbavit pilu, hrubých nečistot a prachu, doporučujeme jej před aplikací čističe dřeva očistit proudem vody z hadice či vapky. Pro drobné nečistoty stačí použít navlhčený hadřík.

Plastové lehátko

Plastový zahradní nábytek patří mezi cenově nejdostupnější. Navíc se vám odvděčí svou dlouhou životností, barevnou stálostí a snadnou údržbou. Zde se stačí držet jediného pravidla. Na plastové zahradní lehátko nepatří tekutý písek ani jiné abrazivní čisticí prostředky. Hrubší částice přípravku totiž plastový povrch poškrábou a do malých šrámů se pak snadno zažírá špína. Vhodné tedy není ani drhnutí nábytku drátěnkou nebo drsnou stranou houbičky na nádobí.

Pro pravidelné čistění plastového lehátka a dalších plastových zahradních kusů nábytku doporučujeme pořídit univerzální čisticí prostředek určený pro údržbu plastů. V redakci se nám osvědčilo Savo bez chloru. Smíchejte jej s vlažnou vodou, do které namočíte hadřík a tím nábytek omyjete.

Lehátko z imitace ratanu

Lehátka z imitace ratanu se stanou designovým doplňkem na každou zahradu. Ratan vyniká dlouhou životností, je odolný vůči povětrnostním vlivům a UV záření, je příjemný na dotyk a nabízí vysoký komfort relaxace.

Imitace ratanu si ale podobně jako plastový nábytek nerozumí s abrazivními přípravky. I v tomto případě si bez problémů vystačíte s teplou vodou a kapkou univerzálního čističe. Ratan je však sám o sobě docela náročný na údržbu. Hlavně pyl, prach a drobné částečky se špatně odstraňují. Dříve, než se pustíte do ručního čištění s vhodným čističem na plast, doporučujeme, ratanové lehátko ostříkat proudem vody z hadice či vapkou.

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *