|

Jak odstranit plevel z dlažby?

Plevel a mech na dlažbě nechce nikdo z nás. Nejen, že snižují estetickou hodnotu okolí našeho příbytku, ale také působí rozklad materiálů. Naštěstí existuje účinná pomoc. Máme pro vás 7 tipů, jak zatočit s plevelem a mechy.

Jak odstranit plevel z dlažby?
Jak odstranit plevel z dlažby?

1. Vysokotlaký čistič vyčistí celou dlažbu

Wapka neboli vysokotlaký čistič se ochotně postará nejen o odstranění mechů a plevele ze spár. Tento přístroj totiž dokonale umyje celou plochu dlažby, na které se usadily nečistoty. Celá plocha tak bude opět jako čerstvě položená.

Vysokotlaký čistič Parkside PHD 110 D1 využijete ale i pro mnohé další účely, než jen pro péči o dlažbu. Postaráte se také o čistotu vašich vozidel, sportovních potřeb, fasády a dalších povrchů. Wapka dokáže pracovat s tlakem až 110 barů.

Jak na plevele a mechy pomocí wapky? Stačí jen zapnout čistič a namířit vodní paprsek přímo na plevel nebo mechy. Několik vteřin počkejte, než se rostlina odstraní. Spáry samozřejmě následně po ošetření můžete vyplnit čistým pískem.


2. Vypalovač plevele udělá rychlý proces

Ještě o něco méně práce vám zabere vypalování plevele. To se postará o odstranění nežádoucích plevelů pomocí plamene. Ten se díky své intenzitě a vysoké teplotě dostane až ke kořenům rostliny během několika vteřin.

Vypalovač se hodí nejen na malé zahrady, ale také na větší plochy, kde potřebujete rychlý a efektivní postup úklidu. Vypalovač plevele MEVA navíc oceníte i v letní sezóně, kdy vám poslouží i jako podpalovač grilu a ohniště. Piezo zapalování je snadné a rychlé.

Před tím, než vypalovač plevele použijete, se ujistěte, že je vaše dlažba kvalitní a odolná vůči působení plamene.

3. Ruční odstranění pomocí teleskopického zametače

Pro rychlé odstranění mechu a plevele ze spár dlažby si vyberte den po dešti. Odstranění půjde snadněji. Samozřejmě můžete zakleknout a plevel kousek po kousku odstraňovat ručně, a to pomocí úzkého nože nebo tenkého šroubováku. Mnohem lepší je ale zvolit účinnější postup.

Vhodné je mechanické odstraňování plevele pomocí přístroje s integrovanou teleskopickou tyčí. AKU zametač plevele POWERPLUS POWDPG8060 vám práci urychlí. Motor nabízí až 1400 otáček za minutu, takže budete mít postaráno o rychlý a účinný úklid spár mezi dlažebními kostkami i dlaždicemi na terase. Přístroj má integrovanou baterii, nebudete se tedy zamotávat do kabeláže. Po použití stačí snadno nabít. U odstraňování nečistot se díky teleskopické tyči nemusíte vůbec ohýbat.

Odstraněný plevel za žádnou cenu nevkládejte do domácího kompostu, mohlo by se stát, že byste opět roznesli semena nežádoucích rostlin na další místa pozemku.

4. Vylijte na plevel horkou vodu

Máte malý pozemek a nechcete investovat do koupi čističe? Existuje také velmi levný způsob, jak na plevel. Prostě si nachystejte ve varné konvici vroucí vodu a zalijte s ní nežádoucí plevel ve spárách.

Rostlina odumře spolu se semeny i kořeny, takže se již nebude dále rozrůstat a množit. Druhý den rostlinu vyjměte pomocí ostrého nože, tenkého šroubováku, nebo pomocí škrabky na spáry.

Díky horké vodě se plevele zbavíte bez nutnosti používat chemické čisticí prostředky.

5. Použijte ocet nebo sodu

Ještě další ingredience vám od plevele mohou pomoci, máte je přitom stále u sebe ve spižírně. Na plevel prostě a jednoduše nasypejte jedlou sodu. Tu můžete také rozmíchat ve vodě a na rostlinu ji nalít. Po několika dnech dojde k její likvidaci.

Na plevely a mechy můžete nalít i roztok z octa. Dodržte silný poměr půl na půl a do litru vody nalijte litr octa. Ocet rostlinu dehydratuje a poničí její strukturu. Druhý den ji můžete odstranit i s kořeny.

TIP: Přečtěte si další návody na čištění pomocí octa nebo jedlé sody.

6. Mechy nesnesou dřevěný popel

Používáte pro topení v krbu dřevo? V tom případě pro vás máme výborný tip, jak s jeho pomocí vyzrát nad mechem. Mech naprosto nesnáší draslík, hořčík a fosfor, který dřevěný popel hojně obsahuje. Nasypat tak mechovému porostu popel na hlavu bude skvělý způsob, jak s ním zatočit.

7. S vápnem pracujte opatrně

Spáry a zasažené plochy na vaší dlažbě můžete posypat také nehašeným vápnem. To se postará o nasáknutí vlhkosti a následnému vypálení mechových a plevelnatých porostů. Vápno se obecně používá na trávníky, kde zvyšuje pH půdy. Mechy si naopak libují v kyselém prostředí. Pouze si dejte pozor a při práci s vápnem používejte ochranu kůže, očí i sliznic. Hrozí jejich poleptání.

A je to. Konečně je vaše dlažba opět krásná a zbavená nežádoucích porostů.

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *