Jedlá soda – pomocník na čištění v domácnosti

Co lze vyčistit jedlou sodou? Dalším skvělým pomocníkem v domácnosti je jedlá soda. Vedle octa, citronu či soli, lze skvěle použít i čištění pomocí sody. V domácnosti je její využití všestranné. Šetrně, bez chemie a za pár korun. Myslete na ekologii i vaši peněženku.

Jedlá soda – pomocník na čištění v domácnosti
Jedlá soda – pomocník na čištění v domácnosti

Čištění dřevěných vařeček

Dřevěné vařečky, na kterých se drží stopy po mastnotě, podržte před jejich použitích pod studenou vodou. Nebude se u nich usazovat tuk a nebudou ani přejímat pachy z jídla. Vyčistíte je, pokud je přes noc ponoříte do vody, do které rozpustíte trochu jedlé sody. Stejně tak s ní můžete umýt i prkénka.


Odstranění pachů nejen v lednici

Věčné dilema čím odstranit pach z ledničky vyřeší trocha sody vysypaná do misky a vložená do lednice. Můžete ji použít i na dno odpadkového koše. I zde působí jako skvělý pohlcovač pachů. Další místo je třeba botník. Můžete ji použít i v šatních skříních.

Odmastí a umyje

Trochu sody přidejte do vody na nádobí. Působí jako skvělý odmašťovač. Kašičku z vody a sody můžete použít při mytí smaltového nádobí. Pokud jsou připálené hrnce a pekáče nebo usazeniny na nádobí v podobě kávových či čajových skvrn, také skvěle zabere soda rozpuštěná v horké vodě. Kašička vytvořená ze sody a vody vyčistí mastnotu a skvrny ze sporáku. Nechte ji působit a za hodinku omyjte. Stejně tak můžete umýt vnitřek mikrovlnky. Lze jí vyčistit také gril, dřevěný a plastový nábytek.

Čistění odpadu u dřezu nebo umývadla a myčky

Sodu lze také využít k čištění odpadu u dřezu. Vysypte ji do výlevky a důkladně zalijte horkou vodou. Zabírá dokonale jako koupené čističe.

Hrnek jedlé sody vyčistí i vaši myčku a odstraní z ní pachy. Stačí zvolit program na oplach.

Čištění pračky, praní bílého prádla

Do pračky je dobré přidat půl hrnku sody do prádla. Dejte ji také do vody, na namáčení prádla, pokud jej namáčíte. Prádlo bude lépe vyprané a perete-li bílé prádlo, bude také zářivě bílé.

Proti zápachu v pračce i vyčistění vodního kamene zvolte půl hrnku sody a krátký pracího program bez prádla.

Čistění koberců

Na čistění koberců a opět i na odstranění pachu zabírá skvěle soda. Rozsypte na něj sodu, nechte působit a pak ji vyluxujte. Můžete stejně čistit sedačky či koberce v autě.

Stejně tak pohltí skvrny a pachy z psích a kočičích pelíšků. Výborná je i na čistění skel akvárií.

Čištění olejových skvrn na podlaze

Pokud vytvoříte kašičku z vody a sody, je použitelná na odstranění olejových skvrn z podlahy garáže či dílny. Skvrny odmastí a odstraní.

Doporučuji jedlou sodu na čištění, praní a namáčení:

  • Jedlá soda – na čištění skvrn a nečistot a odstraňování pachů
  • Krystalická soda – pro namáčení silně znečištěného prádla a na změkčení vody při praní, zabraňuje usazování vodního kamene

1 názor na “Jedlá soda – pomocník na čištění v domácnosti”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru