Jak odstranit vosk ze svíčky z podlahy?

Svíčky udělají doma krásnou atmosféru. Ale stačí chvilka nepozornosti a rozehřátý vosk se rozlije na podlahu. Jak odstranit vosk z dlaždic, vinylu či koberce?

Jak odstranit vosk ze svíčky z podlahy?
Jak odstranit vosk ze svíčky z podlahy?
Smiley.toerist, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jak odstranit vosk z podlahy?

Svíčky jsou nepostradatelným doplňkem pro navození příjemné, uklidňující atmosféry u vás doma. Jenže stačí chvilka nepozornosti a neopatrnost při manipulaci se svíčkou a vosk už je na podlaze. Jak co nejšetrněji a hlavně dokonale odstranit vosk z podlahy? Běžné setření hadříkem zde totiž nepomůže. Nezbude nic jiného, než si přečíst několik užitečných rad a vyzkoušet jednotlivé metody přímo na vaší podlaze.


S čištěním vosku začněte co nejdříve

Pokud už se nějaká ta kaňka na podlaze objeví, s jejím odstraněním dlouho neotálejte. Rozhodně nečekejte, až vosk zaschne. U porézních podlahových krytin se může vosk dostat hodně hluboko do struktury materiálu a odstranění pak není vůbec snadné. Vrstvy vosku byste sice odstranili, ale v okolí voskové skvrny může zůstat odlišné zbarvení podlahy. Základní pravidlo pro odstranění vosku z podlahy zní, odstraňovat bez zbytečného otálení.

Papírová metoda

Rozlití vosku je velmi časté. Nemusíte nutně svíčku přemisťovat. Stačí prudké sfouknutí plamene a už je potřísněný nejen stůl, ale i podlaha. K vyčištění vosku můžete použít například papírovou metodu. 

Budete potřebovat:

Jak na odstranění vosku papírovou metodou

 • Položte přes vosk kousek hnědého papíru. Můžete použít také papírovou nákupní tašku. Ale tu otočte naruby, aby se barviva nacházela uvnitř.
 • Žehličku zapněte na nejnižší stupeň a jemně ji posouvejte po papírovém sáčku. Vosk se rozpustí a bude absorbován papírem. Pokud je vosku hodně, otočte papír podle potřeby na čisté místo.
 • Jestliže jste si pro odstranění vosku papírovou metodou vybrali vysoušeč vlasů, držte jej několik centimetrů od papíru a pomalu s ním pohybujte po dané oblasti. Vosk se rozpustí a bude absorbován papírem.
 • Jakmile z papíru odstraníte tolik vosku, kolik můžete, použijte plastovou škrabku (dobře funguje plastová lžička) a seškrábněte zbytek změkčeného vosku.
 • Pokud zůstane skvrna od barviva, naneste na hadřík malé množství isopropylalkoholu (IPA – Izopropylalkohol) a skvrnu otřete. Otáčejte hadříkem na čisté místo, zatímco se na něj přenáší barvivo.

Metoda škrabky

Pokud není podlaha strukturovaná, vosk z ní odstraníme poměrně jednoduše za pomocí škrabky. Ta však musí být měkká, aby nedošlo k mechanickému poškození podlahy. Pokud nemáte doma plastovou špachtli, vyberte jiný, podobný „nástroj“.

Budete potřebovat:

 • Vysoušeč vlasů
 • Plastová škrabka
 • Skutečná plastová škrabka
 • Dárková karta
 • Plastová lžička
 • IPA – Izopropylalkohol

Jak na odstranění vosku pomocí škrabky?

 • Aby vosk povolil, použijte fén. Držte jej několik centimetrů od vosku. (ne příliš blízko, jinak byste mohli poškodit povrch podlahy – platí u vinylu)
 • Po změknutí vosku ho pomocí škrabky jemně seškrábejte. Při škrábání nepoužívejte hrubou sílu. Mohlo by dojít k mechanickému poškození podlahy.
 • Pokud zůstane skvrna od barviva, naneste na hadřík malé množství isopropylalkoholu (IPA – Izopropylalkohol) a skvrnu otřete. Otáčejte hadříkem na čisté místo, zatímco se na něj přenáší barvivo.

Metoda ledu

Vosk se dá dobře odstranit i v případě, pokud je dostatečně studený. K tomu je zapotřebí kostka ledu.

Budete potřebovat:

 • Ledové kostky
 • Plastová škrabka
 • Skutečná plastová škrabka
 • Dárková karta
 • Plastová lžička

Jak na odstranění vosku pomocí ledu

Aby vosk dobře ztvrdl, potřete ho kostkou ledu. Pomáhá držet kostku ledu papírovou utěrkou, aby vám nestudila prsty a teplo vašich prstů nezpůsobilo rychlejší tání. Jakmile je vosk zcela vytvrzený, opatrně jej odštípněte plastovou škrabkou. Pokud zůstane skvrna od barviva, naneste na hadřík malé množství isopropylalkoholu a skvrnu otřete. Otáčejte hadříkem na čisté místo, zatímco se na něj přenáší barvivo.

Další tipy:

Používáte-li svíčky pravidelně, snažte se pořídit svíčky, které nejsou na ropné bázi, protože mají tendenci obsahovat barviva, která se s větší pravděpodobností zabarví, pokud se vosk rozlije.

Pokud nemáte žádný isopropylalkohol, můžete místo něj použít obyčejnou vodku. Nepoužívejte líh, protože obsahuje přísady, včetně barviv, které by mohly zašpinit nebo poškodit vinyl. Fungovat může i dezinfekce rukou, která obsahuje alkohol.

Odstranění vosku z koberce

Co když se vosk dostal na váš koberec? Nezoufejte! I z textilu se dá vosk poměrně snadno a rychle odstranit. Jestliže se vosk dostal na rohožku, prostírání, koberec nebo jiný typ textilu, vezměte žehličku a savý papír. Pak už stačí postupovat podobně, jako u tvrdé podlahy. Na vosk položte papír a pomalu přejíždějte rozžhavenou žehličkou na nejnižší stupeň. Vosk by se měl začít pomalu vsakovat. Pokud trocha vosku na textilu zůstala, proces čištění opakujte.

Speciální odstraňovače skvrn od krému na boty, sazí, uhlí, vosku

Čištění skvrn z oblečení

 1. Postupujte dle návodu na obalu přípravku.
 2. Použijte čistič Dr. Beckmann ďáblík na skvrny dehet, vosk, mazivo 50 ml.
 3. Podložte skvrnu bílou suchou savou utěrkou, kterou položíte na malý talířek.
 4. Na skvrnu naneste čistič a nechte působit několik minut (10-15 minut), aby se skvrna začala rozpouštět.
 5. Nenechte čistič na skvrně zaschnout, můžete skvrnu přikrýt dalším talířkem.
 6. Po 10-15 minutách nahraďte spodní utěrku, do které se rozpuštěné nečistoty začaly vsakovat, novou suchou savou utěrkou.
 7. Začněte z horní strany skvrnu odtupovávat a proklepávat další tentokrát vlhkou utěrkou, až skvrna zmizí. Tupujte od okrajů do středu.
 8. Po odstranění skvrny vymáchejte ve studené vodě.
 9. Poté vyperte ručně nebo v pračce pracím prostředkem.

Čištění skvrn z koberců, sedaček

 1. Tekutiny odsajte savou utěrkou, tuhé nečistoty seškrábněte lžičkou.
 2. Skvrnu odstraňujte tupováním, nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
 3. Na savou bílou utěrku naneste čistič skvrn (HG extra silný čistič skvrn 500 ml nebo Dr. Schutz Fleck & Weg 100 ml nebo na tvrdošíjné skvrny Dr. Schutz CC Fleckenspray odstaňovač skvrn 200 ml).
 4. Skvrnu odtupovávejte od okrajů ke středu. Tupujte opakovaně čistou plochou utěrky.
 5. Po odstranění skvrny místo přečistěte čistou vodou, přebytečnou vlhkost odtupujte suchou utěrkou a na závěr přiložte suchou utěrku a zatižte ji a pravidelně vyměňujte za suchou.
 6. Podrobný postup i s videonávodem: postup odstraňování skvrn.

Na skvrny od krému na boty, sazí, uhlí, vosku použijte:


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru