Jak vyčistit mastné skvrny od oleje, mazadel, mastí a vazelíny?

Jak vyčistit mastné skvrny od oleje, mazadel, mastí, vazelíny. Použijte běžně dostupné domácí prostředky, nebo si vyberte některý z čističů na mastné a olejové skvrny. Odstranění mastných skvrn není úplně snadné, ale při dodržení uvedených postupů se vám to jistě podaří. 

Jak vyčistit skvrny od oleje?
Jak vyčistit skvrny od oleje?

Čerstvé skvrny od oleje, mastnoty, mazadel, mastí a vazelíny


Čištění mastných skvrn žehličkou

 1. Čerstvé skvrny od oleje, másla, mastnoty, mazadel, mastí a vazelíny podložíme savým papírem (např. školní piják).
 2. Skvrnu posypeme vrstvičkou rozemleté křídy, bílé hlinky nebo magnesia.
 3. Tuto vrstvičku překryjeme dalším savým papírem.
 4. Poté přežehlíme místo horkou žehličkou.
 5. Podle potřeby můžeme postup opakovat, dokud skvrna není odstraněna.
 6. Po vyčištění místo důkladně vypereme ve vodě s pracím prostředkem a necháme proschnout.

Starší skvrny od oleje, mastnoty, mazadel, mastí a vazelíny

Čištění starých mastnot benzinem a odstraňovači mastných skvrn

 1. Starší skvrny od oleje, másla, mastnoty, mazadel, mastí a vazelíny čistíme např. technickým benzínem (např. benzínový čistič skvrn Čikuli) nebo benzenem nebo trichlórethylenem. Mastné skvrny rozpustíme dobře i pomocí perchloretylenu.
 2. Můžeme také použít komerční přípravek Dr. Beckmann ďáblík na skvrny dehet, vosk, mazivo 50 mlDr. Beckmann ďáblík na skvrny tuk a olej 50 g zakoupený v drogérii.
 3. Po vyčištění místo důkladně vypereme ve vodě s pracím prostředkem a necháme proschnout.

Čištění starých mastnot mýdlem

 1. Starší skvrny od oleje, másla, mastnoty, mazadel, mastí a vazelíny navlhčíme vodou.
 2. Poté posypeme skvrnu pracím prostředkem, nebo potřeme mýdlem a kartáčkem zpěníme a postupně skvrnu vymyjeme, špínu stíráme vlhkou utěrkou.
 3. Postup můžeme podle potřeby několikrát opakovat.
 4. Poté důkladně propereme vodou a necháme proschnout.

Jak odstranit mastné skvrny z textilu pomocí mastku?

 1. Skvrnu, kterou chcete odstranit potřete mastkem.
 2. Nechte působit cca 10 minut.
 3. Po uplynutí doby skvrnu vykartáčujte a vysajte.

Speciální odstraňovače skvrn od másla, omáčky

Čištění skvrn z oblečení

 1. Postupujte dle návodu na obalu přípravku.
 2. Použijte čističe:
 3. Podložte skvrnu bílou suchou savou utěrkou, kterou položíte na malý talířek.
 4. Na skvrnu naneste čistič a nechte působit několik minut (10-15 minut), aby se skvrna začala rozpouštět.
 5. Nenechte čistič na skvrně zaschnout, můžete skvrnu přikrýt dalším talířkem.
 6. Po 10-15 minutách nahraďte spodní utěrku, do které se rozpuštěné nečistoty začaly vsakovat, novou suchou savou utěrkou.
 7. Začněte z horní strany skvrnu odtupovávat a proklepávat další tentokrát vlhkou utěrkou, až skvrna zmizí. Tupujte od okrajů do středu.
 8. Po odstranění skvrny vymáchejte ve studené vodě.
 9. Poté vyperte ručně nebo v pračce pracím prostředkem.

Čištění skvrn z koberců, sedaček

 1. Tekutiny odsajte savou utěrkou, tuhé nečistoty seškrábněte lžičkou.
 2. Skvrnu odstraňujte tupováním, nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
 3. Na savou bílou utěrku naneste čistič skvrn HG extra silný čistič skvrn 500 ml Dr. Schutz Fleck & Weg 100 ml.
 4. Skvrnu odtupovávejte od okrajů ke středu. Tupujte opakovaně čistou plochou utěrky.
 5. Po odstranění skvrny místo přečistěte čistou vodou, přebytečnou vlhkost odtupujte suchou utěrkou a na závěr přiložte suchou utěrku a zatižte ji a pravidelně vyměňujte za suchou.
 6. Podrobný postup i s videonávodem: postup odstraňování skvrn.

23 názorů na “Jak vyčistit mastné skvrny od oleje, mazadel, mastí a vazelíny?”

 1. Zdravím, mám skvrnu na sedačce v autě od oleje, samotná skvrna není vidět, ale je tam pořád mastnej flek. Nevíte, jak by to šlo z toho dostat? Díky

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   doporučil bych sedačku důkladně vytepovat pomocí extraktoru. Extraktor se dá buď vypůjčit nebo si můžete objednat někoho, kdo se tím zabývá. Na skvrnu se nanese odstraňovač mastných skvrn, který mastnotu rozpustí, a pomocí extraktoru se rozpuštěná nečistota vysaje z látky i z podkladu. Ruční odstranění skvrny je obtížné, protože se mastnota dokonale neodsaje, a bude docházet stále k jejímu pronikání na povrch z podkladu.

 2. Dobrý den, prosím o radu. V báglu se mi rozehřálo máslo (sic v krabičce a ještě tašce) a vyteklo mi na sukni. Udělaly na ní obrovské mastné skvrny. Jaký přípravek a postup by byl na vyprání nejlepší? O sukni bych nerada přišla, mám ji moc ráda. Děkuji. Tina

 3. Jak na skvrny-znecisteni od Pomy na novych lyzarskych kalhotach?odmastenim a klasickym pranim hned znicim impregnacidekuji za radu

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   je pravda, že čištěním nebo praním se impregnace z oděvu postupně odstraní, ale samozřejmě se dá opět obnovit. Při čištění postupujte podle doporučení výrobce na štítku nebo v návodu přiloženém ke kalhotám. Stejně tak postupujte i při výběru a aplikaci impregnačního prostředku. Impregnace se odstraní i používáním oděvu, takže někteří výrobci doporučují její obnovu po každé sezoně.

 4. Dobry den prosim o radu mam v kufri v aute na koberci starsiu olejovu skvrnu je dost velka a neviem ako ju mam vycistit skusal som neake veci ale ta skvrna tam stale je a ked prejdem po nej rukou tak ju mam mastnu za radu vopred dakujem

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den,
   nejúčinnější je čištění olejových skvrn z koberce pomocí extraktoru (mokré čištění). Konkrétně používám na rozpuštění mastnoty a oleje přípravek Prochem Multi Pro nebo silnější rozpouštědlo Prochem Solvex. Po rozpuštění skvrny přípravkem místo přečistím extraktorem.
   Ruční čištění bude zdlouhavější a nedojde k úplnému odstranění oleje. Vyzkoušet můžete některý z přípravků uvedených v článku nebo můžete vyzkoušet i saponát na čištění nádobí nebo zkuste obyčejný ocet. Je ovšem nutné potom koberec důkladně propláchnout vodou. Proto bych raději volil strojní vyčištění extraktorem.

 5. Dobrý den, jak se dá vyčistit skvrna od POMY z lyžařských kalhot? Zkoušela jsem klasické praní i mýdlo i prostředek na skvrny z DM drogerie i Vanish – ale skvrny se ani nehly ani nejsou světlejší. Děkuji

 6. Dobry den, pri vystupování z kufru si můj pes otřel ocas o kouli pomazanou vazelínou. Manželka aktivně hned nemydlila psa a tím vazelinu rozkázala, takže se dostala do chlupů. Jakým způsobem by sla skvrna odstranit? Dekuji

 7. Dobrý den, spadl jsem z kola a umazal jsem si tepláky tim černým na řetězu. Dal jsem je do pračky a nic. Jakým způsobem bych to měl odstranit? Děkuji

 8. Dobry den.. Vylial sa mi detsky olejcek na plastove flasky s cumlikmi . Da sa to nejako odstranit? Boli obliate asi pred dvoma mesiacmi,ale az teraz som ich nasla 🙁

 9. Dobry den.. Vylial sa mi detsky olejcek na plastove flasky s cumlikmi . Da sa to nejako odstranit? Boli obliate asi pred dvoma mesiacmi,ale az teraz som ich nasla 🙁 Flasky aj cumliky som prevarila viackrat ale ostali mastne a neskutocne smrdia …

 10. Dobrý den, čím mohu vyčistit černou skvrnu na zácloně? Záclona se mi skřípla při průvanu do okna a zůstal černý flek. Moc děkuji.

 11. Dobrý den vylil se mi v kuchyni na rohovku vonný olejicek z aromalampy prosím o radu jak to vyčistit hned jsem vzala kyblík s teplou vodou prášek na praní a vycistla a suchou hydrou vysušila teď čekám až to uschne mám mindrak rohovka je týden nová!!!

  1. JakČistit.cz

   Dobrý den
   na čištění mastných skvrn je výborný například čistič ČIKULI.
   Mastnotu můžete předtím zkusit také vytáhnout pomocí dětského zásypu/pudru. Nasypat na skvrnu, nechat 10 minut působit a poté vykartáčovat nebo vysát vysavačem.
   Je možné, že po ručním čištění po zaschnutí vzniknou zaschlé okraje, tzv. mapy, proto je dobré čistit vždy celou plochu sedačky nebo plochu ode švu ke švu.
   Pokud olej prosákl do pěnové výplně, tak je možné, že po čase začne vzlínat a mastná skvrna se objeví na povrchu znovu, takže bude nutné čištění opakovat.
   Pokud by ruční čištění nepomohlo, tak si objednejte firmu na čištění sedaček nebo si vypůjčte v půjčovně extraktor na mokré čištění. Strojním čištěním se odstraní rozpuštěná mastnota daleko lépe než ručně.

 12. Michelcikova

  Dobrý den, manžel promazal kolečka kocarku w40, a i když pak byl kočár půl dne na balkonu pro vyvanuti, tak následně udělal na linoleu v bytě světle žluté skvrny. Zkusila jsem klasiku, ale pořád to drží. Poradíte prosim? Dekuji

  1. Dobrý den,
   pokud myslíte linoleem krytinu z PVC, tak tu by WD 40 nějak poškodit neměl. WD-40 není primárně určen na mazání, ale na vytěsňování vody, čištění rzi, mastnoty. Je možné, že se jedná o skvrny od starého oleje nebo od rzi, kterou WD 40 rozpustil a následně vytekla na podlahu.
   Pokud jde o skvrnu od rzi, zkuste použít například kyselinu citronovou nebo některý z čističů skvrn od rzi: https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-skvrnu-od-rzi-koroze/. Mastnotu zkuste vyčistit buď nějakým odstraňovačem mastnoty nebo přípravkem na mytí nádobí. Mastnotu výborně odstraňuje benzínový čistič ČIKULI.
   Dejte vědět, jestli vám něco z toho pomohlo.

 13. Dobrý den, chtěla bych se zeptat čím odstranit ze záclony maz? Pribouchla se do okna a zůstal tak flek od šroubů z okna. Záclona je bílá. Děkuji moc za radu.

 14. Dobry den,na sedacku se mi vilil detsky olejicek AViril a zustal tam celkem.viditelný mastny flek.nez ee pustim.do cisteni, muzete mi poradit co by na to mohlo zabrat?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru