Jak vyčistit plastové boxy na potraviny?

Plastové boxy na potraviny se stále těší velké oblibě. Jsou skladné. Můžeme do nich uložit zbylé jídlo, vzít si do nich oběd do práce nebo svačinu na výlety. Jsou nenáročné na údržbu, ale je potřeba udržovat je v čistotě. Nevýhodou je, že občas absorbují některé skvrny nebo pachy. Někdy postačí umýt je jen v jarové vodě. Pokud to však nestačí, je potřeba je vyčistit a zbavit zápachu jinou cestou.

Jak vyčistit plastové boxy na potraviny?
Jak vyčistit plastové boxy na potraviny?
Jjanhone, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak vyčistit plastový box na potraviny?

 1. Pokud není hodně znečištěný, postačí jej umýt v teplé vodě se saponátem na nádobí.
 2. Jestliže jste v něm měli zbytek oběda, nejprve je potřeba odstranit zbytky jídla a tuku. K tomu poslouží papírové kuchyňské utěrky.
 3. Pak můžete plastový box umýt v horké vodě se saponátem na nádobí.
 4. Jestliže je určený pro mytí v myčce, vložte jej do myčky a nechte projít mycím cyklem.

Čištění skvrn z plastových boxů na potraviny

 1. Přirozeným pomocníkem proti skvrnám jsou sluneční paprsky. Mohou pomoci skvrny vybělit. Postačí nechat nádobu otevřenou na balkoně, terase nebo okenním parapetu, co nejdéle to půjde, alespoň 2-3 hodiny. Pak je potřeba ji pečlivě umýt.
 2. Nepomohou-li sluneční paprsky, vyzkoušejte bělidlo. Připravte si směs v poměru 1 díl bělidla a dva díly teplé vody. Tu nalijte do plastového boxu a nechte působit asi půl hodiny. Následně box řádně umyjte saponátem na nádobí a horkou vodou. Použít můžete také houbičku na nádobí. Při používání bělidla buďte opatrní, použijte rukavice a v místnost dostatečně větrejte.

Jak odstranit vodní kámen?

Jestliže se na nádobě objeví bílé usazeniny minerálního původu, šikovným pomocníkem je bílý ocet. Postačí, když namočíte papírovou utěrku do bílého octa, přiložíte na skvrny a necháte působit alespoň jednu hodinu. Následně skvrny vydrhnete kuchyňskou houbičkou. Použijte také saponát na nádobí a horkou vodu. Pokud se kámen nepodařil úplně odstranit, postup zopakujte.

Vodní kámen se usazuje v případě, že máte v domácnosti tvrdou vodu.

Jak odstranit zápach z plastových krabiček na potraviny?

 1. Nejrychlejším prostředkem, který pomůže odstranit zápach z plastového boxu, jsou noviny. Zmuchlejte je, vložte do boxu, zavřete a nechte přes noc. Ráno řádně vypláchněte saponátem na nádobí a horkou vodou.
 2. Pokud nepomohou noviny, vyzkoušejte jedlou sodu. Tady máte dvě možnosti. První z nich je rozmíchat lžičku jedlé sody v hrnku teplé vody a pomocí kartáčku plastový box vydrhnout. Druhou možností je pak směs čtyř polévkových lžic jedlé sody a jednoho litru vody. Do směsi krabičku ponořte a nechte ponořenou asi půl hodiny. Následně pečlivě omyjte ve vodě se saponátem na nádobí.
 3. Další variantou je kypřící prášek. Malé množství nasypte do plastové krabičky, přilijte vodu, rozmíchejte a nechte v uzavřeném boxíku do druhého dne. Pak pečlivě omyjte saponátem na nádobí a teplou vodou.
 4. Zápachu i skvrn vás zbaví také ocet. Smíchejte jeden díl octa a jeden díl teplé vody a roztok nalijte do plastového boxíku. Nechte působit alespoň půl hodiny a následně omyjte ve vodě se saponátem na nádobí.

Chcete-li se vyhnout tomu, aby byly vaše plastové boxy samá skvrna, nedávejte do nich potraviny, o kterých víte, že skvrny zanechávají.

Na čištění v kuchyni použijte:

TIP na profesionální přípravky pro čištění v kuchyni

Přípravek Cleamen 210 gastron 1 l odstraňuje nečistoty a mastnotu ze všech druhů povrchů v kuchyni včetně nerezových a laminátových povrchů. Má silný odmašťovací efekt, takže s ním vyčistíte i digestoře.

Připáleniny na sporáku nebo troubě odstraníte přípravkem Cleamen 240 na trouby a grily 1,1 kg.

 1. Přípravek můžete aplikovat při silném znečištění neředěný nebo v případě běžného znečištění jej zřeďte dle návodu na etiketě.
 2. Naneste přípravek Cleamen 210 gastron 1 l ze vzdálenosti asi 20 cm na čištěný povrch. Můžete použít i zpěňovač, který z tekutého prostředku vytvoří pěnu, která na povrchu působí delší dobu a nestéká ze svislých ploch.
 3. Nechte chvíli působit.
 4. Poté setřete rozpuštěné nečistoty mikrovláknovou utěrkou.
 5. Na houževnaté nečistoty a mastnotu můžete použít kartáček nebo čistící ruční pad (abrazivní horní vrstva mycích houbiček na nádobí).
 6. Povrch omyjte čistou vodou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru