Koupelna již dávno není vnímána pouze jako místo určené pro naši hygienu. Velká většina z nás ji bere jako místo, kde můžeme, po náročném dni, načerpat energii a kde si můžeme odpočinout. Vizitkou každé koupelny je dokonale čistá vana. Aby však byla stále jako nová, je potřeba jí věnovat náležitou péči. Na povrchu vany se totiž usazují nečistoty, které ze sebe smýváme, zbytky sprchové kosmetiky nebo mýdla, mastnota a samozřejmě vodní kámen. Občas se objeví i rez. Jak se tedy starat o vanu, aby byla stále čistá?
Pravidelná očista s domácími prostředky
Samozřejmostí je oplachování a mytí po každé koupeli. Vždy je potřeba opláchnout zbytky mýdla, šamponu nebo drobné částečky prachu, které zůstaly na povrchu vany po koupeli. Důkladnější mytí bychom měli provádět jednou za týden. Pro dokonalou hygienu můžeme použít chemické přípravky, které jsou k dostání v obchodě, nebo si vystačíme s tím, co máme doma.
Očista povrchu vany pomocí octa
Ocet funguje nejen jako čistič nepoddajných skvrn, ale zároveň i jako dezinfekce. Pomůže i v boji proti vodnímu kameni, rzi či zápachům, zničí škodlivé bakterie.
- Můžeme si připravit roztok vody, octa a trochy saponátu a tím vyčistit povrch vany.
- Další možností je napustit vanu horkou vodou, do které nalijeme 2 litry octa a přidat můžeme 4 lžíce jedlé sody. Necháme působit alespoň 3 hodiny. Vodu pak vypustíme, vanu osprchujeme a vytřeme houbičkou namočenou v prostředku na nádobí.
POZOR! Při čištění bychom neměli používat drátěnku nebo houbičky s hrubým povrchem. Tyto prostředky by mohly povrch vany poškodit. Také prostředky na bázi písku, nebo jejichž součástí jsou těkavé látky, alkohol či koncentrované kyseliny, nejsou vhodnou volbou.
Jak vyčistit starou smaltovanou vanu?
- Velmi účinné je čištění pomocí obyčejného octa a horké vody. Postačí nanést ocet na povrch vany a nechat působit asi 15 minut. Následně opláchneme teplou vanou.
- Kromě samotného octa jej můžeme použít i pro přípravu pasty ve směsi s jedlou sodou. Vytvoříme si jemnou kašičku, kterou naneseme na potřebná místa, necháme působit 15 minut a pak vanu pečlivě umyjeme teplou vodou.
- Druhá varianta sody a octa – napustíme plnou vanu vody, vsypeme do ní 4 lžíce sody a vlijeme 3 litry octa. Necháme působit 3 – 4 hodiny.
- Další možností je kyselina citronová a jedlá soda. Do misky vsypeme 3 lžíce jedlé sody a smícháme ji s malým množstvím vody tak, aby vznikla pasta. Navlhčíme povrch vany, jemnou houbičkou nanesme pastu a necháme působit 20 minut. Mezi tím si rozpustíme 1 lžíci kyseliny citronové ve sklenic vody. Po uplynutí potřebné doby naneseme houbičkou roztok na vanu a tu pak pečlivě opláchneme teplou vodou.
POZOR! Smaltový povrch vany nikdy nečistíme škrabkou, hrubou houbičkou, drátěnkou nebo přípravky abrazivního charakteru. Mohli bychom jej velmi snadno poškrábat.
Jak odstranit rez ze staré zrezlé smaltované vany?
Na smaltovém povrchu se mohou objevit i rezavé skvrny. Ty způsobuje tvrdá voda, s vyšším obsahem železa, které na povrchu vany zasychá.
- Šikovným pomocníkem je vinný ocet ve směsi se solí. Připravíme si směs, která obsahuje 50 ml vinného octa a 1 lžíci soli. Tu naneseme na rezavá místa a necháme působit 30 minut.
- Další možností je brambora a mýdlo. Rozkrojíme velkou bramboru, ponoříme ji rozkrojenou částí do tekutého mýdla nebo rozpuštěného mýdla tuhého a omýváme rezavá místa.
- Někdy se vyplatí renovace vany pomocí nového nátěru.
Jak vyčistit akrylátovou (plastovou) vanu?
Plast (akrylát) je materiál, který se pro povrch vany používá velmi často. Pro čištění nesmíme používat drsné povrchy, přípravky na bázi alkoholu, chemikálie nebo koncentrované kyseliny. Opět nám mohou pomoci domácí prostředky.
- Účinný je ocet ve směsi s kyselinou citronovou – připravíme si směs z 200 ml teplého octa a balíčku kyseliny citronové, kterou naneseme hadříkem na vanu a důkladně ji umyjeme. Následně opláchneme celou vanu teplou vodou.
- Další možností je jedlá soda a voda. Jedlá soda pohltí pachy a pomůže v boji proti rezavým skvrnám. Vezmeme si starý zubní kartáček, navlhčíme jej a nasypeme na něj jedlou sodu, následně jej použijeme na čištění vany.
Jak odstranit vodní kámen?
Pokud se ve vaně objevuje vodní kámen, můžeme na něj použít přípravky, které zakoupíme v obchodě. Účinný by mohl být i parní čistič. Také můžeme vyzkoušet domácí prostředky.
- Účinným pomocníkem je jedlá soda, kterou smícháme s teplou vodou tak, abychom vytvořili hustší kašičku. Tu následně aplikujeme na místa s vodním kamenem, která jsme nejprve navlhčili. Pokud je znečištění větší, použijeme místo vody ocet.
- Další variantou je 1 polévková lžíce kyseliny citronové s několika kapkami teplé vody. Roztok aplikujeme pomocí jemné houbičky na potřebná místa. Necháme působit 30 minut a následně omyjeme teplou vodou.
Usazeniny vzniklé z mýdla nebo sprchových gelů
Pokud máme zašlou vanu z usazenin po sprchové či vlasové kosmetice, napustíme ji horkou vodou, do které nalijeme tři láhve octa a vsypeme 5 lžic jedlé sody. Necháme působit 4 – 5 hodin. Následně vypustíme, namočíme jemnou houbičku v jaru, vytřeme jí celou vanu a následně osprchujeme horkou vodou. Se zažloutlými skvrnami si poradí starý zubní kartáček namočený v octu.
TIP na profesionální přípravek pro čištění v koupelně a WC
Přípravek Cleamen 410 čistič koupelen 1 l odstraňuje nečistoty a nánosy vodního kamene z obkladů, dlažeb, umyvadel, van, sprchových koutů, toaletních mís a dalších povrchů v koupelnách a WC.
Přípravek obsahuje nanočástice, které zabraňují vzniku vodního kamene, protože voda se na ošetřeném povrchu neudrží a rychlé stéká.
- Naneste přípravek Cleamen 410 čistič koupelen 1 l na čištěný povrch. Můžete použít i zpěňovač, který z tekutého prostředku vytvoří pěnu, která na povrchu působí delší dobu a nestéká ze svislých ploch.
- Nechte chvíli působit.
- Poté setřete rozpuštěné nečistoty mikrovláknovou utěrkou.
- Na houževnaté nečistoty a vodní kámen můžete použít kartáček nebo čistící ruční pad (abrazivní horní vrstva mycích houbiček na nádobí).
- Povrch omyjte čistou vodou.