Jak vyčistit oblečení zašpiněné od oleje, tuků a maziv?

DOPORUČENÉ PŘÍPRAVKY NA PRANÍ:

Potřebujete vyčistit a vyprat montérky, pracovní pláště, utěrky a další pracovní oděvy a textilie od opravdu silného znečištění od oleje, tuků, maziv a dalších houževnatých nečistot? Pak si přečtěte postup, kterým se zbavíte i toho nejhouževnatějšího znečištění.

Jak vyčistit pracovní oděvy?

Jak vyčistit pracovní oděvy?

Jak vyčistit mastnotu a skvrnu od oleje, tuku, maziva?

Čištění skvrn z oblečení

 1. Postupujte dle návodu na obalu přípravku.
 2. Použijte některý z těchto čističů:
 3. Podložte skvrnu bílou suchou savou utěrkou, kterou položíte na malý talířek.
 4. Na skvrnu naneste čistič a nechte působit několik minut (10-15 minut), aby se skvrna začala rozpouštět.
 5. Nenechte čistič na skvrně zaschnout, můžete skvrnu přikrýt dalším talířkem.
 6. Po 10-15 minutách nahraďte spodní utěrku, do které se rozpuštěné nečistoty začaly vsakovat, novou suchou savou utěrkou.
 7. Začněte z horní strany skvrnu odtupovávat a proklepávat další tentokrát vlhkou utěrkou, až skvrna zmizí. Tupujte od okrajů do středu.
 8. Po odstranění skvrny vymáchejte ve studené vodě.
 9. Poté vyperte ručně nebo v pračce pracím prostředkem.

Čištění skvrn z koberců, sedaček

 1. Tekutiny odsajte savou utěrkou, tuhé nečistoty seškrábněte lžičkou.
 2. Skvrnu odstraňujte tupováním, nedřete silou, nepoužívejte kartáče.
 3. Na savou bílou utěrku naneste čistič skvrn (HG extra silný čistič skvrn 500 ml nebo Dr. Schutz Fleck & Weg 100 ml nebo na tvrdošíjné skvrny Dr. Schutz CC Fleckenspray odstaňovač skvrn 200 ml).
 4. Skvrnu odtupovávejte od okrajů ke středu. Tupujte opakovaně čistou plochou utěrky.
 5. Po odstranění skvrny místo přečistěte čistou vodou, přebytečnou vlhkost odtupujte suchou utěrkou a na závěr přiložte suchou utěrku a zatižte ji a pravidelně vyměňujte za suchou.
 6. Podrobný postup i s videonávodem: postup odstraňování skvrn.

Čištění pracovních oděvů znečištěných od oleje, mastnoty, mazadel a tuků

 1. Na čištění silně znečištěného prádla od oleje, maziv a tuků doporučuji prací pastu Monteráček na mastnou špínu 500 g.
 2. Pokud se jedná o opravdu silně znečištěné oděvy, doporučuji je nejdříve ručně předprat v kbelíku vody, dávkování je 40 až 60 g (2 až 3 polévkové lžíce) přípravku na 10 litrů vody. Čím teplejší voda, tím bude účinek vyšší. Prádlo se může nechat namočené do druhého dne. Pokud byste totiž dali silně znečištěné prádlo rovnou do pračky, mohl by rozpuštěný olej vytvořit na bubnu pračky mastný povlak a mohlo by to nepříznivě ovlivnit praní další várky prádla.
 3. Po ruční předpírce nebo při menším rozsahu znečištění potom oděvy vypereme v automatické pračce. Teplotu vody nastavíme na 60 °C. Můžeme použít klasické prací prostředky nebo již zmíněný Monteráček na mastnou špínu 500 g.
Potřebujete čistič na skvrny?
VYHLEDAT ČISTIČ SKVRN »
(Vyberte odstraňovač skvrn podle zkušeností kupujících.)

JakČistit.cz

Nenašli jste potřebnou radu? Přidejte se k Facebookové skupině Rady, tipy a návody na čištění a úklid, napište svůj dotaz a dostanete rady od ostatních členů.

Mohlo by se vám líbit...

1 Response

 1. 1.5.2019

  […] Jak vyčistit mastné skvrny z oblečení? Pokud vám na oblečení ukápne olej, máslo nebo jiná mastnota, zkuste takovou skvrnu odstranit pomocí mycího prostředku na nádobí. U těžkých skvrn od například od oleje a šmíru vyzkoušejte návod Jak vyčistit oblečení zašpiněné od oleje, tuků a maziv? […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *