|

Jak vyčistit cihelnou podlahu?

Cihlová podlaha může být dokonale krásná po dlouhé roky, pokud o ní pravidelně pečujete. Co ale dělat, když je zašlá? Poradíme, jak vyčistit cihelnou podlahu od hluboko zašlých skvrn.

Jak vyčistit cihelnou podlahu?
Jak vyčistit cihelnou podlahu?
FuriousYogi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Cihelná podlaha v interiéru a exteriéru

Cihelná podlaha působí rustikálně, navozuje příjemný pocit a hodí se do venkovsky navrhovaných stylů interiéru a exteriéru.

Pokud chcete i vy mít na zahradě nebo doma podlahu, která vydrží i extrémní námahu, cihla bude skvělou volbou. Navíc vězte, že taková podlaha je originální a nemá ji doma jen tak někdo.

Vyniká dlouhou životnostní a snadnou údržbou. Ale je třeba o ni pravidelně pečovat, aby vypadala po dlouhé roky co nejlépe.


Pravidelná každodenní péče o cihelnou podlahu

O podlahové krytiny je nutné se náležitě starat. Je jedno, jestli jde o choulostivou plovoucí podlahu nebo bytelnou cihelnou podlahu.

Každodenní vysávání nebo zametání od jemných nečistot a prachu zajistí dlouhou životnost podlahy a také perfektní čistotu u vás doma.

Kamínky a nečistoty mají obrovský vliv na strukturu kterékoliv podlahy. U cihelné podlahy mohou zrnka kamínků působit jako brusný papír a postupem času může podlaha působit opotřebovaným dojmem.

Týdenní úklid cihelné podlahy

I když o cihelnou podlahu pečujete pravidelně každý den, větší úklid provádějte jednou týdně.

Kromě vysávání nebo zametání nečistot zapojte do úklidu také vytírání podlahy.

Můžete podlahu přetřít suchým hadrem, při větším zašpinění pak mokrým hadrem. Tak zbavíte podlahu veškerých nečistot a částic, které mohou ulpívat na povrchu a postupně se dostávat do hlubší struktury cihelné podlahy.

Připravte si pro čištění podlahy mokrou metodou roztok, se kterým bude čištění mnohem účinnější a snazší:

Co budete potřebovat pro čištění cihelné podlahy

Jak čistit cihelnou podlahu?

Na cihlovou podlahu můžete používat kterýkoliv běžně dostupný mop.

Připravte si roztok z vámi vybraného čisticího prostředku, který chcete použít a mop do roztoku namočte. Nezapomeňte mop důkladně vyždímat, aby nebyl více než mírně vlhký. Pro cihelné podlahy doporučujeme používat spíše mopy z mikrovlákna než houbové mopy. Ty mají tendenci na drsných podlahách špatně klouzat.

Otřete podlahu mírným tlakem tam a zpět, abyste odstranili veškeré hrubé nečistoty z povrchu cihlové podlahy. Pokud je třeba, postup opakujte.

Pro odstranění extra hrubých nečistot můžete použít čisticí kartáč.

Jak pečovat o spáry u cihelných podlah?

Spáry u cihelných podlah mají tendenci postupem času vstřebávat špínu.

Pokud chcete zamezit černání spár, vždy doporučujeme, podlahu stírat co nejsušším mopem. Ideálně podlahu po vytírání setřete suchým hadrem, abyste odstranili tekutinu ze štěrbin a spár. Tím zabráníte nechtěným pruhům a šmouh, protože podlaha setřením suchého hadru rychleji uschne a nevzniknou nežádané šmouhy a voda nestihne zatéct do spár.

Jak u cihelné podlahy řešit prach?

Cihelné podlahy jsou z výroby „zaprášené“. Jde o běžnou součást materiálu. Abyste se zbavili prachu na nově položené cihlové podlaze, je potřeba pravidelně dlažbu udržovat. Stačí každý den (někdy i několikrát) povrch vysát, aby se nedostal prach do ostatních pater nebo místností.

Také je nutné podlahu hned po pokládce častěji vytírat. Stačí k tomu navlhčený mop a čistá voda. Opakujte do doby, dokud se prach úplně nevytratí.

Jak čistit cihelnou podlahu na terase?

Venkovní povrchy vyžadují častější intenzivní péči.

Někdy kromě komerčních čističů nebo čističů na bázi síranů je třeba použít tlakový čistič pro odstranění silných usazenin, například od mechu, vody, prachu a dalších nečistot.

Intenzivní čištění a tlakové mytí doporučujeme minimálně dvakrát do roka, na podzim a na jaře. Během léta pak čistíme tlakovým čističem dle potřeby.

Při čištění vysokým tlakem je nutné postupovat opatrně, aby nedošlo k poškrábání cihel.

Použijte trysku s plochým či ventilátorovým rozprašováním a udržujte trysku od cihlového povrchu v bezpečnostní vzdálenosti.

Čištění spár na terasách

Spáry na terasách se běžně dělají ze speciální spárovací hmoty. Ta je nejcitlivější částí cihelných podlah.

Při použití tlakové myčky zkontrolujeme, zda nejsou spáry poškozené. Pokud ano, spáry opravíme.

A jak očistit špinavé spáry?

Pomocí čisticího štětce nanášejte čisticí prostředek. Použijte osvědčený přípravek HG super ochrana spár obkladu & dlažby 250 ml.

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *