Jak odstranit z oděvu lepidlo z tavné pistole?

Pokud se vám při domácím tvoření stane, že na oděv nebo ubrus ukápne lepidlo z tavné pistole, nezoufejte. Přinášíme vám návod, jak skvrnu odstranit. Není to snadné a zabere to trochu času, ale jde to!

Jak odstranit z oděvu lepidlo z tavné pistole?
Jak odstranit z oděvu lepidlo z tavné pistole?

Máte 2 možnosti – tavné lepidlo lze odstranit za tepla, podobně jako vosk, nebo zmrazením, podobně jako například žvýkačku.

Doporučené čističe skvrn při praní prádla:

Odstranění tavného lepidla zmrazením

Tato metoda využívá toho, že pokud tavné lepidlo zmrazíte, velmi zkřehne a drolí se.

Postup je následující:

 1. Oděv či textilii umístíme alespoň na 1 hodinu do mrazáku.
 2. Opatrně pomocí lžičky nebo příborového nože odlamujeme kousky lepidla, dokud nebude zcela odstraněno. Dejte pozor, abyste nepoškodili látku samotnou – ideální je škrábat lžičkou nebo nožem po povrchu skvrny, aby se pomalu odrolila.
 3. Pokud po lepidle zbude tenká vrstva zatavená do látky, místo mechanického odstranění ji rozpustíme acetonem. Pozor, před aplikací acetonu je nutné na skrytém místě vyzkoušet stálobarevnost ošetřované látky!Navlhčíme hadřík acetonem a pomalu na skvrnu přikládáme, aby měl aceton čas skvrnu rozpustit.
 4. Po hadříku s acetonem přitlačíme na ošetřené místo suchý bavlněný hadřík, který dobře saje, a rozpuštěné lepidlo v acetonu jím postupně odsajeme.
 5. Postup opakujeme tak dlouho, dokud není lepidlo zcela odstraněno.
 6. Nakonec oděv nebo textilii přepereme ve vlažné vodě s běžným pracím prostředkem a necháme uschnout, tak jak jsme zvyklí.

Odstranění tavného lepidla žehličkou

Při použití této metody využíváme tepelné tavnosti lepidla.

Postup je následující:

 1. Na žehlicí prkno rozprostřeme pruh bavlněné látky. Myslete na to, že tuto látku na konci procesu vyhodíte, protože bude znehodnocena lepidlem.
 2. Položíme znečištěný oděv nebo textilii skvrnou dolů na bavlněný pruh.
 3. Skvrnu přežehlíme horkou žehličkou. Žehlička musí na skvrnu působit min. 10 – 20 vteřin, napařování musí být vypnuté. Při nastavení teploty žehličky respektujeme druh textilie, abychom ji nespálili.
 4. Opatrně odloupneme oděv nebo textilii z bavlněného podkladu.
 5. Na žehlicí prkno umístíme další nepotřebný kus bavlny a postup opakujeme, dokud není lepidlo zcela odstraněno.
 6. Pokud po lepidle zbude tenká vrstva zatavená do látky, místo mechanického odstranění ji rozpustíme acetonem. Pozor, před aplikací acetonu je nutné na skrytém místě vyzkoušet stálobarevnost ošetřované látky!Navlhčíme hadřík acetonem a pomalu na skvrnu přikládáme, aby měl aceton čas skvrnu rozpustit.
 7. Po hadříku s acetonem přitlačíme na ošetřené místo suchý bavlněný hadřík, který dobře saje, a rozpuštěné lepidlo v acetonu jím postupně odsajeme.
 8. Postup opakujeme tak dlouho, dokud není lepidlo zcela odstraněno.
 9. Nakonec oděv nebo textilii přepereme ve vlažné vodě s běžným pracím prostředkem a necháme uschnout, tak jak jsme zvyklí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru