Jak odstranit skvrny od make-up a kosmetiky z koberce?

Nechtěně jste vylili tekutý make-up, vysypal se vám pudr nebo oční stíny na koberec? Přečtěte si naše užitečné rady, jak odstranit skvrny od make-upu a kosmetiky z koberce.

Jak odstranit skvrny od make-up a kosmetiky z koberce?
Jak odstranit skvrny od make-up a kosmetiky z koberce?

Šetrné odstranění kosmetiky z koberce

Každá žena chce být krásná a tak přicházejí na řadu pomocníci, kteří si poradí se zvýrazněním kontur našeho obličeje i s nádherně opálenou pokožkou, i když za okny už dávno vládne podzim. Nedílnou součástí kosmetické taštičky jsou podkladové báze, séra, korektory, make-up, pudr, tvářenka, stíny, linky, řasenka, rtěnka nebo alespoň lesk. Co ale dělat, pokud se některé výše uvedené líčidlo dostane na koberec?


Jak odstranit různé druhy líčidel z koberce

Každé líčidlo bude reagovat na různé typy čistících roztoků různě. Úspěšné odstranění líčidel z koberce značně závisí na tom, zda víte, který roztok funguje nejlépe.

Co budete potřebovat?

 • Čisticí roztok na koberce: univerzální čistič koberců (například Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml) pro všechny typy vláken nejdříve použijte na nenápadném místě, kvůli zjištění stálobarevnosti.
 • Odstranění rtěnky z koberce: Pro odstranění rtěnky z koberce použijeme alkohol (IPA – Izopropylalkohol) nebo odstraňovač barvy. Pro vlnu použijeme kapalinu pro chemické čištění.
 • Odstranění řasenky a očních linek z koberce: Budeme potřebovat ¼ čajové lžičky mýdla na nádobí. V redakci se nám osvědčilo tuhé mýdlo na nádobí Tierra Verde Mytí v kostce, smíchané s 1 šálkem teplé vody.
 • Tekutý základ: 3% roztok peroxidu vodíku nebo nehořlavý roztok pro chemické čištění.
 • Odstranění tvářenky, očních stínů nebo pudru z koberce: Použijeme 5-6 kapek jemného pracího prostředku smíchaných s 1 šálkem studené vody.
 • Odstranění laku na nehty: Bezacetonový odstraňovač laku na nehty bez barvy a vůně. (otestujte odstraňovač na skrytém místě, abyste se ujistili, že nezvedá barvu koberce nebo „netaví“ vlákna)
 • Bílý hadřík na praní. (Vyhněte se používání prádla nebo ručníků s barvami nebo potisky, protože barva může prosakovat do koberce a způsobit další obtížné skvrny.)
 • Bílé papírové ručníky.
 • Láhev s rozprašovačem.
 • Plastová lžíce.

Jak odstranit skvrnu?

 1. Z koberce nejdříve šetrně odstraňte přebytečný make-up hadříkem nebo plastovou lžičkou. Dávejte přitom pozor, abyste skvrnu nerozmělnili do vlákna.
 2. Nalijte malé množství čistícího roztoku na čisticí hadřík. Ujistěte se, že je vlhký, ale ne nasycený.
 3. Před ošetřením skvrny otestujte malou, nenápadnou oblast koberce čisticím roztokem, abyste se ujistili, že váš koberec roztok dobře snáší.
 4. Otřete skvrnu čistícím roztokem tak, že budete vlákna pevně zvedat nahoru. Nikdy vlákna netřete, protože byste mohli zahnat skvrnu hlouběji do koberce.
 5. Opakujte, dokud skvrnu neodstraníte nebo dokud se z hadříku neodstraní žádná barva.

Co dělat, když make-up na koberci zaschnul?

U tekutého make-upu, který se nechal zaschnout do vláken koberce, může být nutné nechat roztok peroxidu vodíku působit na skvrně hodinu nebo déle, aby se skvrna před odstraněním uvolnila. Naneste peroxid vodíku na hadřík a nechte působit přímo na skvrně. Pokud používáte roztok pro chemické čištění, před použitím si přečtěte a dodržujte všechny pokyny a varování na produktu.

Místo lehce postříkejte čistou vodou z rozprašovače. Osušte bílým hadříkem a odstraňte zbývající nečistoty.

Na mokré místo položte několik čtverečků papírového ručníku a zatěžkejte jej knihou nebo jiným těžkým předmětem. Nechte to několik hodin ručník přitlačený, aby absorbovala přebytečnou vodu. Odstraňte zátěž a ručníky a nechte oblast uschnout na vzduchu.

Když je oblast zcela suchá, důkladně vysajte, abyste obnovili texturu a odstranili všechny zbývající zbytky.

Další tipy a rady

Další metody odstraňování laků na nehty

Nastříkejte lakem na vlasy a osušte pro odstranění skvrn

Smíchejte 1 polévkovou lžíci amoniaku s ¼ šálku peroxidu vodíku, skvrnu navlhčete a zakryjte igelitovým pytlíkem a na něj položte závaží. Nechte přes noc působit. Ráno stačí opláchnout vodou!

Nepoužívejte čpavek na koberce z přírodních vláken!

Pro vlněné koberce použijte rozpouštědlo pro chemické čištění, osušte, opláchněte vodou a vysajte do sucha.

Účinné metody odstraňování rtěnky

 • Naneste žlučové mýdlo (například Dr. Beckmann Žlučové mýdlo na skvrny 100 g) a setřete skvrnu čistým hadříkem. U rtěnek na olejové bázi zapracujte mýdlo na skvrnu prsty a seškrábněte lžící. Zbytek vyčistěte přípravkem Jelen na ruční praní z mýdla 500ml smíchaným s teplou vodou.
 • Okolní oblast znečištění nenamáčejte čistícím roztokem. Tak můžete skvrnu nechtěně zvětšit nebo zhoršit. Pokud používáte alkohol, může proniknout až k podkladu a zničit latexovou vazbu.
 • Nikdy nepoužívejte čisticí roztok, který obsahuje lanolin nebo bělidlo, protože to může poškodit váš koberec.
 • Vždy si přečtěte a dodržujte všechny pokyny pro péči a varování poskytnuté výrobcem koberce.
 • Koberce a koberce s přírodními vlákny a/nebo určitými barvivy mohou vyžadovat speciální ošetření. I když máte sebemenší pochybnosti, vždy se obraťte na odborníka na čištění a požádejte o radu nebo servis.

Čištění make-upu z přírodních koberců

Jestliže máte doma orientální koberec, nebo je vyroben z vlny či hedvábí, důrazně doporučujeme nechat skvrnu odstranit odborně. Tyto typy koberců jsou velmi jemné a nemusí být stálobarevné. Ujistěte se, že vámi vybraný specialista má s čištěním koberců s typy skvrn od make-upu dostatečné zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o typu materiálu, ze kterého je váš koberec nebo orientální koberec vyroben, zkontrolujte štítek nebo se obraťte na prodejce vašeho koberce.

Tip na závěr

Jestliže se vám právě podařila skvrna z koberce odstranit, vyhněte se chůzi po vlhké oblasti na koberci. Ujistěte se, že všechna místa, která jste čistili, jsou suchá, než po nich budete chodit (vlhká vlákna koberce přitahují více nečistot než suchá a můžete skončit s větší skvrnou, než jste očekávali.

Čištění koberce speciálním přípravkem

 1. Před čištěním koberec důkladně vysajte vysavačem.
 2. Nejprve na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek neodbarvuje koberec.
 3. Připravte si kbelík nebo hlubší lavor.
 4. Prostředek na ruční čištění koberců Vanish Gold šampon na koberce 500 ml zřeďte s vodou v poměru 1 díl Vanishe a 9 dílů vody o teplotě 40 °C.
 5. Rychlým mícháním roztok vyšlehejte do pěny.
 6. Pěnu naneste na koberec buď kartáčem nebo molitanovou houbou. Vyvarujte se přílišnému provlhčení koberce.
 7. Skvrny zkuste odstranit přípravkem Dr. Beckmann čistič na skvrny z koberců s kartáčem 650 ml.
 8. Po úplném zaschnutí uschlou pěnu s nečistotami vysajte vysavačem.

Speciální odstraňovače skvrn od make-up

Čištění skvrn z oblečení

 1. Postupujte dle návodu na obalu přípravku.
 2. Použijte některý z těchto čističů:
 3. Podložte skvrnu bílou suchou savou utěrkou, kterou položíte na malý talířek.
 4. Na skvrnu naneste čistič a nechte působit několik minut (10-15 minut), aby se skvrna začala rozpouštět.
 5. Nenechte čistič na skvrně zaschnout, můžete skvrnu přikrýt dalším talířkem.
 6. Po 10-15 minutách nahraďte spodní utěrku, do které se rozpuštěné nečistoty začaly vsakovat, novou suchou savou utěrkou.
 7. Začněte z horní strany skvrnu odtupovávat a proklepávat další tentokrát vlhkou utěrkou, až skvrna zmizí. Tupujte od okrajů do středu.
 8. Po odstranění skvrny vymáchejte ve studené vodě.
 9. Poté vyperte ručně nebo v pračce pracím prostředkem.

Čištění skvrn z koberců, sedaček

 1. Tekutiny odsajte savou utěrkou, tuhé nečistoty seškrábněte lžičkou.
 2. Skvrnu odstraňujte tupováním, nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
 3. Na savou bílou utěrku naneste čistič skvrn HG extra silný čistič skvrn 500 ml nebo Dr. Schutz Fleck & Weg 100 ml.
 4. Skvrnu odtupovávejte od okrajů ke středu. Tupujte opakovaně čistou plochou utěrky.
 5. Po odstranění skvrny místo přečistěte čistou vodou, přebytečnou vlhkost odtupujte suchou utěrkou a na závěr přiložte suchou utěrku a zatižte ji a pravidelně vyměňujte za suchou.
 6. Podrobný postup i s videonávodem: postup odstraňování skvrn.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru