Jak vyčistit skvrny od hypermanganu?

Jak vyčistit skvrny od hypermanganu neboli Manganistanu draselného? Z barevných látek je zkuste odstranit pomocí kyseliny octové. Na skvrny na bílých látkách pak zkuste použít peroxid vodíků, který skvrnu vybělí.

Jak vyčistit skvrny od hypermanganu?
Jak vyčistit skvrny od hypermanganu?

Čištění skvrn od hypermanganu z barevné látky pomocí kyseliny octové

  1. Skvrny od hypermanganu (manganistanu draselného) odstraníme pomocí kyseliny octové.
  2. Poté vypereme klasickým způsobem v pračce.

Čištění skvrn od hypermanganu z bílé látky peroxidem vodíku

  1. Skvrny od hypermanganu bělíme pomocí peroxidu vodíku (na bělení a čištění textilií doporučuji 3% peroxid vodíku na skvrny).
  2. Opláchneme v čisté vodě.
  3. Poté vypereme klasickým způsobem v pračce.

Doporučené čističe skvrn při praní prádla:

1 názor na “Jak vyčistit skvrny od hypermanganu?”

  1. Dobrý den,
    ráda bych předala svoji zkušenost s hypermagnanem pro ostaní. Dcera přnesla z chemických pokusů ve škole barevnou bavlněnou mikinu (žluto-zeleno-bílou) s bílím gumovým potiskem politou roztokem hypermanganu. Začala jsem po kouskách zkoušet skvrny odstranit. Mikina byla stejně do koše. Při aplikaci octa se nic moc nedělo, jen se začal loupat gumový potisk. Po aplikaco 3% peroxidu vodiku hnědé skvrny značně zesvětlaly a zrůžověly, ale nezmizely docela. Na jednom místě se mi ocet a peroxid slil a skvrna zcela zmizela. Takže jsem vždy hadříkem nanesla ocet a na něj rozetřela kapičku peroxidu. Stačí opravdu malinko. Všechny skvrny hned vymizely. Vyčištěnou skvrnu jsem hned pořádně vymáchala. Pak jsem mikinu několikrát pořádně přemáchla a pro jistotu přeprala v ruce žlučovým mýdlem, než jsem hodila mikinu do pračky. Bála jsem se, že by se látka mohla zničit. Je jako nová 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru