Jak se zbavit šatních a potravinových molů?

Zbavit se šatních a potravinových molů je velmi náročné. Ať už si za domov vzali vaši skříň nebo spíž, je nejvyšší čas zasáhnout všemi možnými domácími i chemickými prostředky.

Rozeznejte šatního mola od potravinového

Ačkoliv jsou si hodně podobní, existují dva druhy molů. Ve spíži bude mol potravinový, ve skříni najdeme mola šatního.


Zaměřeno na mola šatního

Mol šatní miluje tmavé a suché prostředí. Larvy klade do přírodních materiálů, zejména pak do bavlny a vlny. Tento druh molu dokáže nenápadně zlikvidovat velkou část vašeho šatníku ještě dříve, než na něj přijdete. Největší riziko hrozí vašim kabátům a vlněným svetrům, které během léta nenosíte.

Veškeré oblečení, které máte uloženo nebo pověšeno bez hnutí delší dobu, je doslova rájem pro šatního mola. Ten totiž nepotřebuje přijímat vodu. V horkých měsících mu ve vašem kabátě nic nechybí a jeho larvy se rychle množí. Napadl šatní mol váš oblíbený značkový kabát? Neutrácejte zbytečně za drahé chemikálie.

Mol šatní
Mol šatní
Syrio, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pozor na další textilie ve vašem domě

Mol šatní není strašákem pouze ve vaší skříni. Docela dobře se mu daří také ve vláknech vlněných koberců, v závěsech, dekorativních polštářích a jiných textiliích. Na rozdíl od myší jsou moli svou přítomností nenápadní a nikoho neděsí. O to více bychom si na ně měli dávat pozor. Výskyt molů není v domácnosti sezónní záležitostí, je možné je objevit během celého roku. A patří mezi největší domácí škůdce

Jak účinně bojovat proti šatním molům?

Prevence

Nejoblíbenějším místem pro mola šatního jsou tmavá, teplá místa. Rád se usazuje ve skříních a šatnách, kde je nevětrané a málo používané oblečení. Moli nemají rádi světlo a hluk. Vyruší je i pouhé otevření šatní skříně. Oblečení čas od času přeskládejte. Moderní pračky nabízejí parní čištění. To je ideální prevencí proti molům.

Vytvářejte podmínky, které se molům nelíbí

 • pusťte domů čerstvý vzduch – a to i v chladných či mrazivých dnech
 • roztahujte závěsy a žaluzie – pravidelné světlo moly nenechá v klidu
 • větrejte oblečení – především sezónní, které aktuálně nenosíte
 • oblečení důkladně vysušte – nikdy do skříně nedávejte vlhké prádlo
 • perte pravidelně – i to oblečení které příliš často nenosíte
 • vyhněte se tapetám v šatně – ty jsou totiž rájem pro mola šatního
 • odstraňte krabice a igelitové obaly – moli se jimi prokoušou

Babské rady, jak se zbavit mola šatního

Naše babičky dobře věděly, co účinně platí na mola šatního. Věřte, že při dodržení těchto levných rad se moli vašemu šatníku vyhnou obloukem:

Nasbírejte si levanduli – pro rychlou pomoc pomůže čerstvá, pro dlouhodobý účinek doporučujeme levanduli sušenou.

Nastrašte mističky s octem, víkem či pivem – moly tyto tekutiny přitahují a jednoduše se v nich utopí.

Rozsypte na dno skříně pepř – ať už mletý či celý.

Smrková větvička a mýdlo – se doporučujeme nadrtit a umístit mezi ramínky zavěšené v tenkém sáčku.

Pravidelně větrejte skříň – až půjdete do práce, skříň nechte otevřenou.

Chemická likvidace molu šatního

Další možností, jak se zbavit molů, je použití kvalitních chemických přípravků. Ty doporučujeme ve chvíli, kdy zjistíte větší množství molů ve vaší skříni. Pro domácí použití se používají pasti s feromony a lapače s lepivým povrchem, obsahující insekticidy, například vyzkoušejte osvědčený přípravek DressBand šatní mololapka.

Pokud potřebujete vyhnat mola šatního také z ostatních textilií v bytě, pak doporučujeme profesionální dezinsekční přípravky, nástrahy a postřiky, jako je dýmovnice, postřikové či pyretroidní emulzní koncentráty.

TIP: Přípravek na mola šatního pro domácí použití: Cytrol Dust (insekticidní popraš).

Zaměřeno na mola potravinového

Potravinové moly (správné označení je však Zavíječ moučný) si nejčastěji domů přineseme spolu s nákupem. Většina z nás potraviny důkladně nezkoumá a mnohdy není ani v našich silách, abychom se tomu ubránili. Potraviny mohou být kontaminovány malými larvami v balících mouky, oříšků, apod. Během krátkého okamžiku se začnou množit a v kuchyni poletují malí motýlci. Většina potravin už je v té chvíli znehodnocena. Ačkoliv potravinoví moli nepatří mezi přenašeče nebezpečných chorob, napadené potraviny nedoporučujeme skladovat.

Zajímavostí je, že vaší spíží mnohdy nepohrdne ani šatní mol, který si libuje v obilných cereáliích. Vzhledem k tomu, že se potravinoví moli vyskytují v potravinách, není možné je likvidovat chemickými prostředky.

Zavíječ moučný (potravinový mol)
Zavíječ moučný (nesprávně se označuje také jako potravinový mol)
xpda, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak účinně bojovat proti potravinovým molům?

Prevence

S potravinovým molem je oproti šatnímu molu těžké bojovat. Neživí se keratinem, ale lidskými potravinami, proto je jeho výskyt mnohem častější a o to náročnější zbavit se ho nadobro. Předcházet jeho výskytu můžete prevencí. Při každém nákupu potraviny řádně zkontrolujte, sypké potraviny prosejte přes sítko.

Udělejte si doma takové podmínky, které moli nemají rádi

 • kontrolujte vždy důkladně všechny právě přinesené potraviny
 • pravidelně sledujte potraviny ve spíži
 • potraviny, které už nebudete konzumovat, odstraňte
 • skladujte potraviny v uzavíratelných obalech

Jak postupovat při napadení potravin?

Znehodnocené potraviny vždy vyhoďte. Jejich konzumace však nezpůsobí žádné zdravotní komplikace. Mohou se v nich ale vyskytovat výkaly v podobě malých kuliček, hedvábná vlákna utkaná housenkami a zbytky zárodků, které mohou vyvolat alergické reakce. Jestliže takové stopy doma najdete postupujte následovně:

 • kontaminované potraviny ihned vyhoďte
 • důkladně vymyjte a vydesinfikujte skříně
 • vysajte vajíčka a larvy i ze škvír, kde by mohly být ukryté
 • použijte přípravek proti molům v podobě lapače na bázi feromonů (například Feroset tetra proti molům)

Babské rady proti potravinovým molům

I u potravinových molů jsou osvědčené babské rady, které účinně pomáhají. Určitě do spíže nezapomeňte umístit hřebíček, cedrové dřevo, citronovou kůru, levanduli a pepř. Podle některých příruček dokonce fungují i obyčejné noviny, protože obsahují tiskařskou čerň, kterou moli nemají rádi.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru