Recenze parního čističe Ekolux 8000

V dobách, kdy začalo být ekologické smýšlení společnosti stále modernější, jsme dostali doporučení od přátel na parní čistič Ekolux 8000. Psal se rok 2003 a podobní prodej výrobků nebyl ještě brán tak negativně jako dnes. Proto jsme se rozhodli si domů jednoho prodejce pozvat.

Přijel k nám velmi milý pán v obleku a dovezl s sebou veliký přístroj, který prezentoval jako zázrak na trhu. Musím upřímně uznat, že i v naší naklizené domácnosti očekávající zvaného hosta, dokázal najít spoustu míst k uplatnění parní síly. Zhruba po půl hodině ukázky jsme byli přesvědčeni, že tento přístroj nutně potřebujeme k životu, protože dokázal vyčistit i místa, která jsme již považovali za nenávratně „zašlá“.

S vidinou dokonale čisté domácnosti jsme rádi zaplatili přibližně 45 tisíc a mohli se radovat z „nového člena“ domácnosti.

Parní čistič Ekolux 8000
Parní čistič Ekolux 8000

Popis parního čističe Ekolux 8000

Ekolux 8000 je velký parní čistič bez funkce vysávání určený do domácností i do profesionálního provozu. Napájí se přímo z elektrické sítě a dokáže vyvinout výkon až 2000 W. Do nádržky na vodu se vejde 2,4 l, což zajišťuje minimálně dvouhodinový nerušený provoz přístroje. Dlouhá životnost přístroje a nulová vynaložená péče je zajištěna použitím kvalitních materiálů a patentovaný systém automatického odstraňování vodního kamene.

Příslušenství parního čističe je velice bohaté. Skládá se z:

 • Teleskopická tyč 2ks
 • Ohebný kabel
 • Zahnutá tyč pro těžce přístupné prostory
 • Parní tryska 2ks
 • Sada kartáčů
 • Sada utěrek
 • Obdélníková a kosočtvercová hlava pro vytírání
 • Stěrka na okna
 • Plnící lahev

Příprava k použití je poměrně složitá, díky všem bezpečnostním prvkům na přístroji, avšak s dostupným manuálem není problém Ekolux sestavit a začít používat. V přenosném zavazadle je potřeba mít parní stroj zcela rozložen, proto po vyndání zařízení je třeba připevnit hadici a na ní příslušenství dle požadované činnosti.

Uvedení do provozu spočívá v odšroubování uzávěru a naplnění zařízení vodou pomocí plnící lahve. Poté je potřeba vytáhnout kabal a připojit jej do zásuvky. Přístroj se zprovozní zapnutím hlavního vypínače a spínače ohřevu. Je možno zvolit ze dvou variant rychlosti ohřevu, přičemž i rychlejší varianta nahřívá přibližně 30 minut. Po rozsvícení zelené kontrolky je přístroj připraven k používání.

Bezpečnost uživatelů je zajištěna bezpečnostním uzávěrem, který není možno otevřít, když je zařízení natlakováno. Dále pak dvojitou odvětrávanou izolací trubic a hadic, které se při používání nezahřívají. V případě vertikálního uložení přístroje dojde k jeho automatickému vypnutí.

Parní čistič Ekolux 8000 v tašce
Parní čistič Ekolux 8000 v tašce

Využití parního čističe Ekolux 8000 v domácnosti

Parním čističem je možno vytírat jakékoliv podlahové krytiny s přizpůsobením použitého tlaku páry dle materiálu. Na kachličky a odolné PVC je ideální použít nejvyšší možný stupeň 3, zatímco na parkety a jiné choulostivější materiály je lepší zvolit stupeň 1, či 2. Na pravidelné vytírání jej nepoužíváme kvůli zdlouhavé přípravě přístroje, jeho hmotnosti a dlouhé době zahřívání. Při úklidu po stěhování, případně malování se uplatní skvěle.

Hladké vertikální plochy, například dlaždice a kuchyňské skříňky se čistí obdobným způsobem jako podlahové krytiny. Pro toto použití je přiložen zvlášť kartáč diamantového tvaru.

Přiložené parní hubice mají velikou škálu využití a skvěle se uplatní při činnostech vyžadujících odstranění nečistot z úzkých a těžce dostupných prostor. Jako příklad lze uvést třeba čistění krbu či radiátorů, kdy se nachází spousta skrytých míst.

V kuchyni se přístroj skvěle uplatní při čištění sporáku i trouby, avšak největším pomocníkem je při pravidelné údržbě digestoře. Bez použití chemický přípravků umožní odstranit mastný film, vznikající při vaření, z filtrů i povrchu zařízení.

Odstraňování skvrn z koberců a jiných obtížně čistitelných povrchů zvládá vysokotlaká pára naprosto bravurně. Stačí hubici přiložit souběžně s čištěným povrchem a proudem páry „vyfoukat“ špínu do utěrky.

Perfektní umytí oken umožňuje stěrka na okna s kartáčem. Nejdříve je dobré okno důkladně napařit a nečistoty očistit kartáčem a následně tekutinu setřít stěrkou. V případě většího znečistění lze potup opakovat tak dlouho, dokut okna nebudou dokonale čistá.

Zhodnocení parního čističe Ekolux 8000

Zpětně je třeba říci, že v současné době už se na trhu nacházejí produkty jistě silnější a v jiných cenových hladinách. Avšak upřímně pochybuji, že co se týče kvality zpracování a životnosti mu může nějaký výrobek konkurovat.

Díky dobře uzpůsobené cestovní tašce a velké pracovní síle si jej půjčuje celá rodina, kdykoli je potřeba. Přiložený návod a intuitivní ovládání přístroje umožní kvalitní úklid naprosto každému.

Největší nevýhodu spatřuji v dlouhé době nahřívání, která je v desítkách minut a ve vysoké hmotnosti, která je však dobře kompenzována pojezdovými kolečky. S ohledem na tyto vlastnosti lze říci, že nám slouží spíše k pravidelným velikým úklidům, než k dennímu udržování čistoty.

Parní čistič Ekolux 8000 je jednoznačně nejdéle „žijícím“ spotřebičem v naší domácnosti. Pravidelně nám i blízkému okolí slouží již 15 let a nikdy nebylo třeba řešit jedinou opravu, servis, ani údržbu. Rozhodně vynaložených peněz nelitujeme.

TOP parní čističe:

Přečtěte si ještě před koupí:


3 názory na “Recenze parního čističe Ekolux 8000”

 1. vladislav Čonka

  Mám parní čistič Ekolux 8000, čistil opravdu hezky ale teď se mi porouchal a nemůžu sehnat žádný servis kde by mi ho opravili.Můžete mi nějak pomoci prosím?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru