Jak pečovat o oblečení z merino vlny?

Oblečení z merino vlny je vyhledávané pro své výborné funkční vlastnosti. Ta se používá pro výrobu úpletů, z nichž se šije funkční spodní prádlo a termo oblečení. Hlavní předností je zejména vlastnost, že ani při opakovaném propocení oděv nezapáchá. Je tedy ideální pro sportování, cestování a všechny outdoorové aktivity. O oděvy, které obsahují merino vlnu, je třeba vhodně pečovat.

Vlna Merino
Vlna Merino
distelfliege, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Merino je plemeno ovcí

Vlna merino se získává z jednoho z řady plemen ovce domácí, které pochází pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se ve středověku dostalo do Španělska. Název merino může souviset se španělským výrazem ovejas merinos, což znamená putující ovce, nebo s dynastií marockých sultánů Marínovců. Je zajímavé, že až do počátku 19. století se ovce merino nesměly ze Španělska vyvážet. Na jejich chov měli Španělé monopol. V současné době se toto plemeno chová také v Austrálii a na Novém Zélandu. Merinové ovce mají bílou, béžovou nebo světle šedou barvu srsti a typický je pro ně obličej porostlý vlnou až po čenich.


Na co se merino vlna používá?

Jak jsme se již zmínili, merino vlna je ideálním materiálem pro výrobu oděvů, u kterého uživatel vyžaduje odolnost, dobrou savost, hypoalergenní vlastnosti, ochranu před UV zářením, hřejivost. Z merino vlny se spřádá vlákno, které se pak používá na výrobu pletenin a látek, často i ve směsi s jinými vlákny. V obchodech můžete koupit spodní prádlo, funkční prádlo, outdoorové oblečení, funkční ponožky, rukavice, čepice, svetry, bundy, větrovky, které merino vlnu obsahují.

Proč je oblečení z merino vlny tolik oblíbené?

Merino vlna je přírodním materiálem. Je tedy možné ji považovat za udržitelnou a ekologickou. To je její velkou výhodou. Oproti syntetický materiálům má sice kratší životnost a je dražší, tato negativa však vyváží její vlastnosti, jimiž vyniká. Je hřejivá, a to i za mokra. To ocení zejména sportovci. Disponuje výbornými termoregulačními vlastnostmi, snadno se udržuje a ocení ji ti, kteří mají citlivou pokožku se sklonem s ekzémům.

Jak prát oblečení s merinou vlnou?

Když si pořídíte oděvy s obsahem merino vlny, je třeba dbát doporučení výrobce, jak ho správně ošetřovat. Většina oblečení se totiž pere maximálně na 30 až 40 °C. Teplejší voda by ho mohla poškodit. Na praní lze využít automatickou pračku s programem pro vlnu nebo ruční praní. Ten chrání oděv před nadměrným mechanickým opotřebením. Pravidlem je prát oděv obrácený naruby.

Dalším doporučením je nenaplňovat buben pračky na maximální objem, ale nechat prádlu dostatečný prostor, aby nedošlo k jeho poškození. Vlněné oblečení je vhodné jemně vyždímat v ruce bez použití kroucení, případně prát při nízkých otáčkách v pračce. Nejlépe je nastavit 800 nebo 600 otáček.  Nedoporučuje se používat prací prášky obsahující enzymy, bělidla nebo prostředky, jež jsou alkalické.

Výběr vhodného pracího prostředku

Co se týká volby pracího prášku, je třeba vybrat takový, který je určený přímo pro vlnu a merino. Takový je například Jelen prací gel na vlnu a merino 1,35 l, který svetry vypere tak, že jsou po vyprání hebkém a měkké.

Podobně působí Madel Lana Tekutý prostředek na vlnu a hedvábí.

Vsadit lze také na osvědčenou značku Perwol Care Refresh prací gel na vlnu a jemné tkaniny, která výborně neutralizuje nepříjemné pachy oblečení.

Jestli se ptáte, jakou aviváž na oblečení z merino použít, tak zde je třeba důrazně upřesnit, že aviváž se zásadně nepoužívá. Znehodnotila by totiž funkční vlastnosti oblečení. Vlákno z ovčí merino vlny je duté a se strukturou, což mu dodává jeho unikátní vlastnosti.

Pokud by se použila aviváž, ta by strukturu zalepila a zhoršila tak termoregulační vlastnosti vlny i její schopnost pohlcovat vlhkost.

Aviváž tedy povolená není, ale v rámci pravidelné údržby vlněného oblečení je možné aplikovat na něho lanolin, který zvyšuje přirozené ochranné bariéry vlny. Na trhu je například k dostání Wool Balsam Lanolin na ovčí rouno.

Jak sušit prádlo z merino vlny?

Při praní vlněného prádla je nutné věnovat péči i jeho sušení. Zde vám bude elektrická sušička k ničemu, protože do ní toto oblečení nepatří. Srazilo by se v ní.

Nejlepší je nechat ho prosychat volně rozložené na sušáku.

Nesvědčí mu ani přímé sluneční paprsky nebo sušení na radiátoru. Před sušením se doporučuje pomačkané oděvy vytvarovat do správného tvaru. Vlna totiž drží ten tvar, ve kterém uschne.

Jak žehlit vlněné oblečení?

O vlněném prádle lze směle říct, že se přirozeně nemačká. Proto je dobré věnovat pozornost tomu, v jakém stavu schne.

Je lepší ho při sušení vyrovnat, pak odpadá nutnost ho žehlit.

Jestliže si bez žehlení neumíte představit nosit oblečení, tak to vlněné je možné žehlit jen na nejnižší stupeň na program vlna a hedvábí.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru