Jak správně prát svetry?

Ano, právě přišel jejich čas – svetříková móda je tu! Své oblíbené svetry nejrůznějších střihů i barev můžete slavnostně z horních polic přemístit do úrovně očí. S radostí můžete směle vyrazíte i do obchoďáků, a dopřát si další slušivý svetr do sbírky. My vám dnes poradíme, jak dopřát svetrům správnou očistu tak, aby vám i po praní vydržely stále jako nové.

Jak správně prát svetry?
Jak správně prát svetry?

Bez žmolků a vytahání? Jde to!

Svetry umí podtrhnout vaši smyslnost, ženskost, ladné křivky, a ještě vás nádherně zahřejí.

Pro to, abyste v nich vždy vypadaly báječně, je důležité správně se o ně starat. Špatná péče umí natropit pěknou neplechu od žmolků, vytahání, až po seprání.

Všechny pleteniny, od svetrů, přes šály, až po rukavice zkrátka potřebují šetrné zacházení. V prvé řadě je důležité zaměřit se na materiál, ze kterého je svetr či doplněk vyroben.

Zásady při praní vlněných svetrů:

 • Vlněné svetry nikdy nevěšte. Vytahají se!
 • Vlnu ždímejte jen velmi citlivě. Nejlépe ji neždímejte vůbec. Raději přebytečnou vodu ze svetru vymačkejte ručníkem a svetr následně volně rozložte na rovné místo a nechte na vzduchu uschnout.
 • Zbystřete při žehlení. Důkladně pročtěte informace od výrobce a ty striktně dodržujte.
 • Vlna se se sušičkou příliš nekamarádí. Pokud tedy nechcete mít svetr samý žmolek.
 • Na případné žmolky použijte elektronický odstraňovač žmolků, který si s nimi skvěle poradí.
 • Ovčí vlnu perte ideálně na 30 °C.
 • Angorská vlna si náramně rozumí s aviváží.
 • Bojíte-li se, že svůj oblíbený svetřík praním zničíte, nebojte se svěřit jej odborníkům v čistírně.

Mohér, merino nebo kašmír?

Ze všech druhů vln je ta mohérová rozhodně nejodolnější. Pro dokonalý výsledek a stálý tvar vašeho oblíbeného svetříku však ten z mohéru raději před praním namočte do mýdlových bublinek, a pak perte ve vlažné vodě v ruce.

Holdujete-li svetříkům z merino vlny, před praním je vždy obraťte naruby. Vložit je můžete bezpečně přímo do vaší pračky – vždy však zvolte adekvátní program na vlnu. A nezapomeňte používat i přípravky určené k praní vlny.

Nádherná, ale jemná na necitlivé zacházení, taková je kašmírová vlna. Do pračky kašmír rozhodně nepatří, a dokonce ani do teplé vody. Svetr z kašmíru naložte do toho nejjemnějšího a nejšetrnějšího pracího přípravku pro vlnu a do vody studené.

Ruční praní je sázkou na jistotu

Pokud se o svůj vymodlený svetřík bojíte, vsaďte na ruční praní, které je nejšetrnější. Jeho základem je vždy praní i máchání ve stejně vlažné vodě, aby nedošlo vlivem teplotních šoků k zdeformování tvaru svetru.

Jak vyprat vlněný svetr ručně?

 1. Napusťte si vanu, lavor nebo umyvadlo vodou o teplotě maximálně 30 °C. Rozpusťte vhodný prací prášek nebo nejlépe gelu určený pro praní vlny.
 2. Vložte do prací lázně vlněný svetr tak, aby byl celý ponořený.
 3. Nechte chvíli odmáčet.
 4. Pak šetrně vlněný svetr promačkávejte, aby se uvolnily nečistoty. Oděv nedrhněte ani nekruťte!
 5. Po vyprání svetr vymáchejte: napusťte si čistou vodu (max. 30 °C) a v ní už svetřík jen decentně proplachujte a vodu dle potřeby měňte za čistou.
 6. Po vymáchání ze svetru vymačkejte přebytečnou vodu: svetr zabalte do čistého ručníku a zarolujte, ručník nasaje přebytečnou vodu.
 7. Poté svetr položte ve vodorovné poloze na suchý ručník a nechte přirozenou cestou uschnout.
 8. Během sušení nezapomínejte svetr několikrát převrátit, aby mohl schnout rovnoměrně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru