Jak zabránit hmyzu a ostatním škůdcům, aby se přes zimu usadili ve vašich obydlích?

Zima již pomalu ale jistě klepe na dveře. Dny se zkracují, listy padají a teploty klesají. A jako téměř většina lidí, budete přes zimu řešit škůdce a hmyz, kteří budou chtít zimu přečkat u vás doma. Zničené vybavení, okousané kabely, chybějící slepice, sežrané ovoce i nepříjemný pocit z jejich přítomnosti. Pokud nebudete mít doma nevítané návštěvníky přemnožené, hravě to zvládnete i sami. V opačném případě se ale raději obraťte na specializované deratizátorské firmy.


Past na myši
Past na myši

Škůdci, se kterými se přes zimu nejčastěji setkáte

Abychom mohli proti škůdcům a hmyzu co nejrychleji a hlavně efektivně zasáhnout, musíme být nejprve schopni správně identifikovat, o kterého škůdce se jedná. Způsoby, kterými se lze zbavit jednoho druhu, totiž nemusí působit proti jiným.

Štěnice

Štěnice domácí jsou druhem ploštic, patří tedy mezi hmyz. Dorůstají přibližně do velikosti 3 až 5 milimetrů a obývají prakticky všechna místa naší planety, na kterých žije člověk. Ten je pro ně totiž ideálním zdrojem potravy. Nejčastěji setkáte se štěnicí postelovou (označovanou i jako štěnice domácí). Jde o nočního parazita, jenž se přes den skrývá ve zdech, nábytku, povlečení, knihách či podlahách a v noci saje lidskou krev.

Moli šatní

Tito žraví škůdci textilu se vyhýbají světlu a svěžím vůním, preferují naopak zatuchlá a zaprášená tmavá místa. Rádi si pochutnají na přírodních i umělých materiálech a zvlášť v oblibě mají textil, který přišel do styku s lidským potem či na kterém se uchytily šupinky odlupující se kůže.

Myši a potkani

Myš domácí se ve vašem domě prozradí tak, že nalézáte velké množství drobného černého trusu a škody na vybavení. Typický je ale i velmi výrazný myší zápach. Potkan obecný je hojně se vyskytující hlodavec, který škodí požíráním potravin a přenášením chorob.

Octomilky

Octomilka neboli lidově také nazývaná vinná, octová, ovocná či banánová muška, patří do rodu much a do řádu dvoukřídlého hmyzu. Jedná se o velmi malé mušky, které měří 1-6 mm, nejčastěji však dorůstají do velikosti 2 mm. Jsou sice neškodné ale dokáží pěkně otrávit život.

Tesaříci

Dřevokazný hmyz, který patří k těm nejobávanějším a současně nejodolnějším druhům. V České republice se můžete setkat s tesaříkem obecným, smrkovým a modřínovým – zdaleka nejznámější je na našem území ale tesařík krovový. Ten napadá zejména opracované dřevo jehličnanů, a tak se může snadno stát, že si ho do domu přinesete v dřevě na topení. Dokáže zničit krovové konstrukce nových i starších domů, dřevěné podlahy, ploty i sloupy.

Kuna skalní

Kuna skalní patří do lasicovitých šelem. Běžně žije i v blízkosti lidí, u kterých často přebývá na půdě, ruší obyvatele zvuky a ničí vybavení nebo vás rádi zbaví slepic. Její příbuznou je kuna lesní, ta má však menší a žlutou náprsenku.

Mravenci

Ačkoli se mravenci mohou zdát neškodní, vypudit je nadobro z domu dá hromadu práce. Zvláštní pozor si dejte na mravence faraony, které poznáte díky jejich jantarovému zbarvení. Velmi často se vyskytují v bytech panelových domů a mohou dokonce přenášet škodlivé bakterie jako třeba salmonelu a streptokoky.

Lámete si hlavu nad tím, kde se ve vašem domě škůdci berou?

Někteří škůdci preferují vlhkost a špínu, jiní raději přezimují v teple a čistotě. Jedno ale zůstává jisté, ať už škůdci zvolí jakékoli prostředí, nesmí zde scházet zdroj potravy.

A kde se tedy berou? Možností mají hned několik. Od špatně utěsněných dveří či oken bez sítí, po přivezení nechtěného suvenýru z exotické dovolené. Škůdce si do domu můžete zavléct také spolu s oblečením z druhé ruky, koupí starého nábytku nebo s jakýmkoli jiným nákupem.

Zabezpečení před škůdci

V každém domě existují vstupní místa, kterými se mohou hmyzí škůdci dostat dovnitř.

Mezi ty nejčastější pak patří:

  • Průduchy a mezery podél základů vašeho domu.
  • Podkroví – obvykle otvory kolem střešních podhledů.
  • Sklepy.
  • Malé mezery kolem elektrických a instalatérských rozvodů.

Tato vstupní místa je nutné dobře utěsnit. Můžete použít standardní těsnění proti povětrnostním vlivům, různé tmely, těsnící pěny atd.

Mnoho lidí se domnívá, že hmyz a jiné škůdce přitahuje do domu potrava. I když je to do jisté míry pravda, jejich hlavním cílem je voda.

Ujistěte se proto, zda vám v domě nikde neteče nebo jen nekape voda. Zkontrolujte zejména skrytá místa – pod dřezem, pod vanou, ale také v garáži nebo suterénu. Odstraněním přebytečné vody a vlhkosti v domě můžete zároveň snížit výskyt hmyzu, ale někdy to může vyžadovat drobné opravy.

Pravidelně kontrolujte a čistěte dešťové okapy, protože se často ucpávají. To může způsobit, že přetečou a vytvoří stojatou vodu kolem základů domu nebo v podkroví.

Dokonce i ty nejmenší zbytky potravin mohou přitahovat hmyz, hlodavce a jiné škůdce. Buďte proto obezřetní a udržujte oblasti, kde jsou potraviny, čisté.

A nejen to. Nenechávejte potraviny otevřené a nezakryté!

  • Udržujte nádobí včetně kuchyňských spotřebičů čisté.
  • Pravidelně luxujte a zbavte se všech drobečků.
  • Odpadky nenechte doma příliš dlouho.
  • Potraviny skladujte v dobře utěsněných nádobách.
  • Zabezpečte i krmivo pro domácí zvířata.

Zabezpečte i kurník

U spousty domu máme kurníky, na které samozřejmě nesmíte zapomenout.

Pokud čelíte návštěvám kun, lišek a další škodné často, zvažte také elektrický ohradník. Ten se umisťuje venku okolo oploceného kurníku zhruba 15 cm nad zemí.

Proti kunám můžete vyzkoušet také pachové a zvukové odpuzovače. Bohužel kuny jsou velmi drzé a jen tak něco je nezaskočí, a proto je vhodná kombinace několika taktik, jak se nepříjemných návštěvníků zbavit. Vycházejí často až v noci. Z počátku mohou být plaché, ale na různé hluky a pohyb lidí si mohou zvyknout.

TIP: Pokud se potýkáte s liškou, vyzkoušejte pár tipů, jak její návštěvy snížit na minimum:

  • Mnoho chovatelů radí podél plotu poházet lidské vlasy nebo psí chlupy.
  • Pomáhá prý i psí trus, který rovněž umístíte v malém množství podél plotu.

Zabezpečení domu pro jistotu moc neodkládejte. Předejdete tím mnoha problémům ale ušetříte i svou peněženku před možnými zbytečnými výdaji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru