JakČistit.cz » Čištění v domácnosti » Čištění v kuchyni » Nejlepší pomocník v domácnosti? Obyčejný ocet
| |

Nejlepší pomocník v domácnosti? Obyčejný ocet

Na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších čistících a dalších prostředků do domácnosti. Mnoho z nich však dovede zastoupit zcela obyčejný ocet, který zajistí stejný výsledek ve srovnatelné a někdy dokonce i lepší kvalitě. Kompletní úklid bytu je tak možné provést doslova za pár korun.

Čištění octem
Čištění octem

Ocet ochutí pokrmy, umí ale i mnohem více!

Většina z nás má ocet doma. Jeho hlavní uplatnění je v kuchyni při přípravě pokrmů, nejčastěji využíváme, pokud zavařujeme zeleninu nebo potřebujeme nějaké jídlo okyselit. Jeho nejdůležitější složku předsatavuje kyselina octová, ta je v něm obsažená v různé koncentraci, většinou však tvoří 5 až 8 % roztoku. Ocet vzniká fermentací a kvašením octových bakterií.

Pojďme se ale podívat na další možné využít octu v domácnosti.


Ocet jako univerzální čistič

Ocet je účinnou konkurencí celé řady komerčních čisticích prostředků, lze jej dokonce označit za jakýsi univerzální domácí čistič.

 1. Výborný pomocník při odstraňování vodního kamene
 • odstraní vápenitý povlak například z nádobí, dna rychlovarné konvice, vodovodních baterií a sprchových hadic, umyvadla, misek pod květináči
 1. Skvělý pohlcovač nepříjemných pachů
 • v lednici odstraní pachy, pokud do ní umístíme šálek s octem
 • při nalití do odpadů nejenže zlikviduje zápach, ale zároveň ho vyčistí
 • lze jej využít k čištění zvířecích pelechů (zároveň je dezinfikuje)
 • dáme-li naředěný ocet do rozprašovače a přidáme několik kapek vonného esenciálního oleje, plně nahradíme osvěžovač vzduchu
 1. Efektivně a rychle odstraní skvrny různého původu
 • je možné jej použít na vyčištění skvrn z kožených povrchů (například sedací soupravy)
 • snáze se s ním vyčistí připálená dna hrnců a pekáčů
 • pomůže sloupnout samolepky a etikety
 • naředěný je vhodný na mytí koberců, kromě vyčištění je i krásně projasní

Ocet jako extra levná aviváž

Stačí jednoduše nalít do přihrádky na aviváž přibližně jeden hrnek octa, a to před posledním mácháním.

Má srovnatelný změkčující účinek jako v případě kupovaných aviváží, kromě toho neutralizuje případné zbytky pracího prášku, je proto vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou nebo atopickým ekzémem. A nemusíte mít obavu, vaše čisté prádlo po octu cítit vůbec nebude.

A co víc, ocet je vzhledem ke své schopnosti odstraňovat vodní kámen obzvláště hodí pro praní, jestliže máme tvrdou vodu – prodlužuje totiž životnost pračky!

Způsobů, jak využít ocet v domácnosti, je neskutečně mnoho. Mnoho žen jej používá i na vlasy, aby se krásně leskly, údajně si poradí i s lupy, bolestivými otoky a dalšími zdravotními neduhy. A kromě toho, že při používání octu k úklidu svého domova značně ušetříme (zkuste si schválně spočítat ten rozdíl, je opravdu výrazný), nebudeme zbytečně zatěžovat přírodu další chemií.

TIP na profesionální přípravky pro čištění v kuchyni

Přípravek Cleamen 210 gastron 1 l odstraňuje nečistoty a mastnotu ze všech druhů povrchů v kuchyni včetně nerezových a laminátových povrchů. Má silný odmašťovací efekt, takže s ním vyčistíte i digestoře.

Připáleniny na sporáku nebo troubě odstraníte přípravkem Cleamen 240 na trouby a grily 1,1 kg.

 1. Přípravek můžete aplikovat při silném znečištění neředěný nebo v případě běžného znečištění jej zřeďte dle návodu na etiketě.
 2. Naneste přípravek Cleamen 210 gastron 1 l ze vzdálenosti asi 20 cm na čištěný povrch. Můžete použít i zpěňovač, který z tekutého prostředku vytvoří pěnu, která na povrchu působí delší dobu a nestéká ze svislých ploch.
 3. Nechte chvíli působit.
 4. Poté setřete rozpuštěné nečistoty mikrovláknovou utěrkou.
 5. Na houževnaté nečistoty a mastnotu můžete použít kartáček nebo čistící ruční pad (abrazivní horní vrstva mycích houbiček na nádobí).
 6. Povrch omyjte čistou vodou.

Sdílejte návod:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *