Jak vyčistit zrcadlo?

Čištění zrcadel dá někdy pořádně zabrat. Jak vyčistit zrcadlo, aby bylo beze šmouh? Poradíme také triky, jak zamezit mlžení zrcadel v koupelně.

Jak vyčistit zrcadlo?
Jak a čím vyčistit a vyleštit zrcadlo ve vaší koupelně?

Zrcadlo je nedílnou součástí každé koupelny a patří mezi oblíbené interiérové doplňky, které opticky prosvětlují a zvětšují prostor. V domácnostech se proto často objevují nástěnná zrcadla, ale také stojací zrcadla i umístěná na dveřích skříní. Jak dokonale vyčistit všechna zrcadla v bytě od stop po vodě, šmouh, usazenin, otisků prstů a od dalších odolných nečistot?

Jak správně vyčistit zrcadlo?

Abychom zrcadlo vyčistili co možná nejrychleji a efektivně, je nutné dbát na správný a osvědčený postup.

  1. Ze zrcadla nejdříve odstraňte hrubé nečistoty, jako jsou kapky, mastné skvrny, stopy po zubní pastě, apod. Tím zamezíte vzniku šmouh při leštění. Tam, kde jsou silnější usazeniny, použijte silnější roztok octa nanesený na hadříku a setřete je.
  2. Připravte si měkký hadřík, ideálně z mikrovlákna a celou plochu zamlžte šetrným čisticím prostředkem z drogerie. Osvědčený přípravek je například Sitol cídidlo na kovy, sklo i zrcadla 300 g nebo Sidolux Window Nano Code Artic na okna skla a zrcadla s Nano technologií rozprašovač 500 ml. Použít můžete také čistidlo, které jste si vyrobili doma.
  3. Otírat zrcadlo začněte z jednoho rohu a postupujte dlouhými tahy písmene „Z“ postupně na druhý kraj zrcadla. Tak se vyhnete nechtěným šmouhám. Poté se podívejte na zrcadlo z několika úhlů a případně vyleštěte.

Tip: Zrcadlo nedoporučujeme přemáčet, špatně by se leštilo.


Čištění zrcadel nasucho vs. vodou

Osvědčeným způsobem, jak nejlevněji vyčistit zrcadlo, je použití vody a čistého hadříku, který nezanechává jemné částice. Pozor však na použité množství vody. Přílišné množství se špatně leští. Doporučujeme vždy po umytí vodou zrcadlo rychle a důkladně osušit, především jeho hrany, aby se do zrcadla ze strany nedostala voda a nepoškodila jej.

Další variantou je čištění zrcadel nasucho s použitím speciálních čistících prostředků, které zrcadlo šetrně vyčistí a zároveň jej dokonale vyleští od nechtěných šmouh. Existují praktičtí pomocníci, tzv. vaty na čištění zrcadel, které si účinně poradí i se silným zašpiněním i bez pomoci vody.

Jak vyčistit zrcadlo běžně dostupnými prostředky?

Pokud chcete využít osvědčené babské rady, jak vyčistit zrcadlo s tím, co máte doma, můžete sáhnout po těchto účinných pomocnících. Stačí správně identifikovat nečistotu a poté vybrat účinného pomocníka. Pro použití babských rad vždy doporučujeme použití měkkého hadříku. Někdo doporučuje i noviny, ale pozor na jejich drsné hrany. Ty mohou zrcadlo nenávratně poškodit. S jakými nečistotami si poradí domácí pomocníci?

  • Pěna na holení – odstraní mastnotu i nečistoty po zubní pastě. Stačí nechat chvíli působit.
  • Roztok vody nebo octa a citronové šťávy – pomáhá na mastné skvrny i otisky prstů.
  • Rozkrojený brambor – navrátí i zašlému zrcadlu jeho lesk. Podobně působí i olivový olej.
  • Čaj se slanou vodou – má efektivní rozjasňující efekt.

Doma si také můžete vytvořit praktický rozprašovač s leštící funkcí. Ten vyrobíte pomocí 1 litru vody, 100 ml octa, 50 ml lihu a několika kapek tekutého mýdla.

Pokud doma máte čističe určené pro mytí oken, můžete je použít rovněž na čištění zrcadel. Zde ale doporučujeme použít takové, které jsou méně agresivní. To proto, že plocha zrcadla je choulostivější jak okenní sklo. Mohlo by dojít k poškození vrchní vrstvy stříbra v podobě černých fleků.

Jak zabránit mlžení zrcadla? Pomůže pěna na holení i glycerin

Především v koupelně či domácím wellness je mlžení zrcadel častým problémem. A každé odpaření páry přidává na zrcadle další špínu. Pomoc je naštěstí snadná. Pomůže vám k tomu například několik kapek glycerinu, které stačí rozetřít po zrcadle a pečlivě vyleštit. Opakovat stačí jednou za měsíc.

Ne každý má však doma glycerin, ale stejně účinně poslouží i pěna na holení nebo bílá zubní pasta. Stačí nanést malé množství těchto pomocníků na zrcadlo a důkladně vyleštit.

Nezapomeňte také na důkladné čištění rámů zrcadel

I ta největší snaha o dokonale vyleštěná zrcadla postrádá význam, pokud zůstane ušpiněný rám. Proto je i rámu potřeba věnovat důkladná pozornost.

  • Dřevěné rámy zrcadel doporučujeme čistit pomocí vlhkého hadříku. Jestliže jsou natřeny barvou, můžeme použít pár kapek tekutého mýdla.
  • Plastové rámy zrcadel očistíte od usazeného povlaku a prachu pomocí vlažné vody, do které přidáte trochu přípravku na mytí nádobí.

Sdílejte návod:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *