Jak správně prát svetry?

Ano, právě přišel jejich čas – svetříková móda je tu! Své oblíbené svetry nejrůznějších střihů i barev můžete slavnostně z horních polic přemístit do úrovně očí. S radostí můžete směle vyrazíte i do obchoďáků, a dopřát si další slušivý svetr do sbírky. My vám dnes poradíme, jak dopřát svetrům správnou očistu tak, aby vám i po praní vydržely stále jako nové.

Jak správně prát svetry?

Jak správně prát svetry?

Bez žmolků a vytahání? Jde to!

Svetry umí podtrhnout vaši smyslnost, ženskost, ladné křivky, a ještě vás nádherně zahřejí.

Pro to, abyste v nich vždy vypadaly báječně, je důležité správně se o ně starat. Špatná péče umí natropit pěknou neplechu od žmolků, vytahání, až po seprání.

Všechny pleteniny – od svetrů, přes šály, až po rukavice – zkrátka potřebují šetrné zacházení. V prvé řadě je důležité zaměřit se na materiál, ze kterého je svetr či doplněk vyroben.

A pro začátek se držte pár zásad:

 • vlněné svetry nikdy nevěšte. Vytahají se!
 • vlnu ždímejte jen velmi citlivě. Nejlépe ji neždímejte vůbec. Raději přebytečnou vodu ze svetru vymačkejte ručníkem a svetr následně volně rozložte na rovné místo a nechte na vzduchu uschnout
 • zbystřete při žehlení. Důkladně pročtěte informace od výrobce a ty striktně dodržujte
 • vlna se se sušičkou příliš nekamarádí. Pokud tedy nechcete mít svetr samý žmolek
 • na případné žmolky použijte elektronický odstraňovač žmolků, který si s nimi skvěle poradí
 • ovčí vlnu perte ideálně na 30 °C
 • angorská vlna si náramně rozumí s aviváží
 • bojíte-li se, že svůj oblíbený svetřík praním zničíte, nebojte se svěřit jej odborníkům v čistírně

Mohér, merino nebo kašmír?

Ze všech druhů vln je ta mohérová rozhodně nejodolnější. Pro dokonalý výsledek a stálý tvar vašeho oblíbeného svetříku však ten z mohéru raději před praním namočte do mýdlových bublinek, a pak perte ve vlažné vodě v ruce.

Holdujete-li svetříkům z merino vlny, před praním je vždy obraťte naruby. Vložit je můžete bezpečně přímo do vaší pračky – vždy však zvolte adekvátní program na vlnu. A nezapomeňte používat i přípravky určené k praní vlny.

Nádherná, ale jemná na necitlivé zacházení – taková je kašmírová vlna. Do pračky kašmír rozhodně nepatří, a dokonce ani do teplé vody. Svetr z kašmíru naložte do toho nejjemnějšího a nejšetrnějšího pracího přípravku pro vlnu a do vody studené.

Ruční praní je sázkou na jistotu

Pokud se o svůj vymodlený svetřík bojíte, vsaďte na ruční praní, které je nejšetrnější. Jeho základem je vždy praní i máchání ve stejně vlažné vodě, aby nedošlo vlivem teplotních šoků k zdeformování tvaru svetru.

Jdeme na to:

 • napusťte si vanu či plastové umyvadlo a svetřík do lázně z vody, pracího prášku – či lépe gelu – namočte. A nechte chvíli odmáčet
 • pak šetrně promačkejte a vodu vyměňte za čistou. V ní už svetřík jen decentně proplachujte a vodu dle potřeby měňte za čistou.
 • následně ze svetru, který zabalíte do ručníku, vymačkejte jemně přebytečnou vodu. A následně nechte ve vodorovné poloze uschnout.
 • během sušení nezapomínejte svetr několikrát převrátit, aby mohl schnout rovnoměrně.
Kde koupit čistící prostředky a pomůcky pro úklid?
NOVINKA: Chcete nové tipy na čištění? Lajkněte moji FB stránku:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *